Vispārēja informācija par Čīli

Ģeogrāfiskajā ziņā Čīle ir gara un šaura valsts, kas atrodas Dienvidamerikas kontinenta Atlantijas okeāna piekrastē. Valsts ziemeļos robežojas ar okeānu, austrumos ar Bolīviju un Argentīnu, un ar okeānu arī rietumos un dienvidos. Valsts platība ir 765 096 kvadrātkilometri un tajā dzīvo 14.7 miljoni iedzīvotāju, no kuriem 4.3 – valsts galvaspilsētā Santiago . Kopumā 80 % no Čīles iedzīvotājiem mājo pilsētās. Administratīvajā ziņā tā iedalās 12 reģionos, plus vēl Metropoles reģionā, turklāt tai ir savas teritorijas arī Antarktikā.

Valsts oficiālā valoda ir spāņu, valūta – Čīles peso. Iedzīvotāji rases ziņā pārsvarā ir metisi – Eiropas un vietējo cilvēku sajaukuma rezultāts. Dažās valsts teritorijās joprojām ir spēkā daudzas vietējās tradīcijas. Čīle lasīt un rakstīt prasmes ziņā ir viena no attīstītākajām Latīņamerikas valstīm – 94% no visiem iedzīvotājiem. Gandrīz 90 % valsts iedzīvotāju pieder pie Romas katoļu reliģijas, turklāt valstī valda plaša reliģijas brīvība. Vietējie iedzīvotāji ir draudzīgi un viesmīlīgi. Valsts ekonomika ir spēcīga un likumdošana – uzticama un taisnīga. Tas viss kopā ar brīnišķīgajām ainavām un labi attīstīto transporta sistēmu padara Čīli ļoti pievilcīgu ārzemju tūristu vidū.

Santiago  pilsēta

Santiago iedalās 32 rajonos, jeb komūnās, turklāt katru no tiem pārvalda sava pilsētas dome. Banku centrālās ēkas un galvenās valdības mītnes atrodas pilsētas centrā. Tirdzniecības nozares objektu dislokācijas vieta pārsvarā ir pilsētas austrumu daļa, pārsvarā Providencia , Las Condes un Vitacura rajonos. Šajos rajonos atrodas vairums viesnīcu, tirdzniecības uzņēmumu, banku un izklaides zonu. Santiago rūpnieciskā zona atrodas Quilicura, Huechuraba un Pudahuel rajonos, kas atrodas galvaspilsētas ziemeļos un ziemeļrietumos. Pilsētas dienvidu un rietumu rajoni pārsvarā ir dzīvojamie apgabali.

Spāņu valoda

Kopš Čīles oficiālā valoda ir spāņu, ikviens šeit var lieliski iemācīties šo valodu. Gan Santiago , gan citās pilsētās, piemēram, Iquique , Concepcion, Pucon un Puerto Mont atrodas valodu skolas.

Valūta

Oficiālā valsts valoda ir peso, kuras apzīmējums ir CHP. Valūta apgrozībā ir 500, 1000, 2000, 5000, 10 000 un 20 000 peso banknotēs, kā arī 1, 5, 10, 50, 100 un 500 peso monētās. Personīgie čeki arī tiek plaši pielietoti, to uzrādīšanas laikā nepieciešams personu apliecinošs dokuments.

Ārzemju valūta netiek izmantota, izņemot lielākajās viesnīcās ir iespējas norēķināties ar ASV dolāriem.

