Maķedonija

MAĶEDONIJA

ČALKIDIKI 

Saule, augu valsts un jūra valda kopīgā harmonijā pār zemi, kas saucas Halkidiki pussala.
Tas var izklausīties jocīgi, bet, kad viesi ierodas Halkidiki, viņus pārņem sajūta, ka pazīstamā pasaule ir palikusi kaut kur ārpusē, un izkāpj uz neizpētītas zemes.

Kalni nomaina cits citu, bet ielejās atvēsinās koku audzes ar savvaļas ziediem neticamās krāsu kombinācijās.
Poligros – Čalkidiki galvaspilsēta, celta amfiteātra veidā Holomon kalna pakājē. Šeit atrodas arheoloģijas muzejs, kas satur nozīmīgus eksponātus no apkārtējās teritorijas izrakumiem. Viesi var apskatīt pilsētas vecā kvartāla sekcijas.
Kassandra  – šis ir Čalkidiki rietumu zars, kas ir pazīstams ar savām plašajām pludmalēm, priežu kokiem un mazajiem ciematiem.
Sitonia  – vidējais no Čalkidiki pussalas zariem ar līdzīgu dabīgu skaistumu ar jaukām, smilšainām pludmalēm, krāšņām nelielām piestātnēm, mierīgiem zvejnieku ciematiem un skaistām meža ārēm. Šajā apkārtnē viesiem ir unikāla iespēja novērtēt dabas skaistumu pašā tās krāšņumā.

MUZEJI

Poligros arheoloģijas muzejs – tajā ir apskatāmi arheoloģiskie atradumi no Čalkidiki, kas sniedz priekšstatu par nozīmīgo kultūras vēsturi no aizvēsturiskiem laikiem. Muzeja vestibilā ir izstādīti vairāki rakstīti monumenti no klasiskā un helēniešu periodiem: no gravējumiem marmora un porainajos kapakmeņos, līdz akmenī iegravētiem māju un vīnogu dārzu pārdošanas līgumiem. Ainu noslēdz vietējie apgleznotās un nedekorētās keramikas raksturīgie eksemplāri, kā arī importētie Atikas un Korintiešu keramika, bronzas un sudraba juvelierizstrādājumi no arhaiskā un klasiskā perioda. Šie eksemplāri nāk no Poligiros iedzīvotājiem, kas tos ir ziedojuši muzejam. Antīkās lietas ir izstādītas pēc to topogrāfiskās izcelsmes.

Atradumi no izrakumiem Torone ir no bronzas laikmeta un mīceniešu perioda, lai gan lielākā daļa no tiem ir no protoģeometriskā perioda. Tikai divi eksemplāri no mākslas figūru veidošanas nāk no klasicisma laikiem. Keramikas priekšmeti un metāla darbi (ieroči, juvelierizstrādājumi) no Arhaiskā un klasiskā perioda tika atrasti kapenēs dažādās Čalkidiki daļās.

No lielās Akantos senās kapsētas ir izstādīti daži raksturīgākie kapu ziedojumi no arhaiskā līdz helēniešu periodam. Mirušajiem aizkapa valstībā līdzi deva māla vāzes, figūras un personīgus priekšmetus, piemēram, vērtīgas bronzas vai zelta rotaslietas – tipiskus slaveno Maķedonijas zeltkaļu piemērus. No Olintos – vienīgās Čalkidiki pilsētas, daļā no kuras notiek sistemātiski izrakumi, - atklājumiem viesi var gūt pilnīgāku priekšstatu par cilvēka aktivitātēm un sasniegumiem.

Šī vieta tika apdzīvota jau vēlajā neolīta periodā un bronzas laikmetā. No Zeva Ammon svētnīcas mūsdienu Kallthea ir izstādītas māla detaļas no tempļa, kas izrotāts ar apgleznotām un reljefa dekorācijām, jumta, kopā ar Dionīsa marmora galvu un vāžu fragmentiem, uz kuriem ir saglabājušies uzraksti.
Divas marmora kapu statujas no romiešu perioda (1.gs. pirms mūsu ēras) nāk no Stratoni atklāta kapu pieminekļa.


