Muzeji

Zviedrijas muzeji

Zviedrijas 300 muzeji spēlē nozīmīgu lomu valsts kultūras dzīvē un ir piemēroti visām gaumēm un interesēm.
Visapmeklētākais ir Vasa muzejs Stokholmā, kas demonstrē izcilu 17. gadsimta saglabātu un restaurētu karakuģi.
Muzeju skaits un dažādība ir iespaidīga. Piemēram, vēsture atdzīvojas Ostersund, Jamtli  , kur aktieri atspoguļo seno laiku personāžu dzīvi ik dienas.
Stokholmas Skansen  aplūkojamas apmēram 150 kultūras no visas pasaules, kas apvienotas šeit vienā kultūras parkā.

Stokholmas muzeji

Valsts galvaspilsētā atrodas daudz dažādi muzeji, sākot no Vasa muzeja, beidzot ar Alfrēda Nobela muzeju.
Tūristi var apmeklēt jebkuru karalisko pili Stokholmas apkārtnē. Karaliskā Pils vecpilsētā un Drottningholm  karaliskā rezidence nav muzeji, jo tajos joprojām uzturas Zviedrijas karaliskā ģimene. Drottninholm apmeklētājiem ir atvērta vasarā, Karaliskā Pils – kad tajā neuzturas karaliskā ģimene. Pilī ir 7 muzeji – dārgumu glabātava, apartamenti, kā arī pazemē var aplūkot pirmās pils pamatus.

Modernās mākslas muzejs ir pārcēlies uz jaunām telpām – arhitekta Ralf Moneo vadībā 1998. gadā tika uzcelta jaunā ēka Skeppsholmen. Šeit var aplūkot pastāvīgo kolekciju, kuras popart kolekcija ir viena no izcilākajām pasaulē. Netālu atrodas Nacionālais muzejs ar lielisku mākslas kolekciju un Zviedru dizaina vēstures ekspozīciju.
Ja ir vēlme uzzināt par Zviedrijas vēsturi, jāapmeklē brīvdabas muzejs Skansen, kura ēkas un priekšmeti ir savākti no visas Zviedrijas, lai radītu miniatūru valsts kopiju. Tajā mājo cilvēki autentiskos apģērbos, kas stāsta par senajām tradīcijām un amatiem.

Gēteborgas muzeji

Daudzi muzeji ir īsti atklājumu centri, kas apmeklētāju iepazīstina gan ar pagātni, gan ar nākotni.
Gēteborgas mākslas muzejs ( Goteborgs Konstmuseum ) lepojas ar pasaules labāko ziemeļu mākslas kolekciju. ( Trīs zvaigznes Michelin ceļvedī). Muzeja ēka Gotaplatsen avēnijā ietver arī Hasselblad centru, kas veltīts fotomākslai.

Rohss dizaina un lietišķās mākslas muzejs atrodas Vasagatan, netālu no avēnijas. Tajā notiek laikmetīgas izstādes, kā arī pastāvīgā ekspozīcija par dizaina vēsturi kopš 1851. gada, kā arī atrodas lielisks veikals un kafejnīca.
Universeum zinātnes un izpētes centrs apvieno zinātni, tehnoloģiju un piedzīvojumu. To projektējis arhitekts Gert Wingardh un tā ir izcilākā mūsdienu arhitektūras ēka valstī. Šeit var aplūkot eksotiskus dzīvniekus, iet pa lietus mežu, izpētīt galaktikas un pat piedalīties dažādos eksperimentos.

Pasaules Kultūras muzejs ir jauna atrakcija Gēteborgā. Tā dinamiskās, krāsainas izstādes apvieno pasauli. Izcilā ēka, ko projektējuši Londonas arhitekti Cecile Brisac un Edgar Gonzales, ir saņēmusi Zviedrijas prestižo arhitektūras balvu Kasper Sahlin prize. Šeit atrodas arī kafejnīca un delikatešu restorāns.

