Eyre ezers un Šķembu grēdas

Eyre ezers un Šķembu grēdas 

Austrālijas dienvidu plašumi ietver fantastiskas ainavas – lielisko Wilpena dabisko amfiteātri, pazemes Coober Pedy un slaveno Oodnadatta taku, kas ved pa nebeidzamo Nullabor līdzenumu – tas viss šeit gaida jūs. Tālāk uz dienvidiem atrodas Baird līcis, kurā var peldēties kopā ar jūras lauvām un delfīniem.

Wilpena brīnumzeme

No gaisa Wilpena izskatās kā zudusī pasaule, kurā joprojām mājo dinozauri. Šis milzīgais krātera veida dabiskais amfiteātris atrodas Austrālijas Šķembu grēdu pašā sirdī. Wilpena sastāv no kalnu paliekām, kas reiz bija Himalaju augstumā, tikai miljoniem gadu ilgas erozijas rezultātā ir nonākuši patreizējā stāvoklī.

Šķembu grēdās atrodams milzums fosiliju, tajās ir divi nacionālie parki. Wilpena amfiteātrī un tā apkārtnē dzīvo ķenguri, kā arī 97 sugu putni. Wilpena amfiteātra parks 1999. un 2000. gadā ir ieguvis Dienvidu Austrālijas „Galvenās tūristu atrakcijas” titulu. Kopā ar apmešanās iespējam parkā ir pieejami ceļojumi ar apvidus automašīnām un pat nelielām lidmašīnām, lai dabisko amfiteātri pilnībā aplūkotu no gaisa, jo tā izmēri ir iespaidīgi – tas ir 11 kilometrus garš un 8 plats.

Amfiteātra klintīs reizēm notiek operas uzvedumi ar pasaules klases zvaigžņu piedalīšanos, piemēram, 1997. gadā kopā ar aborigēniem šeit uzstājās slavenā operdziedātāja Kiri Te Kanawa .

Vēl starp Šķembu grēdu atrakcijām jāpiemin Arkaroola dabas liegums, kur var apmeklēt observatoriju, kas ir pilnībā datorizēta. Šajā vietā ir vieni no labākajiem apstākļiem ziemeļu puslodes zvaigžņu aplūkošanai naktīs.

Heysen taka

1500 kilometrus garā Heysen taka ir garākā Austrālijā. Tā sākas Fleurieu pussalas pludmalē, šķērso Stalto kalnu grēdu, ved garām pasaulslavenajiem Barrosa vīna dārziem, tad dodas augšup Šķembu grēdā un noslēdzas Parachilna aizā.

Eyre ezers

Eyre ezers ir sālsezers, kas atrodas vietā, kur lietus lāses gandrīz iztvaiko vēl pirms sasniedz zemi. Lietus laikā šajā vietā notiek brīnumainas pārvērtības – augi dzen asnus un puķes plaukst, lai drīz atkal pazustu, iestājoties kārtējam sausuma periodam. Ezera pūķis – neliela, pelēka ķirzaka – ir ļoti neparasts dzīvnieks, jo skrien pa ūdens virsmu. Ezerā uzturas arī putni – pelikāni, kaijas un melnie gulbji.

2001. gadā ezerā uz laiku apmetās tūkstošiem putnu, jo Kvīnslendas vasaras lietus mākoņi bija pārvietojušies uz dienvidiem un tāpēc ezera apkārtnē neraksturīgi bieži lija. Ezers ir pasaules lielākais sālsezers, aizņemot 10 000 kvadrātkilometrus. Aborigēnu mītos šis ezers dēvēts par mistisko iekšzemes jūru. Ezera virsma reizēm ir tik cieta, ka pa to var braukt ar auto – 1964. gadā šeit pat tika uzstādīts zemes ātruma rekords.

Nullarbor līdzenums

Plašs, mistisks un kluss – tāds ir Nullarbor līdzenums. Tā nosaukums cēlies no latīņu valodas un nozīmē „bez kokiem”. Šis plašums stiepjas no Lielā Viktorijas tuksneša līdz pat okeānam, kura malā atrodas liels līcis ( Bight Head līcis), kurā var redzēt dienvidu puslodes vaļus to ikgadējā ziemas migrācijas ceļā – apmēram 100 mātītes un to mazuļi redzami, peldot okeānā. Nullabor līdzenums ir lieliska vieta, kur vērot apkārtni – dienas laikā skatam paveras plašs horizonts un nebeidzamas zilas debesis, bet naktīs elpu aizrauj nebeidzamie debesu zvaigžņu plašumi un ir iespēja debesīs ieraudzīt, piemēram, Dienvidu krustu, kas nav redzams ziemeļu puslodē.

Nullarbor lepojas arī ar savu īpatnējo reljefu. No Koonalda alas sākas pasaulē garākā alu sistēma, kas vēl joprojām ir maz pētīta. Pašā Koonalda alā ir atrastas senākās liecības par cilvēku klātbūtni Austrālijas kontinentā, ala ir daļa no Murrawijinie alām, kas atvērtas publiskai apskatei. Daudzās no šīm alām ir atļauts ieiet tikai parka uzraugu pavadībā, bet nekad bez atļaujas.

Opālu maģija

Coober Pedy ir mānīga pilsēta – pirmajā brīdī tā izskatās nemīlīga, netīra raktuvju pilsēta, kam ar skaistumu nav nekāda sakara. Tomēr pēc kāda laika jūs pamanīsiet, ka pirmais iespaids ir mānīgs.

Coober Pedy par savu tapšanu ir jāpateicas opāliem. Šī pilsēta Dienvidu Austrālijas Lielā Viktorijas tuksneša malā ir pasaulē vadošā opālu ieguves vieta, līdz ar to pilsētas ekonomika balstās uz šo neparasto dārgakmeni. Lai arī pilsētā dzīvo 3500 iedzīvotāju, šeit neatrast neko līdzīgu parastiem mājokļiem.

Lielākā daļa iedzīvotāju dzīvo komfortablās zemnīcās, kur ir vēss pat tad, kad ārā ir neciešama svelme. Lai gūtu priekšstatu par opālu ieguvi, noteikti jāapmeklē Senās raktuves, kas darbojās līdz 1916. gadam, bet tad tika pamestas. Par raktuvēm atcerējās tikai 1968. gadā, kad tās iebruka, izveidojot tuneļu labirintu, kurā šodien ir iekārtots muzejs.
Translate

Šodien

2019. gada 09. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Zemeslodes okeāni visi savā starpā ir savienoti. Līdz 2000.gadam tika atzīti četri okeāni: Klusais, Atlantijas, Indijas un Ziemeļu ledus okeāns. 2000.gada pavasarī Starptautiskā hidrogrāfijas organizācija norobežoja jaunu okeānu – Dienvidu okeānu, kas apskalo Antarktīdu un plešas līdz 60. platuma grādam

Pasākumi

Izvirzīti Purvīša balvas 2008.gada otrā ceturkšņa nominanti

Augusta sākumā Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupa izvērtēja 2008.gada otrā ceturkšņa (aprīļa – jūnija) notikumus Latvijas vizuālajā mākslā, rezultātā balvas fināla...