Vispārīga informācija par Kambodžu

Kambodža aizņem 181 035 kvadrātkilometrus lielu platību Indoķīnas pussalas dienvidrietumu daļā. Apmēram 20 procentus valsts teritorijas tiek izmantoti lauksaimniecībai. Valsts pilnībā atrodas tropu joslā, tās tālākie dienvidu rajoni atrodas pavisam netālu ekvatora. Valsts galvaspilsēta ir Phnom Penh .

Kambodža robežojas ar Taizemi un Laosas Tautas Demokrātisko Republiku rietumos un ziemeļos, kā arī ar Vjetnamas Sociālistisko Republiku austrumos un dienvidaustrumos. Dienvidaustrumos valsts robežojas arī ar Taizemes līci. Administratīvi valsts iedalās divdesmit provincēs, no kurām trim ir neliela robeža ar jūru. Provinces kopā iedalās 172 rajonos, kas tālāk iedalās 1547 komūnās. Valsts krasta līnija ir 435 kilometri, turklāt tās teritorijā ir lielu mangrovju purvu plašumi.

Kambodžas ainavā dominē Tonle Sap (Lielais ezers), Bassac upju sistēma un Mekong upe, kas šķērso valsti no ziemeļiem uz dienvidiem. Trīs ceturtdaļas klāj Centrālais līdzenums, kura teritorija ir diezgan mežaina. Pārējo valsts daļu klāj mazapdzīvoti kalnu rajoni, kas ietver Ziloņa kalnus un Kardamona kalnus dienvidrietumu un rietumu reģionos, Dangrek kalnu ziemeļos, kā arī Rattanakiri plakankalni un Chlong augstienes austrumos.

Lielā ezera baseina un Mekong upes zemienes reģions sastāv no līdzenumiem ar dažiem pakalniem, kas nepārsniedz 100 metru augstumu. Kardamona kalni dienvidrietumos savukārt sasniedz pat 1500 metru augstumu. Augstākā valsts virsotne Kambodžā ir Phnom Aural, kas ir 1771 metrus augsta un atrodas Kardamona kalnu grēdā.
Ziloņu kalnu grēda stiepjas uz dienvidiem un dienvidaustrumiem, sasniedzot 1000 metru augstumu. Dangrek kalni Lielā ezera baseina ziemeļu malā iezīmē robežu starp Taizemi un Kambodžu. Augstākie punkti šajos kalnos ir 700 metrus augsti.

Mekong upe ir lielākā valstī un tā dominē valsts ūdeņu sistēmā. Upe izteku rod Ķīnā, plūst caur Mjanmu, Laosu un Taizemi, ietekot Kambodžā. Tālāk upe turpinās Vjetnamas teritorijā un ietek Dienvidķīnas jūrā. Upe plūst caur zonu, kurai raksturīgas gan mitrās, gan sausās zonas. Sausā sezona šeit ir ziemeļu puslodes ziemas laikā.

Lielu lomu valsts ģeogrāfijā un saimniecībā spēlē Lielais ezers, kurš kalpo kā Mekong upes plūdu amortizators un valsts irigācijas sistēmas viens no balstiem. Apmēram jūnija vidū Mekong upes ūdens līmenis, pateicoties musonu lietum, izraisot plūdus. Lai neizceltos dabas katastrofa, plūdu ūdeņi tiek novirzīti pa Lielā Ezera upi uz pašu ezeru, kas ir lielākais dabiskais ezers Dienvidaustrumu Āzijā. Kad Mekong upe ar saviem kanāliem pati var regulēt savu līmeni, tad plūdu ūdens atkal no ezera tek atpakaļ pa Lielā ezera upi. Līdz ar to Lielā ezera upe ir vienīgā visā pasaulē, kurā ūdens plūst divos virzienos.

Translate

Šodien

2019. gada 12. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Zemākais kalns pasaulē ir Wycheproof, kas atrodas Victoria, Austrālijā. Kalna virsotne ir tikai 42 metrus virs apkārtējā līdzenuma

Pasākumi

Lielais Harley-Davidson motociklu salidojums Jūrmalā ir klāt!

No 25. līdz 28. jūnijam Jūrmalu savā varā pārņems motocikli. Šeit notiks Eiropas Harley-Davidson motociklu īpašnieku kluba (Harley Owners Group, HOG) 18.gadskārtējais salidojums, kas...