Ciklādas salas

CIKLĀDAS SALAS

AMORGOSA 

Iegarenā kalnainās un neauglīgās Amorgos salas forma atrodas Ciklādas salu austrumu malā. Dažās vietās krasta līnija ir stāva un akmeņaina, kamēr citviet tā veido klusus un ēnainus līčus. Katapola mūsdienās ir salas galvenā piestātne un interesantās Katapoliani baznīcas atrašanās vieta.
Peldētāji būs iepriecināti ar apkaimē esošajiem lieliskajām pludmalēm. Horas   – salas galvaspilsētas – kaļķu baltās mājas plešas līdz Venēciešu pilij, kas stāv kalna virsotnē. Arheoloģijas muzejā ir apskatāmi atradumi no visas salas, ko noteikti ir vērts apskatīt.

Ziemeļaustrumos no Horas, klints pakājē, atrodas Bizantiešu klosteris Hosaviotissa – viens no šāda veida nozīmīgākajiem monumentiem.


Otrā osta – Egiali  – ir jauks ciemats, kas ir pazīstams ar savām lieliskajām smilšainajām pludmalēm. Egiali vieglāk ir sasniegt pa jūru, nekā pa ne pārāk labo un stāvo ceļu no Horas. Salas dienvidos - Arkessini – netālu atrodas tāda paša nosaukuma senās pilsētas atrašanās vieta.
Par spīti ierobežotajām izklaides iespējām, kas pieejamas apmeklētājiem, jaukās pludmales un salas skaistums piesaista ar katru gadu aizvien vairāk tūristus.


ANDROS

Androsa ir Ciklādas salu vistālāk ziemeļos atrodošā sala, kas ir otrā lielākā šajā salu grupā un vienlaicīgi arī viena no skaistākajām. Secīgas kalnu grēdas ar stāvām malām, ko atdala aizas, upju gultnes un trīs lielas olīvu koku, apelsīnu, citronu un vīnogu apaugušas ielejas veido šo ainavu, kas bieži vien iziet ārpus tradicionāliem „Ciklādas rāmjiem”. Galvenā osta ir Gavrio ar regulāru satiksmi uz Rafina  savukārt Batsi  , Hora un Korthi   ostas apkalpo zvejnieku un tūristu laivas.
Salas rietumu pusē atrodas viegli pieejamas lielas smilšainas pludmales. Uz salas ir daudz upju, strautu un avotu.
Salas ziemeļrietumu daļa ir krūmaina, un ir iespējams saskatīt vanagus vai pat retākus plēsēj putnus kā ērgļus, dūjas un čurkstes.


MUZEJI

Andros arheoloģijas muzejs

Celts 1981.gadā, un tajā atrodamas sekojošas izstādes:
Ģeometriskās apmetnes atradumi Zagorā; skulptūras no arhaiskā līdz romiešu periodam; uzrakstu kolekcija; skulptūras no bizantiešu perioda.
Ieejas maksa 3EUR, ES pilsoņiem virs 65 gadiem un studentiem ārpus ES 2EUR, personām līdz 18 gadiem, ES studentiem, žurnālistiem un gidiem – ieeja brīva.

Andros jūras muzejs

Muzejs tika dibināts 1972.gadā. Vissvarīgākie muzeja eksponāti ir senie pārvadājumu līgumi, apdrošināšanas līgumi, dažādas kuģniecības dienasgrāmatas, kur ir aprakstīta Andriotu dzīve uz jūras pirms 1821.gada Neatkarības karam, Andriotu kuģu litogrāfijas utt. Muzejā ir arī izstādīti kuģu modeļi, sākot no veciem šoneriem līdz milzīgiem moderniem tankeriem.
Šie eksponāti ir oriģināli un spilgti pasniedz Andros kuģniecības vēsturi no sendienām līdz mūsdienām.

VĒSTURISKĀS VIETAS

Agios Petros tornis

Agios Petros tornis stāv no Helēniešu perioda (4.-3.gs. p.m.ē.) un ir viens no vislabāk saglabājušiem Ciklādas salu torņiem. Tam ir cilindriska forma, veidots no vietējā slānekļa ar 9,4 m diametru apakšā un gandrīz 20 m augstumā. Iekšpusē ir saglabājušās vijošās kāpnes, kas ved vismaz piecu stāvu augstumā.
Tornis atrodas Gavrion līdzenumā un no tā paveras brīnišķīgs skats uz jūru. Apkārt monumentam ir saglabājušās metāla ieguves instalācijas, kas tika izmantotas līdz pat 20.gadsimta sākumam. Ir liecības par līdzīgām aktivitātēm arī senatnē. Tornis acīmredzot ir ticis izmantots, lai kontrolētu apkārtējo zemi un jūru.

Ģeometriskā apmetne Zagorā

Tā atrodas uz stāva zemesraga plato 160 m virs jūras līmeņa augstumā. 19.gadsimta beigās šī vieta tika atklāta, bet izrakumi sākās daudz vēlāk – 1960.gadā. Atradumi no izrakumiem ir izstādīti Andros arheoloģijas muzejā.

