Dienvidaustrumu Anatolija

Dienvidaustrumu Anatolijai ir bagāta vēsture un kultūras mantojums, kas aplūkojams tās vēsturiskajās vietās. Tās vēsture sākas apmēram 7000. gadā pirms mūsu ēras, jaunajā Akmens laikmetā. Starp 2000. un 1500. gadu pirms mūsu ēras šeit ieradās Hurris tauta, kam 1200. gadā pirms mūsu ēras sekoja hitīti.
Zemē, kas apņem Firat ( Euphrates ) un Dicle ( Tigris )upes, dzīvoja Ābrams - trīs globālo reģionu patriarhs. Daži uzskata, ka Ābrams dzīvoja Sanli Urfa, kas bija Chaldees Ur, un vēlāk devās uz dienvidiem, Harran pilsētu. Harran pilsētā, kas pija nozīmīgs Mezopotāmijas vēstures un kultūras centrs, atrodas lielākās un senākās islāma universitātes paliekas starp citām drupām. 18. gadsimta savrupmājas, Kucuk Haci Mustafa Hacikamiloglu Konagi atjaunošana ir pabeigta. Tā tagad darbojas kā mākslas galerija.

Ceļojot no dienvidiem uz ziemeļiem caur Mezopotāmijas klajumiem, pirmais augstais kalns ceļā ir Nmerut kalns, kura 2150 metru augstajā virsotnē atrodas Cammagene karaļa Antichus mauzolejs. Galvenie reģiona apgabali ir Diyarbakir , kura pilsētas sienas ir lielisks viduslaiku militārās arhitektūras paraugs, kā arī Gaziantep , kas ir liels tirgus un rūpniecības centrs, kurā vēl sastopamas senās Hittite tautas pilsētas paliekas.
Ataturk Dam ezers ir reģiona brīvdienu un ūdens sporta centrs. Krastā atrodas daudz pludmaļu, kas sniedz lieliskas brīvdienu pavadīšanas iespējas Mezopotāmijas saulē.

Dienvidaustrumu Anatolijas projekts – GAP

Dienvidaustrumu Anatolijas projekts ir lielākais attīstības projekts Turcijā un viens no lielākajiem pasaulē. Projekts ietver sevī aktīvu zemes apgūšanu kopā ar apūdeņošanas sistēmām un elektrības ražošanu.
Šis projekts ietver sevī zemākos Firat un Dicle  upju apgabalus, kā arī Gazi, Antep, Sanli Urfa, Adiyaman, Diyarbakir , Mardin . Siirt  , Batman un Sirnak provinces, kas atrodas klajumos starp upēm.
Atarturk dambis un hidroelektriskā rūpnīca ir lielākā Turcijā un sestā lielākā pasaulē. Tā atrodas uz Firat upes Sanli Urfa pilsētā Borzova. Ataturk dambis, kas būvēts Dienvidaustrumu Anatolijas projekta ietvaros, sāka darboties 1994. gadā un ir svarīgs ne tikai strāvas ražošanā, bet arī zemes apūdeņošanā. Ūdens, kas tiek iegūts no Ataturk dambja rezervuāriem tiek novadīts uz Harran ieleju caur Sanli Urfa tuneļu sistēmu, kas ir lielākā pasaulē vadoties pēc garuma un caurplūduma. Firat upes ūdeņi plūst caur 26. 4 kilometrus garu tuneļu sistēmu, kuras diametrs ir 7.62 metri, un tie tiek novadīti uz nabadzīgām augsnēm Dienvidaustrumu Anatolijas līdzenumiem gan no centrālā kanāla, gan tā atzarojumiem.

No Gaziantep līdz Mardin

Lai aplūkotu vietas gar Turcijas dienvidu robežu, jābrauc pa lielceļu, kas savieno Gazi Antep, Sanli Urfa un Mardin ar Sīriju un Irāku. Gaziantep ( 685 kilometrus uz dienvidaustrumiem no Ankaras) atrodas plašā, auglīgā līdzenumā, kurā ir daudz olīvkoku biržu un vīnogulāju un tajā ražo daudz lauksaimniecības produkcijas. It īpaši Gaziantep ir slavena Turcijā ar savām pistācijām. Rūpniecība arī ieņem lielu lomu vietējā ekonomikā.

