Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Azerbaidžānas Republika

Galvaspilsēta: Baku

Valūta: Azerbaidžānas manats (AZN)

Iedzīvotāju skaits: 8 621 000

Platība: 86 600 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Azerbaidžāna ir lielākā un apdzīvotākā valsts Dienvidu Kaukāzā. Kopējais valsts zemes robežas garums ir 2648 kilometri, savukārt piekrastes – 800km. Azerbaidžānas teritorija stiepjas 400km no ziemeļiem un dienvidiem, un 500km no rietumiem un austrumiem.

40% valsts teritorijas klāj 3 kalnu grēdas – Lielais Kaukāzs, Mazais Kaukāzs un Talysh kalni. Augstākais Azerbaidžānas punkts ir Bazarduzu kalns (4466m). Jāpiebilst, ka Azerbaidžānā atrodas gandrīz puse visas pasaules dubļu vulkānu.

Galvenie valsts ūdens avoti ir virszemes ūdeņi, taču tikai 24 no 8350 valsts upēm ir garākas par 100 kilometriem. Visas upes ietek Kaspijas jūrā. Lielākais Azerbaidžānas ezers ir Sarisu (67 kvadrātkilometri), savukārt garākā upe - Kur (1515km).

Azrebaidžānas klimatu pamatā ietekmē aukstās arktiskās gaisa masas. Tā kā valsts reljefs nav viendabīgs, šīs masas ienāk pa dažādiem ceļiem. Tā kā Kaukāzs pasargā zemi no tiešas auksto gaisa masu iedarbības, kalnu pakājēs un līdzenumos raksturīgs subtropu klimats. Interesanti, ka Azerbaidžānā ir sastopamas 9 no pasaulē esošajām 11 klimatiskajām zonām. Maksimālā zemākā temperatūra šeit zem -30 grādiem pēc Celsija, savukārt vasarā mēdz būt pat 45 grādus silts!

Robežvalstis: Atrasdamās krustcelēs starp Eiropu un Āziju, Azerbaidžāna robežojas ar Krieviju ziemeļos, Gruziju - ziemeļrietumos, Armēniju rietumos un Irānu dienvidos.

Administratīvais iedalījums: Azerbaidžāna iedalās 59 rajonos, 11 pilsētu apgabalos un vienā autonomajā republikā – Nahičevānā, kuras valdību ievēl tās parlaments.

Etniskais sastāvs: Azerbaidžānas 8 621 000 cilvēku lielā populācija iedalās šādi – azerbaidžāņi (86,7%), talysh tauta (4,9%), krievi (1,7%), armēņi (1,5%) un citas tautības (2,6%). Vidējais iedzīvotāju mūža ilgums – 66 gadi.
Translate

Šodien

2019. gada 12. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Menudo zupa, kas ir izslavēta kā līdzeklis pret paģirām, patiesībā ir īpaši populāra Meksikā jaungada rītā. To vāra no liellopa vēdera plēves un teļa kājām, zaļajiem čilli, attīrītiem kukurūzas graudiem un garšvielām. Piedevās parasti iet laima šķēlītes, lielos daudzumos sagriezti čilli un sīpoli, bet pasniedz to kopā ar karstām tortīlas plāceņiem

Pasākumi

„Metallica” Rīgā sniedz rokmūzikas paraugkoncertu 32 000 skatītājiem

Koncertaģentūra „FBI” informē: viena no pasaulē titulētākajām un pieprasītākajām rokgrupām „METALLICA” svētdienas vakarā uzstājās Rīgā 32 000 klātesošajiem....