Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Nepālas Karaliste

Galvaspilsēta: Katmandu

Naudas vienība: Nepālas rūpija (NPR)

Kopējā platība: 147 181 kvadrātkilometrs (93. vieta pasaulē)

Iedzīvotāju skaits: 28 901 790 (40. vieta pasaulē)

Ģeogrāfija: Nepālas Karaliste (nepāliski- Nepal Adhirajya) ir vidēji attīstīta daudznacionāla valsts Āzijas centrālajā daļā - Himalajos starp Indiju dienvidos un Ķīnu ziemeļos. Tās ģeogrāfija ir neparasti dažāda. Arī pati valsts teritorija ir ļoti izstiepta – valsts ir 500km gara un 200km plata. Ir pieņemts Nepālu iedalīt 4 reģionos – Kalnu, Pakalnu, Siwalik un Terai reģionos, kurus vienu no otra atdala Nepālas kalnu upju sistēmas. Dienvidu zemienes robežojas ar Indiju un klimats tajās parasti ir karsts un mitrs. Pakalnu reģions ietver masīvus ar augstumu no 1000 līdz 4000m virs jūras līmeņa. Reģionā dominē divas grēdas – Mahabharat Lekh un Shiwalik. Šeit atrodas arī Kathmandu ieleja – valsts auglīgākā un apdzīvotākā zona, kur atrodas arī valsts galvaspilsēta.

Kalnu reģions atrodas Himalaju kalnos, Nepālas ziemeļu daļā un tajā atrodas augstākie kalni pasaulē, ieskaitot uz robežas ar Tibetu esošo Everestu – pasaules augstāko virsotni. Kopumā 7 no pasaules 10 augstākajiem kalniem atrodas Nepālā.

Nepālā ir 5 klimatiskās zonas (atkarībā no augstuma virs jūras līmeņa), valstī ir pieci gadalaiki jeb sezonas – vasara, musoni, rudens, ziema un pavasaris. Himalaji aiztur aukstos vējus no Āzijas ziemā. Nepālas meži šobrīd ir pakļauti plašai izciršanai, kas nopietni ietekmē valsts ekosistēmu.

Dažus Nepālas pierobežas rajonus ir okupējusi Indija.

Robežvalstis: Ziemeļos Nepāla robežojas ar Ķīnu, bet dienvidos, austrumos un rietumos – ar Indiju.

Administratīvais iedalījums: Nepāla iedalās 14 zonās un 75 rajonos, kas sadalīti 5 attīstības reģionos. Katru rajonu pārvalda vecākais, kas uztur kārtību un koordinē visus procesus. Nepālas 14 zonas ir: Bagmati, Bheri, Dhawalgari, Gandaki, Janakpur, Karnali, Kosi, Lumbini, Mahakali, Mechi, Narayani, Rapti, Sagarmatha un Seti.

Etniskais sastāvs: Nepālas iedzīvotāju sastāvs ir tikpat dažāds kā tās ainava ar auglīgajiem līdzenumiem, plašajām ielejām un augstākajiem kalniem pasaulē. Nepālieši ir pēcnācēji trim lielām migrējošām grupām no Indijas, Tibetas un Birmas ziemeļiem. Nepāla ir multilingvāla, multireliģiska un multietniska sabiedrība, kurā nedominē viena iedzīvotāju grupa.

Translate

Šodien

2019. gada 13. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Nepāla ir vienīgā valsts pasaulē, kurai nav taisnstūra veida karoga

Pasākumi

Akcija Mācību nedēļa pieaugušajiem Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā

Uzsākot jaunu mācību gadu, no 2008.gada 1. līdz 7.septembrim Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ar devīzi Mācību nedēļa pieaugušajiem norisināsies dažādas pieaugušajiem un...