Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Kazahstānas Republika

Galvaspilsēta: Astana

Naudas vienība: Kazahstānas tenge (KZT)

Iedzīvotāju skaits: 15 220 000

Platība: 2 724 000 kvadrātkilometri.

Ģeogrāfija: Kazahstāna ir valsts uz Centrālajā Āzijā, taču tiek piedēvēta arī Eiropai. Kazahstāna ir 9. lielākā valsts pasaulē un platības ziņā līdzinās visai Rietumeiropai. Valsts stiepjas no rietumiem uz austrumiem no Melnās jūras austrumos līdz pat Altaja kalniem, un no ziemeļiem uz dienvidiem no Sibīrijas rietumiem līdz Centrālās Āzijas tuksnešiem.

Trešo daļu valsts teritorijas aizņem tā sauktā kazahu stepe, kuru raksturo lieli zāles klajumi un smilšaini apgabali. Nozīmīgākās valsts ūdenstilpnes ir Arāla jūra, Balkhash un Zaysan ezeri, kā arī Ili un Irtiša upes.

Klimats: Valsts atrodas starp divām diezgan atšķirīgām dabas un klimata zonām (Centrālo Āziju un Sibīriju). Šajā reģionā bieži sastopas aukstās gaisa masas no ziemeļiem un karstie vēji no dienvidiem, tāpēc dominē kontinentālais klimats. Kazahstānas tuksneša teritorija ir visneauglīgākā, kur ļoti reti līst un vasaras ir ļoti karstas, bet ziemas bargas un aukstas, bieži notiek arī smilšu vētras, ko izraisa stiprais vējš. Gaiss ir ļoti sauss.

Augstākā Kazahstānas virsotne ir gandrīz 7 km augstais (6,995m) Khan Tangiri Shyngy. Lielākās valsts pilsētas – Alma Ata, Astana, Karagandy.

Robežvalstis: Kazahstāna robežojas ar Ķīnu, Krieviju, Uzbekistānu, Turkmenistānu un Kirgizstānu. Kazahstānas teritorijā atrodas daļa Arāla jūras, kura kopš 1960. gada strauji izžūst un Kaspijas jūra.

Administratīvais iedalījums: Kazahstāna iedalās 14 provincēs, kas tālāk sadalās rajonos. Kazahstānas provinces – Akmola, Aktobe, Almaty, Almaty province, Astana, Atyrau, Baikonur, Austrumu Kazahstāna, Karagandy, Kostanay, Kyzylorda, Magystau, Ziemeļu Kazahstāna, Pavlodar, Dienvidu Kazahstāna, Rietumu Kazahstāna, Zhambyl.

Etniskais sastāvs: 59.2% no kopējās populācijas veido etniskie kazahi, bet 25.6% - etniskie krievi. Pārējās tautas ir tatāri, ukraiņi, uzbeki u.c

Translate

Šodien

2019. gada 17. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Divi no septiņiem pasaules brīnumiem atrodas Anatolijā, Turcijā: Artemis templis Ephesus un Halicarnassus mauzolejs Bodrum

Pasākumi

Dizains LV

Izstādes DIZAINS LV mērķis ir Latvijas dizaina popularizēšana, sabiedrību izglītošana un dizaina vides aktivizēšana. Rādīt labākos produktus, kas šobrīd ir mūsu dizaina spožākie...