Antālija

Antālijā atrodas Toros (Taurus) kalni , ietērpti priedēs , tie sniedzas līdz tīrajai jūrai un izveido neregulāru krasta līniju, kas sastāv no akmeņainiem zemesragiem un nošķirtiem līčiem.

Šajā reģionā ir 300 saulainas dienas gadā, tā ir sauļošanās, peldēšanas un tādu sporta aktivitāšu, kā vindsērfinga, ūdens slēpošanas un kalnu kāpšanas paradīze, ja Jūs ierodaties Antālijā martā vai aprīlī, Jūs varat slēpot no rīta un peldēties siltajos Vidusjūras ūdeņos pēcpusdienā. Nozīmīgas vēstures vietas, kas atrodas uz priežu mežu, olīvu un citronu augu, palmu, avokado un banānu plantāciju fona, gaida, kad Jūs tās sev atklāsiet.

Turcijas Rivjēra ir Turcijas tūrisma galvaspilsēta ar pilna spektra viesmīlīgu uzņemšanu –gan vienkāršas un nedārgas, gan luksusa viesnīcas, viesmīlīgi Antālijas ļaudis Jūsu brīvdienas padarīs ērtas un baudāmas.

Antālija ir galvenais Turcijas kūrorts, kas atrodas uz spēcīgu kontrastu ainavas fona, ar palmu bulvāriem, kuru ēnā var glābties no saules un gleznaino seno Kaleici kvartālu ar šaurām, līkumotām ieliņām un koka mājām blakus senās pilsētas ielām.

Antāliju nepārtraukti sāka apdzīvot kopš to 159.gadā pirms mūsu ēras dibināja Attalos II – Pergamum karalis, kas pilsētu nosauca savā vārdā: Attaleia. Romieši, bizantieši un seļuki to veiksmīgi okupēja pirms pie varas nāca otomaņi. Par Antālijas simbolu ir kļuvusi YivIi Minareli mošeja, kas atrodas pilsētas centrā un ko uzcēla Seļuku sultāns Alaeddin Keykubat 13.gadsimtā. Karatay Medrese teoloģijas koledža Kaleici rajonā tai pašā periodā ir piemērs vislabākajām seļuku akmens būvēm. Divas vissvarīgākās Otomaņu mošejas pilsētā ir 16.gadsimtā celtā Murat Pasa mošeja, kas ir nozīmīga ar tās dakstiņu dekorējumu, un 18.gadsimtā būvētā Tekeli Mehmet Pasamošeja. Hidrilik Kulesi tornis visticamākais tika būvēts kā bāka otrajā gadsimtā. Kesik Minaret mošeja, kas iepriekš bija baznīca, apliecina pilsētas garo vēsturi, mantojot romiešu, bizantiešu, seļuku un otomaņu renovācijas.

Kad imperators Hadrians apciemoja Phaselisu Antālijas provincē 130.gadā, tam par godu pilsētas sienā tika uzbūvēti brīnišķīgi dekorēti trīs arku vārti ar korintiešu kolonnām. Šī bija vienīgā ieeja caur pilsētas mūriem. Divi torņi, kas atradās blakus vārtiem, tāpat kā citas sienas daļas, vēl joprojām ir saglabājušies. Kalekapisi laukuma torņa pulkstenis arī bija daļa no senās pilsētas cietokšņa.

Ataturka un Karaalioglu parkos atrodamas eksotiskas puķes un vizošs ūdens uz kalnu fona, bet austrumu piekrastē atrodas Akvaparks, kurā var izmēģināt dažādus ūdens sportus un aizraujošus nobraucienus pa ūdens caurulēm.

Antālijas Kaleici Marina un atpūtas centrs tiek uzskatīts par vienu no labākajiem Turcijā ar daudziem suvenīru veikaliem, mīlīgām kafejnīcām un restorāniem, kā arī jahtu pietauvošanās vietām un izbraucieniem. Veiciet izbraucienu ar jahtu no rīta un izbaudiet relaksējošo marina atmosfēru pēcpusdienā. Senās pilsētas sienas naktī tiek izgaismotas, radot miera un bezlaicības atmosfēru.


Arheoloģijas muzejā atrodami vēstures priekšmeti sākot no Paleolītu ēras līdz Otomaņu laikiem, sniedzot ieskatu uz reģiona vēsturi. Divkrāsu keramikas izstrādājumi no 5400 – 8500.gadam pirms mūsu ērai ir noteikti jāredz!
Ataturka muzejā apskatāmi Turcijas Republikas dibinātāja lietotie priekšmeti. (abi muzeji slēgti pirmdienās).

Antālijas Altin Portakal (Zelta apelsīna) kino un mākslas festivāls, kas notiek rudenī, piesaista daudzus dalībniekus un viesus. Senais Aspendos teātris  ir iespaidīga vieta dažu festivāla izrāžu un koncertu norisei. Antālijā arīdzan notiek ikgadējais juvelierizstrādājumu gadatirgus.

Kultūras, izstāžu un kongresu centrs, kas slejas iespaidīgas stikla piramīdas formā, tika atklāts 1996.gadā Konyaalti kvartālā.


