Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Čadas Republika

Galvaspilsēta: Ndžamena

Naudas vienība: Centrālāfrikas franks (XAF)

Iedzīvotāju skaits: 10 780 000

Platība: 1 284 000 kvadrātkilometri.

Ģeogrāfija: Čadai, kas atrodas Āfrikas centrālajā daļā, nav robežu ar okeānu vai jūru. Valstij ir četras klimatiskās zonas: plaši, neauglīgi klajumi centrālajā daļā, Sahāras tuksnesis ziemeļos, sausi kalni ziemeļrietumos un tropiskas zemienes dienvidos.

Tikai 3 % no kopējās platības sastāda  aramzeme, bet nepiemēroto laika apstākļu dēļ no tās nevar iegūt patstāvīgu, auglīgu ražu.

Lielu postu Čadas apkārtējai videi nodara lielais karstums, sausums, smilšu vētras un siseņu sērgas. Čada ezers, kurš iestiepjas arī Kamerūnā, kādreiz bija otrais lielākais ezers Āfrikā, bet pēdējo dažu desmitgažu laikā ir strauji sarucis (par 10% no sākotnējā lieluma).

Klimats: Čadā klimats ir tropisks dienvidos, savukārt ziemeļos atrodas tuksnesis. Čada atrodas Sāheles zonā un tas atstāj lielu iespaidu uz klimatu – sauss, karsts laiks un ļoti zems nokrišņu daudzums. Piemēram, Ndžamena (galvaspilsēta) lietus līst no maija līdz oktobrim, visvairāk nolīst augustā (vairāk kā 300 mm), savukārt Faijah, kas atrodas Sahāras tuksnesī līst tikai augustā, turklāt nokrišņu daudzums nepārsniedz 20 mm. Gaisa temperatūra nenokrīt nekad nenokrīt zemāk par +12°C, vidējā gaisa temperatūra: +30°C.

Robežvalstis: Čada robežojas Lībiju ziemeļos, ar Sudānu austrumos, ar Centrālāfrikas Republiku dienvidos, ar Kamerūnu dienvidrietumos un Nigēriju, kā arī ar Nigēru rietumos.

Administratīvais iedalījums: Čada iedalās 18 reģionos – Batha, Borkou –Ennedi – Tibesti, Chari -Baguirimi, Guera, Hafjer – Lamis, Kanem, Lac, Logone Occidental, Logone Oriental, Mandoul, Mayo Kebbi-Est, Mayo Kebbo-Ouest, Moyen Chari, Ouaddai, Salamat, Tandjile, Wadi Fira un Ndžamena.

Etniskais sastāvs: Čadā ir ļoti daudz etnisko grupu (ap 200). Ziemeļos un centrālajos reģionos dominē islāmticīgās grupas (arābi, gorane, zaghawa u.c.), savukārt dienvidos - kristieši (Sara, Moussei u.c.).
Translate

Šodien

2019. gada 20. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Trīs no pasaules 10 garākajām upēm iztek Ķīnā, un nākamās trīs – Mongolijā

Pasākumi

„Komutatora” piedāvājumā šonedēļ – „Muskuļdarbināmie mehānismi”

4. gadsimtā pirms mūsu ēras Maķedonijas karaļa Filipa kara inženieris Poseidons izgudroja torni ar muskuļdarbināmu piedziņu, kuru no iekšpuses darbināja cilvēki. ...