Peloponnese

PELOPONNESE

ACHAIA

Achaia reģions atrodas Peleponisos ziemeļrietumu vidusdaļā. Tas bija pirmais Grieķijas reģions, kas pieņēma kristietību, un turpmāk to okupēja franki, paliologi, turki un venēcieši, pirms tā tika atbrīvota 1828.gadā. Liecības par šiem spēkiem ir atrodamas Achaia pilsētās, ciematos un kalnos.

Patras  ir reģiona galvaspilsēta un Grieķijas visnozīmīgākā jūras saite ar pārējo Eiropu. Pilsēta ir lielākā Peloponēzē un ir sadalīta divos rajonos. Augšējais rajons atrodas pils pakājē vecpilsētā un ir ar daudzām neoklasicisma celtnēm. Pati pils ir pārvērsta par parku ar skatu uz visu pilsētu un Jonijas jūru. Apakšējā daļa sastāv no vecām muižām, kafejnīcām, restorāniem un iepirkšanās vietām.

Karnevālu  sezonas laikā, Patras ir pazīstama ar tās jautrajiem svētkiem ar kostīmiem un svinēšanu ielās. Te atrodas jauks arheoloģijas muzejs, mākslas galerija un municipālais teātris (Milānas La Scala kopija). Tā kā Patras viesi lielākoties dodas „caur”, nevis „uz”, Ypsila Alonia laukums ar kafejnīcām un priedēm ir populāra vietējo vieta, kur viņi pavada dienas un vakarus. Šo pilsētu ir vērts apskatīt, ja Jums ir laiks gaidīt prāmi.

Pa Achaia piekrasti no Corinth līdz Patras vislabāk ir ceļot pa mazu vecu piekrastes ceļu, nevis jauno Nacionālo ceļu. Daži ciemi pa ceļam būs tik kārdinoši, ka nevarēsiet pretoties, lai apstātos uz kādu maltīti vai izpeldēties.

Kalavryta kalnu ciemats ir vieta, kur 1821.gadā sākās Revolūcija, kuras rezultātā Grieķija ieguva neatkarību no Otomaņu impērijas, kad Bīskaps Patrosas Germanos pacēla revolūcijas karogu virs Lavras klostera. 1943.gadā nacisti nodedzināja pilsētu un noslepkavoja visus vīriešus virs 15 gadu vecuma – vienā no visļaunākajām kara noziegumiem. Vecās katedrāles pulkstenis ir apstājies 2:34, kad sākās slaktiņš. Par godu noslepkavotajiem ciprešu klātā kalna austrumu pusē ir uzstādīts balts krusts.

Ja ceļojat ar auto katrs sānu celiņš aizvedīs Jūs uz Achaia kalniem pie kādas interesantas vietas – tradicionāla ciema, iespaidīgas aizas vai ūdenskrituma, klostera vai bizantiešu baznīcas.

ARCADIA

Arcadia ir kalnaina zeme ar upēm, strautiem, dziļām aizām, franku fortiem, bizantiešu baznīcām un klosteriem, tradicionāliem ciematiem un senām pilsētām. Šo teritoriju apmeklē tikai paši apņēmīgākie tūristi, kas par to tiek apbalvoti ar vienu no jaukākajām Grieķijas piekrastēm. Galvaspilsēta Tripole ir lauksaimniecības un tirdzniecības centrs ar neoklasicisma mājām un arheoloģijas muzeju. Taču Arkadia lielākais skaistums ir atrodams apkārtējos ciematos kā Karitena ar tās šaurajām ieliņām, akmens mājām un franku pili.

Netālu no franku tilta pār Loussios upei atrodas aiza un senā Gortys vieta, ko var sasniegt ar kājām vai džipu. Leonideon pilsēta atrodas milzīgas aizas malā starp diviem kalniem un lielisku pludmali, kas saucas Plakas.

Paralia Astros ir pludmales pilsēta ar svaigu zivju krodziņiem, viesnīcām un kempinga vietu.

