Egeja

EGEJAS JŪRAS ZIEMEĻI

ČIOS


Lesvos dienvidos atrodas viena no skaistākajām Egejas jūras salām – Čios, kur koku zaļums un jūras zilums atrodas pieskāriena attālumā.
Šeit zaļojošas ielejas aptver jaukās pilsētas, smaržojot neskaitāmo košļājamās gumijas (mastikas) kokiem.
Daudzkrāsainas mājas, zvejnieku laivas un tīkli plešas vecajā ostā.
Labas pludmales atrodas Kardamilā.
Kalnu ainava ar retu skaistumu Volissos , piemēram, venēciešu cietoksni un vēsturisko Agios Georgios klosteri.

MUZEJI

Čios arheoloģijas muzejs – celts 1966 – 1971.gadā un klāj 2500 m2 lielu teritoriju, no kuriem 1200 m2 aizņem izstādes telpas, bet pārējā teritorija ir uzglabāšanas telpas, laboratorijas un biroji. Būve ir celta no betona, un tai apkārt ir akmens atbalstsienas, sakarā ar zemes slīpumu. Muzejs 1987.gadā tika slēgts un kopš tā laika kārtīgi nefunkcionē, sakarā ar zemes iegrimšanas draudiem.
Muzejs satur kolekcijas no aizvēsturiskā un arhaiskā laika atradumiem, neolīta atradumiem Aghio Galas u.c. eksponātiem.

VĒSTURISKĀS VIETAS

Čios cietoksnis
Atrodas modernā pilsētas centra ziemeļos. Kad tas tika celts, cietoksnis iežogoja visu Čios pilsētu, bet drīz pilsēta izpletās ārpus cietokšņa sienām. Ieeja cietoksnī ir caur Centrālajiem vārtiem (Porta Maggiore) dienvidu galā, ko 1694.gadā rekonstruēja venēcieši.
Nožogotā teritorijā netālu no vārtiem stāv divstāvu celtne, kas ir pazīstama kā Giustiniani pils. Divas no nozīmīgākajām būvēm pilī ir Krya Vryse (aukstā strūklaka), pus pazemes ūdens cisterna, kas tika uzbūvēta Genoēzes okupācijas laikā, un masīvs tornis, kas pazīstams kā „Kulas”. Apkārt pilij bija plats aizsarggrāvis, kas tagad ir aizpildīts.

Panaghia Krena baznīca

Baznīca pieder pie salas astoņstūra arhitektūras tipa un nedaudz atgādina Nea Moni katoļu baznīcu. Lielāko daļu interjera klāj sienu gleznojumi no 12.gadsimta. Baznīca tika celta 12.gadsimta beigās. To ziedoja Eustathios Codratos un viņa sieva Eirene Doucaina Pagomeni – abi piederēja pie Konstantinopoles karaliskās tiesas.
1881.gadā postošas zemestrīces rezultātā sabruka kupola puslodes daļa, taču īsi pēc tam tā tika atjaunota.

PLUDMALES

Bez šaubām, Čiosā ir labākās ziemeļaustrumu Egejas jūras pludmales. Tās ir tīrākas, mazāk ļaužu pārpildītas un vairāk pēc skaita nekā Samos vai Lesvos, par ko Čios apskauž Ciklādas salas.
Agia Fotini  – jūrmalas apdzīvota vieta, kas atrodas 11 km no Čios pilsētas. Homonīmiskā pludmale ir viena no visskaistākajām uz Čios salas ar oļainu jūras dibenu un dzidriem ūdeņiem.
Saint Irene pludmale atrodas starp Elata un Mesta ciemiem. Tā ir ļoti skaista, saulaina pludmale ar smiltīm un maziem oļiem.
Daskalopetra ir vieta ar lieliskiem vēsturiskiem elementiem. Pie ieejas teritorijā ir krāšņa osta un brīnišķīga pludmale ar kafetērijām un daudziem krodziņiem gar krastu.
Bella Vista – pludmale ar smilšainu piekrasti un visu veidu oļiem krastā.
Čios rietumu daļā atrodas visskaistākās un bagātīgākās salas pludmales. Starp tām noteikti ir arī Elinta līcis. Tas ir kluss patvērums, pasargāts no vējiem.
Emborios  pludmale atrodas 5 km no centrālā dienvidu ciemu ceļa. Pludmale atrodas netālu no Emborios ar dziļiem, kristālziliem ūdeņiem un gludas formas melniem oļiem.
Komi ir jūrmalas apdzīvota vieta ar bezgalīgām smiltīm, viena no skaistākajām un populārākajām Čios salas pludmalēm. Lielāko vasaras sezonas laiku jūra ir perfekti mierīga, un viesi var izbaudīt jūras sporta veidus un peldēšanu.
Pludmale Lithi  teritorijā ir ar daudz smiltīm un krāšņu ostu līča galā. Jūras ainava ir fascinējoša. Viesi var izbaudīt mierīgu jūru ar smilšainu gultni.
Mega Limniona ir ļoti populāra salas pludmale, pilna ar smiltīm un maziem oļiem. Kristāldzidrie ūdeņi un siltā saule ir īsta bauda pludmales atpūtniekiem.
Nagos  jūrmalas apdzīvotā vieta atrodas Čios ziemeļu daļā. Visa ainava ir fascinējoša ar no avotiem tekošiem ūdeņiem, vēsumu zem platānas kokiem un maziem līcīšiem netālu no jūras.