36 pilsētas nocietinājuma torņi tika būvēti Justiniāna laikā, vēlāk to pārbūvēja Seljuks tauta. Arheoloģijas muzejs eksponē nozīmīgas relikvijas no Neolīta laikmeta, kā arī no Hittite un romiešu valdīšanas laikiem. Hasan Suzer māja pagājušajā gadsimtā tika atjaunota un nu šeit atrodas Etnogrāfiskais muzejs. Gaziantep amatnieki specializējas vara izstrādājumu ražošanā un mēbeļu, kas rotātās ar perlamutru, veidošanā. Šejienes virtuve piedāvā lielisku lahmacun – garšīgu picu ar garšvielām bagātu gaļu un zālēm, kā arī baklava, medu un riekstu mīklu.

Rietumos no Gazi Antep lieliski var pastaigāties Duluk mežā, vai arī var vienkārši pārnakšņot kempingā. Mežos var apmeklēt arheoloģiski nozīmīgas vietas, kas radušās aizvēsturiskos laikos. Hittie skulptoru skola centrējās Yesemek, kur 200 mākslas darbi joprojām liecina par Hittite perioda mākslas skaistumu. Pie Sīrijas robežas, Firat upes krastā, Kargamis pilsēta, reiz Hittite galvaspilsēta, arī ir nozīmīga arheoloģisko liecību krātuve. Daudzas atrastās relikvijas, ieskaitot milzīgos akmens ciļņus, ir pārvietoti uz Anatolijas civilizāciju muzeju Ankarā.
Belkis ( Zeugnia) atrodas Nizip upes krastos. Šeit atrodas paugurs, kas vēlāk pārveidots par citadeli – šeit esošās romiešu laika mozaīkas ir patiesi apmeklēšanas vērtas.

Kilis, netālu no Turcijas – Sīrijas robežas, ceļā uz Gazi Antep, pirmo reizi minēta asīriešu arhīvos kā Kilizi. Kilis ir svarīga dēļ tur audzētās kokvilnas un zīda audumiem, kā arī dēļ ādas izstrādājumiem. Visburvīgākais apgabals ir vīnogulāju un olīvkoku biržu bagāts. Tāpat interesants ir Canbolat līča komplekss, senās pirtis un centrs, kurā reiz mitinājās dervišu kārta. Vairākas citas nozīmīgas vietas – Ravanda pils, kas atrodas starp Kilis un Gaziantep. 5 kilometrus uz ziemeļaustrumiem atrodas Kuzeyne ( Korus) pilsēta, kas ir kā brīvdabas muzejs ar savu pili un mozaīkām. Īpatnēji ir tas, ka šeit vienā vietā var aplūkot paliekas no Hittite, romiešu, bizantiešu un islāma laikiem. Senais romiešu centrs atrodas 20 kilometrus uz austrumiem no Kilis Korus pilsētā. Pils, tempļa un amfiteātra paliekas joprojām gaida apmeklētājus.

12. gadsimtā pirms Kristus, Kahraman Maras ( 78 kilometrus uz ziemeļiem no Gazi Antep) bija Hittite valsts Gurgum galvaspilsēta. Masīvais centrs, kas būvēts 2. gadsimtā pirms mūsu ēras, tagad ietver sevī pilsētas muzeju ar lielisku Hittite laika skulptūru kolekciju. Citas interesantas vietas – 15. gadsimta Ulu mošeja un Tas Medrese. Pilsēta ir slavena visā Turcijā dēļ tās saldējuma, kas sabiezināts ar gumiarābiku un pasniegts uz kociņa.
Adiyaman atrodas 153 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Gazi Antep. Tās Arheoloģiskais muzejs eksponē atradumus no Firat upes lejteces, kas datējami ar Neolīta un halkolīta laikmetiem. Labas kvalitātes paklāji, rotāti krāšņām krāsām, tiek tirgoti par pieņemamām cenām tirgos. Apkārtējie kalni ieskauj Abbasid citadeles atliekas ( to atjaunoja Seljuks tauta), kā arī 14. gadsimta mošeju. Naftas atklāšana šim reģionam ir nesusi pārticību. 5 kilometrus uz ziemeļiem atrodas Pirin ( Perre), kas ietver sevī lielu romiešu nekropoli, kas izrakta no klintīm un zemes. Haydaran klinšu kapenes un karaļa Antiochus cilnis, kurā viņš attēlots sarokojoties ar saules dievu, atrasti 17 kilometrus uz 17 ziemeļiem no Adiyaman Tasgedik ciemā.

