Vispārīga informācija par Taizemi

Pilns nosaukums : Taizeme ( Prathet Thai, kas nozīmē „ Brīvā zeme”).

Galvaspilsēta : Bangkoka  ( Krung Thep – „ Eņģeļu pilsēta”).

Ģeogrāfija : Taizemes karaļvalsts atrodas dienvidaustrumu Āzijas sirdī un ir kā vārteja uz Indoķīnu, Mjanmu un Ķīnas dienvidu apgabaliem. Valsts forma un ģeogrāfija sadala to četros dabiskos reģionos : kalni un meži ziemeļos, plaši rīsa lauki centrālajā daļā, samērā auglīgas zemes ziemeļu plakankalnē un tropiskā klimata salas un gara krasta līnija dienvidu pussalā.

Valsts sastāv no 76 provincēm, kas tālāk iedalās rajonos un ciemos. Bangkoka ir galvaspilsēta, kā arī politiskais, komerciālais, industriālais un kultūras centrs. Tāpat Bangkoka ir karalistes karaliskās ģimenes oficiālā dzīves vieta, kurā dzīvo karalis, kurš ir  - Valsts galva, Armijas virspavēlnieks, Budisma kopējs un izplatītājs visos reģionos vienā personā. Taizemē valda konstitucionālā monarhija ar karali Bhumibol Adulyadej jeb Rama IX ( devītais karalis no Chakri dinastijas) priekšgalā. Karalis ir valdījis jau vairāk kā pusgadsimtu, tāpēc Taizemes vēsturē viņš jau ir iegājis kā visilgāk valdījušais karalis. Taizemei raksturīga bagāta un dažāda kultūra un tradīcijas. Ar savu patriotismu, lielisko tropu klimatu un izcilo viesmīlību šī karaļvalsts ir īstā vieta ārzemju viesiem, kas vēlas šeit lieliski atpūsties.

Robežvalstis : Mjanma – rietumos un ziemeļos, Laosa – ziemeļos un ziemeļaustrumos, Kambodža – dienvidaustrumos un Malaizija dienvidos.

Kopējā platība : 513 115 kvadrātkilometri.

Topogrāfija : Taizeme iedalās četros dabiskajos reģionos:

1) Kalnainie ziemeļi, kuros izplatītas skaistas orhidejas, lieliska amatniecība un zemas ziemas temperatūras, kas ļauj audzēt arī zemenes un persikus

2) Augstā ziemeļaustrumu plakankalne joprojām glabā senas arheoloģiskas un antropoloģiskas mistērijas

3) Centrālais līdzenums ir viens no pasaules auglīgākajiem rīsu un augļu audzēšanas reģioniem, ko papildina lieliska vietējā kultūra un dzīves veids, kā arī Austrumu krasta lieliskās pludmales un kosmopolītiskā Bangkoka

4) Dienvidu pussala ar neskartajām pludmalēm un idilliskajām salām, kam raksturīga kaučuka ieguve un zvejniecība.

Populācija : Taizemieši ir izslavēti ar savu draudzīgumu un viesmīlību. Lielākais daudzums no 62 miljoniem Taizemes pilsoņi ir Thai izcelsmes, kopā ar citām etniskām grupām, kas nākušas no Ķīnas un Indijas, kā arī citām vietām. Bangkokā vien dzīvo septiņi miljoni cilvēku.

Cilvēki : Thai ir 80 % no visiem, ķīnieši – 10%, malaji – 3% un pārējie ir minoritātes – Mon, Khmer un kalnu ciltis). Reģionam vēstures gaitā bijusi raksturīga aktīva migrācija, kas arī ir nodrošinājusi lielu etnisko sajaukumu.

Valoda : Thai rakstītā un runātā valoda parastam cilvēkam no rietumiem ir pilnībā nesaprotama. Diezgan daudz iedzīvotāju runā angliski, sevišķi Bangkokā. Vairākumā viesnīcu apkalpojošais personāls runā angliski, kā arī dažās citās Eiropas valodās. Taizemes ceļa zīmes un ielu nosaukumi ir saskaņā ar pasaules standartiem.

Reliģija : budisms - 95%, islāms – 4% un citas 1%.