EKSKURSIJAS

ČIOS CIEMATI

Pirgi tika nosaukts centrālā torņa, kas vēl joprojām ir labi saglabājies, vārdā. Tas ir lielākais un nozīmīgākais Čios ciemats, kas arī tiek saukts par „krāsoto” ciematu, dēļ tās unikālā arhitektūras dizaina, kas ir pazīstams kā „xysta” (fasādes dekorācijas, kas satur ģeometriskus un dabas motīvus), kas ir skaidri redzami pat šodien. Pygri ir viduslaiku ciemats ar kopā savienotām akmens mājām, brīnišķīgiem ar xysta izdekorētiem balkoniem un maziem, saulē kaltētiem tomātiem, kas karājas uz balkoniem. Ciematā ir šauras ielas, ģeometriski zīmēti sienu izrotājumi un nozīmīgas baznīcas.

31 km uz dienvidiem no Čios pilsētas un 6 km aiz Pyrgi atrodas ciemats ar nosaukumu Olympi. Ciemata brīnišķīgās mājas, kas savienotas viena ar otru, mēdz veidot tā aizsargsienu. Šaurās ielas, bruģētie ceļi un stīvā, bet vienkāršā arhitektūra ir liecinieks ciemata viduslaiku izcelsmei.

Agio Galas ciemats ir pierādījis cilvēka eksistenci vairāk nekā 8000 gadu garumā. Tas atrodas 70 km ziemeļrietumos no Čios pilsētas un ir viena no vecākajām Neolīta laikmeta vietām Egejas jūras teritorijā. Kopš 6.gadsimta pirms mūsu ēras cilvēki dzīvoja lielās alās, kas tika atrastas zem šī ciemata.

Nakts dzīve

Sala ir pilna ar bāriem, klubiem un diskotēkām, kas ir gatavi izklaidēt līdz agrai rīta stundai.
Dzērieni maksā aptuveni 4 EUR.

SAMOSA

Samosas sala atrodas Egejas jūras austrumu daļā netālu no Mazāzijas krasta. Samosas sala ir viena no vistālāk austrumos atrodošajām Egejas jūras salām, tikai akmens metiena attālumā no Mazāzijas, un ir slavena ar tās vīniem, jo īpaši ar balto muskata vīnu, kas nav atrodams nekur citur.
Salas galvaspilsēta ir Vathi  – tā ir celta uz zaļojošām nogāzēm, kas aptver salas dziļāko līci. Vathi ir saglabājusi savu individualitāti ar interesantām neoklasicisma mājām, vecām muižām ar pasteļa fasādēm. Lai gan Samosā ir dažas jaukas arheoloģiskas vietas, sala galvenokārt ir pazīstama ar lieliskajām pludmalēm un daudzajām izklaides iespējām – pārgājieniem, riteņbraukšanu un vindsērfingu.

MUZEJI

Samos arheoloģijas muzejs 
Eksponāti ir izvietoti divās mājās – vecajā muzejā, kas celts 1912.gadā, un jaunajā muzejā, ko atklāja 1987.gadā un kurā atrodas arhaisko skulptūru kolekcija.
Muzejā atrodas šādas kolekcijas: arhaiskās skulptūras, keramikas izstrādājumi, bronza, ziloņkaula objekti, koka priekšmeti, māla figūras, nelieli objekt.

