Īrijas vēsture

Cilvēki Īrijas teritorijā mājo jau kopš 6 gadu tūkstoša pirms mūsu ēras. Pirmās ķeltu ciltis šeit ieradās 4. gadsimtā pirms mūsu ēras. 3.-4. gadsimtā jau sāka veidoties pirmās feodālās valstiņas, bet vēl pēc 100 gadiem Īrijā ienāca kristietība.

1541. gadā Anglijas karalim Indriķim VIII tika piešķirts arī Īrijas karaļa tituls, kas nozīmēja to, ka visa Īrija nonāca angļu valdījumā. Karalienes Elizabetes I laikos tika nostiprināta angļu armijas klātbūtne Īrijā un izveidota spēcīga administrācija.

Taču 18. gadsimta beigās dēļ daudziem nospiedošajiem likumiem īru vidū sākās dažādas protesta akcijas un nemiernieku grupu organizēšanās, kā rezultātā Īrija panāca nelielu pašnoteikšanos. Politiskās cīņas par neatkarību ilga visu 19. gadsimtu.

Pēc kaislībām Lielbritānijas parlamentā un notikušajām vēlēšanām 20. gadsimta sākumā, izcēlās Pilsoņu karš. Tajā aktīvi darbojās Īru Republikāņu Armija, kas sīvi pretojās britu karaspēkam.

1937. gada 29. decembrī tika pieņemta jaunā Īrijas Konstitūcija un valsts tika nosaukta vienkārši par Īriju, taču pilnīgu tās neatkarību nostiprināja 1949. gada 12. aprīlī, kad Īrija tika pasludināta par pilnīgi neatkarīgu Īrijas Republiku.

1955. gadā valsts iestājās ANO, bet 1955. – ES. 1998. gadā Īrija atteicās no teritoriālajām pretenzijām uz Ziemeļīriju.
Translate

Šodien

2019. gada 08. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pasaulē ir ap 175 valodām, kurās runā mazāk kā 10 cilvēki un gandrīz 500, kurās runā mazāk kā 100 cilvēki. Viena ceturtā daļa pasaules valodu runā mazāk kā 1000 cilvēku

Pasākumi

The Killers izdod jaunu albumu

Grupa “The Killers” izdevusi savu trešo studijas albumu “Day & Age”, kas no šīs nedēļas pieejams arī Latvijā....