Valdība : Kopš 1932. gada Taizemē ir raksturīga konstitucionālā monarhija. Parlaments sastāv no divām palātām – Pārstāvju palātas un Senāta. Gan Pārstāvjus, gan Senatorus ievēl tauta. Premjerministrs tiek izvelēts no Pārstāvju vidus. Valsts ir sadalīta 76 provincēs. Bangkokas administrāciju pārrauga ievēlēts mērs. Pārējās 75 provincēs valda vietējie gubernatori.

Valsts galva : Karalis Bhumibol Adulyadej ( Rama IX no Chakri dinastijas)

Administrācija : 76 provinces, kas katra sadalās vēl rajonos un ciemos.

Nacionālais karogs : Sarkanās, baltās un zilās līnijas simbolizē nāciju, budismu un monarhiju.

Laiks : Taizemes laiks ir 7 stundas priekšā Griničas laikam ( + 7 GMT)

Klimats : Taizemei raksturīgs tropu klimats ar trim izteiktiem gadalaikiem ( karsto un sauso no februāra līdz maijam, kad vidējā temperatūra ir ap 34 grādiem pēc Celsija un vidējais gaisa mitrums ir 75%; lietaino ar daudz saules gaismas tomēr no jūnija līdz oktobrim, kad vidējā temperatūra ir 29 grādi un gaisa mitrums – 87%; kā arī vēso sezonu no novembra līdz janvārim – temperatūra variē līdz pat tikai 18 grādiem pēc Celsija un vidējais gaisa mitrums – samērā mazs).

Nakts laikā ziemeļos un ziemeļaustrumos nakts laikā temperatūras mēdz būt sevišķi zemas. Dienvidiem raksturīgs tropisko lietus mežu klimats, kur vidējā gada temperatūra ir 28 grādi.

Elektrība : Elektrība ir 220 V AC ( 50 cikli) visā valstī. Tiek lietotas vairāku tipu kontaktdakšas un savienojumi, tāpēc ceļotājiem, kas ņem līdzi elektriskos skuvekļus, fēnus, kasešu magnetofonus un citas lietas, vajadzētu ņemt līdzi adapterus. Labākie hoteļi piedāvā strāvās pārveidotājus uz 110 voltiem.

Ūdensvada ūdens : ūdensvada ūdens ir tīrs, tomēr to ieteicams novārīt. Rekomendē pudelēs nopērkamo ūdeni.

Apģērbs : gaišas, vēsas drēbes ikdienā; žakete formālās tikšanās reizēs un pusdienās labos restorānos. Šorti, bezpiedurkņu krekliņi, topi un citas pludmales drēbes ieteicamas valkāt tikai pludmalē.

Svara un mēru vienības : metriskā sistēma tiek pielietota visā Taizemē. Transporta līdzekļu spidometri, lielceļu un ātrumu ierobežojošās zīmes rāda kilometrus.

Darba laiks : vairākums uzņēmumu strādā 5 dienas nedēļā, parasti no 8 līdz 5. Daudzi veikali atveras 7 dienas nedēļā no 10 līdz 10. Valsts institūcijas parasti strādā no 8.30 līdz 14.30 ar vienu stundu pusdienas laika. No pirmdienas līdz piektdienai, izņemot brīvdienas, bankas ir atvērtas no 9.30 līdz 15.30.

Pasts : Pasta serviss ir ātrs un uzticams. Daudzos hoteļos atrodas pasta nodaļas. Provinces pasta nodaļas strādā no 8.00 līdz 15.30.

Fakss un e-pasts : visos lielākajos valsts hoteļos ir pieejams fakss un internets. Tāpat tas ir pieejams tulkošanas uzņēmumos biznesa centros.

Telefons : Bangkokas tālruņa kods ir 02. Zvaniem uz provincēm katram reģionam ir savs tālruņa kods. Zvanot no mobilajiem tālruņiem, numuram priekšā jāliek 01 vai ari 09. Pašas Taizemes starptautiskais tālruņa kods ir 66. Zvanot uz tuvākajām kaimiņvalstīm, priekšā jāliek katrai valstij atbilstošie kodi.

Speciālo dienestu tālruņa numuri : Policija, ātrā palīdzība un ugunsdzēsēji – 191, palīdzība uz ceļa – 1193, tūrisma policija – 1155, Taizemes tūrisma centrs – 1672 un imigrācijas birojs – ( 662) 287 3101-10.

