Vispārīgā informācija par Islandi

Vēsture

Pirmie cilvēki Islandē apmetās 8. gadsimtā pirms Kristus. Uzskata, ka tie bija īru mūki. Kad šeit ieradās skandināvu pagāni, kas meklēja brīvību no sava despotiskā valdnieka Harald Fairhir 874. gadā, īru mūki bija spiesti doties prom. 930. gadā islandieši nodibināja Althing – augstāko ģenerālo asambleju, kas šobrīd ir vecākais parlaments pasaulē. 1262. gadā Islande nonāca norvēģiešu pakļautībā, bet 1380. gadā šo zemi pakļāva dāņi kopā ar norvēģiem. 1874. gadā izveidojot savu konstitūciju un attīstot savu ekonomiku, 1918. gadā Islande beidzot kļuva par neatkarīgu valsti, kuru pārvaldīja Dānijas karalis. Islandes Republika tika oficiāli pasludināta 1944. gada 17. jūnijā.

Valdība un valsts galva

Islande ir parlamentāra republika.
Valsts galva – viņa ekselence, Õlafur Ragnar Grķmsson, valsts prezidents tika oficiāli apstiprināts amatā 1996. gada 1. augustā. 2000. gada 1. augustā viņu ievēlēja uz otro termiņu. Pirms tam viņš bija finanšu ministrs, kā arī politikas zinātņu pasniedzējs Islandes Universitātē un Islandes parlamenta loceklis.

Galvaspilsēta

Reikjavīkas iedzīvotāju skaits – 112, 490
Reikjavīkas un tās apkārtnes iedzīvotāju skaits – 179, 781

Iedzīvotāji un valoda

Iedzīvotāju skaits – 288, 201 ( pēc 2002. gada 1. decembra datiem). Apdzīvojuma blīvums – 2.8 cilvēki uz vienu kvadrātkilometru. Islande ir visretāk apdzīvotā valsts Eiropā ( 7. vietā pasaulē). Vairākums iedzīvotāju norvēģiešu izcelsmes, ar nelielu ķeltu asiņu piejaukumu, kas mantots no Īrijas un Skotijas salām nākušajiem ieceļotājiem. Islandes oficiālā rakstu un sarunvaloda ir islandiešu, kas ir skandināvu cilmes valoda, līdzīga tai, kurā runāja pirmie ieceļotāji. Islandiešu valoda ir viena no vecākajām dzīvajām valodām Eiropā. Angļu un dāņu valodas ir obligāti priekšmeti skolās. Pēc lasīt un rakstīt pratēju skaita ( 99,9 %) Islande ieņem pirmo vietu pasaulē.

Reliģija

Evaņģēliski Luteriskā baznīca, galvenā Islandes baznīca : 87, 1%
Citas baznīcu reliģijas : 4,1 %
Citas reliģijas 8,8 %

Izglītība

Obligātā izglītība : no 6 līdz 15 gadu vecumam.
Obligātās izglītības iestādes : 193
Vidusskolas : 37
Universitātes un koledžas : 8

Ģeogrāfija un klimats

Islande ir viena no lielākajām salām Atlantijas okeāna ziemeļu daļā. Tā atrodas starp 63, 24 līdz 66, 33 grādiem pēc ziemeļu platuma un 13, 30 līdz 24, 32 grādiem rietuma garuma. Islandes platība ir 103 000 kvadrātkilometri jeb 40 000 kvadrātjūdzes.
Islandei raksturīgs relatīvi maigs piekrastes klimats. Vidējā gaisa temperatūra vasarā, galvaspilsētā Reikjavīkā, ir 10, 6 grādi pēc Celsija jūlijā, sasniedzot arī 24, 3 grādus. Vidējā temperatūra Reikjavīkā janvārī ir apmēram 0 grādu pēc Celsija.