PLUDMALES

Hora teritorijā ir organizēta pludmale pie Niborio un satriecoša izolēta pludmale Achla, kur var doties arī ar mazu laiviņu – kaiki.
Batsi var izvēlēties starp „Zeltīto pludmali” – lielu labi organizētu pludmali pie pilsētas, vai lieliskas netālu atrodamās pludmales – Stivari, Agia Marina un Agios Kyprianos.

Gavrio teritorijā un tālāk uz ziemeļiem ir liela izvēle starp vientuļām un ļaužu pārpilnām pludmalēm.
Dienvidos, Karthi teritorijā, atrodas liela Kantouni  pilsētas pludmale. Neaizmirstamu pieredzi gūsiet, ja apmeklēsiet „Grias Pidima” – iespaidīgu pludmali netālu no Ormos  .
Ja vēlaties paglābties no ciematiem un ļaužu pārpildītām pludmalēm, atklājiet izolētas smilšainas vai akmeņainas pludmales. Uz lielāko daļu no tām ved ceļš, bet citas ir pieejamas tikai pa senām iemītām takām vai ar laivu.

EKSKURSIJAS

Hora ir salas galvaspilsēta un neapšaubāmi jaukākā pilsēta. Viduslaiku stila mājas, neoklasiskās un salu tipa, kopā ar šaurām alejām, muzejiem un pludmalēm piesaista daudzus apmeklētājus. Netālu no Hora atrodas Messaria   – salas viduslaiku centrs ar Taxiarchis Michail – 1158.gadā celtu bizantiešu baznīcu.

Menites  ir vienmēr zaļš ciemats ar daudziem ūdeņiem, dārziem un lieliem platānas kokiem. Stenies atstās uz Jums iespaidu tā kā tas ir viens no visbrīnišķīgākajiem salas ciematiem, kurā atrodas jaukas muižas. Augstāk atrodas Apika, kas ir labi pazīstama, pateicoties dabīgajam avotam Pithara, kā arī neaprakstāmi skaistajai dabas ekosistēmai ar ezeriem un ūdenskritumiem. Salas ziemeļu pusē nonāksiet pie divām galvenajām pilsētām – Gavrio un Batsi. Pirmajā atrodas osta, tomēr abās atrodas galvenās tūristu izklaides vietas uz salas. Krāšņas pilsētas ar daudziem krodziņiem un kafejnīcām piedāvā apmeklētājiem visa veida izklaidi un pakalpojumus.
Tālāk uz ziemeļiem atrodas Paleopoli – senā Andros galvaspilsēta, zaļs ciemats, kas uzcelts uz stāvas kalna nogāzes ar daudziem nozīmīgiem seniem atradumiem, ko var apskatīt arheoloģijas muzejā.
Salas dienvidu daļā galveno lomu spēlē Ormos – kluss un krāšņs ciemats ar lielu pludmali. Netālu atrodas Aidonia ar torņa veida mājām.

ANTIPAROS SALA


 Antiparosa un Parosa šķir šaurs kanāls. Sala ir nozīmīga ar savām zeltītajām, smilšainajām pludmalēm un autentisko dabīgo skaistumu.
Salas galvaspilsēta Kastro atrodas ap viduslaiku pils kodolu. Starp galvenajām Antiparosas atrakcijām jāmin slavenā stalaktītu ala  Agios Ioanis kalnā. Pie alas ieejas atrodas kapela Sv. Alas Jānim (Agios Ioanis Spiliotis).

PLUDMALES

Uz salas ir vairākas brīnišķīgas pludmales ar zeltītām smiltīm un tīru zilgani zaļu jūru.
Ziemeļos atrodas brīnišķīgās Psaraliki un Sifneikos Gialos pludmales, dienvidos – Ai Giorgis.

IEPIRKŠANĀS

Antiparosā ir piedāvājums – sākot no top dizaineru darinājumiem un ekskluzīviem juvelierizstrādājumiem līdz antikvāra priekšmetiem un augstas kvalitātes ādas izstrādājumiem. Veikali ir atvērti katru dienu no 9:00 līdz 22:00.

NAKTS DZĪVE

Uz salas ir izklaides iespējas līdz pat rīta agrumam.
Antiparosā atrodas daudzi bāri, krogi un deju klubi. Antiparos pludmalēs atradīsiet pludmales bārus ar aukstiem dzērieniem un uzkodām.

FOLEGANDROS

Folegandros ir neliela un akmeņaina sala, kas atrodas starp Sikinos  un Milos . Neauglīgās zemes brīnišķīgā ainava satrieks apmeklētājus ar milzīgiem akmeņiem un smilšainām pludmalēm. Virs jaukās Karavostassis ostas atrodas Hora, kas sastāv no divām daļām. Vecajā apdzīvotajā vietā Kastro teritorijā māju ārējās sienas viedo sava veida nožogojumu aizsardzības mērķiem, ko var apskatīt arī citur Ciklādas salās. Jaunais kvartāls ir tikpat jauks ar šaurām alejām, pagalmiem, koka balkoniem un tipiskām Egejas baznīcām. Slavenākā salas baznīca stāv uz senas sienas posma.