IKDIENAS EKSKURSIJAS

Kas var būt valdzinošāks par pasakainām ainavām, bagātīgu floru, augstiem kalniem un grezno jūras krāsu? Pievienojiet tam visam klāt dinamisko kūrorta dzīvi ar klusām un senām drupām un Jūs iegūsiet perfektas brīvdienas. Ir daudz dažādu iespēju dienas ceļojumiem no Antālijas:

14 km ziemeļaustrumos no Antālijas atrodas Augšējais Duden ūdenskritums.  

Ja vēlaties iegūt aizraujošas sajūtas, Jūs varat pastaigāties aiz krītošā ūdens kaskādes. Pa ceļam uz Lara Beach
atrodas Apakšējais Duden ūdenskritums, kas krīt tieši jūrā. Tuvējais atpūtas apgabals sniedz lielisku skatu uz ūdenskritumiem, taču no jūras skats ir vēl iespaidīgāks. Kursunlu ūdenskritums un Nilufer ezers – abi atrodas 18 km no Antālijas un tās ir vēl 2 neatkārtojamas dabas skaistuma vietas.

Smilšainā Lara Beach atrodas apmēram 12 km uz austrumiem. Tuvāk Antālijai, bet vairāk uz rietumiem oļainā Konyaalti pludmale sniedz elpu aizraujošu skatu uz kalniem. Vēl nedaudz uz priekšu atrodas Bey Daglari Olympos Nacionālais parks un Topcam pludmale ļauj izbaudīt vēl aizraujošākus skatus. Ja vēlaties izbaudīt panorāmas skatu uz šo teritoriju, Jums būs jābrauc uz brīvdienu kompleksu un restorānu Tunektepe kalna virsotnē.

Saklikent, kas atrodas 50 km no Antālijas, ir ideāls ziemas sporta veidu kūrorts Bakirli kalna ziemeļu nogāzēs 1750 – 1900 m augstumā virs jūras līmeņa. Martā un aprīlī Jūs varat slēpot no rīta, baudīt gardas pusdienas vai svaigu zivi Antālijas marina , bet pēcpusdienā doties sauļoties vai nodarboties ar vindsērfingu. Duzler parkā, kas atrodas ziemeļos no Antālijas, var apskatīt savvaļas dzīvi – briežus un kalnu kazas. Pa ceļam varat apstāties pie satriecošā 115 m dziļā Gurver kanjona.

Can kalna austrumu pusē, 30 km no Antālijas, atrodas Karain ala, kas tur izveidojusies jau Paleolīta laikmetā un ir senākā apmetnes vieta Turcijā. Alā ir viena ieeja, ko apgaismo rīta saule, un tā paver skatu uz trīs savstarpēji saistītiem kambariem. Lai gan pie ieejas ir izveidots neliels muzejs, kurā apskatāmi daži atradumi, lielākā daļa vēsturisko priekšmetu atrodas dažādos Turcijas muzejos, daži no priekšmetiem ir vairāk nekā 160000 gadu veci.

Termessos pilsētas drupas  ir atrodamas uz Gulluk kalna (Solymos) rietumu daļas 1050 m augstā plato, kas atrodas Gulluk nacionālajā parkā ziemeļrietumos no Antālijas. Krāšņa un neskarta ainava apvij šīs pilsētas monumentālās takas. Dabas un savvaļas muzejs ir atrodams pie ieejas parkā.

ANTĀLIJAS ZIEMEĻI

Goller Bolgesi (Ezeru rajons) ir slavens tā nesabojātās ainavas, floras un faunas dēļ un atrodas kalnainā apvidū 150 km uz ziemeļiem no Antālijas. Burdur pilsēta ir pazīstama visā Turcijā, jo tur atrodas brīnišķīgi ezeri. Pilsētā ir arī saglabājušies lieliski otomaņu reģionālās arhitektūras piemēri, piemēram, Tasoda, Kocaoda un Misirlilar Konaks, kā arī savrupmājas no 17.gadsminta. Gan interjers, gan eksterjers atklāj daudz ko par otomaņu estētiku. Burdur arheoloģijas muzejā atrodami nozīmīgi vēstures priekšmeti no reģiona.

Burdur ezers ar jaukām pludmalēm peldēšanai ir lieliska vieta ūdens sportam. Uzkāpšana Susamlik kalna virsotnē sniedz panorāmas skatu uz pilsētu un ezeru. Insuyu ala atrodas 10 km uz dienvidiem no ceļa uz Antāliju, un ir 597 m gara, ar deviņām atsevišķām kabatām un kambariem, kas piepildīti ar stalaktītiem un stalagmītiem. Kremna (Camlik) atrodas 60 km no Burdur un 15 km no Bucak netālu no Camlik ciema, un tā bija nozīmīga Pizīdiešu pilsēta un tajā ir atrodamas romiešu un Bizantiešu ēras drupas.

Simts metrus uz dienvidrietumiem no Burdur atrodas Golhisar (Cibyra), kur ir galvenokārt Romiešu laika drupas no svarīgās senās ziemeļu pilsētas Lycian ar stadionu, teātri, nekropoli un akveduktiem. Šai pat reģionā, 1050 m virs jūras līmeņa starp kalniem atrodas Saida ezers, jauka vieta, lai relaksētos vai atvēsinātos smilšainās pludmalēs vai ezera malās izvietotās kafejnīcās, restorānos un viesnīcās. Arī Hacilar Hoyuk (Hacilar uzkalns) atrodams šajā reģionā, un tas satur keramikas izstrādājumus, kas tika atklāti 1950.gadā, no 5400 – 8500.gada pirms mūsu ēras.