Adiyaman un Kahta ( šeit atrodas arī labas viesnīcas un kempingi) ir apmeklējuma vērtas vietas, lai sāktu iepazīt Nemrut kalna Nacionālo parku. Katrā pilsētā var noīrēt transportu. Nemrut kalna virsotnē ( tas ir lielākais kalns ziemeļu Mezopotāmijā – 2150 kilometrus augsts), atrodas gigantiska svētnīca, ko pirmajā gadsimtā pirms Kristus uzcēla Commagene valdnieks Antiochus I. Tās plānojums veidots tā, lai apmeklētājs varētu lieliski apskatīt senos kapukalniņus, kas atrodas zem lēzenām terasēm, uz kurām atrodas izcilas Apolona, Zeva, Herkulesa, Tyche un Antiochus skulptūras. Laiks tās nav saaudzējis – to torsi atrodas uz zemes kopā ar to apakšējām daļām.
Senajā Eskikale ( Arsameia jeb Nymphaios) drupās, kas, pēc zinātnieku domām ir Commagene pils paliekas) atrodas iespaidīgs cilnis, kurā atspoguļota Herkulesa tikšanās ar Commagene karali Mithradates. Anatolijas lielākais grieķu uzraksts arī atrodas šeit. Pretim šai vietai, Eski Kahta upes sadalītas atrodas Yenikale ( Jaunā pils) drupas, ko projektējuši mameluki. Netālu atrodas arī 2. gadsimtā celts romiešu tilts Cendere ciemā, turklāt šo tiltu joprojām izmanto, kā arī citu Commagene kapukalniņi, Karakus. Karakus atrodas 9 metrus augsts pīlārs ar ērgli galā, kas datējams ar pirmo gadsimtu pirms mūsu ēras.

Plašajā Augšējās Mezopotāmijas līdzenumā Sanli Urfa, kas pēc daudzu domām bijusi senās Ur pilsēta, atrodas liecības par visām civilizācijām, kas šo reģionu padarīja pārtikušu un attīstītu. Vecākas liecības par civilizāciju klātbūtni, kas datējamas ar apmēram 7000. gadu pirms mūsu ēras, tika atrastas 70 kilometrus uz ziemeļrietumiem no Sanli Urfa, Kantara ciemā. Nesenā dambju un hidroelektriskās rūpnīcas celtniecība krasi disharmonē ar senatnes centru – templi un Neeolītisko apmetni, kurai ir vairāk kā 9000 gadu. Templis bija reliģijas centrs mēness pielūgsmei. Šī ir vienīgā tāda veida vieta pasaulē. Apmeklētāji var aplūkot arī mazas elku un reliģiskas figūriņas, tāpat kā ļoti senus mozaīku fragmentus. 20 kilometrus uz ziemeļiem no Sanli Urfa atrodas klans, uz kura atrodas Gobekli. Šī apmetne arī ir apmēram 9000 gadus sena, un, iespējams, atrodas virs vēl senākas apmetnes, kas arī reiz bijusi uz šī kalna. Iespējamā senā elku figūru veidotāja darba vieta atrodas vietā, kur tika atrastas vairākas pabeigtas un arī nepabeigtas cilvēku un dzīvnieku figūriņas, kā arī darba rīki.

Sanli Urfa apkārtne 2. gadu tūkstotī pirms mūsu ēras bija Hurrite valsts pilsēta. Daži tic, ka Ābrams ir dzimis alā netālu šejienes, kur tagad atrodas Mevlid Halil mošeja. Šodien ala ir daudzu svētceļnieku galamērķis un baložu bari šeit nepavisam netraucē vecākos lūdzējus pie ieejas. Pils paliekas kopā ar divām korintiešu kolonām, kas paceļas pār sabrukušām sienām, atrodas nelielas virsotnes galā. Kalnu pakājē ir uzbūvēta jauka Halil Rahman mošeja. Tā, tāpat kā Fifirli mošeja, agrāk Apustuļu baznīca, ir apmeklēšanas vērta. Arheoloģijas un etnogrāfijas muzejs, viens no labākajiem Turcijā, eksponē svarīgas Neolīta un halkolīta laikmetu relikvijas, kas atrastas Firat lejtecē. Lai pa īstam izjustu Sanli Urfa garu, noteikti jāpastaigājas caur austrumu tirgu un jāuzkavējas seno han ( inn) pagalmos. Interesantākie no tiem ir Gumruk Hani un Barutcu Ham.

