Egeja

EGEJAS PIEKRASTE


Egejas piekraste Turcijā ir viena no zemākajām vietām valstī. Krāšņā piekraste, ko apskalo Egejas jūras tīrais ūdens, ir pārpilna ar plašām un neskartām pludmalēm, ko iekļauj olīvu audzes, akmeņainas klintis un priežu meži.

IZMIRA

Turcijā pazīstama kā „brīnišķīgā Izmira ” . Klimats ir mērens un vasarā dzestras jūras vēja brāzmas veldzē saules tveici. Izmira ir trešā lielākā Turcijas pilsēta un tās osta ir otrā lielākā (vislielākā – Stambula). Kosmopolītiska un dzīva pilsēta tā ir visa gada garumā, taču īpaši tā atdzīvojas starptautiskā mākslas festivāla (jūnijs/jūlijs) un starptautiskā gadatirgus (augusts/septembris) laikā.

APSKATES VIETAS – MUZEJI

Arheoloģijas muzejs – netālu no Konak laukuma. Tajā ir atrodama kolosāla senlietu kolekcija, tai skaitā Poseidona un Dēmetra statujas, kas senos laikos atradās Agorā. (slēgts pirmdienās)

Blakus arheoloģijas muzejam atrodas Etnogrāfiskais muzejs, kurā atrodami folkloras mākslas pieminekļi, tai skaitā slavenā Bergama un Gordes paklāju kolekcija, tradicionālie tērpi un kamieļu iemaukti (slēgts pirmdienās).


Poseidons un Dēmetrs, Izmiras arheoloģijas muzejs

Ataturka muzejs ir izvietots Ataturk Caddesi – senā Izmiras mājā, kurā dzīvoja Turcijas Republikas dibinātājs. Tajā ir atrodamas līdera fotogrāfijas un dažas no viņa personīgajām mantām (slēgts pirmdienās).

Seljuk Yasar mākslas muzejs – privāts muzejs Cumhuriyet Bulvari ar 20.gadsimta Turcijas mākslas kolekciju. (Slēgts svētdienās)

Dabas vēstures muzejs Bornovā piedāvā Egejas reģiona vēsturiskās ainavas. (Slēgts svētdienās).

Odemis arheoloģijas muzejs – apmēram 60 km uz austrumiem no Izmiras, izstāda vietējos kultūras pieminekļus. (Slēgts nedēļas nogalēs).

VĒSTURISKI SKATI UN PIEMINEKĻI

Bayrakli izrakumi ir atklājuši templi, kas bija veltīts Atēnai, un Joniešu sienu (7. un 5.gadsimts pirms mūsu ēras). Tika uzieta arī podnieku darbnīca no trešās tūkstošgades pirms mūsu ēras.

Kadifekale stāv iespaidīgas pilsdrupas no Aleksandra Lielā laikiem, kad pili uzcēla Lysimachus. No pils paveras neaprakstāms skats uz Izmiras līci.

Saint Polycarp baznīca ir vecākā Izmiras baznīca, un tā simbolizē Septiņas Apokalipses Baznīcas. Svēto Polycarp nogalināja romieši 86 gadu vecumā 155.gadā mūsu ērā. Pēc tradīcijas, romieši mēģināja viņu sadedzināt uz sārta, taču liesmas viņu neskāra, tāpēc viņi to sadūra līdz nāvei. Baznīca tika rekonstruēta 1620.gadā.

Kizlaragasi Han (Inn) – 18.gadsimtu Otomaņu arhitektūras lielisks piemērs.

Izmiras simbols – Saat Kulesi  jeb pulksteņa tornis, stāv pilsētas sirdī – Konak laukumā. Kā sultāna Abdulhamida dāvana, tas tika uzbūvēts 1901.gadā Otomaņu stilā.


Ataturk Memorial in, Cumhuriyet Square, Izmir

MOŠEJAS

Hisar mošeja – lielākā un vecākā Izmirā. Celta 16.gadsimtā un atjaunota 19.gadsimtā ar apbrīnojamu interjeru.

Izmiras pārējās mošejas ir Salepcioglu (20.gs.), Sadirvan (17.gs. ar 19.gs. restaurāciju) un Kemeralti (17.gs.).
Tās visas ir izvietotas netālu no Kemeralti kvartāla.

PARKI

Kulturpark – pilsētas pirmais parks, kas piedāvā virkni dažādu aktivitāšu. Tajā tiek rīkots Izmiras starptautiskais gadatirgus un tur ir atrodams izklaides parks, zoodārzs, restorāns un klusi dārzi.

Insan Haklari (cilvēktiesību) parks – eksponē modernas statujas, tai skaitā milzīgu lidojošu delfīnu pieminekli.

Muammer Aksoy Park ir jauks piekrastes parks ar labu skatu uz Izmiras līci. Turgut Ozal izklaides parks, kas atrodas Baykrali, piedāvā dažādas izklaides un sporta aktivitātes.