Augstu Taurus kalnos atrodas Isparta – pilsēta ar ezeriem un jaukām piekrastēm, kas pavasaros un vasarās aizaug ar savvaļas puķēm. Pilsētā iesakām piestāt pie Ulu mošejas, ko 1417.gadā uzbūvēja seļuki. Noteikti apskatiet arī 14.gadsimtā celto Isparta pili. Rožu dārzi, kas dod rožu eļļu kosmētiskajai industrijai, iekļauj pilsētu un piepilda to ar saldu smaržu. Ispartas dienvidos atrodas Golcuk ezers, kas atrodas 1405 m virs jūras līmeņa un ko iekļauj aromātiski priežu meži.

Egidir, Egidir ezera dienvidu daļā, ir izvietojusies idilliskā apkārtnē. Starp cilvēku veidotiem monumentiem, jāatzīmē Egidir pils, ko uzcēla līdiešu karalis Croesus un šo pili ir renovējuši gan romieši, gan bizantieši, gan seļuki. Ezera krastā izvietotajos restorānos Jūs varat pamēģināt balto asari – vietējo delikatesi. Dēļu segums savieno krastu ar Egidir salu, kur audēji saslien savas stelles un strādā ārpus mājas.

Pisidian Antioch , Yalvac, Isparta

Ziemeļaustrumos no Isparta atrodas Yalvac blakus senajai Pisidian Antioch pilsētai. Nav īsti zināms kad tā ir dibināta, taču tā iespējams bija karaļa Antiochus (281. – 261.g. p.m.ē.) kolonija. Antioch pēc tam nokļuva galatiešu karaļvalsts sastāvā (39. – 36.g.p.m.ē.) un pēc tam kļuva par Cēzara koloniju Romas impērijā 25.gadā p.m.ē. un tur palika aptuveni 200 gadus. 3.gadsimta beigās pilsēta bija Pisidia metropole un tāda arī palika, kad atradās bizantiešu, kas palielināja svētvietu skaitu, kontrolē.

Šo reģionu 46.gadā apmeklēja Pauls un Barnabas. Starp drupām noteikti jāapskata Svētā Paula bazilika, akvedukti, Augustus templis, teātris un publiskās pirtis, staigājot pa pilsētas marmora ielām, kuras visas 713.gadā iznīcināja arābi. 13.gadsimta vidū lielākā daļa iedzīvotāju pameta seno vietu un nodibināja netālo Yalvac. Yalvac arheoloģijas muzejā atrodami daži nozīmīgi reģiona vēstures priekšmeti. Ceļotāji atradīs ne tikai ādas drēbes, bet arī daudzus interesantus tradicionālos suvenīrus, kas izgatavoti no dzīvnieku ādas. Yalvac austrumos, Karakuyu kalna virsotnē atrodas svētnīca mēness dievam (sauktam par Men), un skats no tās ir elpu aizraujošs. Kizildag nacionālajā parkā, kas atrodas Yalvac dienvidos, aug gigantiski ciedru koki un šī ir viena no viskrāšņākajām Turcijas ainavām.

ANTĀLIJAS RIETUMI

Taurus kalni paceļas uzreiz aiz krasta. Visā garumā no Konyaalti pludmales līdz Kirlangic Peninsula ir Bey Daglari (Olympos) nacionālais parks.

42 km garais ceļš no Antālijas līdz Kemerai ved gar aizraujošam kalnu ainavām. Šī kūrorta pilsēta tika uzmanīgi veidota, lai tā iederētos apkārtējā ainavā un sniedz jauku vidi brīnišķīgām brīvdienām. Pilnībā noekipētā Kemer marina ļauj jahtu braucējiem izbaudīt nesabojātus līčus un pludmales pilsētas dienvidos. Ja Jūs vēlaties iepirkties, būsiet pārsteigti ar plaša spektra augstas kvalitātes suvenīriem, ko var šeit var nopirkt. Kemer pludmale ir Zilā karoga pludmale (termins „Zilais karogs” ir ieviests ES, un nozīmē, ka konkrētā pludmale ir īpaši tīra). Yoruk Theme parkā var vērot amatniekus darbā. Blakus esošais līcis ir rūpīgi paslēpies aiz priedēm un ir ideāla vieta daudzām sporta un dienas izklaides aktivitātēm.
Aprīlī norisinās krāsainais Kemer karnevāls. Pavasarī arī notiek jahtu sacīkstes.

Kiziltepe, Goynuk (Zilais karogs) un Beldibi (Zilais karogs)  ; ziemeļos no Kemeras un Camyuva un Tekirova (Zilais karogs) dienvidos, ir tūristu centri, kas piedāvā daudz dažādas aktivitātes. Brīvdienu ciemati ir izveidoti, lai tie iekļautos apkārtējo mežu ainavā. 2575 m augstā Tahtali (Olympos) kalna pakājē, 15 km no Kemeras, reiz atradās trīs Phaselis ostas, kas bija liels tirdzniecības centrs. Akvedukti, agoras, pirtis, teātri, Hadrian vārti un akropole atklāj pilsētas vēsturisko nozīmību. Lai izbaudītu aizraujošu skatu, palūkojieties no dienvidu ostas uz Tahtali kalnu. Mierīgās smilšainās pludmales ir lieliska vieta spēlēm, bet mierīgie un drošie ūdeņi – peldētājiem.

