Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Amerikas Savienotās Valstis

Galvaspilsēta: Vašingtona

Naudas vienība: ASV dolārs (USD)

Iedzīvotāju skaits: 304 000 000

Platība: 9,629,091 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: ASV ir lielvalsts Rietumu puslodē, Ziemeļamerikas kontinentā. Tās teritoriju veido štati, kā arī vairākas teritorijas Klusajā okeānā un Karību jūrā. Galvenā teritorijas daļa atrodas mērenajā, subtropu un tropu joslā.

Kopējais krasta līnijas garums – 22 860 km. ASV austrumu daļā atrodas Pieatlantijas zemiene un Apalaču kalni. Centrālās daļas (tā saukto Iekšējo līdzenumu teritorijā) austrumos plešas Centrālie līdzenumi, savukārt rietumos – Lielie līdzenumi. Amerikas Savienoto Valstu dienvidus aizņem Ozarka plato, Vošitas kalni un Meksikas līča zemiene, bet ziemeļaustrumus - Lorensa augstienes dienvidu mala. Rietumu daļu un Aļasku plaši aizņem Kordiljeru kalni . Valsts vidusdaļā dominē Jukonas plakankalne, Kolumbijas plato, Lielā baseina kalniene un Kolorado plato ar kanjoniem (ieskaitot Lielo kanjonu). ASV rietumu daļu veido Aļaskas grēda (Aļaskā), Sjerranevada un Kaskādu kalni, Vilametas un Kalifornijas ielejas, kā arī Lejaskalifornijas ielejas ziemeļu daļa.

Klimats: Klusā okeāna piekrastei raksturīgs mērenais un subtropu jūras klimats, savukārt Atlantijas okeāna piekrastē vērojams pārejas klimats. Iekšējos līdzenumos dominē kontinentālais klimats, Kordiljeru plato rajonā – krasi kontinentālais, bet Floridas dienvidos un Havaju salās – mitrs tropu klimats. Aļaskā vērojams subarktiskais, bet tās ziemeļu daļā - arktiskais klimats.

Lielākās ASV upes ir Misisipi, Sentlorensa, Jukona, Riogrande, Kolorado, Kolumbija u.c. Lielākie ezeri - Lielo ezeru sistēma (Augšezers, Hūrons, Mičiganas ezers, Ēri, Ontārio un Sentklēras ezers), Greitsoltleiksitijas ezers u.c. Lielo ezeru sistēma ir lielākā pasaulē.

Valstī atrodami 35 nacionālie parki ar kopējo platību vismaz 54 tūkstoši kvadrātkilometru.

Robežvalstis: ASV robežojas ar Kanādu un Meksiku. To apskalo Klusais un Atlantijas okeāns.
Administratīvais iedalījums. Teritoriāli administratīvā vienība ir štats. Štati (kopskaitā 52) ir sadalīti 9 rajonos – Ziemeļos, Vidusatlantijas štatos, Ziemeļaustrumu centrā, Ziemeļrietumu centrā, Dienvidatlantijas štatos, Dienvidaustrumu centrā, Dienvidrietumu centrā, Kalnu štatos un Klusā okeāna štatos.

Etniskais sastāvs: ASV šobrīd dzīvo 304 500 000 cilvēku, ieskaitot 12 miljonus nelegālo imigrantu. Lielākā etniskā grupa ir baltie (vācu amerikāņi, īru amerikāņi un angļu amerikāņi), kam seko afroamerkiāņi. Baltie veido 80% no kopējās populācijas, afroamerikāņi – 12%, aziāti – 4.4%, Amerikas pirmiedzīvotāji – 1%.
Translate

Šodien

2019. gada 13. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Minesotai un Vinipegai ir tā pati nozīme. Minesota nozīmē „tumšie ūdeņi” siū indiāņu valodā, bet Vinipega nozīmē „tumšie ūdeņi” cree indiāņu valodā

Pasākumi

The Hobos atgriežas ar jaunu dziesmu!

Pēc četru gadu pārtraukuma grupa “The Hobos” izdod jaunu singlu “I Love You” no drīzumā gaidāmās labāko dziesmu izlases un gatavojas grandiozām 10 gadu dzimšanas dienas svinībām....