ARGOLIS  PUSSALA


Tā kā pati Argos ir lauksaimnieciska pilsēta, kam ir maz ko piedāvāt tūristiem, izņemot to, ka šeit ir maz tūristu, tā joprojām ir laba starta vieta, no kuras uzsākt teritorijas izpēti. Daudzi cilvēki tomēr dos priekšroku Nafplion vai Tolon, jo tās atrodas pie jūras. Šeit ir interesantas drupas ar gigantisku amfiteātri, pirtīm un teātri iekštelpās. Larissa cietoksni savā pārraudzībā ir ņēmuši praktiski visi, kas ir okupējuši teritoriju. Netālā Apollo un Atēnas svētnīca, kā arī Mīceniešu nekropole arī atrodas netālu.

MYCENAE


Argolis pussala no 1600. līdz 1100.gadam pirms mūsu ēras bija Griķu kultūras centrs, līdz pilsēta tika iznīcināta. Milzīgās senās pilsētas akmens sienas liek brīnīties, kā vispār tās, neizmantojot kodolieročus, varēja iznīcināt.
Tā kā akmeņi bija tik masīvi, grieķi tic, ka tos cēluši giganti ciklopi, no kurienes nāk termins „Ciklopu sienas”. Ieeja senajā pilsētā bija caur slavenajiem Lauvas vārtiem, un tajā atradās Agememnona pils. Ja atceraties „Iliādu”, zināsiet, ka Agememnons bija Menelaous brālis, Helēnas vīrs, kas nolaupīts un aizvests uz Troju. Apvienotajiem grieķu spēkiem Agememnona vadībā vajadzēja 10 gadus, lai iekarotu Troju. Atgriežoties mājās Agemenonu savā vannā nogalināja viņa sieva Clytaemenstra, kurai viņa prombūtnes laikā bija mīļākais un smeldze par viņu kopējās meitas upurēšanu, lai dievi rūpētos par ceļavēju ekspedīcijas laikā. Pēc tam viņu dēls Orestes nogalināja māti.

Vērts redzēt: Mycenae citadele un Karaliskās stropu kapenes

Agememnona, senā karaļa, māja, kas apvienoja un komandēja grieķus Trojas kara laikā, Mycenae drupas tika uzskatītas par mītu, līdz Heinrihs Šliemans pierādīja pretējo. Kādu laiku pilsēta atradās liela līča malā, kas tagad ir Argos līdzenums.
Vieta ir iespaidīga ar tādiem skatiem kā Agamemnona pils, Atreaus dārglietu glabātuve, Clytaemenestra kaps. Slaveni Lauvas vārti ir vecākā monumentālā skulptūra Eiropā, un tiek uzskatīts, ka tas bija mītiskā Mycenae karaļa Altreusa ģerbonis.

NAFPLIO 

Viena no brīnišķīgākajām ostas pilsētām visā Grieķijā. Nafplio ir Venēciešu māju un klasisko muižu, kā arī Palamidi  , Akronafplia un Bourtzi cietokšņu kolekcija.
Tā bija pirmā Grieķijas galvaspilsēta pēc Neatkarības kara, kad visa valsts sastāvēja tikai no Peloponēzes, jo turki kontrolēja visu pārējo teritoriju. Citadele patiesībā ir trīs cietokšņi , ko 1714.gadā uzcēla venēcieši un gadu vēlāk sagrāba turki. Tiem, kam ir pietiekami daudz apņēmības, lai uzkāptu pa 999 pakāpieniem, iespaidīgais skats būs to vērts.
Nafplio ir pilsēta ar restorāniem pie ūdens, brīvdabas kino teātriem, piano bāriem, kafejnīcām un folkloras mūzikas festivālu maija beigās un jūnija sākumā. Tolon  pilsētas kūrorts un Karathona, Asini, Drepano, Plaka, Kadia un Iria pludmales ir pietiekami tuvu, lai izbaudītu dienu pirms vakara izklaidēm pilsētā.

EPIDAURUS

Epidauros teātris ir vislabāk saglabājušais klasiskā grieķu amfiteātra piemērs, kur persona augšējā rindā var dzirdēt sarunu mierīgā tonī teātra centrā. Tā ir ļoti nozīmīga iespēja, tā kā teātris var uzņemt 14000 cilvēkus. Vasaras mēnešos teātrī notiek festivāls, kura programmā ir senās grieķu drāmas.
Teātris, iespējams, ir akustiski visperfektākais visā Grieķijā.