Senā Olympos pilsēta ir izvietojusies Tahtali kalna dienvidu pusē. Oleandru un lauru koki met ēnu uz Olympos ieleju, pie kuras var nokļūt gan pa sauszemi, gan jūru.

Ziemeļos no Olympos, augšā pa Cirah pludmali atrodas Yanartas (300 m augstumā), kur pēc grieķu mitoloģijas līčiešu varonis Bellerophon radīja savu spārnoto zirgu Pegazu un nogalināja uguni spļaujošo Chimaera.

Dienvidos no Olympos, mierīgi ūdeņi un smilšainas pludmales iezīmē Cavus līci , kur var izbaudīt ūdens slēpošanu līča mierīgajos ūdeņos, atklāt krāsaino jūrnieku dzīvi vai izpētīt satriecošās jūras alas ziemeļu krastā.

Finike – ieejas osta rietumos no Olympos. To iekļauj citrusu koki un dārzi. Uz austrumiem plešas smilšainas pludmales, bet uz rietumiem akmeņaini līči.

Limyra – senā līčiešu pilsēta atrodas 10 km iekšzemē no Finike caur Turuncova. 4.gadsimta pirms mūsu ēras Pericles mauzolejs, dekorēts ar kariatīdēm, ir apbrīnojams senās mākslas piemērs. Interesanti aplūkot ir arī pilsētas sienas, nekropoli un romiešu teātri.

Tālāk pa šo ceļu atrodas līčiešu pilsēta Arikanda . To sāka apdzīvot vismaz 500.gadā pirms mūsu ēras, un to vairākas reizes nopostīja ugunsgrēks vai zemestrīce. Bizantieši to nosauca par Akalanda. Tā atrodas augstu kalnos ar skatu uz skaistākajām Turcijas ielejām. Starp plašajām drupām atrodas agora, teātris ar septiņām sekcijām, stadions, ūdens sistēma, ģimnāzija, pirtis un izsvaidīti sarkofāgi. Pirtis vēl joprojām ir labā stāvoklī.

Senā Myra pilsēta, kas tagad tiek saukta par Demre vai Kale, atrodas 25 km uz rietumiem no Finike. To sāka apdzīvot ap 500.gadu pirms mūsu ēras. Daudzās teicami klintīs izgrebtās kapenes tur atrodas no 4.gadsimta p.m.ē. un no augšas raugās uz vareno Romiešu teātri. Svētais Nikolass, kas dzimis Patara, bija Myra bīskaps 4.gadsimtā. Viņš mira 326.gadā. Katru gadu decembrī notiek Sv. Nikolasa piemiņas ceremonija, kas piesaista daudzus tūristus, kas pavada savas Ziemassvētku brīvdienas senās Lycia pilsētas saulainajā Vidusjūras piekrastē.

Dalyanagzi – senā Andriace osta, rietumos no Demre, ar labām pludmalēm peldēšanai un sauļošanai.

Kekova – sala stundas braucienā pa jūru no Dalyanagzi, savu nosaukumu dod veselam krāšņam salu ansamblim, daudziem līčiem un senām pilsētām. Šajos līčos atrodas dabīgas piestātnes visās sezonās, un jahtas braucēji bieži izbauda nesabojātās ainavas izpēti. Pa Kekova salas ziemeļu krastu pie Apollonias, zemestrīču rezultātā dažas no senajām mājām ir noslīkušas zem tīrā ūdens, tādējādi izveidojot noslīkušo pilsētu. Kalekoy pils (Simena)  piedāvā skatu no putna lidojuma uz līčiem, salām un krāsainajām jahtām, kas mierīgi kuģo pa dzidro ūdeni.

Virzoties tālāk uz rietumiem no Kekova nonāksiet Kas – jaukā vietā, kuru no trīs pusēm iekļauj kalni. Draudzīgi vietējie zvejnieki, ar lielāko prieku piedāvās ūdens taksometra pakalpojumus, lai aizvestu Jūs uz iecienītu līci vai pludmali gar krastu. Peldēšana un niršana ir lieliska tīrajā ūdenī ap Kas, kur tika dibināta 4.gadsimtā pirms mūsu ēras kā Antiphellos. Mūsdienās ir palikuši tikai līčiešu klinšu kapenes, sarkofāgi un teātri.

Pēc iepirkšanās pastaigājaties pa Akdeniz promenādi, kur apkārt ir ziedu līnijas vai atpūtieties palmas ēnā. Kalni, kas iekļauj pilsētu arī piedāvā savu daļu aktivitāšu un skatu, bet bāros un restorāns aktīvi notiek naktsdzīve. Ja esat enerģisks, iespējams, vēlēsieties pamēģināt uzkāpt augstākajā – Mt. Kizlar Sivrisi (3086 m) – vai otrajā augstākajā – Akdag (3030 m) – reģiona punktā.

ANTĀLIJAS AUSTRUMI

Plaši, auglīgi līdzenumi paralēli bezgalīgajām smilšainajām pludmalēm austrumos no Antālijas, līdz Jūs nonākat Alanya. Bagātīgs, moderns tūristu objekts ar labi saglabātiem vēstures skatiem sniedz daudz dažādas iespējas dienas aktivitātēm.