Harran, kas Vecajā Derībā minēta kā senā Haran pilsēta, atrodas 48 kilometrus uz dienvidiem no Snali Urfa un ir pazīstama ar savām neparastajām, bišu stropiem līdzīgajām mājām. Ne tik ļoti tā ir pazīstama kā vieta, kur Ābrams pavadīja vairākus gadus. Harran, kas pazīstama arī kā Helenopolis, nodedzināja mongoļu sirotāji 1260. gadā. Starp arheoloģiskajām vērtībām šeit noteikti jāmin lielākās islāma universitātes paliekas, 8. gadsimtā celtās pilsētas sienas, 4 vārti un citadele.

Bireck, 80 kilometrus uz rietumiem no Sanli Urfa, plešas gar Firat upi un tajā dominē tās vēsturiskais centrs. Tā ir lieliska vieta, kur atpūsties lieliskās viesnīcās un kempingos. Šeit dzīvo arī apdraudētais ibiss, kas ir aizsargājams putns.

Diyarbakir, senatnē zināma kā Amida, ir bijusi 26 civilizāciju šūpulis tās 5000 gadus ilgajā vēsturē. Pilsēta plešas bazalta plakankalnē cieši pie Dicle upes krastiem. Melnās un trīskāršās bazalta sienas, kas apjož vecpilsētu, piedod tai draudošu izskatu. Šie aizsargvaļņi apmēram 5.5 kilometrus gari, tiem ir 16 torņi un 5 vārti ar arkām, kas dekorētas ar dažādiem uzrakstiem un ciļņiem, un tie kalpo kā lielisks viduslaiku militāras arhitektūras paraugs. Ulu mošeja, ko būvējuši Seljuks. Nebii mošeja atspoguļo tipisku otomanu stilu, kamēr Safa mošeja glabā persiešu iezīmes tās dakstiņiem jumtu klājošā minaretā. Trešā gadsimta Aramic Jaunavas Marijas baznīca ( Mereymana Kilisesi), kas tie lietota joprojām, arī ir apmeklējuma vērta. Lai apskatītu agrās māju arhitektūras paraugu, vērts apstāties pie rakstnieka Cahit Sitki Taranci mājas. Sultāns Melik Shah ir pieminēšanas vērts savu objektu dizaina, gan arī bizantiešu un citu materiālu pielietošanas dēļ. Mihrap ( lūgšanas vieta pret Meku) atrodas netālu no Mesudiye Medrese, ir veidota no vietējā melnā akmens kopā ar Mardi vārtiem, šobrīd tā ir pārvērsta par viesnīcu un rada tā laika atmosfēru, kad tirgotāju karavānas piestāja Diyarbakir. Ārpus pilsētas sienām pie upes atrodas Ataturik māja, tagad muzejs. Uz dienvidiem no pilsētas atrodas Dicle tilts, būvēts 1065. gadā, no kura jūs varat noraudzīties lieliskā Dicle upes ainavā, kā arī aplūkot pilsētas sienas no attāluma.

Silvan, 77 kilometrus no Diyarbakir jāapskata lieliskā Ulu mošeja, kas celta 1185. gadā pirms mūsu ēras un jāapbrīno plūstošas akmens ciļņu līnijas, kas grezno arku.

