Insbruka

Insbruka 

Innas upes ieleja vienmēr ir bijusi nozīmīga dēļ tās ģeogrāfiskā un transportam izdevīgā novietojuma. Pirmās apmetnes šajā vietā datējamas ar Bronzas laikmetu. Kad Romas impērija paplašinājās uz ziemeļiem, ieleja kļuva par ļoti nozīmīgu militārā transporta ceļu. Romieši šeit uzbūvēja nocietinātu apstāšanās vietu – Veldidena, kas tagad ir Insbrukas Wilten rajons. Kad šeit ienāca Bajuwaren, apgabals nonāca Bavārijas valdījumā, vēlāk to atdeva Brixen bīskapiem, kas laika gaitā aizvien vairāk zaudēja kontroli pār šo reģionu, atdodot to vietējiem tiroliešu grāfiem. Vārds „ Innsbrucke”, kas nozīmē „ tilts pār Innas upi”, pirmo reizi pieminēts 1187. gadā. Mazliet vēlāk tiroliešu grāfi pilsētu padarīja par savas valstības centru.

15. gadsimtā imperators Maximilian I padarīja pilsētu par savu jauno administratīvo, kultūras un politikas centru. Viņš uzcēla „ Goldene Dachl ” vietā, kur tagad atrodas Insbrukas vēsturiskais centrs. Tā ir renesanses laika celtne, rotāta ar apzeltītām vara lubiņām. 1665. gadā imperatore Marija Terēze uzcēla Triumfa vārtus , kā arī paplašināja „Hofburg” – Habsburg dinastijas rezidenci Insbrukā. Mūsdienas šī perioda arhitektūra joprojām veido pilsētas seju.

1805. gadā Napoleona armija sakāva austriešus, Tirole tika atdota Bavārijai. Tiroliešu brīvības cīnītājs Andreas Hofer tomēr spēja atbrīvot Tiroli no vācu un franču karaspēka. Līdz ar to tā atkal nonāca austriešu rokās 1814. gadā. Anderas Hofer ir tiroliešu nacionālais varonis. Viņam veltīta milzīga glezna „ Rundgemalde” par godu viņa uzvarai Isle kalnā.

Šodien Insbruka ar saviem 150 000 iedzīvotājiem dēļ savas izdevīgās pozīcijas Alpos ir starptautisks ziemas sporta centrs . Šeit divreiz – 1964. un 1976. gadā ir norisinājušas Ziemas Olimpiskās spēles. Turklāt pilsēta neoficiāli atzīta par Eiropas snovborda galvaspilsētu.

Translate

Šodien

2019. gada 15. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Francijā ir vislielākais siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju

Pasākumi

Akcija Mācību nedēļa pieaugušajiem Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā

Uzsākot jaunu mācību gadu, no 2008.gada 1. līdz 7.septembrim Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ar devīzi Mācību nedēļa pieaugušajiem norisināsies dažādas pieaugušajiem un...