CORINTHIA


Senā Korintas pilsēta ir pazīstama vismaz pēc nosaukuma no Apustuļa Pāvela sarunā ar korintiešiem Bībelē. Tagad tā ir slavena ar tās kanālu, kas ir viens no iespaidīgākajiem 19.gadsimta inženierijas varoņdarbiem.
Periandors sākotnēji bija iecerējis ideju par kanālu caur šauru zemesšaurumu, taču tajā laikā tas bija pārāk sarežģīti, lai ko tādu mēģinātu. Tā vietā viņi izgudroja bruģētu ceļu, ko izmantoja, lai pārvadātu laivas uz riteņiem. Šī metode tika izmantota līdz 13.gadsimtam. Imperators Nero mēģināja rakt kanālu, bet arī viņam tas neizdevās.
Beidzot 1893.gadā to uzbūvēja franču inženieru kompānija.

Acrocorinth ir Korintas akropole, kas paceļas no senās pilsētas. Tas ir lielākais un vecākais Peloponēzes cietoksnis. Šeit ir daudzas svētnīcas un tempļi, tai skaitā Afrodītes templis. Skats no Akrokorintes ir vienkārši neticams, tāpēc šī vieta ir noteikti jāredz.

Lai gan lielākā daļa no senās Korintes ir vai nu izzudusi gadu laikā vai arī to ir nopostījušas zemestrīces, šeit joprojām ir Apollo templis, kas celts 5.gs.p.m.ē. Perene avots esot radies no sievietes asarām, kas apraudājusi savu dēlu, ko nogalinājis Dievs Artemis. Avots vēl joprojām apgādā seno Korintu ar ūdeni.

Šajā vietā atrodas arī muzejs. Blakus Lechion ceļam, kas ved uz seno ostu, ir Apollo dārzs ar dažām atjaunotām Joniešu kolonnām.

Mūsdienās Korinta ir nozīmīga pilsēta un transporta centrs ar garu, pievilcīgu krastu, dažādiem veikaliem, restorāniem, klubiem un teātriem. Celtnes pārsvarā ir būvētas no betona, tā kā pilsēta bija iznīcināta vai stipri bojāta ar zemestrīcēm.

ELIA

Olimpija atrodas Olfios upes krastos un ir arheoloģiska vieta ar bagātīgām seno celtņu un vēstures paliekām. Spēles „oficiāli” sākās 776.gadā pirms mūsu ēras un notika ik pēc četriem gadiem, lai gan ir pierādījumi, ka patiesībā tās notika ilgi pirms tam. Spēļu laikā katrā karā vai konfliktā tika pasludināts pamiers, un atlēti sacentās laukumā, nevis kara laukā.
Popularitātes virsotni spēles sasniedz 576.gadā p.m.ē. Festivāls bija atvērts tikai Grieķijā dzimušajiem vīriešiem, taču vēlāk sacensties atļāva arī romiešiem, visticamākais tāpēc, ka viņi valdīja pār valsti. Vergiem un sievietēm nebija atļauts pat skatīties, un sievietes, kas tika pieķertas paklusam skatoties, tika nomestas lejā no klints.
Spēles pārtrauca 496.gadā Theodocious II, jo tās bija pagāniskas, un tempļi tika iznīcināti, bet no jauna tās atsākās 1896.gadā, kad tās aizsāka mūsdienu olimpiskās idejas tēvs franču vēsturnieks Pjērs de Kubertēns.

Olimpijas pilsēta

Olimpija  ir viens no populārākajiem tūristu galamērķiem Grieķijā. Pat kruīza kuģi piestāj netālajā Katakolo ostā un izlaiž cilvēkus ar autobusiem apskatīt šo vietu. Pats Olimpijas ciems sastāv no tūristu veikaliem, kafejnīcām, restorāniem un Olimpisko spēļu vēstures muzeja.
Kā lielākajā daļā populāru tūristu vietu arī šeit ir viegli atrast restorānu, bet labu restorāni ne tik viegli. Pilsētā ir ļoti labs tūrisma centrs Praxitelous Kondyli, kur var samainīt naudu, nopirkt kartes un autobusu, vilcienu un kuģu sarakstus.

