Turcijas galvenā informācija

Turcija ir paradīze ar sauli, jūru, kalniem un ezeriem, kas piedāvā atpūtniekiem pilnībā atgūties no ikdienas stresa un rutīnas. No aprīļa līdz oktobrim lielākajā Turcijas daļā ir ideāls klimats, kas ir perfekts, lai relaksētos smilšainās pludmalēs un izbaudītu kalnu un ezeru klusumu.

Turcijai arī ir krāšņa vēsture un tās teritorija ir pilna ar vēsturiskiem dārgumiem no 13 veiksmīgām civilizācijām 10000 gadu laikā. Pat, ja pavadīsiet Turcijā tikai neilgu laiku, varēsiet redzēt daudz no tās bagātīgā vēstures mantojuma.

Bez šaubām, ar vienu apciemojumu nebūs pietiekami un Jūs gribēsiet atkal un atkal atgriezties, lai atklātu vienu neparastu vietu pēc otras. Visām tām, lai cik tās būtu atšķirīgas, ir kas kopīgs: draudzīgie un viesmīlīgie šīs valsts cilvēki.

FAKTI ĪSUMĀ

Oficiāls nosaukums: Turcijas republika (Türkiye Cumhuriyeti)
Dibinātājs: Mustafa Kemal Ataturk (1881 – 1938)
Galvaspilsēta Ankara
Iedzīvotāji 67,8 miljoni
Valoda Turku (lieto latīņu alfabētu)
Valūta Jaunā turku lira (YTL) no 01/01/2005 1YTL=1000000 TL (Turku lira)
Platība 814578 m2 (3% Eiropas kontinentā, 97% Āzijā)
Lielākās pilsētas Stambula , Ankara, Izmira , Konja , Bursa , Adana
Reliģija 99% musulmaņi
Nacionālā himna „Istiklal Marsi” no 1921.gada 12.marta
Krasta līnija 8333 km – Turciju no trim pusēm iekļauj jūras: Melnā jūra ziemeļos, Vidusjūra dienvidos un Egejas jūra rietumos. Ziemeļrietumos arī atrodas nozīmīga iekšējā jūra – Marmora jūra starp Dardanela un Bosfora jūras šaurumiem.
Slaveni vēsturiski pieminekļi: Ayasofya muzejs, Topkapi Pils , zilā mošeja, Dolmabahce pils, senās Trojas, Ephesus, Aphrodisias, Pergamon, Pamukkale, Goreme - Cappadocia , Nemrut , Safranbolu pilsētas.
Laiks Vietējais laiks ir vienāds ar GMT + 2 stundas jeb Latvijas laiks + 1 stunda.
Elektrība 220 volti visur Turcijā
Svari un mērvienības Metriskā un kilo sistēma


KAD BRAUKT

Marmara, Egejas un Vidsujūras piekraste: šajās piekrastēs ir tipisks Vidusjūras klimats ar karstām vasarām un siltām ziemām. Jo vairāk uz ziemeļiem, jo īsāka peldēšanas sezona: Marmara un ziemeļu Egejas jūra – no jūnija līdz septembrim, dienvidu Awgas un Vidusjūra – no aprīļa līdz Oktobrim.

Melnās jūras piekraste: siltas vasaras, siltas ziemas un relatīvi liels nokrišņu daudzums;
Centrālā Anatolia: stepes klimats ar karstām sausām vasarām, aukstām ziemām;
Austrumu Anatolia: garas sniegainas ziemas un siltas vasaras;
Dienvidu Anatolia: karstas vasaras un siltas, lietainas ziemas.

KĀ ĢĒRBTIES

Marmara, Egejas un Vidusjūras piekrastē: vieglas kokvilnas vasaras drēbes un vilnas jaka vakaram.
Melnā jūra, Centrālā un Austrumu Anatolia: vasaras apģērbs, būtu jānodrošinās ar siltākām drēbēm vēsiem vakariem lielākos augstumos.
Ērti apavi – arheoloģisku un vēsturisku vietu apmeklēšanai.
Vasarā ieteicams lietot galvassegas un saulesbrilles.
Apmeklējot mošejas, sievietēm jāvelk lakats.

VALŪTAS REGULĀCIJAS

Limiti: nepastāv limits ārvalstu valūtai, ko drīkst ievest Turcijā, taču ne vairāk par 5000 ASV dolāru ekvivalentu Turcijas nacionālās valūtas drīkst ievest vai izvest no valsts.

Kvītis par valūtas maiņu: tās ieteicams saglabāt, jo Jūs var paprasīt uzrādīt tās, kad gribēsiet konvertēt Turcijas liras atpakaļ ārvalstu valūtā un/vai kad izvedīsiet suvenīrus no valsts (lai pierādītu, ka tie ir nopirkti par legāli konvertētu ārvalstu valūtu).

ETIĶETE TURCIJĀ

Nevajadzētu fotografēt sievietes melnās parandžās. Ja Jūs vēlaties nofotografēt vīrieti, pirms tam paprasiet atļauju.

Ieejot privātā mājā, vai vēl jo vairāk mošejā, jānovelk apavi un jāatstāj tie pie ieejas. Mošejās, kurās ir daudz ļaužu, drīkst apavus ielikt maisiņā un paņemt ienest līdzi iekšā. Turklāt, apmeklējot mošeju, jābūt kārtīgi apģērbtam, nedrīkst būt kājās šorti, mugurā sporta krekls, mini kleita, jāievēro klusums.

Alkohola lietošana uz ielas var izsaukt klaju nepatiku no vietējo iedzīvotāju puses.

Tējas naudu atstāt nav obligāti, taču pēc nerakstītas tradīcijas ir pieņemts oficiantiem atstāt 10% no pasūtījuma. Somu nesējiem tējai atstāj aptuveni dolāru. Taksistiem virs cenas parasti nemaksā.

Nevajadzētu salīdzināt Turciju ar Grieķiju – šīs valstis ne tik sen karoja viena ar otru. Nevajag jokot par Kemalu Ataturku – kaut arī viņš ir miris, turkiem viņš paliek nacionālais varonis numur viens. Nerekomendējas Stambulu saukt par Konstantinopoli (tā saucās Bizantijas impērijas galvaspilsēta). Ar visu šo Jūs varat aizskart Turcijas pilsoņu nacionālās jūtas.

Translate

Šodien

2019. gada 22. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ķīnā ir vairāk cilvēku, kas runā angliski, kā ASV

Pasākumi

11. Starptautiskais Ledus skulptūru festivāls notiks MĪLAS GALAKTIKĀ

Jelgavas Pilsētas Dome un pašvaldības aģentūra „Kultūra” jau vienpadsmito reizi organizē Starptautisko Ledus skulptūru festivālu, kas notiks 2009. gada 9. – 15. februārim.
Līdz 14....