PLUDMALES

Peldētājiem noteikti jāredz Angali – lielākā un arī ļaužu pilnākā salas smilšainā pludmale. Pludmalē atrodas daži krodziņi un iznomājamas istabas. Ayios Nikolaos ir vēl viena populāra pludmale, kur var sauļoties arī bez drēbēm. Tā atrodas pāris kilometrus uz rietumiem vai arī tur var nokļūt ar laivu.
Vislabākā pludmale uz salas ir Kategro – jauku oļu līnija, kas atrodas zemas klints pakājē. Pludmale ir sasniedzama tikai ar kājām vai pa ūdeni. Laiva no Karavostassi uz Kategro kursē no jūnija vidus līdz augustam.

IOS SALA 

Šīs kalnainās salas krasta līnija ar tās neskaitāmajām kapelām, olīvu kokiem, vīnogu dārziem un dzidro gaisu, rotā mazi, skaisti līči. Kombinācijā ar kristāldzidru jūru, lieliskām smilšainām pludmalēm un laba līmeņa labierīcībām, padara Ios par magnētu tūristu acīs. Vietējie salu sauc par Nios, tās vēsture ved atpakaļ līdz pat aizvēsturiskiem laikiem.
Pēc Hērodota rakstītā, „liriķu liriķis” „dieva veidīgais” Homērs tika apglabāts Plakotosā, kas atrodas salas ziemeļos.
Delfi esot bijis uzraksts, kas apstiprina dzejnieka apbedīšanu Ios, kas bija viņa mātes Clymene mājvieta.

VĒSTURES VIETAS

Starp vēsturiskajām vietām uz Ios, ietilpst Helēniešu tornis un senā akvedukta paliekas pie Agia Theodoti, senā tempļa pēdas pie Psathi, Venēciešu pils drupas vietā, kas pazīstama kā Paleokastro un Helēniešu tornis pie Plakotos.

PLUDMALES

Ios atrodas satriecošas pludmales ar brīnišķīgām zeltītām smiltīm:
Agia Theodoti   – jauka smilšaina pludmale;
Yialos – jauka smilšaina pludmale pie ostas;
Koubara – 300 m gara smilšaina pludmale ar krodziņiem un istabām;
Manganari  – sadalīta piecās pludmalēs ar smiltīm vai oļiem, kristāldzidru un mierīgu ūdeni;
Mylopotas   – lieliska, 1 km gara smilšaina pludmale. Divas kempinga vietas. Ļoti populāra – viena no slavenākajām Grieķijā.
Psathi – jauka smilšaina pludmale;
Tzamaria – jauka un klusa smilšaina pludmale.

NAKTS DZĪVE

Nakts dzīve sit augstu vilni līdz pat rīta gaismai. Populārs nakts klubs, piano bārs un deju klubs atrodas Chora un Ormos Iosā. Dzērieni maksā ap 7 EUR.

MILOS 

Milos sala ir rietumu Ciklādas salu vistālāk dienvidos atrodošā sala. Tā ir ievērojama ar vulkānisko zemi un bagātīgajiem minerālu krājumiem zem zemes.
Salai ir izteikta pakava forma, un to pasaulē vislabāk zina pēc slavenās Afrodītes statujas, kas tika šeit atrasta. Jebkura ceļotāju grupa, kas dosies pa salu būs noteikti patīkami pārsteigta no salas vietām un tūristu infrastruktūras.
Adamas  ir viena no drošākajām dabīgajām Egejas piestātnēm ar kaļķa baltām mājām, bruģētām alejām, balkoniem pārpilniem ar puķu podiem.
Plaka – salas galvaspilsēta mūsdienās atrodas kalnā ar skatu uz jūru pils pakājē. Tā ir visatraktīvākā pilsēta ar Ciklādas stilam raksturīgu arhitektūru.
Pie Milos ziemeļaustrumu robežas atrodas Polonia  jeb Apolonia kūrorts. Netālu (3km) atrodas Phylakope – nozīmīgākais Mīnojas laika populācijas centrs. Senā pilsēta tika celta trijās fāzēs. Blakus arheoloģiskajai vietai atrodas iespaidīgā Papfranga ala. Jūras ala Kleftiko atrodas salas dienvidu galā. Tomēr visnozīmīgākais monuments uz salas ir salas slavenās katakombas, kas tagad ir atvērtas arī publiskai apskatei. Tās atrodas Tripiti   ciematā, 2km no Plaka  pilsētas un tās atrodas starp nozīmīgākajiem agrīnā kristietisma pieminekļiem.

VĒRTS REDZĒT

PAPAFRAGAS 

Papafragas  ir viena no iespaidīgākajām vietām uz salas. No šejienes sākas garš, šaurs fjords, kas kā peldbaseins starp augstiem akmeņiem ved uz atklāto jūru. Kristāldzidrie ūdeņi maina krāsu, atkarībā no laika apstākļiem un gaismas. Blakus tam atrodas slēgta ala. Tiek uzskatīts, ka arī iepriekšējais fjords ir bijis slēgts, taču tad tā „jumts” atvērās vai nu erozijas vai zemestrīces rezultātā. Ļaudis tic, ka šo vietu pirāti mēdza izmantot kā slēptuvi.


MUZEJI

Milos muzejs (Plaka) atrodas neoklasiskā 1870.gada celtnē. Kā muzejs šī ēka darbojas no 1985.gada.
Muzejā apskatāmi aizvēsturiskie atradumi no Pylakopi, skulptūras, obsidiāna darbarīki, uzraksti.

