Centrālā Grieķija

CENTRĀLĀ GRIEĶIJA

EVIA SALA

Evia sala ir otrā lielākā Grieķijas sala pēc Krētas. Tā ir gara un šaura un atrodas Egejas jūrā ļoti tuvu Grieķijas cietzemei, no kuras to atdala Euboea līcis un slavenais Evripos jūras šaurums.
Sala ir izklaides centrs tiem, kas meklē dabisku skaistumu un ainavu dažādību. Uz salas atrodas auglīgas ielejas un ar mežiem apaugušas kalnu nogāzes, kur kalnos kāpšanas entuziasti var izbaudīt skatu. Izklaides un atpūtas iespējas ir nodrošinātas arī tiem, kam labāk patīk aktivitātes jūras krastā – lieliskas smilšainas pludmales, vientuļi līči ir gatavi uzņemt apmeklētājus.

Salas galvaspilsēta ir Halkida , uz kuru var nokļūt, nobraucot no galvenā Atēnu – Lamia lielceļa. Tālāk tilts ved pāri šaurajam Evripos jūras šaurumam ar tā paisuma un bēguma straumi, ko mēģināja izskaidrot Aristotelis. Mūsdienu pilsētā ir dažas viesnīcas, bet pilsētas restorāni ir specializējušies zivju ēdienos. Halkida ir ideāls starta punkts, no kura sākt izpētīt visu salu.

Dienvidu virzienā ceļš ved uz Eretria, kura senos laikos bija otrā nozīmīgākā salas pilsēta aiz Halkida.
Ceļš no Halkida uz Eretria ved gar jauko Malakonta pludmali, kurā ir bagātīgas iespējas tūristiem, un tālāk iet caur Vassiliko ciematu ar tam piemītošām īpatnējām vietējām krāsām un garām Venēciešu tornim. Netālu atrodas jūrmalas ciemati Lefkanti un Kambos. Turpinot virzīties uz dienvidiem pa piekrastes ceļu gar Eyboea līci, nonāksiet pie Amarinthos  ciemata ar jauku pludmali, mierīgu apkārtni un daudziem interesantiem zivju ēdieniem. Tālāk ceļš sadalās un ved uz Lepoura, no kurienes tālāk var nonākt Karistos. Šī teritorija ir ar bieziem priežu mežiem un pagātnē, šeit tika atrastas aizvēsturisko dzīvnieku fosilijas. Tālāk dienvidos atrodas Marmari ciems. Visapkārt ir redzamas krāšņas vietas un lieliskas pludmales.

Ja sākat ziemeļos no Halkida uz kalnaino Euboea salas sirdi, ceļš ved uz Steni Dirfios, ko iekļauj platāna koki un strauti, egles, priedes un biezi brikšņi turas uz Dirfys kalna nogāzēm. Vēl viens krāšņs ciemats šajā teritorijā ir Stropones. Limni  ir pievilcīga pilsētiņa ar garu vēsturi un labi saglabātām tradīcijām. Pilsētiņas baltās mājas skaisti atspīd Euboea līča ūdeņos. Pēc leģendas, šī bija senās Elimnion vieta, kur notika Zeva un dievietes Heras kāzas. Seno templi nopostīja zemestrīce.

Vietas, kuras ir vērts redzēt, ir lieliskās kristiešu baznīcas mozaīkas, Zoodochos Pighi kapela un labi zināmais Galataki klosteris, kas tika uzcelts pāri senā Poseidona tempļa vieta pa vidu ļoti skaistai ainavai un gandrīz neticamai vienatnībai. Klosterī dzīvo mūķenes. Starp olīvu audzēm, kas stiepjas līdz pat jūrai, atrodas pievilcīgais Rovies  ciemats. Šajā teritorijā senos laikos dzīvoja Selinountinos nekļūdīgais orākuls Apollo. Tajā pašā teritorijā atrodas Osiou klosteris ar 17.gadsimta freskām. Braucot Egejas jūrmalas virzienā, ceļš ved Agia Ana, kas arī ir pazīstama kā Ayana, kas ir viena no vispievilcīgākajām visas Euboea daļām, jo tā saglabā savu tradicionālo stilu un tradīcijas. Kaimiņos esošā Angali pludmale ir pievilcīga ar savām plašajām smiltīm. Tālāk atrodas Artemision – rags, kas veras pār šaurumu uz Pelion kalnu. Tā senā vēsture ir saistīta ar Artemis dievieti, kas šeit medījusi. Te arī atrodas viņai veltīta tempļa paliekas. Citas redzēšanas vērtas vietas ir Agia Paraskevi un Agios Georgios baznīcas.
Nedaudz tālāk uz ziemeļiem atrodas krāšņais Pefki ciems, kas sākas priežu mežā. Tam ir jauka pludmale. Ceļš tālāk šķērso mierīgo un auglīgo Istiea līdzenumu, ko Homērs aprakstīja kā daudzu vīnu zemi. Pēc leģendas šeit ganījās svētais dievietes Heras bullis.


