Ungārijas galvenā informācija

Teritorija : 93 030 kvadrātkilometri

Iedzīvotāji : 10 197 119

Iedzīvotāju blīvums : 108 cilvēki uz kvadrātkilometru, 63 % dzīvo pilsētās

Galvaspilsēta : Budapešta ( Teritorija : 525 kvadrātkilometri, 1 775 203 iedzīvotāju)

Laika zona : Centrālā Eiropa ( GTM + 1)

Oficiālā valoda : ungāru

Valsts pārvaldes forma : republika

Administratīvais iedalījums : 19 apgabali, 23 apgabalu pilsētas

Valūta : forints ( FT, HUF)

Elektrība : 230 V, 50 HZ

Robežu garums : 2246 kilometri

Robežvalstis : 7

Katru gadu valsti apmeklē 31 141 000 ārzemnieku

Nacionālās brīvdienas Ungārijā

15. marts : revolūcijas atceres diena un brīvības cīņu sākums, jaunās, parlamentārās Ungārijas dzimšanas diena.
20. augusts : ungāru valsts dibinātāja Svētā Stefana atceres diena.
23. oktobris : 1956. gada revolūcijas sākums, Ungāru republikas diena.

Ungārija – ezeru, upju un ūdens mīlētāju valsts

Ātri uzmetot acis Ungārijas kartei, vairākums upju, ko ieskauj lieli kalni, iztek no kaimiņvalstu augstienēm. Tikai dažām upēm izteka ir pašā Ungārijā. Divas lielu upju sistēmas, Donava un Tisa, iztek ārzemēs un plūst vēl arī citās zemēs.

Gadsimtiem senā pagātnē zvejnieki pa ūdeni pārvietojās primitīvās laivās, kas veidotas no 3 koka stumbriem. Ekskursijas pa ūdeņiem slavenas ir Szechenyl, kas ir labākās Ungārijā. Pirmā laivu māja šeit bija Csonakda, tika celta pie Budapeštas ķēžu tilta 1834.gadā. Tas notika laikā, kad aizsākās laivu braukšana Ungārijā. Szechenyi, kurš ar saviem biedriem no Dunai Hajosegylen asociācijas, Nemzeti Hajos Erylet asociācijas un Egyelulet asociācijas veica garus ceļojumus. Vēlāk viņiem sekoja daudzi citi. 1977. gadā Liszlo vecākais veica ceļojumu ar motorlaivu no Budapeštas līdz Parīzei. 1985. gadā tika atklāts vēl īsāks maršruts līdz Parīzei. Visi šie pasākumi guva pasaules laivu braucēju atzinību.

Upes valstī plūst caur vēsturiskiem reģioniem, senu gadsimtu mantojums atrodams viscaur to krastos. Pirmais Ungārijas karalis un valsts dibinātājs Svētais Stefans dzimis Esztergom . Ungārijas upes sargāja Ungāriju un pārējo Eiropu no dažādiem iekarotājiem. Ja upes spētu runāt, tām būtu daudz ko pastāstīt par vēsturi. Piemēram, par slaveno Muhi kauju pie Sajo 1526. gadā, kur ungāriem pretī stājās milzīgs Turku un citu tautu karaspēks. Pie upēm atrodas daudz vēsturisku celtņu : cietokšņi, to drupas, pilis, baznīcas, kā arī dažādas svētceļnieku pilis.
Ūdens sistēma Ungārijā ir ļoti smalka. Mazākas un lielākas upes veido tīklu, kas līdzinās cilvēka asinsrites sistēmai. šeit ir daudz vietu, kas piesaista dabas mīļotājus – rāmas upītes, nelielas straumes, kā arī ūdenskritumi. Eiropas lielceļš – Donava, arī plūst pa Ungāriju. Tāpat valstī atrodas daudz ezeru. Kopā ar Balaton , Velence , Tisza  ezeru šeit atrodas daudz mazāku ezeru, ko ieskauj burvīga ainava, turklāt tajos ir visas iespējas nodarboties ar ūdens sporta veidiem.

Ūdens tūrisms šeit ir dzīves veids, kas piedāvā daudz ūdens, saules gaismas, svaiga gaisa, veselīgu nodarbju, dažādu kempingu un ļauj izdzīvot jaunus piedzīvojumus. Burvīgas ainavas, krāsas un skaņas, fantastiski saullēkti un lieli mākoņi – tas viss pievelk cilvēkus. Slavenā Starptautiskā Donavas tūre tika organizēta vairāk kā pirms 50 gadiem, tā ir garākā un vecākā upju tūre. 1966. gadā organizēta pirmā Tisa tūre.

Ungārijas ģeogrāfija : Atrašanās, teritorija, ezeri un upes

Ungārija atrodas centrālajā Eiropā, Karpatijas baseinā. Tā stiepjas 268 kilometrus no dienvidiem un ziemeļiem, kā arī 526 kilometrus no austrumiem uz rietumiem. 50 procenti no Ungārijas teritorijas ir līdzenumi, austrumos atrodas Lielais līdzenums ( Alfold), pie ziemeļrietumu robežas atrodas Mazais līdzenums.

Divas galvenās upes ir Donava, kuras garums Ungārijā ir 417 kilometri, un Tisa, kuras garums – 598 kilometri. Abas upes šķērso valsti virzienā no ziemeļiem uz dienvidiem. Starp abām upēs atrodas līdzenums.Vidusdonavas reģions atrodas valsts rietumos, tā reljefs ir kalnains, tajā atrodas siltākais Eiropas ezers – Balaton.

Caur valsti stiepjas vidēji augstu kalnu ķēde. Dunintsli klani sasniedz 700 metru augstumu, un ietver sevī Keszthelyi , Bakony , Vertes, Gerecse , Pilis kalnus. Rietumu – Ziemeļu kalni atrodas Donavas austrumu krastā un sasniedz 1000 metru augstumu, ieverot sevī arī Borzsony  , Cserehit un Zempleni kalnus.

Valsts augstākā virsotne ir Kekes ( 1014) metri, tā atrodas Mitra kalnos. Ungārijas zemien ir iecienīta tūristu vidū, jo šeit var aplūkot senās ungāru tradīcijas. Īpaši skaisti ir Hortobigy un Kiskunsig Nacionālie parki.

Translate

Šodien

2019. gada 12. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Vārds „cunami” japāņu valodā nozīmē „ostas vilnis”. Cunami dažkārt tiek nepareizi saukti kā paisuma viļņi – cunami neizraisa straumes (straumes veido mēness gravitācijas spēks). Parastos viļņus izraisa vējš

Pasākumi

Rīgas Brāļu kapu un Latvijas vēsturiskā mantojuma fonds ierosina ierakstīt Rīgas Brāļu kapu ansambli UNESCO Pasaules Mantojuma sarakstā

Rīgas Brāļu kapu un Latvijas vēsturiskā mantojuma fonda prezidents  brigādes ģenerālis Juris Vectirāns un Rīgas Brāļu kapu un Latvijas vēsturiskā mantojuma fonda valdes...