Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Kanāda

Galvaspilsēta: Otava

Naudas vienība: Kanādas dolārs (CAD)

Iedzīvotāju skaits: 33 285 000

Platība: 9 984 700 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Kanāda ir otra lielākā valsts pasaulē, un atrodas vistālāk ziemeļos no visām valstīm - Ziemeļamerikas ziemeļu pusē. Tā aizņem divas piektdaļas no Ziemeļamerikas un valsti šķērso 5 laika joslas. Kanāda ir decentralizēta federācija no 10 provincēm un 3 teritorijām, ko valda kā konstitucionālu monarhiju.

Mūsdienās Kanāda ir attīstīta industriāla lielvalsts un viena no bagātākajām valstīm pasaulē. Rūpniecība visvairāk balstās uz bagātajiem dabas resursiem: koksnes, dažādu rūdu, naftas un ogļu krājumiem. Kanādas galvaspilsēta ir Otava, kurā atrodas tās parlaments, ģenerālgubernators un premjerministrs.

Kanāda ir tehnoloģiski attīstīta valsts, bet tās ekonomika tradicionāli balstās uz dabas resursu pārpilnību. Tā sākotnēji ir bijusi Francijas, bet pēc tam Lielbritānijas kolonija, tāpēc tajā pastāv oficiāla divvalodība. Kanādā ir problēmas ar šo divu valodu sadzīvošanu, un franču apdzīvotā Kvebekas province regulāri cenšas atdalīties no valsts.

Kanādā ir vairāki ģeogrāfiskie rajoni. Viens no tiem ir Apalaču kalni, kas atrodas pie robežas ar ASV un stiepjas dziļāk Kanādā līdz pat Kvebekai. Šie kalni ir ļoti seni un vairākas to virsotnes pārsniedz 1000m augstumu. Kvebekas un Ontario štatu dienvidu daļā atrodas Lielo ezeru reģions un St. Lawrence upes baseins. Šis reģions ir līdzens un biezi apdzīvots, turklāt liela daļa to mežu ir saglabāta. Šis reģions ir starpposms starp Apalaču kalniem un Kanādas vairogu – plaša klinšu reģiona, kurā ietilpst Saskatchewan, Manitoba, Ontario un Quebec provinču ziemeļi, kā arī liela daļa Labradoras pussalas. Kanādas iekšzemē atrodamas arī plašas prērijas, savukārt rietumos – vulkānu loks.

Kanādai ir arī savi arktiskie apgabali, kurus klāj plaši, neapdzīvoti ledus lauki un tundras.

Kanādā ir ļoti daudz ezeru, no kuriem lielākie ir tā sauktie Lielie ezeriLielezers, Mičiganas ezers, Hūronas ezers, Ēri ezers un Ontario ezers.

Lielākās upes – St. Lawrence, Niagāra, Detroita un St. Clair.

Robežvalstis: Dienvidos un ziemeļrietumos Kanāda robežojas ar Amerikas Savienotajām Valstīm.

Administratīvais iedalījums: Kanādai ir 10 provinces (Ontario, Kvebeka, Nova Scotia,  New Brunswick, Manitoba, British Columbia, Prince Edward sala, Saskatchewan, Alberta, kā arī Newfoundland un Labrador) un trīs teritorijas – Ziemeļrietumu teritorijas, Yukon un Nunavut.

Etniskais sastāvs: 27% iedzīvotāju sevi uzskata par tīriem kanādiešiem, 16.65% - par kanādiešiem ar konkrētu izcelsmi, 4.99% - par angļiem un 3% - par melnādainajiem kanādiešiem.
Translate

Šodien

2019. gada 12. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Trīs no pasaules 10 garākajām upēm iztek Ķīnā, un nākamās trīs – Mongolijā

Pasākumi

Regeja karaļi - Bob Marley’s band – „The Wailers“ atkal Tallinā!

Leģendārā grupa no Jamaikas „The Wailers“, kuras viens no dibinātājiem ir regeja kultūras karalis, populārais mūziķis Bobs Mārlijs, 14. jūlijā uzstāsies Piritas klostera drupās...