PLUDMALES

Milos ir satriecošas pludmales ar brīnišķīgām zeltītām smiltīm

• Agia Kyriaki jauka plaša smilšaina pludmale
• Apollonia  lieliska koku ieskauta smilšaina pludmale
• Chivadolimni ļoti skaista smilšaina pludmale ar dziļu zilas krāsas ūdeni
• Langada smilšaina pludmale
• Paleohori brīnišķīga oļainu un  smilšainu pludmaļu sērija
• Parasporos jauka pludmale 
• Phatourena Ļoti jauka smilšaina pludmale 
• Provatas  jauka smilšaina pludmale 

NAKTS DZĪVE

Nakts dzīve sit augstu vilni līdz pat rīta gaismai. Populārs nakts klubs, piano bārs un deju klubs atrodas Polonia. Dzērieni maksā ap 6 EUR.
Klubi, kuros tiek spēlēta dzīvā mūzika (specializējušies Grieķu mūzikā spēlējot bouzouki), atrodas Adama. Pudele vīna maksā aptuveni 60 EUR.
Lielākajā daļā Milos pludmaļu atradīsiet pludmales bārus ar aukstiem dzērieniem un uzkodām.

MYKONOS

Mykonos sala ir slavena visā pasaulē. Tā nav nejaušība, ka vis kosmopolītiskā no Grieķijas salām piesaista tik daudz cilvēkus no visas pasaules, tai skaitā liels skaits mākslinieku un inteliģentu. Sala klāj 85 km2 lielu teritoriju.
Šeit Ciklādas salām raksturīgie stāvie kalni piekāpjas zemiem, akmeņainiem pakalniem, kas kopā ar lieliskajām pludmalēm, veido salas ainavu.
Kaļķa balto ielu malās stāv mirdzoši baltas kubiskas mājas.

MUZEJI

Mykonos arheoloģijas muzejs tika celts 1902.gadā, lai tajā izvietotu atradumus „šķīstīšanas bedrē” no 426.gada pirms mūsu ēras, ko atklāja 1898.gadā uz Rhenia saliņas. Muzejā izstādīts liels skaits vāžu no aizvēsturiskiem laikiem līdz helēniešu periodam, kapeņu statujas, apbedīšanas urnas no Rheneia un pašus jaunākos atklājumus no Mykonos.

Delos  muzejs – tika uzcelts 1904.gadā. 1931. un 1972.gadā tas tika palielināts. Sešās istabās atrodas Delosā atrastas statujas un reljefi (viena no labākajām pasaules kolekcijām), divas istabas ar keramikas priekšmetiem no aizvēsturiskiem laikiem līdz helēniešu periodam, pēdējā istabā atrodas dažādi ikdienas dzīves objekti, kas atrasti privātmājās. Muzejā ir arī apskatāmi juvelierizstrādājumi no 2. līdz 1.gs.pirms mūsu ēras, māla figūras no 2. līdz 1.gs.pirms mūsu ēras, mozaīkas no 2. līdz 1.gs.pirms mūsu ēras.

VĒSTURISKĀS VIETAS

Delos pēc mitoloģijas bija vissvarīgākā Panhelēniešu svētnīca, Apollo un Artemisa dzimšanas vieta. Pirmās liecības par salas apdzīvotību nāk no 3.tūkstošgades pirms mūsu ēras. Svētnīcas teritorijā tika atrastas nozīmīgas paliekas no mīceniešu perioda. 7.gs. pirms mūs ēras Delosa bija jau pazīstams Ioniešu centrs, pateicoties tās reliģiskajai nozīmībai kā Apollo dzimšanas vietai. 314.gs. pirms mūsu ēras Delos tika pasludināta par brīvu un neatkarīgu, taču salas neatkarība ilga līdz 166.gadam pirms mūsu ēras, kad romieši to atdeva atēniešiem. Otrā atēniešu valdīšana sākās ar Delos iedzīvotāju izdzīšanu uz Achaia, Peloponēzē. Romiešu deklarācija par Delos kā starptautisku ostu, noveda pie ārzemnieku ieplūšanas, kas kļuva par nozīmīgu salas populācijas elementu. Uz salas nebija nodokļu, kā rezultātā notika ekonomiskā koncentrācija uz salas un līdz ar to arī tās ekonomiskais uzplaukums.

Delos tuvās attiecības ar Romu tomēr bija galvenais iemesls lejupslīdei. Karā pret romiešiem, Delos ceita ievērojamus zaudējumus uzbrukumos 88. un 69. gados pirms mūsu ēras. Kopš tā laika salas labklājība tuvojās beigām. 2. un 3.gadsimtā kristietība pakāpeniski aizvietoja seno reliģiju un sala beidzot audēja savu nozīmību. Delos bija svēta vieta ar bagātīgām celtnēm un svētnīcām, un šāda tā nekad netika aizmirsta.
No pēdējiem gadsimtiem ir saglabājušās daudzu ceļotāju liecības par salas apmeklējumu. Daudzas skulptūras tikai aizvestas uz Grieķijas muzejiem un uz ārzemēm, bet marmora un senās celtnes tika izmantotas kā celtniecības materiāls tuvējo salu iedzīvotājiem.