Malmes muzeji

Zemūdenes, lidmašīnas un piraņas. Izstādes par Akmens laikmetu un mūsdienām. Tas viss – Malmē.
Malmohus pils ir vecākā renesanses ēka Skandināvijā, celta kā citadele 1434. gadā. Tās fragmenti joprojām ir saglabājušies, lai arī galvenā ēka atkal uzcelta 16. gadsimtā.

18. un 19. gadsimtā to izmantoja kā cietumu. Pēc restaurācijas 1937. gadā tā kļuva par vienu no Malmo muzeju.
Šodien Mākslas muzejs, Pilsētas muzejs un Dabas vēstures muzejs atrodas vēsturiskās celtnēs. Bet Malmo Museer atrodas vairākas citās ēkās, piemēram, Tehnoloģiju un Jūras muzejs atrodas pilī.

Mākslas muzejs lepojas ar vienu no lielākajām 20. gadsimta ziemeļu mākslas kolekcijām, kā arī mūsdienu mākslas ekspozīcijām un retām relikvijām. Michelin ceļvedis tam piešķīris 2 zvaigznītes.

Tehnoloģiju un Jūras muzejs izstāda senus tramvajus, tvaika dzinējus, automašīnas un lidaparātus. Šeit var iekāpt īstā zemūdenē, kā arī piedalīties fizikas un ķīmijas eksperimentu veikšanā. Dabas vēstures muzejs piedāvā lielisku izbāztu dzīvnieku kolekciju, kā arī lielu akvāriju un tropisko dzīvnieku istabu, kur mazi zīdītāji mājo kopā ar dažādiem reptiļiem un zivīm, piemēram, piraņām un elektriskajiem zušiem.

Malmes muzeji ieguva Zviedrijas muzeju balvu 2002. gadā, jo tie spēj ieinteresēt internacionālu sabiedrību, paralēli kalpojot sabiedrības interesēm.

Bergslagen EKO muzejs

Šis ir savādāks muzejs. Tas ir muzejs bez sienām un jumta, bez kolekcijām un tradicionālām izstādēm.
Tas sastāv no 7500 kvadrātkilometru liela ģeogrāfiska apvidus, kas stiepjas no Malar ezera ziemeļu krastiem līdz Dalarna provinces „ somu rajoniem”.

Tā vietā, lai eksponētu dažādus priekšmetus, EKO muzejs atspoguļo dažādas celtnes, vietas, apmetnes. Visi veidojumi saglabāti dabiskajā izskatā un nav atvesti no citurienes. Ģeogrāfiskā vide un autentiskums ir divi galvenie muzeja kritēriji.

Trešais kritērijs – muzeju vada un attīsta cilvēki, kas dzīvo tā aizņemtajā apgabalā.

Muzeja kopumu veido 7 pašvaldības un divi apgabali : Ludvika un Smedjebacken Dalarna apgabalā, kā arī Fagersta, Norberg, Skinnskatteberg, Surahammar un Halstahammar Vastmanland apgabalā. Muzeja projekts uzsākts 1986. gadā.

EKO muzejā ietilpst arī Westmannturism ( reģionāla tūrisma organizācija), kā arī Dalarna un Vastmanland muzeji.
Caur dažādiem uzvedumiem, gaismas un skaņas šoviem, kā arī sadarbību ar vietējiem kultūra darbiniekiem ir radīta speciāla atmosfēra katrā vietā.
Vēsturiskais materiāls tiek pasniegts caur dažādām aktivitātēm, kā arī to pasniedz labi stāstnieki.

Gustavianum muzejs

Ar savu izteikti apaļo domu Uppsala universitātes vecākā ēka ir īsts kontrasts blakus esošai katedrālei.
Šodien Gustavianum ir universitātes muzejs, kurā var aplūkot gan senās Ēģiptes dārgumus, gan grieķu un romiešu relikvijas, gan arī Zviedrijas vēstures relikvijas. Universitātes vēsture saistās ar tādiem personāžiem kā Rudbeck, Celsijs un Linne.

