Austrumanatolija

Toros ( Taurus)  kalni, kas stiepjas pa Turcijas dienvidu robežu, un Melnās jūras kalni ziemeļos satiekas un veido varenu kalnu grēdu, kas iezīmē valsts austrumu robežu.
Pārsteidzošā rietumu un dienvidrietumu zemju dažādība pārsteidz ceļotājus : sarkanā Erzurum augstiene, meži, ūdenskritumi un zaļās !!! Kars un Agri ganības, mūžīgā Agri ( Ararat ) kalna sniega cepure, milzīgais Van ezers ar saviem dziļajiem un zilajiem ūdeņiem. Mājvietas un dzīves veids šajā milzīgajā reģionā dažādās vietās ir atšķirīgs. Piemēram, mazas mājas, kuru jumtus klāj zeme, ir tipiskas Kars apkārtnē. Neskatoties uz visai askētisko dzīves veidu, cilvēki šajā apkārtnē ir devīgi un viesmīlīgi.

No Erzincan  līdz Dogubayazit

Nacionālais dzelzceļš, lielais trans – Anatolijas ceļš, ir vistiešākais ceļš starp Ankaru un Irānas robežu, braucot caur Sivas  , Erzincan , Erzurum , Agri un Dogubayazit  . Erzincan, kas ir provinces galvenā pilsēta, atrodas auglīgā apvidū 688 kilometrus no Ankaras. Smalki dekorēti un ar rokām veidoti vara trauki un citi izstrādājumi pierāda apgabala slavu metālizstrādājumu jomā. Bolkar, slēpošanas nogāze 40 kilometrus uz rietumiem, piedāvā nodarboties ar ziemas sporta veidiem. Daudzi no lieliskajiem bronzas priekšmetiem, kas aplūkojami Ankaras Anatolijas civilizāciju muzejā, tika atrastas netālu, Urartian apvidū pie Altintepe, austrumos no Erzincan. Tercan  atrodas 12. gadsimta Mama Hatun mauzolejs, kam ir skaisti, akmenī cirsti vārti – šis muzejs ir tā vērts, lai uz brīdi nogrieztos no paredzētā maršruta. Girvelik, kas atrodas tajā pat dienvidaustrumu virzienā, piedāvā pikniku vietas, kur, baudot līdzpaņemto maltīti, var klausīties ūdenskritumu skaņās. Kemaliye , kas atrodas Firat  upes krastos ir viena no skaistākajām un zaļākajām vietām reģionā. Tā ir pazīstama ar savu skaisto lauku ainavu un kalnu skatiem, ko īpaši labi var izbaudīt pārgājienos. Kemaliye ir pazīstama arī ar savām tradicionālajām mājām, kam raksturīgi mākslinieciski dekorējumi. Karanlik, netālu no Kemaliye, ir lieliska vieta fotografēšanas pārgājienu, kanoe airēšanas veikšanai, kā arī koku pludināšanas aplūkošanai.

Ezerzum, kas atrodas 193 kilometrus no Erzincan, kas ir lielākā Austrumanatolijas pilsēta, plešas un augstas kalnienes apmēram 1950 metru augstumā. Ieejot pilsētā, skatienu piesaista Azizye lielais monuments, kas celts Turku – Krievu kara piemiņai. Lai arī vietējā arheoloģijas muzejā var aplūkot ekspozīcijas, kas vēsta par pilsētas vēsturi un senatni vispār, tieši Ezerzum arhitektūra kalpo par īsto pilsētas muzeju. Pilsētas sienas un cietoksnis ir lieliska bizantiešu laika atblāzma. Ļoti nozīmīgas ir arī Seljuk celtnes, kas ir brīnišķīgs askētiskas arhitektūras paraugs. Ulu mošeja, kas celta 1179. gadā ir neparastas formas celtne ar septiņiem jomiem. Qifte Minareli Medrese jeb teoloģiskā koledža, ko 1253. gadā uzbūvēja Seljuk sultāns Alaeddin Keykubat, pārsteidz ar lieliskiem akmens reljefiem tās vārtos un ar tās dubultajiem minaretiem. Aiz Qifte Minareli Medrese atrodas 9 Kumbleter – trīs kapeņu kopa, no kurām ievērojamākās ir emīra Saltuk kapenes. 13. gadsimta Hatunlye Turbesi jeb mauzolejs tika celts sultāna Alaeddin Keykubat meitai. Ar lielisko vārteju un skaisti apjumto 13. gadsimta minaretu, Yakutiye Medrese parāda Seljuk arhitektūru citā gaismā. Tāpat Ezurum var aplūkot otomanu celtnes; lieliskais arhitekts Sinan ir atstājis savas pēdas pilsētas ainavā ar savu Lala Mustafa Pasa mošeju.