MĀKSLA, KULTŪRA, IZKLAIDE

Daudzus gadus Izmirai bija kosmopolītiskas kultūras pilsētas reputācija. Izmiras kultūras centrā notiek operas un baleta izrādes, kā arī mūzikas koncerti. Pilsēta ir mājvieta Egejas filharmonijas orķestrim. Izmiras starptautiskā festivāla laikā starptautiskie un vietējie mākslinieki uzstājas dažādās vietās, tai skaitā Ephesus teātrī. Iesakām izmantot zirgu pajūgu aplūkojot pastaigu vietas dienas laikā un pēc tam pavadīt vakaru dzīvā bāru un kafejnīcu atmosfērā Kordonboyu, Passport Pier un Karsiyaka apkārtnē.


Izbrauciens ar zirgu pajūgu, Kordon, Izmir

IEPIRKŠANĀS

Kemeralti iepirkšanās ielās var atrast fascinējošus antikvāra priekšmetus, dažādus juvelierizstrādājumus, drēbes un žāvētas vīģes un rozīnes, ar ko Izmira ir slavena. Zivju restorāni šajā krāsainajā apvidū pasniedz vietējos speciālos ēdienus. Vismodernākie un elegantākie veikali atrodas Kordon promenādē Alsancak un Karsiyaka un Cumhuriyet avēnijā, kā arī Pasaport.


VIETAS ĀRPUS IZMIRAS

Camalti – 15 km uz rietumiem no Karsiyaka ir piekrastes purvāju un sāls lauku teritorija, kas ir saglabāta kā svarīgs putnu patvērums – Izmiras Putnu paradīze. Entuziasti var sazīmēt daudzas sugas, tai skaitā flamingo un pelikānus.

Balcova – pa ceļam uz Cesme, viena no Turcijas lielākajām termālajām spa, ar lieliskiem apstākļiem viesiem.


Yamanlar Camligi – priežu mežs netālu no skaistā Karagol ezera 40 km uz ziemeļaustrumiem no Karsiyaka ir populāra piknika vieta, kas arī piedāvā restorānus un baseinus.
Hittite bareljefs ir izveidojies Kemalpasa klintī, kas atrodas Karabel Pass.

Belkahve ir augstākais punkts virs Izmiras, no kura paveras skats uz Izmiras līci un tā ir relaksējoša vieta, kur iedzert tasīti Turku kafijas. Iepriekš tā bija Ataturka iemīļota uzturēšanās vieta, tāpēc tagad tajā atrodas lielākā statuja valstī viņam par godu.

Septiņu Apokalipses baznīcu pilsētas, kas minētas svētā Jāņa Atklāsmes grāmatā, visas ir atrodamas Turcijā: Efes ( Ephesus ) , Izmira (Smyrna), Bergama (Pergamum) , Akhisar (Thyatira), Sart (Sardis), Alasehir (Philadelphia)  un Eskihisar (Laodicea). Ir iespējams noorganizēt ceļojumus no vienas līdz četru dienu garumā, lai apskatītu dažas vai visas baznīcas.

Ļoti populārs ir Ilica atpūtas centrs ar lieliskām smilšainām pludmalēm un ievērojamām izklaides iespējām Altin Yunus Marina un Holiday kompleksā. Līcis šeit ir ideāls ūdens sporta veidiem, it sevišķi vindsērfingam un burāšanai. Ļoti populāras ir Ilica termālās vannas, vislabākās ir atrodamas Sifne līcī. Ilica līcī katru gadu jūlijā tiek rīkotas krāsainas jahtu sacīkstes.

Vējdzirnavas, no kurām dažas ir pārveidotas par atraktīviem restorāniem, izraibina pakalnus virs Alacati – burvīgu un tipisku Egejas pilsētu. Alacati atrodas iekšzemes dienvidos no Ilica un krasta. Dažus kilometrus uz dienvidiem ir laba pludmale. Daudzi jauki līči pilsētas dienvidaustrumu krastā ir pieejami tikai ar laivu, kas nodrošina mierīgu un relaksējošu noenkurošanās vietu šajā populārajā burāšanas reģionā.

Pārtikušais mazais zvejnieku ciemats Cesmealti ir pazīstams par tajā atrodamajiem vienkāršajiem, bet tai pat laikā lieliskajiem zivju restorāniem.

Braucot pa Karaburun pussalas panorāmas piekrastes ceļu, sanāk pabraukt garām dažiem mierīgiem līčiem un senlaicīgiem zvejnieku ciemiem ( Balikliova, Mordogan un Karaburun). Karaburun ir atrodamas labas viesnīcas, tējas dārzi un zivju restorāni, kas atrodas starp brīnišķīgu kalnu fonu un tīru, tīru ūdeni. No Manastir kalna var izbaudīt neaizmirstamu skatu uz Karaburun piekrasti, Foca krasta līniju un Izmiras līča ieeju. Cesme pussalas dienvidu pusē, netālu no Seferihisar pilsētas, atrodas gleznainā Sigacik. Šis nozīmīgais jahtu centrs atrodas starp senatnīgiem nocietinājumiem, un tas ir labs punkts, no kura apmeklēt Dionīsa templi senajā Teos, kā arī jauko Akkum pludmali.

Akkum dienvidos, New Neptune Holiday Village piedāvā vindsērfinga un niršanas skolas un tā ir vadošā šajā ziņā.