Perge (18 km no Antālijas)  bija svarīga senās Panrnphylia pilsēta. Savā svētceļojumā Svētais Pauls apciemoja šo pilsētu.

Peldēšanas un sauļošanās piekritēji ir iecienījuši Belek – modernu luksusa brīvdienu centru un golfa paradīzi, 40 km no Antālijas. Nacionālais Golfa klubs ir izvietots Belek un sniedz plašas ūdens sporta iespējas, kā arī 18 un 9 bedrīšu golfa čempionātus. Viesi var pamēģināt kaut ko no Turcijas labākās virtuves un izbaudīt brīvdabas diskotēkas.

Fotogēniskais seļuku tilts šķērso Kopru upi pa ceļu uz Aspendos. Ceļš ved garām Aspendos Juvelieru centram. Teātris, kas ir vislabāk saglabājušais antīkais teātris, bija ar 15 tūkstoš vietām. Joprojām tas tiek izmantots arī šodien, tāpēc teātra galerijas, skatuves dekorācijas un akustika liecina par arhitektu apbrīnojamo prasmi. Netālu stāv bazilikas paliekas, agora un viens no lielākajiem akveduktiem Anatolijā.

Ja Jūs esat domājuši, kā zelta putekļi kļūst par mākslas priekšmetiem, noteikti apmeklējiet Aspendos Juvelierizstrādājumu centru, kur juvelierizstrādājumu radīšanu var apskatīt jebkurā fāzē.

Antālijas ziemeļaustrumos ir krāšņs ceļš, kas ved uz 14 km garo Koprulu Canyon nacionālo parku. Līčotais ceļš vijas ap kalnu grēdām un ved caur ciedru mežu. Parasti tas ir lēns brauciens, jo katrs jauns pagrieziens ir vēl skaistāks nekā iepriekšējais. Parks, kas atrodas 92 km no Antālijas, ir savvaļas skaistuma pilna ieleja, ar bagātīgu floru un faunu.

Zivju restorāni izraibina pārējās platības. Romiešu Oluk tilts, kas ved pāri kanjonam un Bugrum tilts pār Kocadere plūsmu, ir antīkās inženierijas varoņdarbi. No šī parka Jūs varat doties divās ekskursijās – uz seno Selge pilsētu vai uz Dedegol kalniem. Dedegol augstākais punkts ir 2992 m. Senā Pisidia pilsēta Altinkaya (Selge) ir sasniedzama pa vijīgu kalnu ceļu. Pilsētas sienas, tornis, Zeva templis, agora, stadions, ģimnāzija un nekropole joprojām ir saglabājusies.

Lai arī Manavgat ūdenskritums nav augsts, pienīgi balts, putains ūdens spēcīgi gāžas uz akmeņiem. Blakus ūdenskritumiem, ēnaini tējas dārzi un restorāni, kas padara ūdenskritumus par patīkamu, atvēsinošu vietu, it īpaši pēc iespaidiem bagātas dienas. Ja vēlaties izpētīt šo teritoriju vēl nedaudz, varat ar laivu doties ceļā augšup pa Manavgat upi.

Side – viena no vispazīstamākajām klasiskajām Turcijas vietām. Tā bija sena piestātne, kuras nosaukums nozīmēja granātkoks. Tagad tā ir jauka kūrorta pilsēta, tās senās drupas, divas smilšainas pludmales, neskaitāmi veikali un plašas tūristu uzņemšanas vietas piesaista tūristu pūļus. Te ir atrodamas daudzas kafejnīcas un restorāni ar skatu uz jūru, kā arī veikali, kas atrodas šauro ieliņu malās un kur ir nopērkami tipiskie turku roku darbi, tai skaitā ādas preces un Turcijas slavenie zelta juvelierizstrādājumi. Senās pilsētas varenais teātris ir būvēts uz kolonādes arkām un ir viens no lielākajiem visā teritorijā. Starp pārējiem monumentiem ir Apollo templis, kas atrodas netālu no jūras, strūklaka un nekropole.

Sorgun, Titreyen Gol (Zilais karogs) un Kizilagac kūrortus ieskauj Side priežu meži, un tie ir iecienīti to smilšaino pludmaļu un vizuļojošās jūras dēļ. Atmosfēra ir relaksējoša, uzņemšana bagātīga un aktivitātes nebeidzamas.

Side rietumos atrodas Kumkoy, Colakli un Kamelya brīvdienu centri, kas arī piedāvā sauli un jūru, seno vietu tiešā tuvumā. Parnphlyia Seleucia (Bucaksihlar) , 15 km uz ziemeļaustrumos no Side, labā stāvoklī ir Romiešu pirtu, tempļu, baznīcu, mauzoleja, teātra un agoras paliekas. Viena no visinteresantākajām un labāk zināmajām alām atrodas Altinbesik alu nacionālajā parkā, kas atrodas 12km uz dienvidaustrumiem no Aydinkent (Ibradi) un 55 km uz ziemeļiem no Manavgat. Ezeri un interesanti akmens veidojumi alu teritorijā, kā arī šūnakmens un straumes šo teritoriju padara īpaši fascinējošu. Altinbesik ala ir izvietota Manvgat upes ielejas rietumu nogāzē un to var sasniegt braucot caur Urunlu ciemu, kas ir autentisks ciems, ko būtu jāredz, ja ceļojat pa šo teritoriju.