Ieejas maksa 3EUR, ES pilsoņiem virs 65 gadu vecumam 2 EUR, ES studentiem un personām līdz 18 gadu vecumam – bez maksas.

PLUDMALES

Samosas salā lielāko gada laiku ir saulains klimats, kas atpūtniekiem ļauj izbaudīt atpūtu, gan pavasarī, gan rudenī, un, protams, vasarā.
Vistuvākā labā pludmale Vathi ir Gagou, taču vislabākās Samos pludmales atrodas gar ziemeļu piekrasti, visbrīnišķīgāko un izroboto salas daļu.
Kokkari kūrorts atrodas 10 km attālumā uz rietumiem no Vathi ar dažām pludmalēm akmeņainos līčos, kā arī ļaužu pārpilnu smilšu strēmeli, kas stiepjas līdz pilsētas galvenajam ceļam.
Divas vislabākās salas pludmales ir Micro Seitani – lielisku oļu pludmali – un Megalo Seitani . Tās ir pieejamas tikai ar kājām vai laivu. Laivu ekskursijas atiet tikai no Karlovassi  mola. Megalo Seitani tālajā galā atrodas dažas mājas un krodziņš, bet tuvu pludmales beigām atrodas – varenas klinšu sienas aiza.
Salas dienvidu piekrastes populārākās pludmales ir Maratokambos līcī – tā akmeņainās un oļainās pludmales ir garas un šauras ar vindsērfinga iespējām.

NAKTS DZĪVE

Nakts dzīve
Salas izklaides vietas Jūs izklaidēs līdz pat agrai rīta stundai.
Populāri nakts klubi, piano bārs un dejošanas vietas atrodas Vathi pilsētā un citās tūristu teritorijās. Dzērieni maksā aptuveni 5 EUR.

LESVOS SALA

Lezbas sala ir pazīstama arī kā Mitilini  un ir viena no četrām lielākajām Grieķijas salām. Tā atrodas Egejas jūras ziemeļaustrumos. Sala klāj 1638 m2 lielu teritoriju un kopā ar Lemnos , Ayios Efstratios salām un saliņām ap tām, pieder pie Lesvos prefektūras.
Lesvos salas krasta līnija veido divus līčus dienvidos – Geras un Kallonis  – un līču un zemesragu pārpilnību. Galveni līdzenumi ir Kalloni, Ippeos, Perama un Eressos, bet augstākie kalni ir Lepetimnos, Olimps un Psilokoudouno.

MUZEJI

Mitilene arheoloģijas muzejs
Muzejs sastāv no jaunās un vecās celtnes.
Vecā celtne ir trīs stāvu celtne, kas piederēja Ahilleja Vournazos ģimenei un tika celta eklektiskā stilā ap 1921.gadu. tas ir daiļš pēdējo turku okupācijas gadu arhitektūras paraugs.
Galvenajā celtnē atrodas figūras, keramikas priekšmeti un rotaslietas no aizvēsturiskā perioda līdz romiešu laikiem. Smagāki priekšmeti, kā unikālā Aeoliešu kolonna no Klopedi tempļa, kā arī skulptūras, statujas un monētas no arhaiskā līdz romiešu periodam ir izvietotas palīgceltnēs vai dārzā.

Izstādes filozofija bija ļaut apmeklētājam saprast salas vēsturi un lomu, kādu to spēlēja laikmetu gaitā Egejas un Mazāzijas krastos, izmantojot senlietas kopā ar leģendām, izskaidrojošiem tekstiem un kartēm.
Ieejas maksa 3EUR, ES pilsoņiem virs 65 gadu vecumam 2 EUR, ES studentiem un personām līdz 18 gadu vecumam – bez maksas.

Jaunā celtne

Mitilene arheoloģijas muzeja jaunā celtne atrodas Kioski teritorijā, kur izrakumi ir atklājuši Afrodītes svētnīcu, un ir modernās muzeju arhitektūras piemērs. Muzeja celtniecība tika pabeigta 1995.gadā ar izstādi „Lezbas sala no helēniešu līdz romiešu laikiem”.
Izstādes mērķis ir parādīt apmeklētājiem dzīvi uz Lezbas salas no 2.gs.p.m.ē. līdz 3.gs., izstādot senās romiešu villas ar mozaīkas grīdām, ikdienas objektus un statujas ar reliģisku raksturu vai, kas bija spēka un labklājības simboli.