Apbrīnojot Erzurum apkārtni, uzmanība jāpievērš vietējam melnajam akmenim ( Erzurum, Oltu Tasi), ko izmanto rotaslietās. Tashan ( Rustem Pasa Caravanserai) augšējā stāva veikali piedāvā plašu preču klāstu.
Ceļš caur brīnišķīgo kalnu ainavu ved uz ziemas sporta kūrortu Palandoken , kas atrodas tikai 6 kilometrus no Erzurum. Šeit atrodas hoteļi, garākā slēpošanas trase un labākais sniegs Turcijā, un to sevišķi iecienījuši pieredzējuši slēpotāji. Mirdzošais Tortum ezers, 120 kilometrus no Erzurum uz Artvin  un Melno jūru, iespējams, ir pati mierīgākā vieta Turcijā. Noteikti jāaplūko Tortum  ūdenskritumi ezera ziemeļu daļā, kas sasniedz pat 47 metru augstumu.

Kars, kas atrodas 1750 metru augstumā, ieņēma nozīmīgu vietu Turcijas vēsturē un bija Turku – Krievu kara epicentrs. Krievu klātbūtne joprojām redzama pilsētas arhitektūrā. Pilsēta atrodas iespaidīga 12. gadsimta Seljuk stila cietokšņa pakāje.

Netālu atrodas Havariler muzejs ( 10. gadsimtā celta apustuļu baznīca), kurā atspoguļojas dažādu stilu sajaukums. Bareljefs atspoguļo 12 apustuļus, sastingušās pozās, doma iekšējā daļā. Arheoloģiskais muzejs eksponē lieliskus kokgriezumus, apkārtnē atrastu lielisku monētu kolekciju, tāpat kā Turcijas austrumus raksturojošas relikvijas.
Kars ir pazīstama ar saviem paklājiem, kā arī stingrajām folkloras tradīcijām. Apmeklētājiem patīk piedalīties tradicionālajās izklaidēs. Kalnu apkārtnē ciemu iedzīvotāji ražo lielisku Kasar sieru un gardu medu.

Apmēram 42 kilometrus uz austrumiem no pilsētas uz Senā Zīda ceļa atrodas viduslaiku pilsētas Ani  ( Ocakli) drupas. Iespaidīgās nostiprinājumu sienas joprojām šeit ieskauj vairāku baznīcu, mošeju un caravanserai drupas. Sarikaimis ( 53 kilometrus uz dienvidrietumiem no Kars) ir slēpošanas centrs ar atpūtas hoteļiem, kas atrodas kalnu priežu mežos, kur upe sadala Ardahan  un atdala seno ostu no jaunās pilsētas. 16. gadsimta pils, ko būvējis sultāns Selim Grim, un kas ir viens no izcilākajiem pilsētu centriem Turcijā ar 14 torņiem un 745 metru platumu, atrodas senās pilsētas centrā. Uz ziemeļiem no Ardahan caur Posof atrodas Turkgozu robežas vārti, kas nu jau ir atvērti ceļošanai caur Gruziju.

Cildir nosaukums cēlies no netālu esošā ezera, kas atrodas 1965 metru augstumā. Kalnu apkārtne ap ezeru nodrošina patvērumu lielam daudzumam putnu. Ezerā atrodas cilvēka veidota Akcakale sala, ko cēluši tūkstošiem strādnieku, Urartian templis ar dažādu uzrakstu atliekām. Seytan ( Velna) pils atrodas netālu no Cildir. Igdir pilsēta atrodas lielā, auglīgā apgabalā, kurā aug dažādi augļkoki, kā arī šim reģionam neraksturīgā kokvilna. Bībele vēsta, ka Lielo grēku plūdu ūdeņiem nosēžoties, Noass un viņa ģimene nokāpa no Agri ( Ararat) kalna šajā Igdir apgabalā. No šejienes viņu pēcnācēji devās uz dienvidiem un rietumiem gar Firat ( Euphrates) un Dicle ( Tigris ) upēm, veidojot 2. cilvēces paaudzi. No šī apgabala paveras labākais skats uz Agri kalnu. Šeit jāaplūko Urartian klinšu pieminekļus, 13. gadsimta Seljuk stila caravanserai un Karakale ( Melnā pils). Karakoyun ciematā, kas atrodas starp Igdir un Aralik, var apskatīt iespaidīgu 15. gadsimta kapsētu ar Karakoyun monumentālajiem kapakmeņiem.