Transports

Gaisa transports : lidojumi katru dienu, vairākumu no tiem nodrošina ICELANDAIR. Reisi tiek veikti uz vairāk kā 20 lidostām Eiropā un Ziemeļamerikā. Lidojuma laiks līdz Rietumeiropai ir 2 – 4 stundas. Līdz Ziemeļamerikai – 5 -8 stundas. Vietējie operatori nodrošina lidojumus starp galvenajām valsts apdzīvotajām vietām, lidojuma laiks parasti nepārsniedz 1 stundu.
Kuģu transports : 959 zvejas kuģu flote, 40 komerciālo kuģu flote, citi kuģi – 136.
Apmēram 40 % no eksporta ienākumiem veido ienākumi no jūras produktiem. 99% no importa un eksporta nodrošina jūras transports, kura vairākumu veido 2 galveno Islandes kuģniecības kompāniju flotes. Šie uzņēmumi ir SAMSKIP un EIMSKIP.

Vēsā sala

Islande piedāvā jaunas un dažādas lietas saviem viesiem neatkarīgi no gadalaika. Katram gadalaikam ir sava specifika, raksturs un šarms. Un nevajag ļauties maldinājumam, izdzirdot Islandes nosaukumu – šeit laiks vasarā var būt pat ļoti silts, kad saule spīd gandrīz visu diennakti, kamēr janvāra vidējā temperatūra ir apmēram 0 grādu.

Dabas brīnumi

Lai cik savādi tas liktos, Islandes ainava joprojām atrodas veidošanās procesā – raupju ainavu joprojām veido vulkānu izvirdumi un ledāju kustība. Citas vietas ir kardināli mainījušās no tiem laikiem, kad apmēram pirms 1100 gadiem šeit ieradās pirmie vikingu ieceļotāji. Kopumā Islande piedāvā izbaudīt dabas mežonību un tās brīnumus, enerģiju un pilnīgu mieru – to visu var izbaudīt jebkurā vietā un dodoties pat tikai vienas dienas ceļojumā.

Kultūra un mantojums

Islandieši lepojas ar to, ka joprojām runā senajā vikingu valodā, tomēr sadzīvē viņi nepavisam nedzīvo ar skatu uz pagātni. Viņu dārgais, senais mantojums pastāv harmonijā ar visizcilākajiem mūsdienu mākslas un kultūras sasniegumiem. Šis atsvaidzinošais vietējās, tradicionālās un progresīvās, kosmopolītiskās kultūras sajaukums ir piemērots jebkurai gaumei.

Nodarbes un izklaides

Islandes dabas brīnumu pasauli var izbaudīt neskaitāmos veidos. Dažas aktivitātes, piemēram, peldēšanās ģeotermiski apsildītos baseinos, ir neatņemama ikdienas dzīves sastāvdaļa. Citas aktivitātes ir lielisks veids kā izvairīties no stresa un ikdienas rūpēm. To var panākt, izaicinot dabas spēku nodarbojoties ar braukšanu ar plostiem, izpētot ledājus ar sniega motocikliem un veicot citas aktivitātes. Daudzi izmanto iespēju izbaudīt kultūras pasākumus, piemēram, koncertus, lai atpūstos no daudzajām atpūtas aktivitātēm viņiem aizraujošā, jaunā vidē.

Pašiem ceļotājiem

Ceļotāji šodien apmeklē Islandi tieši tā iemesla dēļ, kādēļ to darīja vikingi, kas atklāja sev šo vietu 9. gadsimtā – tā ir brīvības mīlestība. Vienalga, vai jums patīk plašas, neskartas un neapdzīvotas ainavas, vai arī pastaigas pilsētā, iepazīstoties ar jauniem cilvēkiem – Islandē brīvs jūtas ikviens. Dažādu ceļojumu un ekskursiju klāsts ir pieejams lielā sortimentā. Ir iespēja ceļot pa 1340 kilometrus garo Apļa ceļu, ka arī izbraukt ārpus civilizācijas un apskatīt fjordus un pussalas, kas sastopamas visā valsts teritorijas piekrastē.

