Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Krievijas Federācija

Galvaspilsēta: Maskava

Valūta: Krievijas rublis (RUB)

Iedzīvotāju skaits: 142 000 000

Platība: 17 075 400 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Krievija atrodas Eirāzijas kontinenta ziemeļos. Krievijā ir krasi atšķirīgas ģeogrāfiskās zonās. Krievijas rietumos (Austrumeiropā) ir plašas aramzemes platības, savukārt ziemeļos - tundra.

Tuvojoties no Eiropas puses Sibīrijai, parādās taiga, kā arī dienvidos pustuksneši (blakus Kaspijas jūrai). Lielākais attālums starp diviem punktiem Krievijas teritorijā ir apmēram 8 000 km. Šie punkti atrodas Kaļiņingradas apgabalā pie Gdaņskas līča un Kuriļu salās, dažus kilometrus no Hokaido salas (Japāna). Savukārt galējais austrumu punkts atrodas Diomida salās.

Krievijas Federācija atrodas 11 laika joslās. Krievijā atrodas pasaulē plašākās ar mežu klātās teritorijas. Šie meži ir ļoti svarīgi ne tikai Krievijā, bet arī visai pasaulei, jo tie kopā ar Amazones mūžamežiem samazina ogļskābā gāzes koncentrāciju atmosfērā.

Krievijas teritoriju apskalo trīs no četriem okeāniem - Ziemeļu Ledus, Atlantijas un Klusais okeāns. Tās teritorijā daļēji atrodas pasaulē lielākais pēc platības ezers - Kaspijas jūra. Tās teritorijā atrodas arī lieli kalnu masīvi - Kaukāzs (ziemeļu daļa), Altajs un Urāli. Urālu kalni atdala Eiropu no Āzijas.

Krievijas krasta līnija gar Ziemeļu un Kluso okeānu ir aptuveni 37 000 km gara. Tās krastus apskalo arī Baltijas un Melnā jūra. Ziemeļus apskalo vēl dažas jūras (Barenca, Baltā, Karas, Laptevu un Austrumsibīrijas jūra), kuras skaitās Krievijas teritoriālie ūdeņi.

Arī austrumos Krievijai pieder lieli teritoriālie ūdeņi (Beringa (daļa), Ohotskas un Japānas jūra (daļa)).

Lielākās Krievijas salas un arhipelāgi ir Novaja Zemļa, Franča Jozefa Zeme, Jaunsibīrijas salas, Vrangeļa sala, Kuriļu salas un Sahalīna.

Vienu no Diomeda salām Beringa šaurumā kontrolē krievi, otru - amerikāņi.

Krievijā ir tūkstošiem ezeru. Viens no nozīmīgākajiem ir Baikāla ezers. Tas ir dziļākais ezers pasaulē un tajā atrodas gandrīz piektā daļa no visas pasaules saldūdens krājumiem. Vēl no lielākajiem ezeriem, kuri atrodas Krievijā, var minēt Ladogas un Oņegas ezeru.

Krievijā ir vairāk nekā 100 000 upju. Nozīmīgākā no tām ir Volga. Tā ir garākā upe Eiropā. Volgas nozīme ir bijusi ļoti svarīga arī Krievijas vēsturē.

Klimats: Krievijas klimatu ietekmē vairāki faktori. Viens no svarīgākajiem ir plašu teritoriju atrašanās tālu no jūrām, kas izraisa kontinetālo klimatu. Siltās gaisa masas no Āzijas dienvidiem nenonāk Krievijā, jo Himalaji to atšķir no Indijas okeāna klimata. Temperatūra samazinās virzienā no Krievijas dienvidiem uz ziemeļiem un no rietumiem uz austrumiem, tādēļ visaukstāk ir Sibīrijā, bet vasaras mēnešos arī tur var būt ļoti krasti .Savukārt dažas Krievijas teritorijās, piemēram, Sočos, var būt pat subtropiskās zonas klimats.

Robežvalstis: Krievija robežojas ar šādām valstīm (secībā no ziemeļrietumiem uz dienvidaustrumiem): Norvēģiju, Somiju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Poliju, Baltkrieviju, Ukrainu, Gruziju, Azerbaidžānu, Kazahstānu, Mongoliju, Ziemeļkoreju un Ķīnu.

Administratīvais iedalījums: Krievija kopumā iedalās 83 administratīvajos subjektos. Krievija sastāv no 21 republikas, 46 apgabaliem, 9 novadiem, 1 autonomā apgabala, 4 autonomajiem apvidiem un 2 federālajām pilsētām.

Etniskais sastāvs: Saskaņā ar jaunākajiem datiem, 79.8% Krievijas iedzīvotāju ir krievi, 3.8% - tatāri, 2% - ukraiņi, 1.1% - čukči, 0.9% - čečeni, 0.8% - armēņi.

Translate

Šodien

2019. gada 13. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Frāze „medus mēnesis” nāk no Grieķijas – tur bija paraža līgavas ģimenei mēnesi (vai pilna mēness ciklu) apgādāt līgavaini ar vīnu, kas garšoja kā medus

Pasākumi

Madonna izdod savu garšīgāko albumu

13.maijā mūzikas izdevniecības Warner Bros apgādā klajā nāca pasaules popmūzikas dīvas nr.1 Madonnas jaunākais studijas albums “Hard Candy”....