Valstī plaši izmanto un pieņem kredītkartes. Par to izmantošanu ārzemniekiem nav jāmaksā komisijas maksa. Visplašāk pieņemtās kartes ir VISA, MASTER CARD un DINERS CLUB, kā arī AMERICAN EXPRESS. Tomēr mazajās pilsētiņās visas finansu operācijas notiek skaidrā naudā, tāpēc, dodoties uz tām vienmēr ir ieteicams ņemt līdzi skaidru naudu. Komerciālajās un banku zonās, kā arī degvielas uzpildes stacijās, ir viegli pieejami bankomāti, kas pieņem gan vietējās, gan CIRRUS kartes. Interesanti ir tas, ka valsts neregulē ārzemju valūtas tirgu, tāpēc valūtu var samainīt jebkurā maiņas punktā „ Casa de Cambio”, kas atrodas īpašo valūtas maiņas tirgos

Vakcinēšanās

Lai dodos uz Čīli, nav obligātas un nepieciešamas nekādas vakcinācijas.

Dzeramais ūdens

Kopumā pilsētas ūdensapgādes ūdens ir drošs. Cilvēkiem, kas ir jūtīgi pret dažādām pārmaiņām, tomēr pirmās pāris dienas iesaka dzert ūdeni no pudelēm, kas nopērkams lielveikalos, kioskos un dzērienu veikalos.

Pārtika

Neiesaka ēst neapstrādātus dārzeņus, kas aug tuvu zemei ( salāti, burkāni, zemenes), ja vien tie nav pirkti lielveikalos ( Jumbo, Unimarc, Almac), kuri stingri uzrauga savu produktu izcelsmi. Lielveikalos pieejami dažādi, jau iepakoti produkti, kuri laistīšanā izmantots tīrs ūdens. Šādu dārzeņu izmantošanu garantē arī labākie restorāni.

Slimības

Hanta vīruss. Hantavirus plaušu sindroms ( HPS) ir nopietna un bieži vien letāla elpošanas ceļu slimība, ko atklāja Mandžūrijā pirms Otrā pasaules kara. Vēlāk tā tika identificēta arī Korejas kara laikā un šodien ir bieži sastopama Āzijā, it īpaši Ķīnā, kur tā ir visas nācijas problēma. 1993. gadā šīs slimības epidēmija izcēlās Brazīlijā, Argentīnā, Paragvajā un Čīlē. Šī slimība Čīlē bijusi sastopama jau vairākus gadsimtus, tomēr tikai ar moderno diagnostikas metožu ieviešanu tā tika precīzi identificēta. Tomēr šobrīd slimībai valstī nav epidēmijas statuss, un tā nav riska faktors arī tūrisma zonās. Ārpus sava nēsātāja ( galvenokārt peles) vīrusam ir īss dzīves laiks, tas nozīmē, ka atvērtās un ar labu ventilāciju aprīkotās vietas tas ilgi nedzīvo. Tomēr ir vērts ieklausīties dažos brīdinājumos, lai saskaršanos ar šo slimību samazinātu līdz minimumam.

Šie padomi domāti tiem, kas apmeklē valsts lauku rajonus :

*) pirms apmešanās būdā to noteikti vajadzētu stundu vēdināt, kā aplūkot telpas, vai nav manāma grauzēju klātbūtne;
*) nedrīkst censties pašiem dabūt ārā grauzējus no alām;
*) jāizvairās no gulēšanas tiešā malkas grēdu, atkritumu kaudžu un citu tipisku grauzēju mājvietu tuvumā;
*) guļot uz grīdas, noteikti jāpaklāj apakšā guļammaiss;
*)ja nakšņojat teltī, turiet to aizvērtu, lai tajā nevar iekļūt grauzēji;
*) pārtiku jāglabā drošos traukos, kempinga zonā jāuztur tīrība, vēlams savus atkritumus dedzināt tam piemērotās vietās;
*) ūdeni dzeršanai noteikti novāriet.