Antīko olimpisko spēļu vieta

Tā kā šo vietu ir nopostījis Theodosius un vairākas zemestrīces, nav palicis pāri daudz celtņu, izņemot pamatus, kāpnes un kolonnas, taču arī šīs paliekas ir iespaidīgas. Teritorija saucas Altis, kas nozīmē teritorija, kas svēta Zevam. Iemesls, kāpēc vēl kaut kas ir palicis pāri, ir tāpēc, ka upes plūdi to apglabāja līdz 1875.gadam, kad to no jauna atklāja arheologi.
Vissatriecošākā celtne ir 5.gadsimta Zeva templis, kas sastāv no 12 m augstas statujas, viena no septiņiem senās pasaules brīnumiem, ko Theodocios aizveda uz Konstantinopoli, kur to nopostīja ugunsgrēks.
Stadions, kas varēja uzņemt vismaz 20000 cilvēkus un bija lielākais šāda veida. Heras templis  ir vieta, kur no saules tiek aizdegta olimpiskā uguns un tad tālāk nodota skrējējiem, lai kur arī notiktu spēles. Šī tradīcija aizsākās 1936.gadā. Pat mūsdienās ievērosiet skrējējus, kas izmanto teritoriju treniņiem un jautrībai.
Muzejā pāri ceļam atrodas 4.gs.p.m.ē. Hermesa statuja, kas ir pazīstama katram, kas ir mācījies mākslas vēsturi, kā arī daudzi citri atradumi. Pēc Olimpiskās leģendas viņa mēdz nokāpt no debesīm, lai uzvarētājiem pasniegtu palmas zara lapas.
Olimpijas dienvidos atrodas viens no jaukākajiem Grieķijas tempļiem, kas atrodas kalna plato galā. Tas ir veltīts Apollo un celts ap 420.gadu p.m.ē., pateicībā par atbrīvošanu no holēras epidēmijas Peloponēzes karu laikā. Templis tika atklāts 1765.gadā, un tas ir viens no Grieķijas vislabāk saglabājušajiem vēstures lieciniekiem, kas noteikti ir jāredz.

OLIMPIJAS ARHEOLOĢIJAS MUZEJS

Muzejs tika atvērts 1982.gadā, un tas ir viens no nozīmīgākajiem Grieķijas muzejiem. Tadas galerijas ir izvietotas hronoloģiskā secībā ar atsevišķām galerijām skulptūrām no Zeva tempļa un senlietām no olimpiskajām spēlēm.
Svētceļnieki un atlēti, ierodoties Olimpijā, Zevam kā dāvanas piedāvāja ieročus un bruņu cepures. Dažas no senlietām ir no Persijas kara laikiem, tai skaitā Miltiades, Maratonas kaujas uzvarētāja, bruņu cepure.
Zeva un Ganimede terakota figūra ir atrasta lieliskā stāvoklī un sniedz viscilvēciskāko no atklātajiem Zeva portretiem.
Visslavenākais Olimpijas muzeja eksponāts ir brīnišķīgā Hermes un Dionīsa statuja. Statuja ir veidota no pariešu marmora un tiek datēta ap 4.gadsimtu.

LACONIA

Kad runa ir par Peloponēzi, pirmais, kas ienāk cilvēkam galvā, protams, ir Sparta un drosmīgie Lakedēmiešu ar savu līderi Leonidas, kas noturēja persiešu armiju pie Thermopylae. Tagad tā ir lauksaimnieciska teritorija ar augstiem kalniem, brīnišķīgām pludmalēm un mazām pilsētām un ciematiem. Šeit gluži vienkārši var pavadīt visas brīvdienas, peldoties dažās no tīrākajām Grieķijas jūrām.
Šeit ir dažas ievērības cienīgākās reģiona vietas.