1990.gadā Delosa tika iekļauta UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

Visnozīmīgākie šīs vietas monumenti ir:

Deliešu  templis

Mīnojiešu strūklaka

Lauvu terase

Stoivadeion

Teātris

Isis templis
Hera templis 

Dionīsa nams

PLUDMALES

Pludmalēm salas dienvidu krastā ir vislabākās smiltis, skati un aizsardzība no vēja, taču mūsdienās tās ir tik populāras, ka būs grūti šajā saulessargu mežā atrast brīvu kvadrātmetru smilšu. Dažas pludmales (Paradise , Super Paradise) ir pazīstamas kā izklaides pludmales, kas garantē pulsējošu mūziku un skaļu uzdzīvi līdz vēlai naktij. Citas pludmales (Platis Yialos, Psarou , Ornos ) ir klusākas, un tās vairāk ir iecienījušas ģimenes. Visās dienvidu krasta pludmalēs jāpatur prātā, ka lielākā daļa cilvēku sāk ierasties agrā pēcpusdienā, tādējādi, lai izbēgtu no lielās ļaužu drūzmas, vēlams ierasties no rīta. Ziemeļu krasta pludmales ir mazāk attīstītas, taču tik pat skaistas.
Platis Yialos ir lieliska pirmā piestātne: lai gan pludmale ir parasta un visticamākais diezgan ļaužu pārpildīta, no šejienes var doties uz tālākām pludmalēm: Paradise,  Agrari  un Elia. Autobuss iet ik pēc 15 minūtēm no 8 rītā līdz 8 vakarā un pēc tam ik pēc 30 minūtēm līdz pusnaktij. Netālā Psarou ir mazāk pārpilns ar viesnīcām un ir balto smilšu pludmale, kas nav pārāk pārpildīta, ja neskaita pašā sezonas karstumā. Starp ūdens sporta iespējām tiek piedāvāta niršana, ūdens slēpošana un vindsērfings.
Paradise ir salas visslavenākā pludmale. Sākotnēji šī bija salas nūdistu pludmale, tāpēc vēl joprojām piesaista daudzus nūdistus. Nelielo koki met ēnu un labi aizsargā no ziemeļu vēja.

Super Paradise atrodas akmeņainā līcī tieši apkārt zemesragam no Paradise. Tā ir mazāk attīstīta kā kaimiņu pludmale, taču ne mazāk ļaužu pārpilna. Pludmales kreisajā pusē vasarās notiek nepārtrauktas ballītes, ar skaļu mūziku un dejām, bet labo pusi ir iecienījuši nūdisti un geji ar ekskluzīvo Coco Club , kas sniedz relaksētu atmosfēru savai elegantajai klientūrai.

NAKTS DZĪVE

Mykonosā ir dzīvākā, visbagātīgākā un dažādākā nakts dzīve Egejas jūrā.
Perfekts sākums garajai naktij ir saulrieta skats no kāda Mazās Venēcijas izsmalcinātajiem bāriem.

NAXOS 

Naxos ir lielākā un auglīgākā no Ciklādas salām. Tā atrodas gandrīz pašā Egejas jūras centrā. Pļavas sniedzas līdz plašām pludmalēm, klintis pēkšņi slīkst jūrā, akmeņainie kalni plecu pie pleca ar auglīgām ielejām, bagātīgi avoti un strauti: tie ir tikai daži no dabiskās vides dažādības. Naxos krasta līnija ir stāva dienvidu pusē, savukārt rietumos tā ir mierīgāka ar vairākiem līčiem un smilšainām pludmalēm.

MUZEJI

Naxos arheoloģijas muzejs – tajā atrodas mākslas darbi un ikdienas priekšmeti no vēlīnā neolīta perioda līdz agrīniem kristietisma laikiem. Šie atradumi nāca gaismā izrakumos, kas bija turpinājušies uz salas kopš II pasaules kara. Naxos ir lielākā un nozīmīgākā no Ciklādas salām, bagātīga sala ar lopkopībai derīgu dabīgu vidi. Tā ir arī sala ar labām dabīgajām piestātnēm, apstākļu sakritība, kas sekmēja tās spēcīgo kultūras klātbūtni Grieķijā sākot no 4.tūkstošgades pirms mūsu ēras līdz pat mūsdienām.
Arheoloģijas muzeja kolekcijā ietilpst daži nozīmīgi atradumi, īpaši no Agrīnā Ciklādas perioda (3200.-2300.gads pirms mūsu ēras). Daudzi no šiem atradumiem ir unikāli. Agrīnā Ciklādas perioda marmora figūras pārspēj tikai Nacionālā arheoloģijas muzeja kolekcija Atēnās. Vēl muzejā ir apskatāma vāžu kolekcija no mīceniešu un ģeometriskā perioda. Arhaisko, klasisko un helēniešu periodu pārstāv terakotas un keramikas figūru raksturīgākie piemēri. Romiešu periods nav devis tikai keramiku, bet arī lielu, ļoti interesantu stikla vāžu kolekciju.

VĒSTURISKĀS VIETAS

Naxos pils  un Glezos tornis. Robežtornis, kas aizsargāja Sanoudos cietoksni. Siena, kas ieskāva cietoksni ir piecstūra veida ar trīs vārtiem. Glezos tornis stāv tuvu ziemeļrietumu vārtiem un daļēji pagarina cietokšņa rietumu un ziemeļu pusi. Tornim ir četri līmeņi.
Venēciešu Markos II Sanoudos uzcēla Chora cietoksni Naxosā ar apļveida torņiem, viens, no kuriem ir Glezos tornis, kas ir joprojām labi saglabājies. Virs galvenās ieejas tornī ir Crispi ģimenes ģerbonis.