ATOS KALNS

Atos kalna zeme, kas veido vienu skaistākajām Grieķijas daļām, plešas visā dabas krāšņumā.
Ainavu veido nelielas ielejas un aizas, mežiem klāti kalni ar izkaisītiem kailiem akmeņiem un retiem skatiem uz krastu. Kalnu ainava vienā pusē un jūra otrā veido nozīmīgu izolācijas struktūru šajā savādajā, atšķirīgajā pasaulē, ko par savu klostera zemi ir izvēlējušies vientuļnieki. Vairāk nekā 1000 gadus tā ir mūku kopiena, kas ir dzīvojuši ikdienas dzīvi un veikuši reliģiskos rituālos kopš bizantiešu laikiem.
Vecākais klosteris atrodas Megisti Lavra, kas ir arī bagātākais ar dārglietām un senlietām. Tas tika dibināts 10.gadsimtā.
Tomēr jau pirms šī laika mūki un vientuļnieki sāka devās uz šo teritoriju. Bizantiešu imperatoru labvēlīgā attieksme ir padarījusi iespējamu klostera skaitu palielināt līdz 40 un to iemītnieku skaitu līdz 40000. Uz doto brīdi funkcionē tikai 20 klosteri un kopējas mūku skaits pārsniedz 1700.

PETRALONA ALA

Izrotāta ar stalagmītiem un stalaktītiem Petralona ala ir attīstījusies Katsika kalna rietumu daļā apmēram 300 m virs jūras līmeņa. Ala tika atklāta 1959.gadā un tā kļuva starptautiski pazīstama, kad tika atrasts senā cilvēka galvaskauss.
Starp alā atrastajām izmirušo dzīvnieku fosīlijām ir atrastas lauvu, ziloņu, panteru, ziloņu, degunradžu u.c.


PLUDMALES

Halkidiki krasta līnijas dažādība un plašums ļauj peldētājiem izbaudīt daudzas un dažādas peldvietas, ko visas apskalo silts, kristāldzidrs ūdens.
Labas pludmales ir:
Afitos  – organizēta, smilšaina pludmale, 48 km uz dienvidiem no Poligros;
Agios Goergios – gara, smilšaina pludmale netālu no Nikiti pilsētas, 36 km no Poligros;
Ierissos – gara pludmale ar plānu smilšu kārtu, 83 km austrumos no Poligros;
Kalithea – organizēta, smilšaina pludmale 51 km attālumā no Poligrosā, Kassandra pussalas austrumos;
Nea Kalikratia – smilšaina pludmale, 42 km no Poligros, Kassandra pussalas austrumu daļā;
Nea Kaikratia – gara, smilšaina pludmale 53 km rietumos no Poligros;
Neos Marmaras pludmale – gara, ļaužu pārpilna, smilšaina pludmale, 55 km uz dienvidaustrumiem no Poligros, Sitonijas pussalas rietumu daļā;
Porto Karras – organizēta, smilšaina pludmale Sitonijas pussalas rietumu daļā;
Sani – organizēta, smilšaina pludmale 10 km uz dienvidrietumiem no Nea Fokea, Kassandra pussalas rietumu daļā;
Sivri – plaša, smilšaina pludmale, 59 km dienvidrietumos no Poligros, Kassandra pussalā;
Toroni – gara, smilšaina pludmale 9 km uz dienvidiem no Sikia, Sitonijas pussalā;
Vourvourou  – smilšaina pludmale 55 km uz dienvidiem no Poligros, Sitonijas pussalā.