SPARTA

Bijušā Atēnu lielākā ienaidniece un sāncense Sparta tagad ir lauksaimnieciska pilsēta uz plakana līdzenuma, caur kuru plūst Evrotas upe.
Pretēji atēniešiem, kas cēla tempļus un masīvas sienas, Spartas vīri rēķinājās tikai ar sienām. Šeit ir dažas klasicisma laika drupas , ar senās akropoles paliekām, Artemis svētnīcu un Leonidas, kurš ar nelielu daudzumu Spartiešu karavīru noturēja persiešus pie Thermopaleae, kapenēm.
Netālajā Tagetos kalnā atrodas vairāki tradicionāli ciemi, kurus būtu vērts apskatīt.

MYSTRAS


Netālās Mystras drupas, kuras ir sāktas daļēji atjaunot, noteikti ir vērts atbraukt apskatīt. Mystras bija centrālā Morea (Peloponessos) pilsēta līdz turku okupācijai 15.gadsimtā. Tā bija apdzīvota līdz 1820.gadam, kad tā tika pamesta, kad turki atguva lielāko daļu Peloponessos pēc Ibriham Pašas invāzijas no Ēģiptes.
Senā pilsēta ir bagāta ar baznīcām, un tās galā atrodas fraku pils. Šeit ir mājas un muižas, kā arī daudzas baznīcas ar iespaidīgām freskām.
Pantanassa ir sieviešu klosteris, kurā dzīvo mūķenes, vienīgie cilvēki, kas šodien dzīvo Mistras. Perivlepto ir klosteris, kas ir celts zem klints un satur iespaidīgas freskas. Ja turpināsiet rāpties caur vecās pilsētas drupām, nonāksiet pilī ar skatu uz apakšā atrodošo ieleju.

MONEMVASIA


Monemvasia citadeles pilsēta atrodas Peloponēzes austrumu pussalā un ir Grieķijas atbilde uz Gibraltāra akmeni. Tā ir ar sienām ieskauta pilsēta uz gigantiska akmens kalna, kas paceļas no jūras un ir savienots ar šauru jūras šaurumu. Ciems, kas atradās šajās sienās 20 gadus atpakaļ bija drupās, taču tagad tas ir atjaunots.
Mūsdienu Nea Monemvasia pilsēta vasarās ir pilna ar tūristiem. Netālā Elafonisos sala ir diezgan dārga, jo tā apmierina turīgākos atēniešus, taču pludmales, tāpat kā jūras veltes, ir lieliskas.
Ziemeļos no Monemvasia atrodas Gerakas  pilsēta, kur var nonākt ar „Lidojošo Delfīnu” kuģīti pa garu kanālu, kas vairāk atgādina upi.
Tā kā „Lidojošais delfīns” savieno Monemvasia ar Pierejas salu un Saronas līča salām, Monemvasia ir laba vieta, no kuras sākt ceļojumu pa Peleponēzi.

MANI


Mani pussalas iedzīvotāji ir tik sīksti un zeme tik neviesmīlīga, ka tā nekad nav bijusi iekarota. Pat vācieši to lika mierā, kad II pasaules kara laikā okupēja valsti. Iemesls, lai dotos uz bailes izraisošo vietu, kam līkumu meta pat turki un vācieši, ir tas, ka Mani iedzīvotāji ir vieni no viesmīlīgākajiem Grieķijā, un viņu mājas ir kā nocietināti torņi.
Viņi lepni uzskata, ka ir tiešie spartiešu pēcnācēju un ir pazīstami ar savu neatkarību un faktu, ka pār viņiem nav iespējams valdīt.

GITHION


Githion osta ir bagāta ar zivju krodziņiem, brīnišķīgām seno turku stila mājām un nemierīgu krastmalu, kas ir pilsētas gravitācijas centrs. Netālu atrodas garas smilšainas pludmales. Marathonisi, kas reiz bija sala, taču tagad ir savienota ar kontinentu, tiek uzskatīta par vietu, kur Paris pavadīja nakti ar Helēnu, kad viņš vispirms nolaupīja no Spartas karaļa Menelaous.