Gumuldur atrodamas brīnišķīgas pludmales, restorāni un viesnīcas. Netālu no Ahmetbeyli austrumos atrodas Apollo templis un milzīgās dieva statujas drupas.

ZIEMEĻU EGEJA

Behramkale ( Assos )  - Assos akropole ir 238 metrus virs jūras līmeņa. Šajā vietā tika uzcelts Atēnas templis 6.gadsimtā pirms mūsu ēras.

Canakkale pilsēta  atrodas pie šauras 1200 metru ieejas Canakkale šaurumā ( Dardanela ), kas savieno Marmora un Egejas jūras. Pasažieru un kravas mašīnas katru dienu brauc no Canakkale, kas atrodas Āzijas pusē un Eceabat un Kilitbahir, kas atrodas Eiropas pusē. Jahtas, kas kuģo pa šaurumu, piestāj labi ekipētajā Canakkale Marina. Viesnīcas, restorāni un kafejnīcas, kā arī skats uz Kilitbahir cietoksni un Canakkale arheoloģisko muzeju ir iemesli, kāpēc šeit būtu jāpiestāj.

1451.gadā Sultāns Mehmets II, vēlāk Stambulas iekarotājs, uzbūvēja vienu cietoksni Eiropes pusē Canakkale šaurumam Kilitbahir un vienu pretējā krastā Cimenlik, lai kontrolētu koridoru, kas iet pa šaurumu. Mūsdienās Cimenlik cietoksnis kalpo kā militārais muzejs, kas veltīts Pirmā Pasaules kara Canakkale kaujai.

Troja, ko nemirstīgu padarīja Homērs savos stāstos. Arheoloģiskie izrakumi atklājuši deviņus atšķirīgus apmešanās periodus, tai skaitā pilsētas sienas, mājas, templi un teātri. Simbolisks Trojas zirgs piemin leģendāro karu. Leģendārā Alexandria - Trojas osta tika uzcelta 3.gadsimtā pirms mūsu ēras.

Leģendārais Trojas zirgs, Canakkale

DIENVIDU EGEJA

Efes – reiz senās pasaules tirdzniecības centra – apmeklējums, ir katra Turcijas apmeklējuma spilgtākais notikums. Šī pilsēta bija veltījums dievietei Artemis, kuras milzīgais templis reiz tika uzskatīts par vienu no septiņiem senās pasaules brīnumiem, un tas ticis pārbūvēts vairākas reizes, pēdējo reizi trešajā gadsimtā pirms mūsu ēras. Drupās ir apskatāms arī teātris, ģimnāzija, agora un vannas, kā arī bibliotēka.

Pēc Kristus nāves, Jānis aizveda Jaunavu Mariju uz Ephesus, kur viņa esot pavadījusi savas pēdējās dienas mazā mājiņā (Meryemana Evi), kas viņai tika uzcelta Bulbuldagi. Tagad tā ir svētceļojumu vieta Romas katoļticīgajiem un ir populārs apskates objekts ikvienam. Māja ir saņēmusi oficiālu Vatikāna sankciju un katra gada 15.augustā tiek rīkota aizlūguma ceremonija.

Maģisks, aizraujošs dabīgs skats, viens no pasaules brīnumiem Pamukkale (Hiecrapolis) ir pasaku valstība ar žilbinošām baltām pilīm. Karstie avotu ūdeņi, kas satur kaļķi un sāli līst pāri plato malām, radot fantastisku stalaktītu, ūdenskritumu un bļodu formējumu. Karstos avotus izmantoja jau Romiešu laikā to ārstniecisko īpašību dēļ.

MUGLA

Mugla provincē atrodas populārās kūrortpilsētas Bodrum, Marmaris , Datca , Koycegiz un Fethiye  . Burvīgi kūrorti, komfortablas viesnīcas un moteļi, iespaidīgas seno civilizāciju pilsdrupas un elpu aizraujošas ainavas sniedz atpūtniekiem daudz dažādas iespējas.

Marmarisa ir ideāla ūdens sporta veidiem un burāšanai. No tās ir lielisks starta punkts „Blue Voyage” tūrei gar Egejas piekrasti. Maijā Marmarisas jahtu šovs dod iespēju tikties ar jahtu kapteiņiem un apkalpi.

Translate

Šodien

2019. gada 19. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Cunami var izraisīt zemūdens zemestrīce, vulkāna izvirdums, zemūdens nogruvums, vai vēl retāk asteroīds vai meteorīts, kas iekrīt ūdenī no kosmosa. Lielāko daļu cunami izraisa zemestrīces, taču ne visas zemestrīces veido cunami – zemestrīcei jābūt vismaz 6,75 balles pēc Rihtera skalas, lai izraisītu cunami. Aptuveni 90% no visiem cunami notiek Klusajā okeānā

Pasākumi

Jura Dimitera plakātu izstāde „Political Animal. Politiskais dzīvnieks”

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Kolonnu zālē no 3. jūnija līdz 6. septembrim skatāma Jura Dimitera plakātu izstāde „Political Animal. Politiskais dzīvnieks”.

Izstādē...