Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Butānas Karaliste

Galvaspilsēta: Timpu

Naudas vienības: Butānas ngultrums (BTN), Indijas rūpija (INR)

Iedzīvotāju skaits: 672 000

Platība: 47 000 kvadrātkilometri.

Ģeogrāfija: Butāna ir valsts Dienvidāzijā, pie Himalaju kalniem. Valsts ziemeļu reģionu aizņem augsti, sniegoti kalni, kuros valda zemas gaisa temperatūras.

Vairums virsotņu šajā Butānas daļā ir augstākas par 7000 metriem. Oficiāli apstiprināta augstākā Butānas virsotne atrodas šeit un tā ir Gangkhar Pensum (7570m). Taču ielejās, kurās plūst upes, ir labi apstākļi ganībām, tāpēc tajās mājo cilvēki ar ganāmpulkiem.

Butānas centrā atrodas Melnie kalni, kas ir vidēji augsti (līdz 2700m). Šajos kalnos ir daudz upju, kas izgrauzušas dziļas aizas. Centrālajos valsts reģionos ir plaši meži un tiem cauri tek nozīmīgākās valsts upes – Torsa, Raidak, Sankosh un Manas. Tieši Butānas centrālajā daļā dzīvo visvairāk cilvēku.

Valsts dienvidos atrodas Shiwalik kalni, kurus klāj ļoti biezi meži. Kopumā 64% Butānas teritorijas klāj meži.

Klimats: Klimatiskie apstākļi Butānā ir atkarīgi no augstuma - dienvidos vairāk valda subtropu, kamēr ziemeļos – pat polārajam līdzīgs klimats. Kopumā Butānā ir pieci gadalaiki - vasara, musoni, rudens, ziema un pavasaris.

Robežvalstis: Dienvidos, austrumos un rietumos Butāna robežojas ar Indiju, bet ziemeļos – ar Ķīnas provinci Tibetu.

Administratīvais iedalījums: Butāna iedalās 4 administratīvajās zonās, kas tālāk sadalās 20 rajonos - Bumthang, Chukha, Dagana, Gasa, Haa, Lhuntse, Mongar, Paro, Pemagathsel, Punaka, Samdrup Jongkhar, Samtse, Sarpang, Thimphu, Trashigang, Trashiyangste, Trongsa, Tsirang, Wangdue Phodrang un Zhemgang.

Etniskais sastāvs: Valstī gandrīz 100% populācijas veido butānieši, kas etniski iedalās vēl sīkāk, taču kopumā ir viena tauta. Lielāko daļu veido rietumu butānieši un austrumu butānieši, kam seko ziemeļu butānieši un iedzimtās ciltis.
Translate

Šodien

2019. gada 18. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Mūsdienu Ganas valsts nav tā pati, kas senā Gana. Mūslaiku Gana iepriekš bija pazīstama kā Zelta krasts Gvinejas līcī Rietumāfrikā. Senā Gana aizņēma teritoriju, kur tagad atrodas Mali un Mauritānija, starp Senegālas un Nigēras upēm. Vārds „gana” bija tituls, kas nozīmēja „kara vadonis”, un teritorija ieguva savu nosaukumu no afrikāņiem no ziemeļiem, kas bija gatavi tirgoties ar „gana”. Senā Gana pastāvēja līdz aptuveni 1240.gadam

Pasākumi

Lienei Šomasei jauns singls un dubultais CD un DVD albums!

Viena no šī brīža “karstākajām” latviešu dziedātājām Liene Šomase 16.jūnijā izdod savu pirmo solo albumu, kuram dots nosaukums “Vārdos nepateiktais”....