Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Laosas Tautas Demokrātiskā Republika

Galvaspilsēta: Vjentjana

Naudas vienība: Laosas kipa (KN). 1USD=10 000KN

Kopējā platība: 236 800 kvadrātiklometri

Iedzīvotāju skaits: 6 520 000

Ģeogrāfija: Laosa ir valsts dienvidaustrumu Āzijā, kuru klāj biezi meži un kuras reljefā dominē kalni, no kuriem augstākais ir Phou Bia (2817m). Lielā Mekong upe veido lielāko daļu Laosas robežas ar Vjetnamu, savukārt Annamite kalnu grēda - lielāko daļu austrumu robežas ar Taizemi. Laosai raksturīgs tropu klimats, kurā dominē musoni. Izteikta lietus sezona ir laika posms no maija līdz novembrim, kam seko sauss periods no decembra līdz aprīlim. Pēc vietējām tradīcijām, Laosā ir trīs gadalaiki (lietainais, vēsais un karstais). Valsts galvaspilsēta ir Vjetnjana , kas vienlaikus ir arī lielākā. Starp pārējām lielākajām pilsētām jāizceļ Luang Prabang , Savannakhet un Pakxan . 1993. gadā valdība pasludināja 21% teritorijas Nacionālajiem biodiversitātes apgabaliem, kas šobrīd tiek veidoti par kopēju nacionālo parku sistēmu. Laosā mājo tādi reti dzīvnieki kā Indoķīnas tīģeris , lielais bifelis un Āzijas zilonis .

Robežvalstis: Laosa robežojas ar Birmu (Mjanmu) un Ķīnu ziemeļrietumos, ar Vjetnamu austrumos, ar Kambodžu dienvidos un Taizemi rietumos.

Administratīvās teritorijas: Laosa ir sadalīta 16 provincēs un galvaspilsētas Vjetntjanas speciālajā zonā. Laosas provinces: Attapeu , Bokeo , Bolikhamxai , Champasak , Houaphan , Khammouan , Loung Namtha , Luangprabang , Oudomxai , Phongsali , Salavan , Savannakhet , galvaspilsēta Vjentjana , Vjentjanas province, Xaignabouli, Xekong un Xiangkhoang.

Etniskais sastāvs: 69% Laosas iedzīvotāju pieder Lao tautai, kas ir teritorijas pirmiedzīvotāji un dominējošā grupa arī šodien. Lao tauta pieder lingvistiskajai grupai, kas sāka migrēt uz dienvidiem no Ķīnas mūsu ēras pirmajā gadu tūkstotī. Pārējās iedzīvotāju grupas ir kalnu cilvēki un minoritāšu ciltis – Hmong , Yao , Tai dumm , Dao , Shan , kas daudzus gadus ir mājojuši izolētos valsts rajonos. Kopā kalnu cilvēkus dēvē par Lao Soung jeb kalnu laosiešiem. Dominējošā valsts reliģija ir Tervādas budisms, kas kopā ar kalnu cilšu piekopto animismu draudzīgi eksistē plecu pie pleca ar garu pielūgsmi. Valstī ir sastopami arī kristieši (pārsvarā galvaspilsētas rajonā) un musulmaņi (pārsvarā pie robežas ar Mjanmu). Galvenā valoda ir laosiešu, kas pieder Tai lingvistiskajai grupai. Valsts centrālās daļas un kalnu iedzīvotāju vidū joprojām ir izplatīti dažādi vietējie dialekti. Franču valoda, lai arī joprojām tiek lietota administrācijā un tirdzniecībā, kļūst mazāk populāra, savukārt augšupeju piedzīvo angļu valoda.

Translate

Šodien

2019. gada 12. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pitsburga savu nosaukumu ieguva par godu Britu premjerministram

Pasākumi

Vārda Jānis maģiskā nozīme

24. jūnijā Jāņi svin vārda dienu. Jānis - Vislatviskākais vārds, kuram ir vislielākā tipu dažādība.
Pirmais tips. Vīrišķīgais Jānis. Iejūtīgs kolēģis, pa¬sakains bērnu tēvs,...