Alarahan 1230.gadā uzcēla seļuku sultāns Alaeddin Keykubat Alara upes krastos. Uz netālu esošā kalna Alara cietoksnis sniedz skatu uz visu teritoriju.

Lielais un populārais kūrorta centrs Alanya atrodas vienā zemesraga, kas izvirzās Vidusjūrā starp divām smilšainām pludmalēm, galā. Cietoksnis, ko 1231.gadā restaurēja seļuki, ir viens no iespaidīgākajiem skatiem uz krastu. Noteikti būtu jāredz unikālā kuģu būvētava un astoņstūra Kizil Kule (sarkanais tornis).

Alanya ir brīnišķīgs atpūtas centrs ar modernām viesnīcām un moteļiem, kā arī neskaitāmiem jūras ēdienu restorāniem, kafejnīcām un bāriem. Kafejnīcas, kas apņem piestātni, ir kļuvušas par populāru tūristu pulcēšanās vietu. Šeit ir arī trīs Zilā karoga pludmales. Augustā Alanya notiek krāsains starptautiskais folkloras festivāls, kas atmosfēru uzlādē ar papildus vitalitāti.

Ja Jums patīk atklāt ko jaunu, iesakām apmeklēt Damlatas alu , lai redzētu baismīgus un neparastus akmens veidojumus. Netālu atrodas arheoloģijas un etnogrāfijas muzejs (slēgts pirmdienās). Laiva Jūs var aizvest uz trīs jūras alām: Fosforlu Magara ar fosforiscējošiem akmeņiem; Kizlar Magarasi, kur pirāti ieslodzīja savas sieviešu gūsteknes un Asiklar Magarasi.

Kad spēcīgā saule ir Jūs nogurdinājusi, dodieties dienas ceļojumā uz Dim Cayi ieleju, kas atrodas 15 km uz austrumiem no Alanya, kur var relaksēties šīs gleznainās ielejas ēnā un klausīties kā skalojas straume. 30 km uz austrumiem no Alanya atrodas Aytap, vēsturiska piestātne un lielisku ekskursiju vieta ar romiešu drupām, vientuļām pludmalēm un līčiem.

Ja ceļojat uz austrumiem no Alanya uz Gazipasa, atklāsiet un, bez šaubām, uzkavēsieties unikālās pludmales. Atraktīvajam Gazipsa apgabalam ir piešķirts Mustafa Kemal Ataturka vārdā nosauktais apbalvojums. Netālu no Gazipasa ir Yalandunya ala ar daudziem dabīgiem ūdens baseiniem. Atklājiet sev arī Korsanlar Ask Magarasi (Pirātu mīlas alu). Karaliskās kapenes Doganmā Adanda un Guney kalnos arī ir jāredz. Netālu no senās Solinos pilsētas atrodas komfortabla brīvdienu darbības vieta. Nepalaidiet garām Turku māju ainavu Hasdere.

Avsallar (Incekum) aptuveni 25 km uz rietumiem no Alanya ir kūrorta centrs ar smilšainām pludmalēm.

VIDUSJŪRAS AUSTRUMU KRASTS

Marks Antonijs jaukos Cilician krastus starp Alāniju un Sīrijas robežu uzdāvināja Kleopatrai kā kāzu dāvanu. Šī reģiona vēsture arī ir saistīta ar Svēto Paulu, Tarsus iedzīvotāju. Mūsdienās šī teritorija ir pazīstama dēļ vietējo viesmīlības un tās auglīgās zemes, uz kuras aug bagātīga raža.

Mersina ir Icel provinces centrs. Tās ēnainās palmu avēnijas, pilsētas parks un modernās viesnīcas rada patīkamu gaisotni tālākiem netālo vēsturisko vietu un neskaitāmo pludmaļu apmeklējumiem. Zivju tirgū pamēģiniet kaut ko no dienas loma kādā no nedārgajiem restorāniem. Cita vietējā delikatese – cezirs – vietējie saldumi, kas pagatavoti no ap valriekstu aptīta burkāna un biberli ekmek – mazas picas ar asu bezgaļas mērci pa virsu.

NO MERSIN LĪDZ ANAMUR

Demircili (senajā Imbriogon) Sillifke ziemeļos pa ceļam uz Uzuncaburc atrodas labi saglabājušās agrīnā Romiešu perioda kapenes.

Ceļš uz aizraujošu senvietu Diocaesarea (Uzuncaburc) augšup pa kalnaino ceļu 1200 m augstumā ir apskatāmas lielas kapenes. Neaprakstāmas ir arī citas vēstures paliekas: iespaidīgā Zeva Tempļa paliekas no helēnistiskā perioda, Tyche templis, veiksmes dievs, monumentāla arka, teātris, kas celts 161.-180.gadā, bizantiešu baznīca un tornis. Dažus kilometrus uz austrumiem atrodas Olba (Ura) drupas ar romiešu akveduktiem, teātri un strūklaku.

Tālāk pa piekrastes ceļu uz dienvidiem no Silifkes Jūs nonāksiet 5.gadsimta Meryemlik (Ayatekla) – romiešu nekropoles ar pirmās sievietes svētās – Svētās Thecla – apbedījuma vietu un baznīcu.

Tasucu ir kūrorta pilsēta ar labām tūristu uzņemšanas vietām, smilšainām pludmalēm un kuģu piestātni.