PIERIA  


Šis ir reģions, kur Jūs varat apvienot brīvdienas kalnos ar brīvlaiku pie jūras. Šeit atradīsiet ne tikai burvīgo Termaikas krastu, bet arī varēsiet apbrīnot Olimpa kalnu – dievu kalnu. Pieria klāj biezi meži ar platānas kokiem, priedēm, papelēm un eglēm. Šīs prefektūras galvaspilsēta Katerini atrodas starp Pieria līdzenumu un Olimpa kalnu. Apmēram 32 km uz dienvidrietumiem no Katerini atrodas Agios Dimitrios ciemats, kas ir celts uz plato, kur ir ūdens un koku pārpilnība. Ceļus uz Stena tis Petra ir patiešām aizraujošs, tāpat kā gājiens augšup pa iespaidīgo Olimpa aizu

VĒSTURISKĀS VIETAS

DION

Izrakumi šajā teritorijā aizsākās 1928.gadā un turpinājās līdz mūsdienām. Izrakumi ir nesuši gaismā nocietinātu pilsētu, kurai apkārt ir kulta teritorijas, kas ir nepārtraukti apdzīvotas no klasiskā perioda līdz agrīniem kristiešu laikiem. Dažādu periodu celtnes ir atklātas dažādos līmeņos. Privātas rezidences, publiskas celtnes, veikali un liels skaits darbnīcu ir celti ielu noteiktajos būvniecības blokos. Senās pilsētas dienvidu galā atrodas publiskās pirtis, iespaidīgs komplekss, kas klāj 4000 m2 teritoriju un ir celts 200.gadā.

THASSOS

Smaragdzaļā Thassos sala – mītiskā Sirēnu zeme – paceļas kā dārgakmens virs Egejas jūras safīra zilajiem viļņiem. Bagāta ar tradīcijām un vēsturi, sala apbur apmeklētājus ar tās dabisko skaistumu, nepārtraukto miju starp zilo un zaļo, kas ir redzama uz katra stūra un katrā līcī.
Uz salas ir bagāta augu valsts – meži, kas ir biezi ar platānas kokiem, ozoliem, ciedra kokiem, kastaņiem un priedēm, nekad nebeidz pārsteigt, un reljefs, bagāts ar marmoru pieņem tādas formas un kontūras kādas nevar redzēt nekur citur.
Salas ziemeļaustrumos ainava ir mežonīga: stāvas, zaļas ieplakas un neticama piekraste asi kontrastē ar dienvidrietumu rāmo ainavu, kur zeme un jūra vienojas rāmos, mierīgos līčos.
Pēc patīkama brauciena ar laivu no Keramoti vai Kavalas, ceļotājs izceļas krastā pie Limenas , sākumpunkta, no kura var sākt izpētīt salu. Iimenas jeb Thasos  ir salas galvaspilsēta, kas stāv vietā, kur kādreiz atradās senā pilsēta. Salas slavenā pagātne ir atstājusi zīmes marmora drupās un monumentos, kas vēl joprojām ir redzami šodien pilsētas nomalē.

MUZEJI

Thasos arheoloģijas muzejs
Muzejā apskatāmas trīs galvenās kolekcijas – skulptūras, keramika un arhitektūras detaļas.
Galvenie muzeja eksponāti:
Māla amfora no Kastri. Roku darināts kuģis, kas atrasts Kastri aizvēsturiskajā apmetnē.
Ciklādas šķīvis ar attēlotu varoni Bellerefonu uz viņa spārnotā kumeļa Pegaza ar šķēpu nogalinot trīsgalvaino Čimaira. Šķīvja izcelsme ir no 7.gs. pirms mūsu ēras.
Uzraksti uz Glaukos monumenta Agorā. Glaukos bija slavenā dzejnieka Arčiločusa draugs. Viņš piedalījās pariešu ekspedīcijā, lai nodibinātu tirdzniecības ostas Thassos pretējā krastā. 7.gs. pirms mūsu ēras.
Kolosāla jauna, kaila vīrieša, kas nes aitu, statuja (augstums 3,5 m). Statuja nav pabeigta un izskatās, ka skulptors ir pametis savu darbu dēļ plaisas marmorā blakus kreisajai ausij. Skulptūra datēta aptuveni 600.gads pirms mūsu ēras.
Dionīsa marmora galva. Tā piederēja milzīgai dieva statujai, kas bija dekorācija lielai platformai no viena vai diviem monumentiem Dionīsā. Figūrai ir sievietes veidols, bet mierīgā sejas izteiksme un plastiskās aprises dzidrums (šī ir neatvairāma skaistuma statuja) to datē aptuveni 4.gs. p.m.ē.
Mūzas statuja (3.gs. p.m.ē.). Tā stāvēja ar Dionīsa statuju uz platformas otra monumenta Dionīsā. Tā acīmredzot ir ietekmējusies no slavenās Eirene statujas, ko veidojis atēniešu skulptors Kefissodotos.
Afrodītes statuja ar delfīnu un Erosu (3.gs.p.m.ē.). Eleganta statuja, kas stāvēja zem jumta, Helēniešu periodam raksturīga ieraža. Kailās dievietes figūra atgādina slaveno Praksiteles Afrodīti.

