Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Uzbekistānas Republika

Galvaspilsēta: Taškenta

Naudas vienība: Uzbekistānas soms (UZS)

Iedzīvotāju skaits: 26 590 000

Platība: 447 400 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Uzbekistāna ir sausa valsts Centrālajā Āzijā. Tikai 10% no tās teritorijas ir apūdeņota lauksaimniecības zeme (pārsvarā oāzēs un upju ielejās). Pārējā teritorija ir tuksnesis (Kyzyl Kum) un kalni.

Augstākais valsts punkts ir šobrīd vārdā nenosaukta virsotne (agrāk - Komunistu partijas 22. kongresa smaile), kas ir 4643m augsta.

Klimats: Uzbekistānā valda kontinentālais klimats, kam raksturīgs neliels nokrišņu daudzums. Vidējā vasaras gaisa temperatūra ir 40 grādi pēc Celsija, bet ziemā - 0 grādi.

Galvenās valsts pilsētas ir Bukhara, Samarqand, Namangan un galvaspilsēta Taškenta.

Ūdens tilpņu tuksnešainajā valstī nav daudz, taču tai cauri tek divas nozīmīgākās Centrālās Āzijas upes (Amu Darya un Syr Darya), kas apūdeņo lielāko daļu lauksaimniecībā izmantojamo teritoriju. Uzbekistāna atrodas seismisko aktivitāšu zonā.

Robežvalstis: Valsts robežojas ar Turkmenistānu dienvidrietumos, ar Kazahstānu ziemeļos, ar Tadžikistānu dienvidos un Kirgizstānu austrumos, kā arī Afganistānu dienvidos.

Administratīvais iedalījums: Uzbekistāna iedalās 12 provincēs (Andijon, Buxoro, Fargona, Jizzax, Xorazm, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo, Samarqand, Sidaryo, Surxondaryo, Toshkent), 1 autonomajā republikā (Qaraqalpaqstan) un 1 neatkarīgajā pilsētā – Taškentā.

Etniskais sastāvs: Uzbeki veido 80% populācijas, kam seko krievi (5.5%), tadžiki (5%), kazahi (3%) un citi.
Translate

Šodien

2019. gada 18. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Uz ekvatora viss sver par 1% mazāk

Pasākumi

1.aprīlis – joku diena

Parasti 1.aprīlis ir visai dīvaina diena. Tradicionāli 1. aprīli uzskata par Joku dienu un, zaudējot modrību, ļoti ātri var saņemt uzmundrinošu saucienu „April, april!”. Bet vai jūs...