KARSTIE AVOTI

Vulkāniskā aktivitāte Lesvos salā ir izraisījusi vairāku karsto avotu  ar ārstnieciskām īpašībām veidošanos. Daudzi no avotiem ir pamesti, bet par laimi vietējā vara pamazām mēģina tos attīstīt.
Visnozīmīgākie avoti ir:

Loutropoleos Thermis – šie avoti ir Mitilene ziemeļrietumu daļā, Thermi teritorijā. Liels skaits helēniešu marmora, romiešu uzrakstu un otomaņu celtņu ir atrastas šajā rajonā, kas ir bijušas izmantotas kopš seniem laikiem. Šie avoti satur dzelzi ar vidējo temperatūru 46,9 grādi pēc Celsija (0,6 radiācijas vienības), un tos iesaka reimatisma, ādas slimību un gremošanas traucējumu ārstēšanai.
Therma pie Geras līča: šie avoti atrodas Geras līča austrumu piekrastē. Arheoloģiskie atradumi pierāda, ka arī tie ir izmantoti kopš seniem laikiem. Turku okupācijas laikā avoti tika atjaunoti Turku pirts (hamam) modelī. Ūdens temperatūra ir 39,5 grādi pēc Celsija (radiācija 1,8 vienības), ūdens ir sāļš, karbonizēts, satur hloru un ir ieteicams ārstējot problēmas vēdera teritorijā, tūskas un citas slimības.

Karstie avoti Poličnitos municipalitātē atrodas salas rietumu daļā, dienvidrietumos no Poličnitos. Šeit atrodas pieci karstie avoti, kas iztek no Almiropotamos upes krastiem, 60 m virs jūras līmeņa. Poličnitos municipalitāte ir atjaunojusi divus no tiem. Pirtij tuvākajā avotā temperatūra ir 87,6 grādi pēc Celsija (1,6-6 radioaktivitātes vienības), kas to padara par karstāko avotu Eiropā. Avoti satur hloru un nātriju, un ir ieteicami išiassa (sēžas nerva iekaisuma), muskuļu sāpju un ginekoloģisko problēmu ārstēšanai.

Eftalou  avoti atrodas Lesvos ziemeļrietumu daļā 3km attālumā no Mithimnas. Ūdens temperatūra ir 46,8 grādi pēc celsija un tas satur hloru un rādiju. Šie avoti ir ieteicami reimatisma, asinsspiediena problēmu, žultsakmeņu, neiralģijas un citu slimību ārstēšanai.

Lisvori „Ayios Ionannis” avoti atrodas Poličnitos ziemeļos. Ūdens temperatūra ir 69 grādi pēc celsija un to ķīmiskais sastāvs ir līdzīgs tam, kāds tas ir Poličnito avotiem.

VĒSTURISKĀS VIETAS

Eressos  (Mastos) akropole
Strabo ir minējis, ka Eressos „tika dibināta uz kalna un atradās pie jūras”. Par spīti nepietiekamajiem arheoloģiskajiem un stratigrāfiskajiem pierādījumiem, nav iemesla apšaubīt, ka Eressos tika dibināta vēlīnā Bronzas laikmetā pēc Aeoleis ierašanās kobā ar citām Lezbas salas pilsētām. Helēniešu periodā tā izpletās dienvidos uz piestātnes pusi. Daudz vēlāk – viduslaikos – Gateluzzi uzbūvēja pili, kura tika likvidēta 1757.gadā, kad Turki nodibināja Sigrion cietoksni.