PLUDMALES

Thassos krasta līnijas dažādība un plašums ļauj peldētājiem izbaudīt neskaitāmas dažādas peldvietas, kuras visas apskalo silts, kristāldzidrs ūdens.
Potos  – 2km gara pludmale, kas sākas ciemata centrā. Brīnišķīga, tīra pludmale, kas piesaista daudzus viesus.
Pefkari  – 1 km no Potos ar lielisku pludmali, ūdens sporta iespējām un priedēm.
Rosogremos – 2 km no Potos ar baltām smiltīm un ēnainiem kokiem ārpus ūdens.
Psili Amos – 4 km no Potos, populāra, dažādi ūdens sporta veidi, jaukas baltas smiltis gan ūdenī, kas ir slavens ar savām ārstnieciskajām īpašībām, gan ārpus tā.
Astris – 5 km no Potos, tīra un krāšņa pludmale, kas atrodas pie ciema ar tādu pašu nosaukumu.
Kalami – neliela pludmale Astris, akmeņaina zem ūdens, bet bagātīga ar marmora oļiem ārpus ūdens.
Livadi – lieliska vieta peldēšanai zem kalnu nojumes mežonīgā un iespaidīgā ainavā.
Aliki  – divas mazas pludmales ar baltām smiltīm, mierīgu jūru un maigām smiltīm gan ūdenī, gan ārpus tā.
Ag. Ionannis (Bambouras) – vientuļa pludmale vietā, kur kādreiz atradās senā piestātne ar daudzām interesantām vēsturiskām vietām. Kristāldzidrs ūdens un brīnišķīga apkārtne, taču ar diezgan akmeņainu jūru.
Kinira  – gara pludmale zaļā, tropiskā apkārtnē. Smiltis ūdenī un ārpus tā.
Limenaria – plaša pludmale ar baltām smiltīm un tīru ūdeni.
Tripiti – ļoti populāra pludmale ar smiltīm un oļiem ūdenī un ārpus tā.
Prinos  – ļoti gara pludmales līnija ar priedēm, jaukām smiltīm un mierīgiem ūdeņiem.
Limenas  – brīnišķīga dabīgā vieta, kur satiekas jūra un mežs, tāpēc varat peldēties zem priedēm.
Makriammos  – viskrāšņākā pludmale Limenas teritorijā, brīnišķīgā apkārtne, ko visapkārt ieskauj meži. Tā atrodas jaukā līcī ar mierīgiem ūdeņiem un jaukām smiltīm. Ļoti labi organizēta.
Zeltītā pludmale  – šī pludmale atrodas divos ciematos – Skala Panagias vienā galā un Skala Potamias otrā. Gara, plaša, stādījumu iekļauta.

Nakts dzīve sit augstu vilni līdz pat agrām rīta stundām. Populāri bāri, krogi, diskotēkas, kinoteātri un klubi piedāvā dzīvo mūziku un vietējās dejas.
Dzērieni maksā aptuveni 6 EUR.

