Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Gambijas Republika

Galvaspilsēta: Bandžula

Naudas vienība: Gambijas dalasi (GMD)

Iedzīvotāju skaits: 1 700 000

Platība: 10 380 kvadrātkilometri.

Ģeogrāfija: Gambijas republika ir valsts Āfrikas rietumos. Tā atrodas abpus Gambijas upes, robežojas ar Atlantijas okeānu, un sauszemes robeža ir tikai ar Senegālu. Tā ir mazākā valsts sauszemes Āfrikā ar 80 km garu Atlantijas okeāna krasta līniju rietumos un Senegālu visapkārt.

Tās sauszemes teritorija ir 11300 km², no kuriem 1300 km² ir ūdens teritorija. Robežas garums tai ir 740 km.

Valsts virsma ir līdzena, augstākas punkts – Sarkanais Akmens atrodas tikai 53 m virs jūras līmeņa.

Tās lielākie dabas resursi ir zivis un zemesrieksti.

Klimats: Tā atrodas ekvatoriālajā klimata zonā ar karstām, lietainām vasarām un nedaudz vēsākām un sausākām ziemām, taču pēdējo 30 gadu laikā nokrišņu daudzums ir samazinājies par 30%. Pamazām lietus meži pārvēršas tuksnešos, un valsti apdraud slimības.

Gambijā ir ļoti populāri dažādi svētki, kas regulāri katru gadu notiek šeit: Ramadan (Musulmaņu mēness kalendāra devītais mēnesis, šie ir gavēšanas svētki); Koriteh (publiskie svētki, kas tiek svinēti par godu Ramandan beigām); Tabaski (upurēšanas svētki, kas notiek 2 mēnešus un 10 dienas pēc Ramadan); Naming Ceremony (jauno bērnu vārda došanas svinības, kas parasti notiek 1 nedēļu pēc dzemdībām).

Administratīvais iedalījums: Gambija iedalās 5 reģionos (Lejtece, Centrālā upes daļa, Ziemeļkrasts, Augštece un Rietumi) un 1 atsevišķā pilsētā Bandžulā. Serekunda ir lielākā valsts pilsēta pēc iedzīvotāju skaita.

Robežvalstis: Ziemeļos, austrumos un dienvidos Gambija robežojas ar Senegālu.

Etniskais sastāvs: Gambijā dzīvo daudz dažādu cilšu, kas saglabājušas savas tradīcijas un valodas, nemaz nesaplūstot vienai ar otru. No tām lielākā ir Mandinka (40%), kurai seko Fula, Wolof un Jola. 92% iedzīvotāju ir musulmaņi.
Translate

Šodien

2019. gada 14. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

1852.gadā tika veikts pirmais aprēķins par Everesta kalna augstumu. Tika veikti seši mērījumi, katrs no tiem izrādījās savādāks. Kad aprēķinu veicēji noteica vidējo augstumu no sešiem mērījumiem (starp 28990 un 29026 pēdām), rezultāts bija precīzi 29000 pēdas. Negribot, lai mērījums sabiedrības acīs izskatītos aptuvens, viņi šim aprēķinātajam lielumam pievienoja 2 pēdas, iegūstot augstumu 29002 pēdas

Pasākumi

Krāsojam Lieldienu olas!

Raksturīgākā Lieldienu tradīcija latviešiem un arī citām tautām ir olu krāsošana. Pagāniskajā tradīcijā ola ir saules atgriešanās un auglības simbols, bet kristiešiem ola simbolizē...