Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Ganas Republika

Galvaspilsēta: Akra

Naudas vienība: Ganas cedi (GHS)

Iedzīvotāju skaits: 23 000 000

Platība: 238 535 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Gana ir valsts Rietumāfrikā, Gvinejas līcī, netālu no ekvatora. Ganu šķērso Griničas meridiāna, līdz ar to var apgalvot, ka šī valsts ir tuvāk pasaules centram nekā jebkura cita.

Piekrastes zonas reljefs pārsvarā ir zems, vietām ar nelieliem pauguriem un pāris upēm un strautiem. Agrākos laikos no piekrastes uz ziemeļiem stiepās tropu mežu masīvi, taču 20. gadsimta laikā tie tika nopietni izcirsti, tāpēc šodien ir saglabājušies tikai fragmenti, pārsvarā dienvidrietumos.

Valsts centrā atrodas Kwahu zemiene. Gana kopumā ir ļoti līdzena valsts, jo tās augstākais punkts ir tikai 883m virs jūras līmeņa. 45% valsts teritorijas aizņem Voltas ezera baseins. Kopumā Ganā ir diezgan daudz upju un ezeru, no kuriem lielākie ir Volta un Bosumtwi ezeri, kā arī Volta, Afram un Oti upes.

Klimats: Ganā valda tropu klimats, taču atsevišķos valsts reģionos tas ir mazliet atšķirīgs. Austrumu piekrastes joslā tas ir silts un salīdzinoši sauss, dienvidrietumos – karsts un mitrs, savukārt ziemeļos – karsts un sauss.

Robežvalstis: Gana robežojas ar Kotdivuāru rietumos, Burkinafaso ziemeļos, Togo austrumos un Gvinejas līci dienvidos.

Administratīvais iedalījums: Gana iedalās 10 reģionos (Ashanti, Brong Ahafo, Centrālajā, Austrumu, Accra, Ziemeļu, Augšējajā Austrumu, Augšējajā Rietumu, Volta un Rietumu).

Etniskais sastāvs: Ganas populācija sastāv no vairākām etniskajām grupām, no kurām lielākās ir Akan (49%), Moshi – Dagomba (16%), Ewe (13%) un Ga (8%). Eiropieši un citas minoritātes sastāda tikai 0.2%.

Translate

Šodien

2019. gada 12. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Labās Cerības rags nav vistālāk dienvidos atrodošais Āfrikas punkts – patiesībā tālākais Āfrikas dienvidu punkts ir Agulhas rags, kas atrodas aptuveni 160 km uz austrumiem no Labās Cerības raga un sniedzas par 65 km tālāk dienvidos

Pasākumi

Agonija. Juris Utāns, Ivars Poikāns, Māris Subačs, Juris Putrāms, Andrejs Kalnačs. Glezniecība un grafika

No 2008.gada 15.augusta līdz 7.septembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā (II stāvā, Torņa ielā 1, Vecrīgā) būs skatāma izstāde Agonija....