Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Zambijas Republika

Galvaspilsēta: Lusaka

Naudas vienība: Zambijas kvača (ZMK)

Iedzīvotāju skaits: 11 668 000

Platība: 725 180 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Zambija ir valsts Āfrikas dienvidos, kuras reljefu pamatā veido augsta plakankalne ar pakalniem un kalniem, kurus šķērso upes un ielejas. Zambijas rietumos ir plašas līdzenumu teritorijas, savukārt austrumu daļa ir dažādāka – plato, kas stiepjas starp Zambezi un Tanganyika ielejām, virzienā uz ziemeļiem kļūst aizvien augstāks un pārtop kalnienē. Neatņemama Zambijas ģeogrāfijas sastāvdaļa ir upes.

Valstī atrodami divi lieli upju baseini: Zambezi (aizņem ¾ teritorijas) un Kongo. Zambezi baseinā ietilpst vairākas lielas upes, piemēram, Kabompo, Lungwebungu un Kafue. Lielu lomu valsts dzīvē un saimniecībā spēlē upju plūdi, kas regulē visu lauksaimniecību.

Klimats: Zambijā valda tropu klimats, kas minimāli mainās atkarībā no rajona augstuma. Lielākajā daļā valsts tas ir mitrs un karsts, ar izteiktu lietus un sauso sezonu. Lietus sezona ilgst no novembra līdz aprīlim, bet sausā – no maija līdz oktobrim.

Robežvalstis: Zambija robežojas ar Kongo Demokrātisko Republiku ziemeļos, ar Tanzāniju ziemeļaustrumos, ar Malāvi austrumos, ar Mozambiku, Zimbabvi, Botsvānu un Namībiju dienvidos, kā arī ar Angolu austrumos.

Administratīvais iedalījums: Zambija iedalās 9 provincēs (Centrālā, Copperbelt, Austrumu, Luapula, Lusaka, Ziemeļu, Ziemeļrietumu, Dienvidu un Rietumu).

Etniskais sastāvs: Zambija ir viena no urbanizētākajām pilsētām Āfrikā. Aptuveni 99% iedzīvotāju ir afrikāņi un pieder pie kādas no 72 etniskajām grupām (lielākās ir Bemba, Tonga u.c.).
Translate

Šodien

2019. gada 08. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Japāna sastāv no 3900 salām

Pasākumi

Daiņa Lesiņa keramikas izstāde Kāpnes

Raksturojot Daiņa Lesiņa radošo veikumu keramikas jomā, jāuzsver, ka viņa darināto priekšmetu primārā funkcija nav lietojamība, bet gan to spēja raisīt skatītājos emocijas, vēlmes,...