Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Centrālāfrikas Republika

Galvaspilsēta: Bangui

Naudas vienība: Centrālāfrikas franks (XAF)

Iedzīvotāju skaits: 4 216 666

Platība: 622 984 kvadrātkilometri.

Ģeogrāfija: Lielākā daļa CĀR sastāv no Sudānas-Gvinejas savannas, tāpat tajā atrodas Sahelas-Sudānas zona valsts ziemeļos un ekvatoriālā mežu zona dienvidos. Divas trešdaļas no valsts atrodas Ubangi upes baseinā, kura tek uz dienvidiem uz Kongo upi, kamēr atlikusī trešdaļa atrodas Sangha upes baseinā, kura tek uz ziemeļiem uz Čadas ezeru.

Tā kā lielākā daļa teritorijas atrodas Ubangi un Sangha upju baseinā, franči šo koloniju nosauca šī reģiona vārdā par Oubangui-Chari franču valodā.

Augstākais valsts punkts – Ngaoui kalns (1420m), kas atrodas Yade masīvā.

Klimats: Centrālāfrikas Republikā ir tropisks. Ziemeļu reģionus skar harmattan vēji, kas ir karsti, sausi un putekļaini.

Robežvalstis: CĀR robežojas ar Čadu ziemeļos, Sudānu austrumos, Kongo Republiku un Kongo Demokrātisko Republiku dienvidos un Kamerūnu austrumos. Robežu kopgarums 5203 km.

Administratīvais iedalījums: Centrālāfrikas Republika iedalās 14 prefektūrās (Barmingui - Bangoran, Basse - Kotto, Haute - Kotto, Haut - Mbomou, Kemo, Lobaye, Mambere - Kadei, Mbomou, Nana -Mambere, Ombela - M'Poko, Ouaka, Ouham, Ouham - Pende un Vakaga), 2 ekonomiskajās prefektūrās (Nana – Grebizi un Sangha – Mbaere), kā arī 1 autonomajā rajonā (Bangui).

Etniskais sastāvs: Valsts iedzīvotāji iedalās ap 80 etniskajās grupās, kas katra runā savā valodā. Lielākās no tām ir Baya (33%), Banda (27%), Mandija (13%) un Sara (10%). Valstī dzīvo ap 15 000 eiropiešu (pārsvarā francūži). 11% iedzīvotāju ir inficēti ar HIV.
Translate

Šodien

2019. gada 19. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Nauru ir vienīgā valsts pasaulē, kurai nav oficiālas galvaspilsētas

Pasākumi

Rīgā viesosies Chris Geddes no grupas "Belle & Sebastian"

Šī gada 10.jūlijā, mūzikas klubā „Pulkvedim neviens neraksta…”
uzstāsies Skotu indīpopa grupas „Belle & Sebastian”
taustiņinstrumentālists Chris Geddes ar savu DJ...