Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Gajānas Kooperatīvā Republika

Galvaspilsēta: Džordžtauna

Naudas vienība: Gajānas dolārs (GYD)

Iedzīvotāju skaits: 751 000

Platība: 214 970 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Gajāna ir valsts Dienvidāfrikas ziemeļos un ietilpst tā dēvētajā Dienvidamerikas Karību reģionā. Piekrastes līdzenumā, kas aizņem 5% no valsts platības, dzīvo 90% no kopējās populācijas. Līdzenums ir 5-6 km plats un stiepjas no Courantyne upes austrumos līdz Venecuēlas robežai ziemeļrietumos. Zeme šeit dēļ lielās upju koncentrācijas ir ļoti auglīga.

Kopš 18. gadsimta dēļ lielajiem plūdiem Gajānā ir izveidota upju dambju sistēma. Jāpiebilst, ka zemei nav izteiktas krastmalas vai smilšainu pludmaļu, jo lielākā daļa piekrastes ir purvaina un aizaugusi.

Kopumā Gajānu var iedalīt trīs ģeogrāfiskajos reģionos – iekšzemes augstienēs, kalnos un savannās. Kas attiecas uz kalniem, tad lielākie šeit ir Pakaraima kalni, kas atrodas iekšzemes augstieņu rietumos un ietver arī Gajānas augstāko virsotni – Roraima (2762 m).

Gajāna ir ar ūdeni ļoti bagāta valsts, simtiem tās upju ietek Atlantijas okeānā. Galvenā valsts upe ir Essequibo.

Klimats: Tā kā Gajāna atrodas pie ekvatora, tai raksturīgs tropiskais klimats un gaisa temperatūra visa gada garumā īpaši neatšķiras. Ziemeļrietumos raksturīgs liels lietus nokrišņu daudzums, citur tas ir salīdzinoši mazāks.

Robežvalstis: Austrumos Gajāna robežojas ar Surinamu, dienvidos un dienvidrietumos – ar Brazīliju un rietumos – ar Venecuēlu.

Administratīvais iedalījums: Gajāna iedalās 10 reģionos – Barima-Waini, Cuyuni-Mazaruni, Demerara-Mahaica, Austrumu Berbice-Corentyne, Essequibo salas – Rietumu Demerara, Mahaica-Perbice, Pomeroon-Supenaa, Potaro – Siparuni, Upper Demerara-Berbice, Upper Takutu – Upper Essequibo .

Etniskais sastāvs: Gajānieši sastāv no sešām galvenajām etniskajām grupām – Austrumu indiāņi, afrikāņi, jaukteņi, amerindiāņi, eiropieši un ķīnieši.
Translate

Šodien

2019. gada 21. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Butānas Karalistē visi pilsoņi oficiāli kļūst par gadu vecāki Jaunā gada dienā

Pasākumi

Grupa “Nothing special” velta dziesmu kandidātiem!

Slavenā Latvijas pingvīnu grupa “Nothing special” šonedēļ klausītāju vērtējumam nodod savu trešo singlu “Tā tu dzīvo” ar Eduarda Veidenbauma vārdiem. Dziesma ir veltījums visiem...