Agri, provinces galvaspilsēta 1650 metru augstumā, savu vārdu ir ieguvusi no kalna, kas dominē pār to. Jaukais Balik ( Zivs) ezers uz ziemeļaustrumiem lepojas ar daudziem zivju restorāniem, kas piedāvā vietējās delikateses. Siltie avoti plūst viscaur reģionam. Tie, kam patīk nodarbes svaigā gaisā, jāapmeklē Bubi slēpošanas centrs, 29 kilometrus uz dienvidrietumiem no Agri. Noteikti jāapskata īpašā Ishak Pasa pils, tikai 6 kilometrus no Dogubayazit. Ishak Pasa bija otomanu valdnieks šajā provincē, viņš uzcēla šo pili, jaucot dažādus arhitektūras stilus. Netālu var aplūkot Urartian karaļa akmens reljefu, kā arī 9. gadsimta pirms Kristus klinšu kapenes. Netālu no Dogubayazit atrodas iespaidīgākais Turcijas dabas monuments – 5137 metrus augstais Agri kalns. Lai redzētu vietu, kur nosēdās Noasa šķirsts, jādodas uz Uzengili ciematu, 25 kilometri no Dogubayazit. Noteikti jānogaršo vietējais saldais ēdiens asure, ko, saskaņā ar leģendu, pirmā pagatavojusi Noasa sieva no pēdējiem šķirstā atrodamajiem pārtikas produktiem.

No Malatya līdz Hakkari 

Vistiešākais ceļš uz šo reģionu ir Centrālās Anatolijas lielceļš, kas ved caur Kayseri , Malatya, Demo, Bingol , Mus, Van un caur Hakkari uz Irānu. Malatya ir rosīga pilsēta, kas atrodas auglīgā apgabalā Anti – Taurus kalnu pakājē. Arheoloģijas muzejs eksponē jaunus atradumus no zemā Firat reģiona, kas datējami ar Neolīta un Halkolīta laikmetiem. Turpat pie pilsētas muzeja var iepirkties tirgū, kurā atrodas speciāli vara izstrādājumiem veltītu veikaliņi celiņš. Malatya, kas ir Turcijas aprikožu audzēšanas centrs, ir vieta, kur iegādāties dažādus aprikožu saldumus, kā arī citus svaigus un žāvētus augļus. Pie Malatya atrodas 2 mazpilsētas, kuras uzskata par Malatya priekštecēm – Aslantepe, kas atrodas 7 kilometru attālumā, bija Hittite valsts galvaspilsēta pirmajā gadu tūkstotī pirms Kristus, un Battalgazi, kas atrodas 9 kilometru attālumā, reiz bija Melitene senā pilsēta. Pēdējā no tām atrodas bizantiešu apžogojuma paliekas, pilsētas centrā atrodas 13. gadsimta Ulu mošeja, kas ir lielisks Seljuk arhitektūras paraugs. Elazig , kas dibināta 19. gadsimtā atrodas klajumā, ko pārrauga liels kalns, kura virsotnē atrodas Harput citadele. Zemestrīču postošā iedarbība, kā arī salīdzinoši nesenā Elazig uzbūvēšana noveda pie tā, ka lielākā daļa Harput iedzīvotāju šo vietu pameta. Tomēr joprojām šeit saglabājušās pāris apmeklēšanas vērtas Seljuk stila mošejas. Keban un Karakaya dambji Firat  upē ir radījuši milzīgus mākslīgos ezerus, nopietni iespaidojot apkārtējo vidi. 25 kilometrus uz dienvidiem no Elazig atrodas jaukais un mierīgais Hazar ezers.

