Vispārīga informācija par Austriju

Valdības forma : Federāla republika

Platība : 83 858 kvadrātkilometri

Iedzīvotāju skaits : 8 139 000

Galvaspilsēta : Vīne

Oficiālā valoda: vācu

Valūta : EUR ( Eiro)

Reliģija : Romas katoļu

Klimats : mērens, kontinentālais

Laika zona : + 1 GMT

Ģeogrāfija
Austrija atrodas Centrāleiropā. Tā ir kalniem bagāta valsts, kuras platība ir 83 858 kvadrātkilometri. Tā robežojas ar 8 valstīm : Itāliju, Šveici, Lihtenšteinas hercogisti, Čehijas Republiku, Slovākiju, Ungāriju un Slovēniju. Valsts galvaspilsēta ir Vīne, kas atrodas pie Donavas upes. Pilsētu daļēji ieskauj Vīnes Mežu ( Wienerwald ) kalni.
Austrija ir sadalīta 9 federālajās provincēs :
Vīne ( Wien)
Lejasaustrija ( Niedeõsterreich)
Augšaustrija ( Oberõsterreich)
Zalcburga ( Salzburg)
Karintija ( Karnten)
Tirole ( Tyrol)
Forarlberga ( Vorarlberg)
Stīrija ( Steiermark)
Burgenlande ( Burgenland)

Iedzīvotāji
Austrijas iedzīvotāju skaits nesen pārsniedza 8 miljonus. 20 % no visa iedzīvotāju skaita dzīvo Vīnē. 93% austriešu runā vācu valodā. Valstī kopumā dzīvo dažādu tautību pārstāvji, kopumā ir 6 oficiāli atzītas etniskās grupas : horvāti, čehi, ungāri, čigāni, slovaki un slovēņi. Apmēram 73% iedzīvotāji pieder Romas katoļu reliģijai, bet valstī kopumā ir vēl 11 oficiāli atzītas reliģijas.

Austrijas klimats
Austrijai raksturīgs mērens kontinentālais klimats, kuram raksturīgi visi 4 gadalaiki : pavasaris, vasara, rudens un ziema. Vasaras pārsvarā ir siltas un patīkamas, tomēr naktis tajās ir vēsas. Ziemas ir saulainas, bieži snieg.
Laiks visu gadu ir mainīgs. Vasaras lietusgāzes ir spēcīgas, tomēr ilgst neilgi. Ziemas aukstākas ir valsts ziemeļaustrumos, tomēr tās jaukākas padara tā sauktais fēnu vējš ( silts un sauss vējš), kas raksturīgs dažām Alpu ielejām.

Ceļojums uz Austriju
Ceļojums uz ārzemju valsti vienmēr ir piedzīvojums. Lai izvairītos no nepatīkamiem starpgadījumiem, ieteicams sekot dažiem norādījumiem :
*) jāpārbauda, vai ir nepieciešama vīza ceļojumam un Austriju.
*) jāpārbauda, vai pasei nav beidzies derīguma termiņš.
*) veselības apdrošināšana : medicīniskā aprūpe šeit ir dārga, tāpēc, ja ir plāns uzkavēties valstī ilgāku laiku, nepieciešama apdrošināšanas polise.
*) noteikti jāapgūst austriešu etiķete.
*) ja nepieciešams strāvas adapteris – elektrība = 220 V, 50 Hz
*)Austrijas klimats nav no jaukākajiem, tāpēc noteikti jāņem līdzi piemērots apģērbs.
*)Austrijā spēkā ir metriskā sistēma
*) Valsts valūta – Eiro
*) Laika zona : 1 stunda priekšā Griničas laikam ( + 1 GMT). Austrijā no marta līdz oktobrim spēkā ir vasaras laiks.

Kā tur nokļūt
Vīnē atrodas valsts galvenā lidosta, tomēr var lidot arī uz Lincu, Zalcburgu, Klāgenfurti vai arī Grācu. AUSTRIAN AIRLINES ( AUA) ir koncerns, kas sevī ietver arī LAUDA AIR un TYROLEAN AIRLINES.
Austrijas dzelzceļa piedāvātie pakalpojumi ir komfortabli, moderni un uzticami. Ceļojums ar starptautisko autobusu ir lētāks, tomēr tas aizņem vairāk laika un sniedz mazāku komfortu.
Ielu un lielceļu tīkls ir labi attīstīts un izcilā stāvoklī. Austrijas robežu var šķērsot 24 stundas diennaktī galvenajos šķērsošanas punktos.

Dzīves dārdzība
Atrodoties Eiropas vidū, arī Vīne piedāvā Eiropai vidēji augstas cenas. Pievienojoties Eiropas Savienībai, pamata pārtikas produktu cenas kļuva tādas pašas, kādas tās ir pārējā ES. Austrijas galvaspilsētā ir pieejami visā Eiropā ražoti pārtikas produkti.
Eiropas ietvaros Vīne cenu ziņā nav tā pievilcīgāka vieta ceļotājiem, tomēr arī šeit var lieliski iepirkties. Pārtika un dzērieni pieejami dažādās cenu kategorijās. Šeit ir diezgan daudz vietējo krogu, kas nav dārgi un piedāvā labus vietējos un internacionālos ēdienus. Pamatēdiens maksā no 5 līdz 7 eiro. Dzērieni maksā no 1 līdz 3 eiro. Protams, ir pieejami arī dārgāki restorāni ( it īpaši pilsētu centros). Šeit pamatēdiens maksā no 11 līdz 18 eiro. Pudele laba vīna maksā, sākot no 10 eiro.
Kā jau visur, ēdiens un dzērieni krietni lētāki ir lielveikalos : litrs vīna šeit maksā 2.50 eiro, alus bundža no 0.50 eiro, kilograms maizes apmēram 2 eiro, saldēta pica apmēram 2.50 eiro gabalā. Galveno lielveikala ķēžu adreses : www.zielpunkt.at www.billa.at www.spar.at www.merkur.co.at www.hofer.at
Studentiem ir iespējas ar atlaidi apmeklēt kultūras pasākumus, sporta centrus, kā arī ar atlaidi izmantot sabiedrisko transportu un pat lētāk iepirkties dažos veikalos.
Daudzas valodu skolas ir noslēgušas līgumus ar vietējiem uzņēmumiem – atliek tikai painteresēties.

