Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Kirgizstānas Republika

Galvaspilsēta: Biškeka

Naudas vienība: Kirgizstānas soms (KGS)
Iedzīvotāju skaits: 4 667 000

Platība: 198 000 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Kirgizstāna atrodas Vidusāzijas ziemeļaustrumu daļā. Kirgizstānas dabai ir raksturīga liela reljefa formu daudzveidība. Kalnains reljefs. Starpkalnu ielejās ir daudz derīgo izrakteņu, galvenokārt kurināmais - ogles un nafta.

Klimats: Kirgizstānas klimatu ietekmē daudzi faktori - atšķirtība no okeāna, lielas augstumu starpības, robeža ar Pamiras kalniem un Sibīrijas līdzenumu. Šeit ir karsta vasara, samērā auksta ziema, īpaši kalnos, lielas sezonālo un diennakts temperatūru izmaiņas. Vidējā gada gaisa temperatūra ir no 10 - 13 oC, vidējā temperatūra jūlijā ir 25o, bet absolūtais maksimums sasniedz 42oC.

Hidrogrāfiskais tīkls Kirgizstānā ir biezs: tikai 7 lielos upju baseinos ir vairāk nekā 28 tūkstoši upju, upīšu un strautiņu. No tām vairāk nekā 90% upju garums ir līdz 10 km. Kirgizstānas kopējais ūdens resursu daudzums ir 2448 km3, no tā 70% ir ezeru ūdeņi, 28% - ledāju ūdens 1,9% - upju ūdens un tikai procentu daļas - pazemes ūdens. Kirgizstānas iedzīvotāju vajadzībām nepieciešams mazāk nekā 20% kopējā ūdens, pārējais ūdens pa upēm iztek ārpus Kirgizstānas robežām. Kirgizstānā ir apmēram 3 tūkstoši ezeru un mākslīgu ūdenskrātuvju.

Kalnainais Tjanšana reģions aizņem 80% valsts teritorijas. Jengish Chokusu ir augstākais valsts punkts (7439m). Reģionā atrodas arī valsts lielākais ezers Tian Shan.

Robežvalstis: Kirgizstāna robežojas ar Kazahstānu ziemeļos, Uzbekistānu rietumos, Tadžikistānu dienvidrietumos un Ķīnu austrumos.

Administratīvais iedalījums: Kirgizstāna iedalās 9 provincēs jeb apgabalos. Galvaspilsētai Biškekai un otrai lielākajai pilsētai Osh ir piešķirts provinces statuss. Kirgizstānas provinces ir Biškeka, Batken, Chui, Jalal – Abad, Naryn, Osh, Talas, Issyk-Kul un Osh (province).

Etniskais sastāvs: Lielāko daļu valsts iedzīvotāju skaita veido etniskie kirgīzi (70%), bet pārējo sastāvu veido krievi (9%; pārsvarā ziemeļos), kā arī tatāri (2%), kazahi, ukraiņi un citas minoritātes.
Translate

Šodien

2019. gada 18. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Falklandu salās iedzīvotāju skaits ir aptuveni 2000, bet aitu – ap 700000, kas nozīmē, ka uz vienu iedzīvotāju ir aptuveni 350 aitas

Pasākumi

Aleksejs Naumovs. "Dzimšanas diena". Glezniecība

„DZIMŠANAS DIENA”  —  katrs zinām, ka tie ir svētki, kas aicina just prieku par dzīvi,  apzināties, ka tas ir vērtīgākais, kas mums pieder — katram atvēlētais laiks,...