MUZEJI

Chaklis arheoloģijas muzejs

Muzejs tika uzcelts 20.gadsimta pirmajā pusē. 1991.gadā tika atvērta jauna izstāde un kopš tā laika pagalmā tiek izstādīti dažādas skulptūras un monumenti.
Muzeja kolekcijā ietilpst: agrīnie Hellādas atradumi no Manikas apmetnes un kapiem (3.tūkstošgade pirms mūsu ēras); mīceniešu keramikas izstrādājumi un figūriņas; ģeometriskie keramikas izstrādājumi un bronzas figūriņas; Eubojiešu un Boeotiešu Oikonomos keramikas un statuešu izstāde; Klasiskās un helēniešu monētas no Chaklis, Eretria un Karystos; romiešu pateicības skulptūras no Chaklis un Aedepsos u.c.

Kymi folkloras muzejs
Kymi folkloras muzejs tika dibināts 1981.gadā. Tas ir lielākais un labāk organizētais Euboeas folkloras muzejs un viens no labākajiem sava veida muzejiem Grieķijā. Papildus tas atspoguļo pilsētas vēsturi. Tas atrodas trīs stāvu neoklasiskā 19.gadsimta celtnē pilsētas centrā, bijušajā Grieķijas nacionālās bankas īpašumā, kas daudzus gadus bija tās filiāle. Aptuveni 1600 no muzeja kolekcijas priekšmetiem ziedoja Kymi iedzīvotāji, kas atbalstīja muzeju visās tās attīstības fāzēs.
Muzejā apskatāma bagātīga priekšmetu kolekcija, kas pārstāv tādus populārās mākslas laukus kā aušana, rokdarbi, vietējie kostīmi (vīriešu un sieviešu kāzu tērpi, svētdienas un ikdienas apģērbi), metalurģija, podniecība, kokgrebumi, gleznas un akmens tēlniecība.

Eretria arheoloģijas muzejs

Muzejs tika uzcelts 1960.gadā, 1961-62.gadā tika paplašināts un 1987-1991 tas atkal tika atjaunots un paplašināts. Muzejā atrodas atradumu un izrakumu kolekcija no Lefkandi (Xeropolis, Skoumbri kapsēta, Palaia Perivolia un Toumba), Amarynthos (Paliochora, Geraki kalns), Magoula un Eretria.

FTHIOTIDA

Fthiotida prefektūra ir augstu kalnu un brīnišķīgu pludmaļu zeme – tai ir visi priekšnosacījumi lieliskām brīvdienām visa gada garumā.
Šeit varat izvēlēties peldēties vientuļās pludmalēs vai labi zināmos vasaras kūrortos, varat klejot pa kalnainajiem ciematiem, kas ieauguši starp platānas kokiem un ozoliem, vai baudīt ziemas sportus modernos slēpošanas kūrortos un ļaut atmiņā ataust Grieķijas vēstures varonīgākajiem mirkļiem (pie Thermopylae, Alamana vai Gorgopotamos ).
Ypati, Kamena Vourla un Platystomo ir karstie avoti, kas aprīkoti ar modernām tūrisma iespējām.


LAMIA

Komerciāla pilsēta un prefektūras centrs, kas atrodas dienvidrietumos, priežu klātās Othris kalna nogāzēs.
Kalnā atrodas senās akropoles akmens pils. Uz cita kalna stāv 18.gadismta Agios Loukas baznīca ar satriecošu skatu uz Maliac līci. Lamia muzejā ir interesanta Klasikas un Helēniešu atradumu, keramikas, skulptūru, statuju un ģeometrisko figūriņu kolekcija. Municipālās celtnes, viesnīcas un krodziņi koncentrējas apkārt pilsētas četriem galvenajiem laukumiem, katram no kuriem ir sava īpaša funkcija: katedrāle, platānas koki un strūklakas, revolucionārā varoņa Athanasios Diakos statuja, Grieķu evzona statuja.
Sava apmeklējuma laika, pamēģiniet vietējās mājās gatavotās olu nūdeles – „kourambiedes” un „trachana”.

Vēsturiskā Termopilae (Thermopiles) eja atrodas 18 km uz dienvidaustrumiem no Lamia. Leonidas statuja un viņa 300 spartiešu piemineklis atgādina par vienu no varonīgākajām 480.gada pirms mūsu ēras kaujām. Termoilaes karstie avoti ir slaveni jau kopš seniem laikiem, un tie šo ciemu ir padarījuši par nozīmīgu kūrortu. 3 km attālumā atrodas vēsturiskais Alamana tilts.