Austrijas etiķete
Par austriešiem ir daudz pieņēmumu, daudzi no tiem pretrunīgi : viņi ir nesteidzīgi ( gemuetlich), bet tai pat laikā mazliet īdzīgi. Austrieši vienmēr citiem norāda, kas tiek darīts nepareizi. Ja ārzemnieks šķērso ielu pie sarkanās gaismas, austrieši jums noteikti aizrādīs par šādu rīcību. Kopumā austrieši ir atvērti un vienmēr gatavi palīdzēt.
*) formālā un neformālā uzruna ( du un Sie). Runājot ar vecākiem cilvēkiem, jālieto formālā uzruna. Pat universitātēs runājot ar pasniedzējiem, diezgan bieži studenti lieto formālo uzrunu.
*)Tituls un uzvārds : ja personai ir kāds tituls, tad to svarīgi ir pieminēt biznesa tikšanās laikā; privātās tikšanās reizēs tas nav tik svarīgi.

*)Ieejot Austrijas veikaliņos, sasveicinoties jālieto „ hello”, „ Guten Tag” ( Labdien) vai „ Grub Gott” ( populārs saveicināšanās teiciens Austriešiem).
*) Punktualitāte : šis pieņēmums ir pareizs. Vienmēr jācenšas paspēt laikā, citādi noteikti ar jāatvainojas. Maksimālais kavēšanas laiks uz lūgtām pusdienām ir 5 – 10 minūtes ( atkarībā no tikšanās vietas, tomēr arī tad daudzi austrieši būs ļoti neapmierināti, uzskatot jūs par neaudzinātu.
*)Ielūgums uz pusdienām : jācenšas ierasties laikus, kā arī līdzi jāņem maza dāvaniņa ( ziedi vai pudele vīna), ja pusdienojat pie kāda mājās.
*)Manieres pie galda : Pirms ēšanas jāsaka „Mahlzeit” vai „Guten Appetit”. Uz galda nevajadzētu likt elkoņus.
*) Restorānos un bāros dzeramnauda nav iekļauta rēķinā. Tomēr pieņemts atstāt dzeramnaudu 10 % apmērā no rēķina.
Ja tomēr iebraucējam kas misējas, vietējie pret to izturas saprotoši. Par to nav jāuztraucas, jo arī paši austrieši daudz ceļo. Tomēr, ja esat Austrijā biznesa braucienā, it nepieciešams iegūt vairāk informācijas par austriešu etiķeti.

Transports Austrijā
Austrieši ikdienā ir ļoti iecienījuši pārvietoties ar automašīnām. Tādēļ Austrijā ir ļoti labi attīstīts ielu tīkls. Tomēr gandrīz visas lielpilsētas cieš no automašīnu stāvvietu trūkuma, kas ir ļoti nopietna problēma. Vietas, kur novietot auto, nav daudz, turklāt tas ir diezgan dārgi. Vienvirziena ielas un daudzie satiksmes sastrēgumi bieži vien sabojā visu braukšanas prieku.
Sabiedriskais transports ir ļoti augstā līmenī. Austrijas dzelzceļu tīkls ir ļoti komfortabls, drošs un ātrs. Speciāla informācijas lapa internetā piedāvā pilnīgu informāciju par atiešanas un pienākšanas laikiem, pakalpojumiem, kā arī atlaidēm. Ja vien ir iespēja braukt ar vilcienu, nevajadzētu sev radīt lieku apgrūtinājumu, izmantojot sabiedriskos autobusus.
Lincai, Zlacburgai, Insbrukai, Grācai un Klāgenfurtei un Vīnei ir katrai sava lidosta. AUSTRIAN AIRLINES, Austrijas aviopārvadājumu uzņēmums, izmanto tās visas, piedāvājot ceļojumus uz dažādām Austrijas pilsētām, kā arī ceļojumus uz citām vietām visā pasaulē.
Visās galvenajās pilsētās ir iespaidīga sabiedriskā transporta sistēma. Metro, tramvaji un autobusi nodrošina drošu pārvietošanos. Nakts laikā biežu kursē speciāli nakts autobusi, kas ir lieliska un lēta alternatīva taksometriem.
Daudzās Austrijas pilsētās ir īpaši padomāts par velosipēdistiem. Tajās izveidoti daudzi īpaši iezīmēti velosipēdistu celiņi. Lieliski ierīkoti velosipēdistu celiņi un takas atrodas visā Austrijā.

Translate

Šodien

2019. gada 19. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Bangladešā bērni, sākot no 15 gadu vecuma tiek likti cietumā par špikošanu eksāmenos

Pasākumi

Starptautiska izstāde „Zīmes tautas lietišķajā mākslā”

Laikā no 2009.gada 18. jūnija līdz 16. augustam Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūra sadarbībā ar Latviešu tautas mākslas savienību un valsts aģentūru „Latvijas...