Augsti kalni ietver Tunceli, 133 kilometrus uz ziemeļiem no Elazig, caur kuru ved ceļš no Elazig uz Erzurum. Ceļā vērts apstāties, lai apskatītu Pertek cietoksni, kas būvēts viduslaikos un joprojām ir labā stāvoklī. Munzur ielejas Nacionālajā parkā netālu no Ovacik , 60 kilometrus uz ziemeļrietumiem no Tunceli, ir iespēja zvejot straujos avotos, vienlaikus izbaudot aizraujošās kalnu ainavas.
Bingol nozīmē „ 1000 ezeri” : vārds cēlies no daudzajiem ledāju veidotajiem ezeriem apkārtējos kalnos. Pilsētā atrodas viduslaiku cietokšņa Bingol – Yolcati ( Kurucadag) paliekas. Slēpošanas centrs atrodas 20 kilometrus uz rietumiem.

Mug, kas ir Korkut apgabala novada pilsēta un atrodas mazliet nostāk no tūristu iecienītajiem ceļiem, tika dibināta 6. gadsimtā. Vairākums no pilsētas pieminekļiem, ieskaitot seno centru un Aslanhane caravanserai, ir ļoti sliktā stāvoklī. Seljuk stila mošejas Alaeddin Pap un Haci Seref tomēr ir ieteicams apmeklēt. Korkut ir pazīstams ar austajiem paklājiem un Siirt segām.

Aktīvā Bitlis  pilsēta, kas ir nozīmīgs tabakas ražošanas centrs, atrodas zaļas oāzes centrā. Pilsētas arhitektūrā izmantots vietējais tumšais akmens, starp mūra celtnēm jāmin Serefhan Medrese, 12. gadsimta Ulu mošeja, Seljuk stila Gokmeydani mošeja un Otomanu Serefiye mošeja. Bitlis slēpošanas centrs atrodas tuvu pilsētas centram. No Tatvan, kas atrodas Van ezera rietumu krastā ar vilcienu var apbraukt apkārt ezeram. Nmerut Dagi ( Nmerut kalns) piedāvā izaicinājumu kalnos kāpējiem. Tā virsotnē atrodas dziļš krātera ezers ar vulkāniskajiem karstajiem avotiem.
Ahlat paliekas, 44 kilometrus uz ziemeļiem no Tatvan Van rietumu krastā, reiz bija turku mākslas un kultūras centrs, un šodien vairums no tām tiek atjaunotas. 12. gadsimtā šī bija Turku valsts galvaspilsēta, kas valdīja pār Van baseinu. Vairāki mauzoleji, it īpaši Ulu Kumbet, Bayindir Kumbet, Hasan Pasa Kumbet un Cifte Kumbet piedāvā lielisku ieskatu Seljuk kapeņu arhitektūrā un dekorēšanā. Seljuk stila kapsētā šeit ir saglabājušies kapakmeņi no 12. gadsimta. Turku mākslas muzejs izstāda keramikas, seno monētu un rotas lietu kolekcijas. Mūsdienu Ahlat nodrošina apmešanos pie ezera, pludmales servisu un restorānus.

Braucot apkārt ezeram, var nonākt Adilcevaz  , kuras ezera krastos atrodas Ulu mošeja, kas būvēta no reģiona tumšā vulkāniskā akmens. 10 kilometrus no Adilcevaz atrodas Kef pils, netālais Urartian Haldi templis, kas būvēts 9. gadsimtā pirms Kristus. Dažādas senas relikvijas no šīs pilsētas var apskatīt Anatolijas civilizāciju muzejā Ankarā. Adilcevaz vidusskolas ēkas dārzā aplūkojami dažu senu kolonu pamati.

Van, kas ir senā Urartian Tuspa galvaspilsēta, piesaista apmeklētājus jau ar savu atrašanās vietu ezera austrumu krastā. Šī attālā, bet nozīmīgā pilsēta atrodas zaļā oāzē klinšu pakājē. Iespaidīgā, 9. gadsimtā pirms mūsu ēras celtā citadele, paceļas gan pār veco, gan jauno pilsētu. Klintī cirsti pakāpieni ved uz Urartian cietoksni, pusceļā augšup var palūkot uzrakstus ķīļrakstā par godu Xerxes dievam. Cietoksnī atrodas vairāki Urartian karaliskie kapi. Vecpilsētā atrodas Ulu mošeja, Husrev Pasa mošeja, Kaya Celebi mošeja un Ikiz Kumbet, kas atspoguļo Seljuk un otomanu arhitektūras stilus. Interesantais Van Arheoloģijas muzejs atrodas jaunajā pilsētā, ārpus neapdzīvotā senā rajona. Joprojām ieturot tradicionālos stila elementus, Van sievietes rada skaistus paklājus, ko rotā zili, sarkani un balti raksti. Eksotiskais baltais spalvainais Van kaķis ir aizsargājams dzīvnieks un ir pazīstams ar to, ka viena acs tam ir zila, bet otra – zaļa.

