Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Farēru salas

Galvaspilsēta: Torshavn

Naudas vienība:
Dānijas krona (DKK)

Iedzīvotāju skaits: 48 500 (214. vieta pasaulē)

Platība: 1399 kvadrātkilometri (180. vieta pasaulē)

Ģeogrāfija: Farēru salas ir salu grupa, kas sastāv no 18 salām Ziemeļeiropas krastos starp Norvēģu jūru un Atlantijas okeānu. Salas atrodas pusceļā starp Islandi un Norvēģiju, un to tuvākās kaimiņienes ir Skotijas Ziemeļu un Rietumu salas. Farēru salās nav lielu upju un ezeru.

Vienīgā sala, kas arhipelāgā ir pilnīgi neapdzīvota, ir Litla Dimun. Salu ainavā dominē klintis un zemi pakalni, krasti ir ļoti klinšaini.

Augstākais arhipelāga punkts ir Slaettaratindur (882m, taču šeit ir arī vietas, kas atrodas zem jūras līmeņa.

Farēru salas ir autonoma Dānijas province, kurai ir liela pašnoteikšanās daudzās jomās, izņemot aizsardzību, ārlietas un tiesu sistēmu. Ziemeļu Padomē Farēru salu pārstāvji piedalās kā Dānijas delegācijas dalībnieki.

Administratīvais iedalījums: Administratīvajā ziņā salas iedalās 34 pašvaldībās (kommunur), kurās kopumā ir 120 pilsētas vai ciemi. Tradicionāli arhipelāgs tiek iedalītas arī sešos reģionos (Norboyar, Eysturoy, Stremoy, Vagar, Sandoy un Suburoy) jeb sysla. Senos laikos katram reģionam bija arī sava pašpārvalde.

Etniskais sastāvs: Lielākā daļa salu iedzīvotāju ir etniskie Farēru salas iedzīvotāji, kas cēlušies no norvēģiem vai ķeltiem. Izpētot salinieku hromosomas, konstatēts, ka iedzīvotāju senču grupā ir bijuši arī skoti un īri.

98% iedzīvotāju tiek uzskatīti par etniskajiem saliniekiem (to skaitā arī dāņi un grenlandieši). Lielākās ārzemnieku grupas ir islandieši (0.4%), kā arī norvēģi un poļi (katriem pa 0.2%). Salās tiek izmantota arī vietējā valoda, kas ir viena no vismazākajām ģermāņu valodām un ļoti līdzinās norvēģu  valodai. Dāņu valoda skolās tiek apgūta kā otrā valoda.
Translate

Šodien

2019. gada 18. septembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Roma atrodas tuvāk Tunisai, nekā Bernei, Vīnei vai Belgradai. Pirms Dienvidslāvijas sabrukšanas, Tunisa bija vistuvākā nacionālā galvaspilsēta Romai

Pasākumi

Valsts Akadēmiskais koris „Latvija” koncertē prestižajā Birgitas festivālā

Valsts Akadēmiskais koris „Latvija” no 13. augusta līdz 17. augustam piedalīsies prestižajā Birgitas festivālā Igaunijā, kur kopā ar pasaules slavu iemantojušo diriģentu Eri Klāsu...