Islande piedāvā dažādas viesnīcas jebkurai gaumei un pirktspējai. Tās piedāvā dažādas kvalitātes servisu – lielākas augstas klases viesnīcas lielākajās pilsētās, vasaras hoteļi ( vietējo skolu ēkās) ar gultām vai istabām gulēšanai guļammaisos, viesu mājas, lauku viesnīciņas un kempingu vietas ar standarta piedāvājumu.
Pēdējos gados tūristu vidū ļoti iecienīta kļuvusi automašīnu noma. Īrēt ir iespējams visdažādākos automobiļus, ieskaitot auto ar četru riteņu piedziņu. Braucējiem neiesaka ceļot vieniem apgabalos, kur ceļā atrodas daudz upju bez tiltiem.

Kvalitatīvs ēdiens

Pateicoties savai pirmatnējai dabai, tīrajiem ūdeņiem un nepiesārņoto atmosfēru, Islande nav tikai vieta, kur izbaudīt dabas skatus. Šī svaigā un tīrā vide piedāvā arī kvalitatīvu pārtiku, kurai ir izcila garša.
Islandiešu jūras veltes ir nepārspējamas dēļ savas kvalitātes. Restorāni piedāvā svaigi zvejotas okeāna zivis. Ir iespēja pasūtīt gan svaigu, gan kūpinātu lasi, izcili labs ir arī omārs. Augstieņu jēru gaļa ir lieliskas garšas, jo tie auguši dabiskā vidē, barojoties ar dažādiem zālaugiem, turklāt to audzēšanas procesā nav pielietoti nekādi hormoni. Jērus audzē nelielās, videi draudzīgas fermās.
Sezonālās delikateses ietver irbes un ziemeļbrieža gaļu ( agrā ziemā), kamēr dažādi jūras putni kalpo par sastāvdaļām dažādos tradicionālajos ēdienos un ir lieliska delikatese gardēžiem. Noteikti jānogaršo skyr deserts ( skyr ir biezpiena paveids), ko parasti pasniedz ar svaigām mellenēm un krējumu.

Lieliska iepirkšanās

Iepirkšanās Islandē ir lielisks laika pavadīšanas līdzeklis. Cenu līmenis ir līdzīgs kā citās ziemeļvalstīs, tomēr gudri pircēji spēs novērtēt Islandes konkurētspējīgos apģērbus. TAX – FREE ( beznodokļu) veikali ir bieži sastopami. Suvenīri – vilnas izstrādājumi, amatnieku izstrādājumi un delikateses – ir izcili.

Islandes valūta – Islandes krona
Naudas vienība Islandē ir krona ( krõna, daudzskaitlī – krõnur). Starptautiskais tās apzīmējums ir ISK, bet vietējais – KR. Bankomāti ir atrodami visur, piemēram, pie daudzām bankām, kā arī iepirkšanās centros.
Bankas izsniedz skaidru naudu, uzrādot debetkartes vai kredītkartes, kā arī ceļojumu čekus. Dažos veikalos iespējams maksāt ārzemju valūtā. Kopumā Islandē cenas ir augstas, pat augstākas kā Skandināvijā. Tomēr dažu dizaineru drēbes var būt lētākas, turklāt TAX – FREE veikalos var atrast labas preces par labu cenu. Islandes veikali pazīstami ar savām atlaižu akcijām (ūtsala, daudzskaitlī – ūtsõlur), kā arī ar lieliskiem īpašiem piedāvājumiem.

Translate

Šodien

2019. gada 21. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ķīnieši pirmie ieviesa zoodārzus un sauca tos par Inteliģences parkiem

Pasākumi

Jauniešu kultūras portālā HC.LV sākas konkurss „Jaunietis Eiropā!”

23. janvārī tiek atklāts jauns izglītojoši radošs konkurss jauniešiem par Eiropas Savienības jautājumiem „Jaunietis Eiropā!”, kas gada garumā mudinās jauniešus gūt zināšanas par...