PLUDMALES

Naxos atrodas garākās un dažas no labākajām Ciklādas salu pludmalēm, lai gan to būs grūti pamanīt ļaužu pārpildītajā Ayios Yioryios pludmalē dienvidos no Hora . Nākamā pludmale dienvidos ir Ayios Prokopios    ap Stellida zemesragu. Jaukā smilšainā pludmale ir mazāk cilvēku pārblīvēta ziemeļu galā. Ayia Anna, nākamais līcis dienvidos, ir mazāka, ar nelielu piestātni krāsainām buru laivām, kas transportē pludmales apmeklētājus uz galveno ostu.
Dienvidos no Ayia Anna atradīsiet Plaka Beach – labāko pludmali uz salas, kas stiepjas 5 km garumā pa gandrīz neapdzīvotu krasta līniju, kur var sauļoties arī bez drēbēm.

NAKTS DZĪVE

Naxos noteikti nevar salīdzināt ar Mykonos vai Santorini trakulīgo nakts dzīvi, taču tai ir dzīvīgas un dažādas ainas. Portara ir lieliska vieta, kur izbaudīt saulrietu.

PAROS  


Paros ir trešā lielākā Ciklādas salu grupas sala pēc Naxos un Andros. Pēdējos gados tā ir izveidojusies par nozīmīgu tūrisma centru. Salas centru un dienvidaustrumu daļu ieskauj nelieli kalni. Gar krasta līniju ir daudzi mazi līcīši un divi lieli līči – Naoussa un Parikia.
Parikia  ir salas galvaspilsēta un osta. Tā atrodas vietā, kur kādreiz bija sena pilsēta. Te atrodas krāšņas Venēciešu pils drupas. Māju, kas visas ir baltā krāsā, pagalmi ir pilni ar bazilikas podiem, jasmīniem un sausseržiem. Plati bruģēta gatve ved uz Ekatondapiliani vai Katapoliani baznīcu – vienu no visnozīmīgākajiem Bizantiešu monumentiem visā Grieķijā un vietu, kas daudz ir pieminēta leģendās.
Naoussa – viens no jaukākajiem Ciklādas salu ciematiem ar baltām mājām, šaurām bruģētām gatvēm, arkām un kapelām, turklāt tas arī piedāvā dažādas lieliskas pludmales un katru gadu piesaista daudzus apmeklētājus.
Starp pludmalēm, kas atrodas netālu no Naoussa, īpaši jāatzīmē Kolimbithres , kur milzīgi akmeņi, kas izskaloti savādās formās, atgādina viesiem par smilšu figūrām.

MUZEJI

Paros arheoloģijas muzejs

Muzejs ir dibināts 1960.gadā, kad blakus skolai, tika uzcelta liela istaba, kur uzglabāt antikvāra priekšmetus, kas līdz tam laikam tika turēti Katapoliani klosterī.
Muzejā ir apskatāmas arhaiskās un klasiskās skulptūras, keramikas izstrādājumi, skulptūras un nelieli atradumi no neolīta līdz romiešu periodam. Ieejas maksa 2 EUR, ES pilsoņiem virs 65.gadu vecuma un studentiem no ārpus ES valstīm 1EUR, personām līdz 18 gadiem, ES studentiem – bez maksas.

PLUDMALES

Paros pludmales ir mazas un ļaužu pārpildītas, salīdzinot ar netālu esošajām Naxos pludmalēm.
Viena no salas visslavenākajām pludmalēm ir krāšņā Kolimbithres  ar milzīgiem gludiem akmeņiem.
Santa Maria   – skaista pludmale ar tīru ūdeni un klusām smilšainām kāpām (kas ir retums Grieķijā). Chrissi Akti  (zelta pludmale) ir 700 m gara smilšaina pludmale, ko pasaulē pazīst ar vindsērfingam piemērotiem ideāliem vēja apstākļiem. Pludmalē ir pilnīgi organizēta vindsērfinga ekipējuma noma.

EKSKURSIJAS

Paros ir sala, kas var daudz ko piedāvāt no ekskursiju klāsta.
Panagia Ekatontapiliani baznīca tiek uzskatīta kā viens no nozīmīgākajiem Bizantiešu monumentiem Grieķijā. Tas atrodas netālu no Parikia ostas. Runā, ka baznīcu uzcēla Svētā Helēna, pirmā kristiešu imperatora Konstantīna māte.
Kastro (pils) atrodas Parikia centrā, vecajā kvartālā. Līdz mūsdienām ir palikusi tikai viena siena. Šajā teritorijā atrodas daudzas baznīcas.
Tauriņu ieleja (Petaloudes). Ieleja savu nosaukumu ir ieguvusi no daudzajiem tauriņiem, kas lido tikai naktīs. Ieleja ir ļoti skaista un sniedz lielisku panorāmas skatu uz Antiparos salu.
Senās marmora raktuves – atrodas Marathi un ir vieta, kur senatnē tika iegūts slavenais pus caurspīdīgas marmors, kas tika izmantots daudzos meistardarbos, piemēram, Venus de Milo

NAKTS DZĪVE

Nakts dzīve sit augstu vilni līdz pat rīta gaismai. Populārs nakts klubs, piano bārs un deju klubs atrodas Parikia un Naousa. Dzērieni maksā ap 6 EUR.
Klubi, kuros tiek spēlēta dzīvā mūzika (specializējušies Grieķu mūzikā spēlējot bouzouki), atrodas Parikia. Pudele vīna maksā aptuveni 60 EUR.
Lielākajā daļā Paros pludmaļu atradīsiet pludmales bārus ar aukstiem dzērieniem un uzkodām.