Reliģija : Taizeme ir viena no izteiktākajām budisma valstīm pasaulē. Valsts galvenā reliģija ir Theravada budisms, kas ir Hinayana budisma atzars un ko praktizē 90% vietējo. Vēl starp vietējām reliģijām var minēt islāmu, kristietību, hinduismu un citas – tas liecina par reliģisko brīvību. Budismam ir stingra ietekme uz ikdiena dzīvi, vecākie mūki tiek ļoti godāti. Templis ciemos un pilsētās ir sociālās un reliģiskās dzīves centrs. Viens no populārākajiem budisma populārākajiem aspektiem.

Ko vajadzētu un ko nevajadzētu darīt Taizemē:

Vietējie ļoti godā un uzticas vietējie monarhijai, tāpēc arī viesiem vajadzētu cienīt karali, karalieni un viņu atvases. Tāpat noteikti vajadzētu ievērot dažas ģērbšanas normas – nevajadzētu valkāt apģērbu, kas atkailina miesu un pa budistu tempļiem vajadzētu staigāt basām kājām. Katrs Budas attēls ir uzskatām par svētu, tāpēc tos nedrīkst fotografēt. Budistu mūkiem nedrīkst pieskarties sievietes. Sociālās normas : taizemieši nepaspiež viens otram roku sasveicinoties, bet gan saspiež kopā delnas. Parasti pirmais sveicina jaunākais cilvēks. Taizemieši galvu uzskata par augstāko ķermeņa daļu visās nozīmēs, tāpēc nevajadzētu nekādā veidā pieskarties taizemieša galvai. Par rupju žestu tiek uzskatīta cilvēka vai kāda priekšmeta aizskaršana ar kāju. Ieejot taizemieša namā, noteikti jānovelk apavi.

Simboli :

Nacionālais zieds – Ratchaphruek jeb „ zelta krusa”. Ratchaphruek ir izvēlēta kā nacionāla puķe tāpēc, ka tā ir plaši izplatīta Taizemē un ir sastopama gandrīz ik uz soļa. Tā vasarā lepojas ar ķekara veida ziedu kompozīciju. Ziedu krāsa ir dzeltena, kas kalpo arī kā simbols budisma reliģijā – nacionālajā reliģijā. Tā ir arī pirmdienas krāsa, kurā dzimis Taizemes karalis.

Nacionālais dzīvnieks – Par valsts nacionālo dzīvnieku ir izvelēts zilonis, jo tas veido ciešas saiknes starp Taizemes vēsturi un paražām, tam ir ilgs mūžs un tas ieņem nozīmīgu vietu taizemiešu dzīvesveidā gan kā transporta līdzeklis, gan kā militārā aparāta sastāvdaļa. It īpaši „ baltais zilonis” ir sevišķi saistīts ar Taizemes karali, turklāt tas bija attēlots agrākajā valsts karogā.

Taizemes tradīcijās var redzēt, ka zilonis ir spēlējis nozīmīgu lomu karaļvalsts attīstībā. Baltais zilonis ir visievērojamākais, jo tas ir ļoti rets dzīvnieks un ir kalpojis karaliskajām ģimenēm.
Saskaņā ar senu karalisko leģendu, baltais zilonis ir dižciltīgs dzīvnieks, kas iemieso karaļa varu un spožumu.

Nacionālā arhitektūra : Sala Thai  ( Taizemes stila ass). Sala Thai  atspoguļo visas taizemiešu zināšanas, kas atšķiras no jebkuras citas pasaules arhitektūras. Tūristiem šī arhitektūra kļūst labāk saprotama, ja viņi to pēta visas Taizemes vēstures kontekstā.


Translate

Šodien

2019. gada 16. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Bangkoka, Taizemes valsts galvaspilsēta, nozīmē „savvaļas plūmju ciems”

Pasākumi

Mākslinieces LINDAS FREIBERGAS personālizstāde “IR LABI”

Studiju gados Latvijas Mākslas akadēmijā vārdi „ir labi” simbolizē jautājumu - vai šis mākslas darbs ir pietiekami labs dotajam uzdevumam, savukārt pēc studiju beigšanas - tā ir...