Cayonu, kas ir viena no senākajām neolīta apmetnēm, kas atklātas, datējama ar 7. gadu tūkstoti pirms mūsu ēras. No attāluma, zeltainā akmens Mardin māja izcirsta klintīs, uz kurām uzbūvēta pilsēta. Apskatot tuvāk, akmens grebumi un māju, kā arī sabiedrisko ēku dekorācijas padara šo pilsētu par arhitektūras dārgumu. Citadele būvēta 975 – 976. gadā un to paveica Harridan tauta. Tā ir apmēram kilometru gara no austrumiem uz rietumiem, un no 30 līdz pat 150 metrus plata. Ulu mošeja ir Mardin vecākā mošeja, būvēta 1186. gadā, Artukid valdnieka Kutbeddin Ilgaz laikā. 15. gadsimta Kasim Pasa Medrese ir pieminēšanas vērta dēļ tās akmens struktūras. Lieliskajā Isa līča Medrese, kas celta 14. gadsimtā, var aplūkot skaistu, akmenī cirstu portālu, kā arī uzkāpt uz tā jumta un izbaudīt skaisto skatu uz Mezopotāmijas līdzenumu.

Midyat, kas slavena ar saviem sudraba rotaslietu izstrādājumiem – telkari, lepojas arī ar elegantām un vēsturiskām mājām. 18 kilometrus uz austrumiem no pilsētas atrodas Syriac – Jacobite klosteris, kura aizbildnis ir Svētais Gabriels. Tas celts 5. gadsimta sākumā.

Batman ir naftas ieguves centrs, un ar naftu tas apgādā tuvāko apkārtni. Uz ziemeļiem no Batman atrodas Malabadi  tilts, būvēts 1147, gadā un šķērso Batman upi. Laika ritējuma neskarti, mierīgie ūdeņi joprojām atspoguļo platāko vienas arkas tiltu, kas saglabājies līdz mūsdienām. Divi sargtorņi rūpējas par tilta drošību.

Hasankeyf atrodas 12. gadsimta Artukid tautas galvaspilsētas drupas. Tilts, kas reiz šķērsoja Dicle upi un savienoja divas pilsētas daļas, ar izpostīto pili citadeles iekšienē, simbolizē izzudušās dinastijas laikus. 15. gadsimta Zeynel mauzolejs, kas skaisti dekorēts ar turku dakstiņiem, atspoguļo arī persiešu iezīmes.

Siirt , 192 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Diyarbakir, bija īpaša pilsēta Abbasid kalifātā. Starp pilsētas monumentiem noteikti jāapskata 12 . gadsimta Seljuk Ulu mošeja un 13. gadsimta Asakir Carsi mošeja. Aydinlar ( Tillo), kas atrodas tikai 7 kilometrus no Siirt, atrodas 18.gadsimta Ibrahim Hakki mauzoleja komplekss un netālu arī privātais Ibrahim Hakki Astronomijas muzejs. Ibrahim Hakki, kurš studēja zinātnes pie Seyh Ismail Fakirullah, uzrakstīja vairāk kā 40 darbus, no kuriem labākie ir „Ilahiname” un „Marifetname”. Siirt ražo lieliskus un lielus pistāciju riekstus, un tāpat tā ir slavena ar savām kazu vilnas segām.

Baykan apgabals Siit ir Veysel Karam muzeja mājas. Vesel Karani bija pravieša Muhameda draugs, ko nogalināja kaujā 657. gadā. Mauzolejs atrodas 38 kilometrus uz ziemeļiem no Siirt un 8 kilometrus uz dienvidrietumiem no Baykan, lielceļu Siirt – Diyarbakir – Bitlis krustojumā.

Sirnak, kas atrodas Cudi kalna ( 2114 metri) ziemeļu pakājē, vārds cēlies no musulmaņu ticības, jo saskaņā ar to Noasa arka nosēdās tieši uz šī kalna – Sir – pilsēta, Nak – Noass. 45 kilometrus no Sirnak atrodas iespējamā Noasa kapa vieta.

Translate

Šodien

2019. gada 14. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Septiņas baznīcas, kas minētas Bībelē atklāsmes grāmatā, visas atrodas Anatolijā, Turcijā: Ephesus, Smyrna, Pergamum, Thyateira, Sardis, Philadelphia un Laodicea

Pasākumi

Jelgavā jau top smilšu skulptūras

4. jūnijā Uzvaras parkā darbu pie Ceļu būvniecības sabiedrības „Igate” 6 m augstās smilšu skulptūras „Vēstures līkločos” uzsāka mākslinieku komanda – Ainārs Zingniks, Danute...