DIROS ALAS

Diros alas ir slavenas ar tās stalaktītiem un stalagmītiem, un esot pletušās līdz pat Spartas ziemeļiem. Neolīta laikmetā tās bija apdzīvotas, un tad pamestas pēc zemestrīces.
No jauna tās tika atklātas 1895.gadā, bet 1949.gadā sākās izpētes darbi. Alās atrodas pazemes ezers. Diemžēl tikai neliela daļa no kilometriem garām alām un koridoriem ir atvērta publikai.
Pārējā teritorija, kas ir pazīstama kā Pyrgos Dirou ir slavena ar tās torņiem, dažos no kuriem ir izveidotas viesnīcas.

MESSINIA

Lai arī tikai nedaudzi tūristi aizbrauc līdz Peloponēzes dienvidaustrumu stūrim, tas nav tāpēc, ka šeit nebūtu brīnišķīgas pludmales, pievilcīgi ostas ciemati un iespaidīgi venēciešu cietokšņi. Tas viss te ir un pat vēl vairāk!

Kad 1986.gadā pilsētu satricināja zemestrīce, vairāk nekā 10000 mājas tika iznīcinātas, taču par pārsteigumu daudzas no tās vecajām celtnēm un iespaidīgā 13.gadsimta pils joprojām stāv sardzē par pilsētu.
Iesakām pavadīt savu laiku nelielajā ostas pilsētiņā Koroni  ar mīlīgo Zaga pludmali un pili vai arī Finikounda  zvejnieku ciematā, kas ir populārs kā viena no vislabākajām Grieķijas vindsērfinga vietām, ar plašām pludmalēm, restorāniem, viesnīcām un kempinga vietām.
Methoni pilsētā ir plašs 13.gadsimta cietoksnis. Cietoksnī atrodas viduslaiku pilsēta, kuru apskatot paiet stundas.
Pylos  pilsēta ir viena no atraktīvākajām piekrastes pilsētiņām Grieķijā. Tā bija vieta, kur notika Navarino kauja, kas patiesībā nebija kauja, bet pagrieziena punkts Grieķijas neatkarības karā, kad britu, franču un krievu flote admirāļa Kodringtona vadībā „nejauši” nogremdēja 53 Ibrahama Pašas apvienotos turku, ēģiptiešu un tunisiešu kuģus.
Lai arī tas bija brīdinājums turku kuģiem pamest līci, gala rezultātā šie kuģi atrodas tur līdz pat šai dienai, un mierīgos ūdeņos ir pat saskatāmi. Lai arī tas bija apkaunojums Britānijai, galarezultātā šis pārpratums bija tas, kas Peloponēze tika atbrīvota un kļuva par mūsdienu Grieķijas nāciju.
Pašā pilsētā atrodas centrālais laukums pie krastmalas, un tieši te arī notiek galvenā dzīve. Šeit ir divas pilis – katrā līča pusē viena, un netālu atrodas Nestor mīceniešu pils, kas ir viena no vislabāk saglabājušajām mīceniešu pilīm. Daudzas no šeit atrastajām freskām un senlietām ir apskatāmas netālajā Chora arheoloģijas muzejā.

Messinian Mani atrodas Kalamata austrumos ar tīrām oļu pludmalēm, koku nogāzēm un raupjām virsotnēm, brīnišķīgiem ciematiem ar bruģētām ielām un ziedu pilniem dārziem un pagalmiem, pilīm, bizantiešu baznīcām un torņiem.
Vyros aizas galā atrodas Karadmyli ciemats, kas paslēpies Taygetos kalna ēnā pie Messina līča, un ir pazīstams ar savām brīnišķīgajiem pārgājienu maršrutiem.

Translate

Šodien

2019. gada 19. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Zemākais kalns pasaulē ir Wycheproof, kas atrodas Victoria, Austrālijā. Kalna virsotne ir tikai 42 metrus virs apkārtējā līdzenuma

Pasākumi

„Rīgas mākslas telpā” notiks Latvijas Mākslas akadēmijas studentu diplomdarbu izstāde „Forma. Krāsa. Līnija.”

Rīgas pilsētas izstāžu zālē „Rīgas mākslas telpa” no 13. līdz 27. jūnijam būs apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas studentu bakalaura un maģistra programmas diplomdarbu izstāde...