44 km uz rietumiem no Tasucu atrodas Ovacik – labi pazīstama zvejnieku osta un pludmale. Peninsula (senā Cavaliere) ir viena no Turcijas būtiskākajām vietām, kas ir ideāla niršanai. Ja Jūs interesē šis sports, apmeklējiet Koserelik līci (Afridisias) un Kosrelik salu. 18 km dienvidaustrumos no Ovacik atradīsiet romiešu drupas un brīnišķīgas mozaīkas. Jahtu braukšanai paredzētie ūdeņi no Aydincik līdz Ovacik rietumiem ir precīzi iezīmēti, nodrošinot burāšanas drošību gar šo aizraujošo krastu. Piekrastes ceļš ved gar priežu noklātām kalnu nogāzēm, kas stāvu krīt jūrā, radot lielisku skatu uz klintīm, līčiem un burvīgajiem gaiši zilajiem Vidusjūras ūdeņiem.

36 km uz rietumiem no Aydincik atrodas Boyazi – brīvdienu centrs ar tīrām un plašām kempinga vietām blakus plašajām pludmalēm

Skaistā, labi saglabājusies Anamur pils atrodas starp divām ieliektām pludmalēm. To sākotnēji uzcēla krustneši viduslaikos, bet vēlāk tā kalpoja kā otomaņu nocietinājums.

13 km no Bozyazu un dažus km iekšzemē atrodas Anamur pilsēta, ko iekļauj kalni ar banānu plantācijām. Rietumos no pilsētas atrodas brīnišķīga pludmale ar senās Anamorium drupām ar aizsargvaļņiem, teātri, odeonu, pirti un nekropoli. Tā ir izvietojusies uz terasēm virs jūras un ir perfekta, lai uzrāptos augšā, no kurienes paveras skats un vistīrāko un neskartāko jūrmalu Turcijā.

TARSUS LĪDZ ANTAKYA

Austrumos no Mersin, auglīgo Cukurova līdzenuma malā atrodas Tarsus – Svētā Paula dzimšanas vieta. Senatnē pilsēta vairākas reizes tika ieņemta un iznīcināta. Pagātnē tā kalpoja kā galvaspilsēta. Arheoloģiskie objekti, ko var apskatīties, ir daži bronzas ieroči, Kleopatras vārti, caur kuriem Marks Antonijs un Kleopatra tie gāja, lai satiktos, Hittite templis, sena baznīca, Kubat Pasa teoloģijas skola. Mazas straumes, ūdenskritumi un ēnaini koki pie Tarsus ūdenskritumair ideāla vieta, kur pavadīt pēcpusdienu. Karaburcak parks smaržo pēc eikaliptu koku audzēm.

Adana ir ceturtā lielākā Turcijas pilsēta. Tā atrodas Cukuroca (Cilician) līdzenuma sirdī un ir lauksaimnieciskā un tekstila reģiona centrs. Pāri Seyhan upei, kas sadala pilsētu divās daļās, ved 310 m garš Taskopru (akmens tilts). Tikai 14 no 21 tilta balsta stāv vēl joprojām. Interesanti būtu apskatīt arī Ulu mošeju, kas celta 1509.gadā, Eski mošeju, Hasan Aga mošeju, 19.gadsimta torņa pulksteni un seno tirgu. Dienas ekskursijā būtu jāiekļauj trīs muzeji: arheoloģijas muzejs, kas atspoguļo atraktās Hittite un romiešu mirstīgās atliekas, apburošo etnogrāfijas muzeju un Ataturka kultūras muzeju.

Pēc ievērojamo vietu apskates dienas, pamēģiniet Adana kebabu – īpaši asu gaļas kebabu. Starp vietējiem dzērieniem ir jāmin shalgam – dzēriens no melnajiem rāceņiem un shira – vīnogu sulas paveids.

Pilsētas ziemeļos pie Seyhan dambja un ezera ir ēnainas pastaigu vietas, savādi tējas dārzi un restorāni, kas izvietojušies vēsā vietā, lai izbēgtu no tveices. Kad riet saule, paskatieties uz pilsētu no mierīgās, rubīna krāsas upes ar ņirbošām gaismām.

Tuvākās pludmales ar viesnīcām atrodas Yumurtalik, kur senā piestātnes pils dominē zvejnieku ostas ainavā. Karatas, makšķernieki varēs izbaudīt gan skatu, gan lomu Camlik parkā.

No Adana ceļa uz Iskenderun, netālu no Yakapinarl atrodas Misis – pilsēta, kas savu labklājību no tās atrašanās uz „Zīda ceļa”. Šajā vietā ir dažas romiešu drupas, tai skaitā brīnišķīga bruģa mozaīka, kas attēlo Noasa arku un dzīvniekus. Tālāk pa ceļu atrodas iespaidīgās Yilanlikale (Sahmeran pils) drupas klinšainas smailes virsotnē. Ziemeļos no Ceyhan atrodas Dilekkaya ciems  (senā Anavarza), kur var aplūkot romiešu-bizantiešu pilsētas drupas un iespaidīgu pili. Mazajā muzejā šajā vietā ir divas diezgan skaistas romiešu pirts mozaīkas. Ceļš uz Karatepe noved Jūs uz seno romiešu pilsētu Castabala, kur pagājušo ēru atmiņā atsauc ielas ar kolonādēm, teātris, pirtis un cietoksnis kalnā. Karatepe nacionālajā parkā atrodas karaļa Asitawada vasaras rezidence, plāksnītes ar hittītu un feniķiešu uzrakstiem, kas bija svarīgi hitītu valodas atšifrēšanai un brīvdabas muzejs ar bareljefiem, kas atklāj senās civilizācijas nozīmību un satriecošo askētismu. Tur arī atrodas divas buļļu statujas un viena statuja, kas ataino būtni ar cilvēka ķermeni un lauvas galvu .