Skaisti izrotātais Ugsburg mākslas kabinets ir izcilu mākslas darbu kopojums ar apmēram 1000 objektiem – miniatūrām gleznām un bagātām dekorācijām.

Anatomiskā teātra apmeklējums patiesi attīsta iztēli. Tas ir viens no retajiem tāda veida muzejiem Eiropā.
Gustavianum muzejs atrodas vēsturiskā kvartāla centrā pie katedrāles, tikai nelielas pastaigas attālumā no galvenās universitātes ēkas un Carolina Rediviva bibliotēkas.

Muzejā atrodas lieliski veikali, kur var nopirkt pastkartes, grāmatas, antīkus priekšmetus un vēsturiskus ornamentus.
Muzejs atvērts no otrdienas līdz svētdienai, no pulksten 11 līdz 4.

Ziemeļu Ūdens Krāsu muzejs

Šeit var aplūkot mākslu, kas balstās uz ūdeni, krāsu un gaismu.
Ziemeļvalstu un citvalstu mākslinieku izstādes, krāsu eksperimenti, kursi bērniem un eksperimentālas darbnīcas – tas viss nodrošina lielisku, māksliniecisku atmosfēru. Muzeja kolekcijas un izstādes var apskatīt katalogos, ceļvežos un filmās.

Muzejs piedāvā māksliniekiem strādāt studijās. Šeit strādā viesprofesori, kā arī tiek attīstīta ūdenskrāsu tehnoloģija ciešā sadarbībā ar Lietišķās mākslas departamentu, Valand un Chalmers universitātēm, kas atrodas Gēteborgā.
Muzejā atrodas arī lielisks veikals, kas tirgo produkciju māksliniekiem, kā arī sapulču zāle, kurā notiek dažādas aktivitātes. Vatten restorāns pasniedz lielisku maltīti, ļaujot nolūkoties skaistā jūras un klinšu ainavā.

VIDA muzejs un mākslas galerija

Ulrica Hydman un Bertil Vallien ir slavenākie zviedru mākslinieki, kam par godu celts šis muzejs.
Tas atrodas uz 136 ceļa, 9 kilometrus uz dienvidiem no Borgholm , Oland . Tas celts skaistā vietā, kalna galā. Šī 1700 kvadrātmetru lielā ēka ir veidota no stikla, betona, dzelzs un koka. Tā atrodas vēsturiskas nozīmes vietā uz ziemeļiem no Halltorps Gastgiveri kroga.

Muzejam ir 5 nodaļas.

2 zāles ir veltītas Bertil Vallien un Ulrica Hydman, slavenākajiem zviedru stikla māksliniekiem. Šis muzejs tika atvērst 2001. gadā atspoguļo pēdējo 4 desmitgažu mākslu. Muzejā aplūkojami darbi, sākot ar 60. – tiem gadiem, beidzot ar jaunām skulptūrām, stiklu, keramiku, gleznām un dizaina priekšmetiem.

Ēkas vidu ir liela zāle, kur eksponē tikai slavenu mākslinieku darbus.

2005. gadā šeit tika atklāta mūsdienu zviedru glezniecības zāle, kurā izstāda darbus arī no privātām kolekcijām.
5. VIDA daļa ir liels muzejs- veikals, kur tirgo stiklu, sudrabu utt. Barbart ir speciāla izrāde šajā veikalā.

Apmeklētājiem ir iespēja izbaudīt labu kafiju un lieliskas kūkas muzeja jaunajā kafejnīcā.

Translate

Šodien

2018. gada 26. maijā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Izsaki viedokli

Vai Tu vēlies, lai sadaļa "Iegūsti ideālu figūru" tiktu atstāta arī pēc konkursa beigām?

Interesanti fakti

Pasaulē lielākās zelta raktuves atrodas Juneau, Aļaskā

Pasākumi

INTĪMAIS MĀKSLĀ

Ar izstādi Intīmais mākslā muzejs vēlas atjaunot dekoratīvās mākslas un dizaina izstāžu tradīciju, kas dod pārskatu par šajās mākslas nozarēs notiekošajiem procesiem, sniedzot...