THESSALONIKI

Maķedonijas galvaspilsēta un otrā lielākā pilsēta Grieķijā. To 316.gadā pirms mūsu ēras dibināja Kassandros un nosauca savas sievas Thessaloniki, Aleksandra Lielā māsas, vārdā.
Mūsdienās Thessaloniki ar savu Universitāti un Starptautisko gadatirgu ir dzīvīga moderna pilsēta, kas virmo dzīvība un kustība. Lielas avēnijas, parki un skvēri, koku alejas, kas ierāmē tirdzniecības ielas ar košiem skatlogiem. Vecas mājas, neoklasicisma celtnes, modernas būves – vakardiena satiek šodienu.
Pilsētas dzīvojamo rajonu piepilda poēzija un šarms. Vecā apkaime ar šaurām ielām un jaukiem maziem dārziem. Populāras dziesmas un nakts ziedu saldā smarža. Uz katra soļa var dzirdēt Thessaloniki sirds pulsu. Sirds, kas ir nemirstīga gan priekos, gan bēdās.

MUZEJI

Thessaloniki arheoloģijas muzejs. http://www.travel-to-thessaloniki.com/place.php?place_id=5

Darbs pie Thessaloniki arheoloģijas muzeja celtniecības sākās 1961.gadā, celtne tika atklāta 1962.gada 27.oktobrī – pilsētas 50.atbrīvošanas gadadienā.
Muzejā izstādītas skulptūras, aizvēsturiskā kolekcija, arhaiskā un klasiskā perioda miniatūras māksla un izcili atradumi no Derveni kapenēm, kas pirmo reizi tikai prezentētas publikai atklāšanas ceremonijā. 1978.gada satriecošie atklājumi Vergina pirmo reizi lika veikt izmaiņas ekspozīcijā: atradumi no karaliskajām kapenēm tika izstādīti istabās, kurās atradās aizvēsturiskā kolekcija un miniatūras māksla, kā daļā no izstādes „Senās Maķedonijas dārgumi”. Dārgumi no Vergina un citi vērtīgi 70-to gadu atklājumi padarīja nenovēršamu muzeja paplašināšanu – 1980.gadā ar „Aleksandra Lielā” izstādi tika atklāts muzeja jaunais spārns. Šajā pašā gadā sākās izrakumi Sindos kapsētā, kurā tika atrasti bagātīgi zelta priekšmeti, kas arī tika izstādīti muzejā.

VĒSTURISKĀS VIETAS

Baltais tornis
Baltais tornis bija 15.gadsimta aizsargstruktūra . Vēlāk tā tika izmantota kā sardzes tornis un cietums tiem, kas tika notiesāti uz nāvi. Tornis ir celts vietā, kur reiz atradās vecais bizantiešu tornis. Bizantiešu tornis savienoja Thessaloniki nocietinājuma austrumu sienu (tā ir saglabājusies līdz šodienai) ar jūras sienu, kas 1866.gadā tika iznīcināta. Baltā torņa muzejs satur dažādas skulptūru, fresku, mozaīkas sienu un grīdu fragmentus, ikonas, monētas, uzrakstus, keramikas, stikla un metāla priekšmetus.

Aghios Demetrios baznīca
Monuments ir piecu spārnu bazilika. Zem bazilikas atrodas kapenes. Svētā Euthimos kapela ir pievienota baznīcas dienvidaustrumu stūrim. Ļoti maz skulptūru un gleznieciskās (mozaīkas, sienu gleznojumi) baznīcas dekorācijas izdzīvoja postošajā 1917.gada ugunsgrēkā, taču tās ir monumenta vēstures fāžu simboli. Pirmā baznīca bija mazs lūgšanu nams, kas tika uzcelts īsi pēc 313.gada uz romiešu pirts drupām. 5.gs. eparhs Leontinos nodibināja tajā pašā vietā lielu trīs spārnu baziliku, kas 626.-634.g. nodega. Īsi pēc tam tika uzcelta piecu spārnu bazilika. 1493.gadā tā tika pārvērsta par mošeju, un par kristiešu lūgšanu vietu tā kļuva 1912.gadā, taču 1917.gadā to atkal nopostīja liels ugunsgrēks. Tā tika pārbūvēta un sāka atkal darboties 1949.gadā. tagad monuments tiek izmantots kā baznīca.
Aghios Demetrios kapenēs publiskai apskatei ir izstādīta izstāde. Tajā ir redzami priekšmeti, kas izdzīvoja 1917.gada ugunsgrēku un tie, kas nāca gaismā pēc pēdējiem izrakumiem monumentā.


