Vispārīga informācija

Galvaspilsēta: Kārdifa

Naudas vienība: Lielbritānijas mārciņa (GPB)

Iedzīvotāju skaits: 3 004 600

Platība: 20 779 kvadrātkilometri.

Ģeogrāfija: Velsa ir viena no Lielbritānijas pavalstīm un atrodas Lielbritānijas pussalas centrālajā un rietumu daļā. Lielākā daļa Velsas reljefa ir kalnaina, jo sevišķi ziemeļu un centrālajos reģionos. Kalni ir veidojušies pēdējā ledus laikmetā.

Augstākais valsts punkts ir Snowdon (1085m). 14 Velsas kalni, kas ir augstāki par 3000 pēdām, ir pazīstami kā Velsas trīstūkstošnieki.

Velsā ir daudz upju, ka rezultātā valsts lepojas arī ar vairākiem interesantiem ūdenskritumiem. Augstākais un lielākais no tiem ir Pistyll Phaedar (75m), kas atrodas Afon Disgynfa upē.

Velsā tāpat ir vairāki lieli ezeri, no kuriem lielākie ir Llyn Tegid un Llangorse. Velsa lepojas ar mežonīgu un tajā pat laikā skaistu piekrasti, kurā bieži plosās vētras.

Valstī ir trīs nacionālie parki: Snowdonia, Brecon Beacons un Pembrokeshire krasts.

Klimats: Velsā valda mērenais okeāna klimats, kas ir ļoti mainīgs. Dēļ siltās Golfa straumes ziemas šeit ir maigākas (taču vasaras vēsākas un mitrākas) nekā līdzīgos platuma grādos citviet Eiropā (Kopenhāgenā, Maskavā). Velsā ir zemākās gaisa temperatūras nekā citur Lielbritānijā.

Robežvalstis: Velsa austrumos robežojas ar Angliju. Rietumos to apskalo Īrijas jūra un Atlantijas okeāns.

Administratīvais iedalījums: Kopš 1996. gada Velsa iedalās 22 apgabalos – Merthyr Tydfil, Caerphilly, Blaeanu Gwent, Forfaen, Monmouthshire, Newport, Cardiff, Vale of Glamorgan, Bridgend, Rhondda Cynon Taf, Neath Port Talbot, Swansea, Carmarthernshire, Ceredigion, Powys, Wrexam, Flintshire, Denbigshire, Conwy, Gwynedd, Anglesey sala un Pembrokeshire. Velsā ir 5 lielas pilsētas - Bangor, Kārdifa, Newport, St’David’s un Swansea.

Etniskais sastāvs: 72% Velsas iedzīvotāju uzskata sevi par velsiešiem, 7% - par britiem, bet pārējo daļu veido dažādi iebraucēji. Pētījumi liecina, ka 35% Velsas iedzīvotāju ir vēsturiski velsiešu uzvārdi.
Translate

Šodien

2019. gada 12. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Antarktīda satur 90% no pasaules ledus. Ja tas izkustu, tas būtu 70% no pasaules saldūdens

Pasākumi

Mumiy Troll tūrē – Krievijas kulta grupa uzstāsies ar jaunu skanējumu

4. decembrī īpašās akcijas laikā visas 888 biļetes uz „Mumiy Troll LV” koncertu tika izpārdotas, taču arī šobrīd cena ir reāli zema – sākot no 12 latiem. Arēnā Rīga Mumiy Troll...