Van Iskelesi ( Van osta) viesmīlīgie tējas dārzi un restorāni vienmēr ielūdz mazliet atvilkt elpu. Edremit, atpūtas centrs 14 kilometrus uz dienvidrietumiem, lepojas ar labām pludmalēm, peldēšanas un kempinga iespējām. Tajā pat virzienā atrodas Gevras, kur var aplūkot Seljuk stila kapsētu ar daudziem dekorētiem kapakmeņiem, kā arī lielisko Halime Hatun mauzoleju.

Van ezers, kas ir lielākais ezers Turcijā un atrodas 1720 metru augstumā, ir skaistu kalnu apņemts : Suphan kalns ( 4058 metri) ziemeļrietumu daļā un Ihtiyar Sahap kalni dienvidos. Var doties apkārt ezeram, apmeklējot vairākas senas Urartian vietas, kā arī citas, kas atspoguļo dažādo šeit kādreiz bijušo tautu dzīves. Dažās ezera salās atrodas klosteri un baznīcas, lai mūki varētu netraucēti nodoties lūgšanām. 41 kilometru uz dienvidrietumiem atrodas Akdamar sala ( apmēram pusstundas kuģojumā no krasta), ir svarīgākā no visām. Uz salas atrodas 10. gadsimta Svētā Krusta baznīca, tagad muzejs, kuras akmens ārsienas ir bagātīgi daiļotas ar Vecās Derības ainu un personu ciļņiem. Pēc ekskursijas, peldētāji un gājēji var atpūsties salas mandeļkoku birzīs. Ja ir laiks, var apmeklēt Carpanak salu, un izbaudīt tās ainavu ar 12. gadsimta baznīcu, tagad muzeju.

Cavustepe, 35 kilometrus no Van ceļā uz Hakkaraki, ir svarīga Urartian citadele. 1970. gadā šeit tika atrakti tempļi, pils, svētais altāris un dažādi uzraksti, kas šodien ir aplūkojami. Ceļā uz Hakkaraki atrodas Zernek Dam ezers, atpūtas vieta pa ceļam uz Hosap . Tas atrodas 60 kilometrus no Van, un šeit 17 gadsimta maza pils paceļas uz neliela kalna. Lai arī pils iekšiene ir sliktā stāvoklī, robojumi un bruņu torņi ir labi saglabājušies.
Starp interesantajiem ģeogrāfiskajiem veidojumiem apkārt Van ezeram, jāpiemin Muradiye ūdens kritumi, 88 kilometrus no Van, ar mierīgiem tējas dārziem un restorāniem, kā arī Gahnsipi – Beyaz ūdenskritumi, 60 kilometrus no Van.

Ceļš uz attālo Hakkari, 203 kilometrus uz dienvidaustrumiem, ved caur vienu no skaistākajām Turcijas kalnu ainavām – Clio – Sat kalni un Zap ieleja. Viduslaiku cietoksnis paceļas pār pilsētu, kura atrodas 1700 metru augstumā.

Translate

Šodien

2019. gada 21. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Kanāriju salas savu nosaukumu ir ieguvuši nevis no kanārijputniem, bet gan savvaļas suņiem, ko uz salas sastapa romieši, kad šeit ieradās. Viņi nosauca salu par Insulae Canariae, kas nozīmē „Suņu sala”

Pasākumi

Ozoliņa filmai pievienojas vēl viens Holivudas aktieris

Režisora Mika Ozoliņa pilnmetrāžas mākslas filmas “3 of Us” aktieru ansamblim pievienojies ASV plaši pazīstamais afroamerikāņu komiķis Dīrejs Deiviss (DeRay Davis)....