Rotonda
Apļveida būve, kas tika celta 306.gadā kā Gelerius panteons jeb mauzolejs. Theodosius Lielā valdīšanas laikā tas kļuva par kristiešu baznīcu tikai ar dažām pārmaiņām. Tās mozaīkas ir unikālas šim laikam (4.gs.)

PARKI

Mežs, kas drīzāk izskatās kā liels parks un Hortiatis, Panorama un Oreokastro vietas ir vērts apskatīt.
Hortiatis kalns valda pār pilsētu. Ziemā to klāj sniegs, vasarās tas ir vēss un atsvaidzinošs. Hortiatis ciemats ir labi pazīstam ar daudziem krodziņiem, kur pasniedz gaļas delikateses. Pavadiet vakaru pie uguns ar glāzi retsina (tradicionālais Grieķijas vīns), un kārdinošo jēra fileju ceptu uz iesma vai kokoretsi – īpašu ēdienu, kas pagatavots no jēra aknām.
Panorama – kā jau var pateikt pēc nosaukuma, šī priekšpilsēta piedāvā varenu skatu uz apkārtējiem kalniem un līci. Tās kosmopolītiskais iepirkšanās centrs ar kvalitatīviem konditorijas izstrādājumiem un ķīniešu restorāniem, piedāvā alternatīvu pilsētas centram.

PLUDMALES

Thessaloniki krasta līnijas dažādība un plašums ļauj peldētājiem izbaudīt neskaitāmas dažādas peldvietas, kuras visas apskalo silts, kristāldzidrs ūdens.
Labākās pludmales ir Aretsou, Perea, Nei Epivates, Agia Triada, Nea Mihaniona, Epanomi, Asprovalta.

NAKTS DZĪVE

Thessaloniki vārdam nakts dzīve piešķir jaunu nozīme. Neatkarīgi no tā, vai sākat ar vakariņām un tad dodaties uz nakts klubiem vai sākat ar pāris dzērieniem un tad dodaties uz vienu no bouzoukia (klubiem, kas specializējas grieķu mūzikā, ko spēlē uz bouzoukis), pilsēta izklaidēs Jūs līdz agrām rīta stundām. Klubi, kas piedāvā dzīvo mūziku, atrodas lidostas rajonā. Dzērieni šeit maksā 10 EUR, bet viskija pudele 120 EUR.
Thessaloniki pilsētā atrodas populārs nakts klubs, piano bārs un vietas, kur dejot. Šeit dzērieni maksā 6EUR.
Liela daļa pilsētas nakts dzīves attīstās ap Milos – vecām vējdzirnavām, kas ir pārvērstas par klubu un restorānu kompleksu. Vasarā praktiski visi Thessaloniki labākie bāri un klubi tiek aizvērti. Daži nekavējoties atver filiāles gar ceļu, kas ved uz krastmalu, apmēram 1,5 km pirms lidostas. Šis fakts, kā arī tas, ka jaunas vai jauni iekārtotas un savādāk nosauktas vietas veras vaļā, bet citas iziet no modes un veras ciet, padara praktiski par neiespējamu ieteikt kādu konkrētu vietu.
Thessaloniki ir daudzi teātri un aptuveni 100 kinoteātri daži, no kuriem ir brīvdabas, kuros var baudīt patīkamu vasaras filmu.

Translate

Šodien

2019. gada 16. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Gandrīz visās pasaules valodās vārds „māte” sākas ar skaņu „m”. Tomēr ir izņēmumi urālu valodas grupā

Pasākumi

Jomas ielas atklāšanas svētkos Andrejs Hermlins un „Swing Dance Orchestra” no Vācijas!

Jomas ielas svētku atklāšanas koncerts notiks jau sestdien, 4. jūlijā, kad Dzintaru koncertzālē uzstāsies par svinga karali dēvētais Andrejs Hermlins un „Swing Dance Orchestra” no...