Augstuma slimība jeb Puna

Valsts augstienēs, ziemeļu reģionos un dažos pierobežas apgabalos ir iespējama augstuma slimības iestāšanās. Skābekļa trūkums un atmosfēras spiediens var izraisīt galvassāpes, nelabumu, elpas trūkumu un fizisku nespēku dažiem cilvēkiem. Divu līdz piecu dienu laikā ķermenim vajadzētu pierast pie skābekļa trūkuma. Tomēr, ja diskomforts turpinās un situācija pasliktinās, ir jādodas prom no kalniem, jo citādi augstuma slimība var būt arī letāla. Kalnu apgabalos ieteicams nesmēķēt un izvairīties no alkohola lietošanas, kā arī jādzer daudz ūdens. Ziemeļos var košļāt kokas koka lapas un dzert tā lapu tēju, jo šie pasākumi ļauj organismam vieglāk pārvarēt Puna simptomus.

Gaisa temperatūras

Pateicoties savai atrašanās vietai centrālajā reģionā, Santiago lepojas ar Vidusjūras klimatu, kam raksturīgi atšķirīgi gadalaiki. Pavasaris ( septembris – novembris) ir maigs un tam raksturīga zaļojoša daba. Vasara ( decembris – februāris) ir sausa un karsta, jo temperatūra bieži vien var pārsniegt 30 grādus pēc Celsija, tomēr ļoti zemu nokrist naktīs.

Piekrastē un kalnos temperatūru atšķirības ir vēl pamanāmākas. Rudens iestājas martā un ilgst līdz maijam, temperatūra pazeminās pakāpeniski. Ziemā rīti ir auksti un temperatūra var būt pat mīnus 2 grādi, savukārt dienā tā var sasniegt 15 grādu atzīmi.

Pilsētas

Vairākums valsts pilsētu, ieskaitot Santiago , ir samērā drošas. Tomēr gandrīz kārtā pilsētā ir savi rajoni piepilsētā, kas ir bīstamāki, sevišķi naktīs. Ir ieteicams uzmanīties no uzmācīgiem svešiniekiem, kā arī nenēsāt uzkrītošas dārglietas. Metro un autobusos jāuzmanās no kabatzagļiem. Nevajadzētu savas mantas kaut uz laiku atstāt bez uzraudzības restorānos un kafejnīcās.

Viesnīcas

Visas vērtīgās lietas, kā arī pases, vajadzētu glabāt viesnīcu seifos. Savu migrācijas karti noteikti jātur pa rokai, kā arī kādu personu apliecinošu dokumentu ar foto ( vislabāk autovadītāja apliecību), jo vietējās varas iestādes bieži mēdz pārbaudīt dokumentus.

Valsts nomaļie rajoni

Tie ir samērā droši gan kempingos, gan savvaļā. Vislielākās briesmas ir apmaldīšanās kalnos, jo pat vasaras naktīs tajos mēdz būt auksts un laiks šeit ir neprognozējams. Ja kalnos ceļoja bez gida, noteikti informējiet Andu kalnu glābšanas dienestu par savu maršrutu.

Vērtīgi padomi sievietēm

Aizvien vairāk Čīlē ir manāmas sievietes, kas ceļo vienas. Čīlieši bieži vien mēdz izteikti sievietēm komplimentus, turklāt bieži vien tie mēdz būt visai parupji. Vislabāk tos ir pilnībā ignorēt. Noteikti nevajadzētu sievietēm vienām apmeklēt vietas, kur noris celtniecība, jo celtnieki ir sevišķi rupji.

Ārkārtas gadījumu telefoni : ātrā palīdzība – 131, ugunsdzēsēji – 132, policija – 133, Andu kalnu glābšanas dienests – 136, policijas informācijas tālrunis – 139.

Translate

Šodien

2019. gada 19. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Gineja ir mitrākā galvaspilsēta pasaulē ar 3,7 metriem nokrišņu gadā

Pasākumi

Kakejiku Japānas laikmetīgā māksla

CAF.N asociācija ir vislielākā un visaktīvākā mākslinieku apvienība Japānā. Burts „N”, kas apvienības nosaukumā iekļauts 2004.gadā, nozīmē „Nebula” jeb miglājs. Tādējādi...