Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Angolas Republika

Galvaspilsēta: Luanda

Naudas vienība: Angolas kvanza (AOA)

Iedzīvotāju skaits: 15 940 000

Platība: 1 246 000 kvadrātkilometri.

Ģeogrāfija: Angola ir valsts Rietumāfrikā, Atlantijas okeāna piekrastē un atrodas starp Namībiju un Kongo Republiku. Ģeogrāfiski valsti var sadalīt trīs reģionos – piekrastes zemienēs, kalnu rajonos un plakankalnē. Piekrastes zemienēs dominē līdzenumi un nelieli pauguri un tie ir visvairāk piemēroti lauksaimniecībai, lai arī kopumā šeit dominē sauss klimats.

Kalnu rajonā atrodamas vairākas grēdas, kuru vidējais augstums ir ap 1500m virs jūras līmeņa. Augstākais valsts punkts ir 2400m. Plakankalne atrodas uz austrumiem no kalniem un ir lielākais ģeogrāfiskais reģions Angolā.

Vairums upju Angolā rod izteku valsts centrālajos rajonos, lielākā daļa no tām ietek Atlantijas okeānā. Divas nozīmīgākās Angolas upes ir Cuanza un Cunene.

Klimats: Kā jau tropiskajai Āfrikai raksturīgs, arī Angolai ir divi izteikti klimatiskie periodi – sausais un lietavu. Vidējā gada gaisa temperatūra ir 20 grādi pēc Celsija. No jūnija līdz septembrim valstī valda vēsā, bet no oktobra līdz maijam – lietus sezona, kurai raksturīgas spēcīgas vēja brāzmas.

Robežvalstis: Angola robežojas ar Namībiju dienvidos, ar Demokrātisko Kongo Republiku ziemeļos, ar Zambiju austrumos, kā arī ar Kongo rietumos.

Administratīvais iedalījums: Angola iedalās 18 provincēs (Bengo, Benguela, Bie, Cabinda, Cuando Cubango, Cuanza Norte, Cuanza Sul, Cunene, Huambo, Huila, Luanda, Lunda Norte, Lunda Sul, Malanje, Moxico, Namibe, Uige un Zaire). Cabinda ir Angolas eksklāvs.

Etniskais sastāvs: Angolas populācija sastāv no trim iedzīvotāju grupām, kas visas runā Bantu valodā. Šīs grupas ir Ovimbundu (37%), Mbundu (25%) un Bakongo (13%). 2% populācijas sastāda afrikāņu un eiropiešu pēcteči, bet 1% - eiropieši (pārsvarā portugāļi). Kopumā minoritātes veido 22% no Angolas iedzīvotājiem.
Translate

Šodien

2019. gada 06. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Singapūra ir lielākā valsts bez nevienas zemnieku saimniecības (~650 km2). Arī trīs pasaulē mazākajās valstīs (Vatikānā, Monako un Nauru) nav nevienas zemnieku saimniecības

Pasākumi

Goran Gora uzstāsies MOJO CAFÉCeturtdien, 16. jūlijā,
plkst. 21:30 Mojo Cafe ar akustisko koncertu uzstāsies Goran Gora....