SANTORINI


Santorini  ir maza sala, kas atrodas Ciklādas salu grupas dienvidos, taču par spīti tam, tā ir viena no vislabāk pazīstamajām salām, pateicoties tās ģeoloģiskajai morfoloģijai, ko izraisījis tagad neaktīvais vulkāns.
Salas oficiālais nosaukums ir Thera, bet pārsvarā tā tiek saukta par Santorini. Sala klāj 96km2 lielu teritoriju ar 69 km garu krasta līniju.
Salas rietumu puse veido krāšņu ainavu ar augstām klintīm, žilbinoši baltām mājām, kas ienirst tieši jūras dziļumos.
Stāvām krasta līnijām rietumu pusē pretim atrodas plašas pludmales austrumos – dažas no tām smilšainas, pārējās oļainas.

MUZEJI

Thera arheoloģijas muzejs – celts 1960.gadā ar mērķi nomainīt veco muzeju, kas 1956.gadā pēc zemestrīces sagruva. Muzejā atrodas skulptūras un raksti no arhaiskā līdz romiešu periodam, vāzes un figūras no ģeometriskā un helēniešu periodiem.

Oia  jūras muzejs – satur vēsturisku jūras senlietu kolekciju.

VĒSTURISKĀS VIETAS

Senā Thera
Klasiskā salas pilsēta atrodas Mesa vouno, 396 m virs jūras līmeņa. To dibināja 9.gs. pirms mūsu ēras doriešu kolonistu, kuru līderis bija Theras. Saglabātās drupas pieder pie helēniešu un romiešu pilsētas fāzēm.
Visnozīmīgākie monumenti šajā vietā ir Artemidoros svētnīca, Agora , Karaliskā Stoa, Dionīsa templis, Apollo Karneios svētnīca un Teātris.

PLUDMALES

Santorini ir satriecošas pludmales. Neparastā tropiskā stila sala piedāvā unikālas peldēšanās vietas – pludmales, kur smiltis ir melnas, sarkanas, saule ir karsta un jūra ir dziļa, zila un kristāldzidra. Lielākajā daļā pludmaļu ir pieejami ūdens sporta veidi.

Perissa pludmale  – šajā pludmalē ir pieejami virkne ūdens sporta veidu (ūdens slēpošana, vindsērfings, airu laivas), un tā ir viena no salas vispopulārākajām pludmalēm, kas ir zīmīga ar unikālajām lavas melnajām smiltīm un kristāldzidro, zilo un dziļo jūru. Iepretim jūrai atrodas krodziņi, viesnīcas un kempinga vietas.
Sarkanā pludmale  Akrotiri   – nevar vēlēties elpu aizraujošāku vietu peldēšanai – augsti sarkanās lavas klintis, kas krīt melnajā, smilšainajā krastā un kristāltīrajā jūrā veido majestātisku vietu. Netālajā viesnīcā var atrast maltītes un uzkodas.

Kamari pludmale – brīnišķīga melno smilšu pludmale, kas stiepjas 8 km garumā salas austrumu krastā. Netālu atrodas krodziņi, restorāni, viesnīcas, tūristu veikali un izklaides vietas. Ir pieejami daudzi ūdens sporta veidi, piemēram, ūdens slēpošana, vindsērfings un airēšana.

Monolithos  pludmale – šeit Jūs atradīsiet vairāk miera un klusuma, nekā citās Santorini pludmalēs, tomēr ar tādu pašu komforta līmeni, ka citās pludmalēs.

SERIFOS

Serifos atrodas 73 jūras jūdžu attālumā no Pirejas. Kaili, kalnaini pakalni ar mazām, auglīgām ielejām veido salas krāšņo ainavu.
Interesantie akmens veidojumi atgādina cilvēka figūras, kas atsauc atmiņā mītus par Danae, Perseus un Medusa, it kā šie aizvēsturiskie salas iedzīvotāji būtu pārvērsti akmenī.

Lielākā Serifos atrakcija ir tās satriecošās pludmales – Mega Livadi, Koutalas, Agios Sostis, Psili Amos, Agios Ioannis, Sikamia.
Livadi atrodas diskotēkas, bāri un vasaras kinoteātris. Dzērieni maksā aptuveni 6 EUR.

SIKINOS

Sikinos ir saglabājusi savu salas raksturu un ir lieliska vieta tiem, kas meklē mieru un autentisku atmosfēru. Sala ir apdzīvota kopš seniem laikiem, ko ir pierādījuši izrakumi Episkopi rajonā.
Vienīgais Sikinos ceļš savieno to ar Alopronia, salas osta ar Hora un Kastro, viens no brīnišķīgākajiem ciematiem visās Ciklādas salās. Šeit atrodas jaukas akmens muižas un Pantanassa baznīca. Zoodohos Pigi klosteris ir uzbūvēts uz klints virsotnes, kas no gabala atgādina pili.