Kamena Vourla – populārs spa kūrorts, slavens ar saviem ārstnieciskajiem ūdeņiem un sauso, veselīgo klimatu.
Teritorijas piekrastes pilsētas Agios Konstantinos un Arkitsa, kā arī Aspronerio, Agios Serafim un Agios Nikolaos ir jaukas vietas, kur pavadīt brīvdienas, īpaši tiem, kam patīk peldēšana un garšo svaigas zivis.
Rietumos no Lamia atrodas viena no Centrālās Grieķijas vēsturiskākajām pilsētām – Ipati. Tā ir celta uz Oiti kalna nogāzēm, kur atrodas homonīmais nacionālais mežs, starp ozoliem, platānas kokiem un cipresēm. No šīs vietas paveras arī panorāmas skats uz jūru. Ipati ir spēlējusi nozīmīgu lomu visās Grieķijas vēstures ērās.
7 km attālumā no Ipati atrodas Mono Agathonos – 15.gadsimta klosteris, kas tiek uzskatīts par vienu no visizcilākajiem monumentiem.
Platistomo (34 km uz rietumiem no Lamia) ir pazīstama ar saviem karstajiem avotiem.
Apmeklēšanas vērtas ir arī piekrastes pilsēta Stilida, rāmie zvejnieku ciemati Karavomilos  un Achladi un visbeidzot Pelasgia un Glifa pludmales.

MUZEJI

Lamia arheoloģijas muzejs
Lamia arheoloģijas muzejs atrodas pirmajā atjaunotās divstāvu celtnes stāvā. To uzcēla pirmais Grieķijas karalis Otto pēc Neatkarības kara (1830). Tas kalpoja kā barakas līdz II Pasaules karam. 1973.gadā Aizsardzības ministrija atteicās no savām tiesībām uz pili un izpostītajām barakām par labu Kultūras ministrijai. 1984.gadā Lamia municipalitāte uzsāka labošanas darbus. Muzejs tika atklāts 1994.gadā.
Muzejā atrodas kolekcijas no neolīta, hellādas, agrīnā dzelzs, arhaiskā, klasiskā helēniešu (keramika, stikls, figūriņas, metāla objekti), helēniešu (māju arhitektūra, zelta rotaslietas) laikmetiem, kā arī ekonomikas (monētas, svari) eksponāti un skulptūras no 4.gs. pirms mūsu ēras līdz 2.gs.
Biļete maksā 2 EUR, studentiem no ārpus ES valstīm un EU pilsoņiem virs 65 gadiem 1 EUR.
VĒSTURISKĀS VIETAS

Leonidas statuja

Monuments stāv pretim vēsturiskajam Kolonos kalnam, un tajā ir attēlots Leonidas pilnas bruņās. Piemineklis tika uzcelts 1950.gadā, to finansēja Amerikā dzīvojošie grieķi.
Monuments tika uzcelts, lai pieminētu kauju pie Termopilaes, un tas atrodas vietā, kur notika kaujas beigu fāze, ko apliecina kalna pakājē sakrājušies dzelzs un bronzas šķēpa galviņas no 5.gadsimta pirms mūsu ēras. Amfiktionijas dalībnieki kalnā uzcēla lauvas akmens statuju par godu kritušajiem karavīriem ar simonīdu uzrakstītu epigrammu, taču diemžēl piemineklis līdz mūsdienām nav saglabājies.

VIOTIA

Šis reģions atrodas blakus Atikai un ir vienādi baudāms gan vasarā, gan ziemā.
Evoikos un Korintiakos līči, Parnassos slēpošanas centrs, Orhornenos, Chaironia, Plataiai, Thebes un citu vietu arheoloģiskās vietas noteikti izraisīs Jūsu interesi.
Klimats ir sauss un Vidusjūras, un augu valsts ir diezgan reta, izņemot Thebes un Kopaida līdzenumos.
Senos laikos Viotia (Boeotia) tika saukta par „tristhalatto” (trīs jūru) – Strabo minētā vārdā, jo to no divām pusēm apskaloja Evoikos līcis un Corinthian līcis.

Livadia (135 km no Atēnām) – prefektūras galvaspilsēta, uzcelta starp diviem kalniem uz aizas, caur kuru plūst Erkina avoti, malas. Vienā no kalnu galiem, Profitis Ilias , ir labi saglabājusies 14.gadsimta viduslaiku pils. Senos laikos Livadia bija pazīstama ar nosaukumu Mideia un bija slavenā Zeva Orākula vieta Trofonios. Zinātnieki ir noteikuši, ka Zeva un Orākula svētnīcas atrašanās vieta bija Profitis Ilias. Livadia ir ļoti auglīga pateicoties bagātīgajam reģiona ūdenim un diviem avotiem, kas mitoloģijā ir zināmi kā Lethe (aizmāršība) un Mnemosyne (atmiņa) Kria pilsētas ziemeļos.

