Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Lietuvas Republika

Galvaspilsēta: Viļņa

Naudas vienība: Lietuvas lits (LTL)

Iedzīvotāju skaits: 3 370 000

Platība: 65 200 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Lietuva ir lielākā un apdzīvotākā no Baltijas valstīm. Lietuvas reljefs galvenokārt ir līdzens, augstienes izvietotas rietumos un austrumos, tomēr to augstums nepārsniedz 300 m virs jūras līmeņa.

Ezeru un purvu platība aizņem aptuveni 30% teritorijas. Augstākā Lietuvas virsotne ir Jozapines kalns (292m). Garākās valsts upes ir Nemuna un Nere.

Lietuva atrodas ģeogrāfiskajā Eiropas centrā. To 1990. gadā noteica Francijas ģeogrāfijas institūtā Parīzē. Tas ir – 54°54' ziemeļu platums un 25°19' austrumu garums. Eiropas centrs atrodas 26 km uz ziemeļiem no Viļņas, pie Viļņas–Molētu šosejas.

Klimats: Lietuvā valda mērenais klimats, pakāpeniski pārejot no jūras uz kontinentālo. Ziemas ir nepastāvīgas, ar biežiem atkušņiem. Vidējā gaisa temperatūra svārstās no -3°C piejūras reģionos līdz -6°C austrumu apvidos.

Dažkārt novērojamas spēcīgas vētras ar stipru vēju, bieži plosās sniegputenis, mēdz būt kailsals, kā arī slapjdraņķis. Interesants fakts: 15% valsts platības ir aizsargājamās teritorijas.

Robežvalstis: Lietuva robežojas ar Latviju ziemeļos, ar Baltkrieviju dienvidaustrumos, ar Poliju un Krievijas eksklāvu Kaļiņingradu dienvidrietumos.

Administratīvais iedalījums: Lietuva ir iedalīta 10 apriņķos, kuri ir iedalīti 60 pašvaldībās (pilsētās un apgabalos). Šāds administratīvi teritoriālais iedalījums tika radīts 2001. gadā. Lietuvas apriņķi – Alītas, Kauņas, Klaipēdas, Marijampoles, Panevēžas, Šauļu, Tauraģes, Telšu, Utenas un Viļņas apriņķi.

Etniskais sastāvs: 83.45% Lietuvas iedzīvotāju ir lietuvieši, savukārt lielākās minoritātes ir krievi (6%), poļi (6%) un baltkrievi (1.5%). 68.5% iedzīvotāju dzīvo pilsētās. Galvenā valsts reliģija – katolicisms.
Translate

Šodien

2019. gada 12. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Vienīgā cilvēka radītā būve, kas ir redzama no kosmosa, ir Lielais Ķīnas Mūris

Pasākumi

Rīgā koncertēs šīgada Eiropas lielāko festivālu Hedlaineri "Faith No More"

Koncertaģentūra "FBI" paziņo: 1. jūlijā Rīgā, "Sapņu fabrikā", koncertu sniegs ietekmīgie amerikāņu alternatīvā roka meistari, Roskildes un "Download"...