SYROS


Syros ziemeļu daļa ir kalnaina, un uz salas kontrastē dažādas ainavas ar kalniem un zemām lauksaimniecības teritorijām. Krasta līnija ir pilna ar visu izmēra līčiem, kas atrodas starp zemesragiem. Divi lieli līči ir Ermoupoli un Finikas.
Ermoupoli , Ciklādas karaliene, ir galvaspilsēta un galvenā piestātne. Ermoupoli   atrodas naturālā amfiteātra vietā ar neoklasisma celtnēm, vecām muižām un baltām mājām.
Starp visiespaidīgākajām celtnēm ir pilsētas rātsnams un Apollo municipālais teātris, kas ir miniatūra La Scala kopija. Te stāv arī Admirāļa Miaoulis statuja. Ermoupoli ir daudzas lieliskas baznīcas.
Ano Syros ar savām sienām, šaurajiem celiņiem un arkām ir saglabājusi daudz no sava viduslaiku rakstura. Stāvās ielas un neskaitāmie pakāpieni sniedz pilsētai aizgājušo laiku šarmu. Pašā pilsētas augšā atrodas Sv. Georga katedrāle.
Salas ziemeļaustrumu pusē atrodas Halandriani un Kastri kalns, kur tika atrasti nozīmīgi aizvēsturiski atradumi.

MUZEJI

Syros arheoloģijas muzejs tika dibināts 1835.gadā un ir viens no vecākajiem Grieķijā.
Muzejā atrodas kolekcijas no aizvēsturiskiem atradumiem Kastri nocietinātajās apmetnēs un Chalandriani kapenēs, ar agrīnā bronzas laikmeta izcelsmi.


PLUDMALES

Megas Yialos ir lielākā salas pludmale un jaukākā dienvidu krastā.
Galissas  ir viena no salas labākajām pludmalēm, kas izvietojusies pusloka formā, taču sezonas karstumā tā ir pārāk populāra un ļaužu pārpilna.
Armeos pludmalē ir mazāk ļaužu, pārsvarā nūdisti.

NAKTS DZĪVE

Nakts dzīve sit augstu vilni līdz pat rīta gaismai. Populārs nakts klubs, piano bārs un deju klubs atrodas Hermoupoli, Galisa un Foinika. Dzērieni maksā ap 6 EUR.
Lielākajā daļā Syros pludmaļu atradīsiet pludmales bārus ar aukstiem dzērieniem un uzkodām.

SIFNOS   


Monotona pelēku akmeņu ainava, ko izjauc balta kapela – tas ir pirmais iespaids, kas rodas viesiem. Taču tas vēl nesniedz nekādu priekšstatu par skaistajām vietām, kas atrodamas uz salas. Tās kopā ar salas lielisko arhitektūru ierindo to starp Egejas pērlēm.
Salas galvaspilsēta ir Apolonia, kas stāv uz trīs kalniem ar tipisku Ciklādas stila arhitektūru. Tajā atrodas interesants folkloras muzejs. Apollonia ir savāda montāža, kurā sienas, terases, pagalmi un alejas ir apvienotas nepārtrauktā kompleksā un absolūtā harmonijā ar dabīgo vidi. Vienīgais izņēmums ir senā galvaspilsēta, kas ir palikusi kā viduslaiku pilsētas plānojuma piemērs.

MUZEJI

Sifnos arheoloģijas muzejs – tajā atrodas skulptūras no arhaiskā līdz romiešu periodam, keramikas izstrādājumi, monētas.


NAKTS DZĪVE

Apollonias Argo Bārs ir viena no vecākajām celtnēm, kur spēlē Eiropas un Amerikas popmūziku ar dažām grieķu melodijām.
Kamares saulrietā var meklēt relatīvu mieru blakus pludmalei krāšņajā Senā kapteiņa bārā.

TINOS


Tinos atrodas ļoti tuvu Andros dienvidu galam. Šī ir viena no svētajām Dievmātes salām, ko augustā pārpilda svētceļnieki, lai lūgtos viņas baznīcā .

MUZEJI

Tinos arheoloģijas muzejs – celts 1960.gadā, un tajā apskatāma keramikas izstrādājumi no mīceniešu līdz vēlīnam romiešu periodam, skulptūras no arhaiskā līdz romiešu periodiem, raksti, monētas.
Tinos pilsētā var atrast diskotēkas, bārus un krodziņus ar dzīvo grieķu mūziku. Dzērieni maksā ap 6 EUR.

Translate

Šodien

2019. gada 19. jūlijā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Empire State Building celtniecībā ir izmantoti vairāk kā 10 miljoni ķieģeļu

Pasākumi

Anasteiša atgriežas jaunā ampluā

Pārvarējusi veselības problēmas un mūzikas izdevniecību nomaiņu, dziedātāja Anasteiša (Anastacia) atgriežas ar jaunu izskatu, jaunu skanējumu, jaunlaulāta un ar jaunu albumu “Heavy...