Šajā vietā vēl nav veikti sistemātiski izrakumi. 1880-jos gados Koldevejs sava ceļojuma laikā pa salu apmeklēja akropoli un veica redzamo arhitektūras palieku zīmējumus un aprakstus.
Eressos akropole atrodas uz dabīgi nocietināta aizsarg kalna salas dienvidrietumu piekrastē, un senatnē to sauca par Mastos. Pēc Koldveja liecībām kopējais garums bija 1 km un klāja 4,5 ha teritoriju. Dažas senā nocietinājuma sienas daļas ir saglabājušās pie kalna pakājes. Tās ir celtas no trahīta, taču dažas sekcijas ir būvētas atšķirīgā veidā. Visa celtne tiek datēta ap arhaisko periodu. Vārtus un ārējos torņus arī ir aprakstījis Koldevejs. Helēniešu periodā apdzīvotā vieta paplašinājās dienvidu virzienā, piestātnes teritorijā.
Kalna galā ir arī saglabājušās viduslaiku pils paliekas. Tā tika celta Gateluzzi periodā un tika izmantota līdz 1462.gadā Lezbas salu iekaroja turki.
Ieeja bez maksas

Mitilene cietoksnis

Mitilene pils ir celta uz zema kalna starp pilsētas ziemeļu un dienvidu piestātni, un bija viens no lielākajiem un stiprākajiem Vidusjūras austrumu daļas cietokšņiem. Tas sastāv no trīs galvenajām daļām: akropoles uz kalna augstākās, dienvidu daļas; galvenās sienas, lielāko daļu kuras cēlis Dženoeze Gatiluzzi un apakšējās sienas ziemeļaustrumu pusē, kas tika celta turku okupācijas laikā.
Cietokšņa kodols tika veidots bizantiešu periodā un ir plaši pieņemts, ka tas ir celts pa virsu senajai grieķu akropolei. Pirmo plašo iejaukšanos pilī veica Gatiluzzi, bet 1373.gadā specifiskāk – Francisko Gatiluzzo. Pēc Lezbas salas atbrīvošanas 1912.gadā pili kā barakas izmantoja grieķi.
Pils celtniecības materiāli nepārdomāti tika izmantoti bēgļu māju celtniecībā, īpaši pēc 1922.gada, radot monumenta pakāpenisku kaitējumu.
Arheoloģiskie izrakumi ir atklājuši arhaiskā un klasiskā perioda būves un dažādas viduslaiku paliekas.

PLUDMALES

Lesvos salas piekrastes dažādība un plašums ļauj peldētājiem izbaudīt neskaitāmu skaitu peldvietu, visas no kurām apskalo silts, kristāldzidrs ūdens.
Geras pludmale – pludmale ar priedēm gar piekrastes ceļu, 12 km uz rietumiem no Mitlilini.
Melinda  – plaša, tīra, smilšaina pludmale 48 km dienvidrietumos no Mitilini.
Mithimna  – gara, smilšaina pludmale 62 km ziemeļrietumos no Mitilini.
Petra    – plaša, organizēta, smilšaina pludmale 55 km ziemeļrietumos no Mitilini.
Skala Eressou  pludmale – gara, smilšaina pludmale, 92 km ziemeļrietumos no Mitilini.
Skala Kalonis pludmale – smilšaina pludmale ar mierīgiem ūdeņiem 44 km ziemeļrietumos no Mitilini, pie tāda paša nosaukuma līča.
Skala Sikamias – pludmale ar oļiem un smiltīm, 49 km ziemeļrietumos no Mitilini.
Vatera pludmale – gara, plaša, 7 km  gara, smilšaina pludmale, 50 km dienvidrietumos no Mitilini.

NAKTS DZĪVE

Salas izklaides vietas izklaidēs Jūs līdz agrai rīta stundai. Visās tūristu teritorijās ir atrodami populāri nakts klubi, piano bāri un deju vietas.
Dzērieni maksā ap 6 EUR.

Translate

Šodien

2019. gada 17. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Garākā upe pasaulē ir Nīla (6690 km), kas atrodas Āfrikas ziemeļaustrumos un ietek Vidusjūrā. Otrā garākā upe ir Amazone (6300 km), kas atrodas Dienvidamerikā un ietek Atlantijas okeānā. Trešā garākā upe ir Jandzī (Chang) (5530 km): tā plūst pāri Ķīnas dienvidiem un centrālajai daļai un ietek Austrumķīnas jūrā

Pasākumi

Mumiy Troll jauno albumu laimēja...

Sveiks, lasītāj!
IrLaiks.lv sadarbībā ar "Platforma Music" aicina piedalīties konkursā un laimēt Mumiy Troll jauno dubultabumu, kurš pārdošanā nonāks šodien (17.oktobrī) plkst. 17:00....