Anglijas vēsture

Pētījumi rāda, ka saprātīgie cilvēki mūsdienu Anglijas teritorijā mājo jau 700 000 gadus. Tajos laikos Angliju ar pārējo Eiropu savienoja zemes strēle. 43. gadā Lielbritānijas teritoriju iekaroja romieši, kas daudz ieguldīja vietējās kultūras un sadzīves attīstībā. Kad pēc 400 gadiem impērija sabruka, romieši devās prom.

5. gadsimtā teritorijā tika nodibinātas vairākas anglosakšu karalistes (uzskata, ka kopumā 7). Nākamie 5 gadsimti pārgāja, pakāpeniski ieviešot kristietību un cīnoties par Anglijas vienotību. Par vienotas Anglijas karaļvalsts rašanās gadu pieņemts uzskatīt 954., kad visu teritoriju sāka pārvaldīt viens karalis. Taču 1066. gadā to iekaroja normaņi, uz visiem laikiem ietekmējot reģiona attīstību.

1215. gadā tika parakstīta Lielā harta, kas bija viens no pirmajiem soļiem mūsdienu demokrātijas virzienā. 13. gadsimtā angļu valdnieki iekaroja Velsu. 1348. gadā Angliju skāra mēris, kas nokāva 70% tās iedzīvotāju!

17. gadsimtā Anglijā norisinājās pilsoņu karš, kura galvenā problēma bija karaļa un parlamenta savstarpējā cīņa. Tā rezultātā karaļa loma valsts pārvaldē būtiski mazinājās. 1707. gada 1. maijā tika noslēgts līgums, kas paredzēja apvienot Anglijas un Skotijas karalistes vienā, kurai vēlāk pievienojās arī Īrija.

1921. gadā neatkarību ieguva Īrija. Mūsdienās aizvien skaļāk tiek runāts par Lielbritānijas sadalīšanu 4 neatkarīgās valstīs, jo Anglijai vienīgajai nav sava parlamenta, kā rezultātā pārējie reģioni kopējā parlamentā var sekmēt lēmumus, kas ietekmē Anglijas likteni.
Translate

Šodien

2019. gada 06. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Upe ar vislielāko tilpumu (kurā plūst vislielākais ūdens daudzums), ir Amazone

Pasākumi

Akcija "Mācību nedēļa pieaugušajiem" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā

Jau otro reizi Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā norisināsies akcija Mācību nedēļa pieaugušajiem. Aicināti piedalīties visi, kas grib redzēt, dzirdēt un atklāt ko īpašu!...