Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Nīderlandes Karaliste

Galvaspilsēta: Amsterdama

Valūta: Eiro (EUR)

Iedzīvotāju skaits: 16 408 557

Platība: 41 526 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Nīderlande ir unikāla valsts, jo lielākā daļa tās teritorijas atrodas zem jūras līmeņa. Valsts reljefs ir izteikti līdzens un kalnainākas ainavas ir atrodamas tikai Nīderlandes dienvidaustrumu galā, Ardennes kalnu pakājē, mazliet centrālajā daļā un vietās, kur ledāji izveidojuši nelielas pakalnu grēdas, piemēram, pie Arnhem un Nijmegen.

Līdz pat 1953. gadam valsts cieta no milzīgiem plūdiem, kā rezultātā tika izstrādāts Delta projekts. Tas paredzēja aizsargāt apdraudēto Zēlandes provinci un arī pārējo valsts teritoriju, slēdzot jūras izejas, izveidojot speciālu kanālu un upju sistēmu, izbūvējot sarežģītus dambjus un aizsprostus. Projekts tika pabeigts 2002. gadā un tiek uzskatīts par vienu no ievērojamākajiem cilvēces projektiem.

Nīderlandi divās galvenajās daļās sadala trīs lielas upes – Reina, tās lielākā atteka Waal, kā arī Meuse. Šīs upes kalpo kā dabiska robeža starp agrākajiem lēņiem. Nīderlandes dienvidrietumu daļa patiesībā ir milzīga šo trīs un vēl divu pieteku veidota delta.

Klimats: Nīderlandē valdošais vējš ir dienvidrietumu, tāpēc teritorijā valda mērens jūras klimats, kam raksturīgas vēsas vasaras un maigas ziemas. Vidējā gada gaisa temperatūra valsti ir 10 grādi pēc Celsija.

Valstī ir 20 nacionālie parki un simtiem citu dabas rezervātu un liegumu ar ezeriem, mežiem, kāpām un citiem biotopiem. 1871. gadā tika nocirsts pēdējais dabiskais Nīderlandes mežs, tāpēc šodien redzamie koki ir ieviesti mākslīgi un lielākā daļa no tiem pat nenāk no Nīderlandes.

Robežvalstis: Nīderlande atrodas Lielbritānijā un robežojas ar Beļģiju dienvidos un Vāciju austrumos, bet ziemeļos un rietumos to apskalo Ziemeļu jūra.

Administratīvais iedalījums: Nīderlande iedalās 12 administratīvajās provincēs, kas tālāk iedalās 458 municipalitātēs. 12 provinces: Drenthe, Flevoland, Friesland, Gelderland, Groningen, Limburg, Ziemeļu Brabant, Ziemeļu Holande, Overijssel, Utrecht, Zēlande un Dienvidu Holande. Nīderlandei pieder arī divas aizjūras teritorijas - Nīderlandes Antiļu salas un Aruba Karību jūrā.

Etniskais sastāvs: Valsts iedzīvotāju sastāvs etniskajā ziņā ir dažāds. Tiesa, lielāko daļu tā veido etniskie holandieši, tiesa, šī tautība vēsturiski ir visai nosacīta. Holandieši veido 81% no kopējās populācijas, bet lielākās minoritātes ir indonēzieši (2.4%), vācieši (2.4%), turki (2.2%), surinamieši (2.0%) un marokāņi (1.9%).
Translate

Šodien

2019. gada 06. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Turcijā 16. un 17. gadsimtā, katram, ko pieķēra dzerot kafiju, tika piespriests nāves sods

Pasākumi

Grupa “Huskvarn” izdod dubultizlasi

Tuvojoties savai 20 gadu jubilejai, leģendārie Latvijas smagā metāla pionieri “Huskvarn” CD un mp3 formātā izdevuši dubultizlasi “On The Road / Bomb Brain Melodies”....