Krustnešu laikā par šo reģionu biežu notika kaujas un iespaidīgais Toprakkale cietoksnis kādu laiku bija Eiropiešu armiju kontrolē. Atpakaļ pagātnē Aleksandrs Lielais sakāva Dariusu III un persiešu armiju 333.gadā pirms mūsu ēras Issos (Dortyol) līdzenumā. Mūsdienās šo teritoriju klāj lielas citrusu audzes, kas valstij dod apelsīnus, mandarīnus un citronus.

Iskenderun , bijušo Aleksandrettu, dibināja Aleksandrs lielas pēc uzvaras pār persiešiem Issos līdzenumā. Mūsdienās tā ir liels tirdzniecības centrs un osta ar jauku ostu. Lieliskas viesnīcas, restorāni un kafejnīcas līnijā nostājušās pie jūras, ieskautas ar parkiem un palmām. Iskenderun kulinārā specialitāte ir bagātīgi garneļu ēdieni.

Krastā uz dienvidiem no Iskenderun atrodas Ulucinar (Arsuz) kūrorta pilsēta ar labām pludmalēm, viesnīcām, viesu namiem un restorāniem.

Pa ceļam uz Antakya, nost no galvenā ceļa, atrodas kalnu kūrorts Sogukoluk, kur var aizbēgt no karstās vasaras saules. Kad šķērsosiet Belen, apstājieties pie Bagras pils, kurā dažādos laikos dzīvoja bizantieši, mamluki un krustneši. Pils sākotnēji tika būvēta, lai kontrolētu maršrutu uz Arābiju. Pilī ir kapela.

Antakya ir bibliska Antioch pilsēta, kas atrodas pie Asi (Orontes) upes uz auglīga līdzenuma, kalnu ieskauta. Reiz tā bija Seleucīdu karaļu galvaspilsēta un bija bēdīgi slavena par tās labklājību un luksusa dzīvi. Romiešu laikos pilsētā turpināja zelt tirdzniecība un kultūra. Šajā pilsētā agrīnos kristietības laikos pirmo reizi tika izkalts vārds „kristietība”.

Antayaka muzejā atrodas viena no pasaules bagātākajām romiešu mozaīku kolekcijām. Šīs fantastiskās akmens mozaīkas galvenokārt tika atklātas Antakya un netālās Daphne izrakumos. Ārpus pilsētas atrodas apustuļa Pētera grota. 1983.gadā Vatikāns baznīcu pasludināja par svētvietu.

Dienvidos no grotto atrodas dzelzs vārti, kas bija viena īstajām ieejām bibliskajā Antioch. Klejojot caur senās pilsētas daļām, neviļus atmiņā ataust, ka Pauls, Pēteris, Barnahas un citi staigājuši pa šīm ielām, jo tur maz kas ir mainījies. Anitioch pils atrodas augstu virs pilsētas un no turienes paveras varens skats pār pilsētu un līdzenumu.

Dienvidos no Antakya atrodas Harbiye, senā Daphne, kur pēc mitoloģijas, Apollo mēģināja uztaisīt koka nimfu, Dafni, savu mīļāko. Lai aizbēgtu no tā, viņa pārvērtās par lauru koku. Pilsēta bija luksusa piepilsēta romiešu laikā. Tā ir klāta ar augļu dārziem, dārziem, lauru kokiem un ūdenskritumiem un ir lieliska vieta, kur ieturēt labu maltīti. Šeit var arī iegādāties brīnišķīgas ziepes ar lauru aromātu.

Samandaga atrodas 25 km no Antakya un ir kūrorta pilsēta ar neskartu pludmali. Seleucia Peria (Cevlik) ziemeļos no pilsētas tika dibināta ap 300.gadu pirms mūsu ēras un laikā, kad Pauls un Barnabas uzsāka savu pirmo svētceļojumu no šejienes, tā bija liela osta. Visinteresantākais piemineklis, kas jāapskata, ir Titus tunelis, kas uzbūvēts, lai aizvirzītu lietus ūdeni. Pat pēc mūsdienu standartiem, tas ir milzīgs inženierijas sasniegums. Vēl būtu jāapskata Zeva templis Kapisuyu ciemā, lai redzētu efektīgu senās ostas, smilšainās pludmales un auglīgā līdzenuma panorāmas.

Translate

Šodien

2019. gada 19. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Butānas Karalistē visi pilsoņi oficiāli kļūst par gadu vecāki Jaunā gada dienā

Pasākumi

Kristofs Vilibalds Gluks „ORFEJS un EIRIDĪKE”

24. janvārī plkst. 20:00 kinoteātrī Parex Plaza Ņujorkas Metropolitan operas tiešraides sēriju  turpinās Kristofa Vilibalda Gluka opera Orfejs un Eiridīke ar Danielu de Nīsu Eiridīkes...