Vispārīga informācija par Peru

Platība

Aizņemot 1 285 215 kvadrātkilometrus, Peru ir trešā lielākā valsts Dienvidamerikas kontinentā pēc Brazīlijas un Argentīnas, ieņemot vietu arī starp 20 pasaules lielākajām nācijām. Peru teritoriālie ūdeņi stiepjas pat 200 kilometru attālumā no tās krasta, turklāt valstij ir teritoriālas tiesības uz 60 miljoniem hektāru Antarktikas kontinentā. Peru iedalās 24 departamentos un konstitucionālajā Callao province. Valsts galvaspilsēta ir Lima.

Iedzīvotāji

Valsts iedzīvotāju skaits ir 25 662 000, no kuriem apmēram 72 procenti dzīvo pilsētās, bet 27 procenti – laukos. Peru ir dažādas izcelsmes etnisku grupu nācija. Raugoties valsts vēsturē varam ieraudzīt, ka Peru ir bijusi vieta, kur satikušās dažādas nācijas un kultūras. Vietējiem iedzīvotājiem pirms apmēram 500 gadiem pievienojās spāņi. Šī sajaukuma rezultātā, kam vēlāk pievienojās arī afrikāņi, aziāti un eiropieši, radās šodienas Peru nācija, kuras etniskais sajaukums ir viena no tās raksturīgākajām iezīmēm.

Valoda

Oficiālās valodas šeit ir divas – spāņu, kurā runā 80% iedzīvotāju, un quechua, kurā runā 16%. Citās valodās runā 3 procenti no iedzīvotāju skaita. Dažādās valodas ir Peru bagātās kultūras mantojums. Lai arī šodien valstī visplašāk tiek lietota spāņu valoda, Quechua ir viens no senās inku impērijas mantojumiem, un tā joprojām dažādos dialektos tiek pielietota daudzās vietās Peru. Valstī tiek lietotas arī citas valodas, piemēram, Aymara, kā arī liela dialektu dažādība ir sastopama Amazones džungļos. Šie dialekti iedalās 15 lingvistikas atzaros, kas kopā veido 43 valodas.
Valūta : Peru oficiālā valūta ir Nuevo Sol, kas iedalās 100 santīmos. Valūta ir sastopama 5, 10, 20 un 50 santīmu monētās, 1, 2 un 5 Sol monētās, kā arī 10, 20, 50, 100 un 200 Sol banknotēs.

Valdība

Peru ir demokrātiska republika. Prezidents un kongresa pārstāvji tiek ievēlēti reizi piecos gados vispārējās tiešās vēlēšanās. Pašreizējais valsts prezidents ir 2001. gadā ievēlētais Alejandro Toledo Manrique, kura pilnvaras beidzas 2006. gadā.

Reliģija

Izplatītākā reliģija valstī ir Romas katolicisms, kuru pārstāv 89% ticīgo. Evaņģēliskā reliģija veido 7 procentus, bet citas reliģijas – 4 procentus. Peru pēc būtības ir reliģiska valsts : lielā reliģiju dažādība un ticības brīvība atspoguļojas dažādajos festivālos un rituālos, kuros apvienojas gan katolicisma tradīcijas, gan aizvēsturisko kultūru misticisma iezīmes.

Translate

Šodien

2019. gada 18. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Trīs no pasaules 10 garākajām upēm iztek Ķīnā, un nākamās trīs – Mongolijā

Pasākumi

Atkārtoti izdots Igo dziesmu albums “Bet dzīvē viss ir savādāk”

Atkārtoti izdots 1999.gadā ierakstītais Igo albums “Bet dzīvē viss ir savādāk”, kuru pats dziedātājs un arī daudzi latviešu mūzikas pazinēji pamatoti uzskata par vienu no...