Arahova  ir kalnu pilsēta, ko maz skārusi modernā attīstība. 940 m augstumā, tās senlaicīgās mājas ir celtas uz Parnassos  kalna nogāzēm. Ja viesojaties Arahovā pavasarī, pamēģiniet apmeklēt svinības, kas notiek Svētā Georga dienā 23.aprīlī. Izklaide ilgst 3 dienas un tajā ietilpst vietējos tērpos tērpušos vecu vīru skrējiens, kā arī svinības ar ceptu jēru.

Heronia – arheoloģiski nozīmīgs ciems un Plutarča dzimšanas vieta. Atrodas netālu no kaujas lauka, kur 338.gadā pirms mūsu ēras Maķedonijas Filips sakāva apvienotos citu Grieķijas pilsētvalstu spēkus. Pie ieejas pilsētā atrodas Heronias lauva – drosmes un bezbailības simbols.
Netālu var apskatīt akropoles un teātra drupas.

Orhomenos – viena no vecākajām un bagātākajām senās Grieķijas pilsētām. Apskatīšanas vērta ir Jaunavas Dormītijas Bizantijas laika baznīca (9.gs.) un velvētas mīcejiešu kapenes. Senajā akropolē atrodas tempļa, teātra un citu celtņu drupas.

Thiva  (87km no Atēnām) – celta auglīgā, zemu atrodošā reģionā, ir ļoti interesanta vieta no arheoloģiskā viedokļa. Ir teikts, ka pilsētu dibināja Feniķiešu karalis Kadmos. Starp Thivas varoņiem, kas kļuva slaveni ar saviem piedzīvojumiem, ir viena no mitoloģijas traģiskākajām figūrām – Oedipus, kura stāsts ir iedvesmojis visslavenākās grieķu traģēdijas: Aeschylus (Septiņi pret Thiva), Sophocles (Antigone) un Euripides (Feniķiešu sieviete).
Thiva bija arī Herkulesa, kas pazīstams par savām neparastajām pēdām, dzimšanas vieta.

MUZEJI

Thiva arheoloģijas muzejs
Muzejā atrodama aizvēsturiskā kolekcija, Tanagras Mīceniešu kolekcija, Aulis un Thespiai skulptūru kolekcija, vāžu kolekcija no senajiem Mykalissos kapiem , vāžu un bronzas kolekcija no dažādām vietām.

VĒSTURISKĀS VIETAS

ORCHOMENOS

Arheoloģiskā izpēte Orchomenosā ir devusi bagātīgus pierādījumus par šīs vietas apdzīvošanu. Neolīta periodā mājas bija apaļas būdas 2 – 6 m diametrā. Bronzas laikmetā Orchomenos bija slavens un nozīmīgs civilizācijas centrs. Pils un varenās kapenes parāda Orchomenos spēku mīceniešu laikos. Pilsētu ir minējis arī Homērs, ka Trojas kara dalībnieci – kopā ar Aspledonu tās piedalījās ar 30 kuģiem. Pilsēta bija tikpat ietekmīga arī Helēniešu laikos, kad tika celtas nocietinājuma sienas, kas redzamas vēl šodien. 1880-1886.gadā tika atklāts tā saucamās Minjas tholos kapenes

Levadeia pils
Pils celtniecība sākās 13.gadsimtā, bet lielākā daļa no tās, kas redzama tagad ir no Katalāņu okupācijas laikiem (1309 – 1380). 1458.g. to iekaroja turki un tā palika viņu kontrolē līdz Levadeia atbrīvošanai.
Pilsēta atrodas uz dabīgi nocietinātā Aghios Elias kalna, raugoties pāri mūsdienu Levadeia pilsētai.

Chaironeia Teritorija pirmo reizi bija apdzīvota aizvēsturiskā periodā.
Vissvarīgākie monumenti ir:
Chaironeia lauva, marmora monuments 5,5m augstumā, kas iezīmēja tēbiešu masu kapu pēc kaujas ar Maķedonijas Filipu.
Senais teātris, izkalts no akmens.
Akropole ar nocietinātām sienām no helēniešu perioda un senais teātris.

Translate

Šodien

2019. gada 20. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Dienvidamerikā būtu nepieklājīgi nepajautāt vīrietim par viņa sievu un bērniem, turpretim lielākajā daļā arābu valstu gluži pretēji – būtu nepieklājīgi šādu jautājumu uzdot

Pasākumi

90. gadu spožākās deju mūzikas zvaigznes uzstāsies Rīgā

Jau šī gada 21.novembrī plkst. 20:00 šova „Back to the 90ties!” ietvaros uz „Arēna Rīga” skatuves kāps spožu, pasaulslavenu deviņdesmito gadu zvaigžņu plejāde.
Ar savu...