Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Īrijas Republika

Galvaspilsēta: Dublina

Naudas vienība: Eiro (EUR)

Iedzīvotāju skaits: 4 399 000

Platība: 70 273 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Īrija ir valsts Eiropas ziemeļrietumos, kas aizņem 5/6 no Īrijas salas. Īrijas rietumu piekraste ir klinšaina un bagāta ar pauguriem un nelieliem kalniem (augstākais punkts – Carrauntoohil (1038m)).

Valsts centrālie rajoni ir relatīvi līdzeni un tos šķērso vairākas lielas upes, ieskaitot Shannon, kā arī rotā vairāki lieli ezeri. Pats valsts centrs ietilpst Shannon upes baseinā, tāpēc tam raksturīgi plaši purvi, kuros iegūst ļoti daudz kūdras.

Vietējo klimatu nosaka Ziemeļatlantijas straume, tāpēc to var raksturot kā mērenu. Vasarā temperatūra virs 30 grādiem pēc Celsija uzkāpj reizi desmit gados, tāpat ļoti reti tā noslīd līdz -6 grādiem. Nokrišņu daudzums Īrijā ir ļoti liels, jo dažās valsts daļās līst pat līdz 275 dienām gadā.

Lielākās Īrijas pilsētas ir galvaspilsēta Dublina, kā arī Cork dienvidos, Limerick rietumu vidienē, Galway rietumos un Waterford – dienvidos.

Robežvalstis: Īrija robežojas ar Lielbritānijai piederošo Ziemeļīriju ziemeļos. Pārējo valsts teritoriju apskalo ūdens – Atlantijas okeāns rietumos un Īrijas jūra austrumos.

Administratīvais iedalījums: Īrija jau vēsturiski ir iedalīta 26 apgabalos un šo iedalījumu joprojām izmanto kultūras un sporta kontekstā. Arī citos gadījumos apgabalu robežas tiek ievērotas, izņemot vēlēšanas, kad reizēm viena vēlēšanu zona var ietvert vairākus apgabalus un otrādi.

Īrijas apgabali: Dublina, Wicklow, Wexford, Carlow, Kildare, Meath, Louth, Monaghan, Cavan. Longford, Westmeath, Offaly, Laois, Kilkenny, Waterford, Cork, Kerry, Limerick, Tipperary, Clare, Calway, Mayo, Roscommon, Sligo, Leitrim un Donegal.

Etniskais sastāvs: Ģenētikas pētījumi liecina, ka pirmie cilvēki Īrijā ienāca migrācijas procesu rezultātā no Ibērijas pēdējā Ledus laikmeta beigās. Šodienas īri pārsvarā ir gallu pēcteči un, lai arī valstī dzīvo norvēģu, angļu, skotu, franču un velsiešu pēcnācēji, visas šīs grupas ir saplūdušas un kļuvušas par Īrijas tautu.

Īrijā ir viens no augstākajiem iedzīvotāju skaita pieaugšanas tempiem, kas skaidrojams ar augošo dzimstību un lielo imigrācijas īpatsvaru. Starp Īrijas minoritātēm jāizceļ briti, poļi, lietuvieši un arī latvieši.
Translate

Šodien

2019. gada 23. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ķīna bija pirmā valsts, kas ieviesa papīra naudu (812.gadā)

Pasākumi

Jaunās un mazpazīstamās grupas tiek aicinātas pieteikties „BILŽU” koncertiem


Mūzikas un mākslas festivāls „BILDES” jau daudzus gadus apvieno Latvijas džeza, roka, folka un citu visdažādāko žanru un stilu mūziķus, iepazīstina klausītājus ar Latvijas mūzikas...