Senais reljefs

Austrālieši sava kontinenta iekšienei ir devuši specifisku nosaukumu – „outback ”, kas tulkojams kā „plašumi”. Austrālijas reljefs ir viens no senākajiem pasaulē un tas ir bagāts ar dažādiem zemes veidojumiem.

Lai arī Austrālija robežojas ar zemes apgabaliem, kam ir augsta seismiskā aktivitāte, pats kontinents ir ļoti stabils, pateicoties savas reljefam, kurā dominē daudz klinšu atsegumu. Šie atsegumi kādreiz bijuši kalni, bet lietus un vēja izraisītās erozijas rezultātā pārvērtušies par īpatnējiem klinšu veidojumiem.

Viens no slavenākajiem šāda veida atsegumiem Austrālijā ir Uluru (Ayer) klints – gabals no erozijas ietekmēta smilšakmens. Šī klints veidojusies apmēram pirms 600 miljoniem gadu – laikā, kad uz zemes radās dzīvība.
Vecums un erozija – šie divi faktori Austrālijai ir radījuši visinteresantākās ainavas.

Stiepjoties no Svētā Vincenta līča uz ziemeļiem, Šķembu grēdas ir viena no interesantākajam Austrālijas plašumu ainavām. Šeit senā jūras gultne šodien aplūkojama kā dziļu ieleju bagāta kalniene, kuru klāj ciprešu priedes.

Valsts rietumos atrodas 1.5 miljonus gadus senas plakankalnes, kuras dēvē par Rietumu Austrālijas Vairogu. Viena no tām ir Kimberly – mežonīga, sausa plakankalne Rietumu Austrālijas ziemeļu daļā, gandrīz divreiz lielāka par Viktoriju. Kimberly īpatnējā daba, pudeles formas baobabu koki un ainavas bībeliskais majestātiskums to padara par unikālu vietu visā pasaulē.
Translate

Šodien

2019. gada 06. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Los Andželosas sākotnējais nosaukums bija „El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles de Porciuncula”, kas spāņu valodā nozīmē „Likteņa eņģeļu Karalienes Dievmātes ciemats”

Pasākumi

Latvijas mākslas klasika Dr. Gunta Belēviča kolekcija

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a, Rīgā) ar turpinājumu Hēges zālē no 2008.gada 7.septembra līdz 5.oktobrim būs skatāma izstāde Latvijas mākslas...