Ēģipte

Ēģipte sievietes acīm

saulux3 2008-07-29

Ceļosim! Ēģipte sievietes skatījumā, vairāk par attiecībām. Vīriešiem šis stāsts būtu citādāks

Ēģiptietis Hišams, būdams Latvijā un Bauskas rajonā, visvairāk priecājās par šejienes klusumu, kokiem un krūmiem, un mežiem ceļmalās. Šo viņa prieku es spēju saprast, pati uzturēdamās Ēģiptē. Klusuma tur nav, mežu tur tiešām nav.

Izjust, izgaršot un izsmaržot

Ir, protams, neaizmirstami un iespaidīgi savām acīm skatīt senās un savulaik tik varenās civilizācijas sasniegumus, kājām mīt seno Ēģiptes zemi, par kuru tik daudz esmu lasījusi. Pieskarties gadu tūkstošus pārdzīvojušām tempļu kolonnām, redzēt vienu no septiņiem pasaules brīnumiem – Gizas piramīdas, Aleksandriju, Asuānu...

Tomēr mani ceļojumos vilina cilvēki, viņu izturēšanās, paražas, kultūra un tradīcijas. Man svarīgi šķiet izjust, izgaršot un izsmaržot zemi, kurā esmu ieceļojusi kaut uz brīdi.

Man nozīmīgi ir ēst vietējo pavāru gatavoto, uzturēties vietējos restorāniņos un kafejnīcās (ļoti garšīgi un veselīgi ir ēdieni Ēģiptē, daudz dārzeņu, kas garšo pēc īstiem dārzeņiem), iet vietējos veikalos, ja iespējams, ciemoties vietējo mājās.

Šis ceļojums uz Ēģipti savā veidā bija eksperimentāls – braucu grupā ar vēl 15 ļoti jaukiem Latvijas cilvēkiem. Tūrisma firma "Vivatour" (tās īpašnieki ir gan latvieši, gan ēģiptieši) rīkoja šo ceļojumu, es pakļāvos. Un sapratu, ka ir savi plusi un savi mīnusi, gan ceļojot individuāli, gan tūristu grupā. Secinājums – Ēģiptē droši vien labāk ir bariņā vai arī – ja tev ir kāds vietējais draugs, paziņa, kas tevi pavadītu, palīdzētu orientēties šajā valstī.

Ēģiptē ļoti vilinošas ir cenas, degviela maksā ap 14 santīmu litrā, sanāktu tik lēti izbraukāt ar īrētu auto. Taču tajā valstī vietējie vispār neievēro satiksmes noteikumus. Uz ceļiem ir nevis ceļu policija, bet militārā policija, kas var apturēt jebkuru un rīkoties, kā grib. Policija un militārie vispār nemēdz sniegt nekādus paskaidrojumus.

Atslābt un baudīt

Ēģiptē ir gluži vienkārši jāļaujas viņu uzstādītiem noteikumiem, tad jutīsies priecīga, brīva un atpūtusies. Ja sāksi pukoties un izvirzīt eiropietes feministiskos principus, būsi sev sabojājusi atvaļinājumu. Viņi pievērš ārzemju tūristiem un īpaši tūristēm ļoti lielu uzmanību. Tādā uzmanības saulītē, kas eiropietēm brīžiem šķiet pārmēru uzbāzīga, mēs, protams, neesam radušas dzīvot. Taču visam ir savs izskaidrojums – apkalpojošais personāls ir vīrieši, skaidrs, ka viņi nekoķetēs ar vīriešiem, turklāt tūrists ēģiptiešiem ir iztikas avots (tūrisms, nafta un kokvilna ir Ēģiptes galvenās ekonomikas nozares). Vispār, sievietes, kas dodaties uz Ēģipti, atslābstiet un izbaudiet, ka jūs aprūpē un apvelta ar komplimentiem!

Ja gadās no ceļojuma nogurt, ja līdz kaklam visas kaulēšanās un uzbāzīgie ēģiptiešu piedāvājumi, galvenais – nedusmoties, dusmas ēģiptiešiem netīk. No krīzes situācijas labi iziet vai nu ar smaidu, vai bēdu asarām. Ēģiptiešiem patīk smaidīgi ļaudis, bet pret sievietes skumju asarām viņu vīrieši ir tiešām bezspēcīgi, kūst kā cukurs.

Laulības izmaksā dārgi

Mūsu grupas vadītāja Dzintra, kura Ēģiptē strādājusi pāris gadu, brīdināja, ka ne vienmēr un ne visam, ko ēģiptiešu gids stāsta, var ticēt. Tādēļ es arī brīdinu lasītājus, ka, iespējams, gida Muhameda runātajā ir kaut kas aplams. Tomēr pastāstīšu par ēģiptiešu ģimenes dzīves tradīcijām, kas, protams, ir islāma noteiktas.

Lai vīrietis apprecētu sievieti, viņa no ģimenes ir jānopērk, jāsamaksā tā sauktais kalims, turklāt vēl jaunā sieva jānodrošina ar zeltu, sudrabu, drānām, dzīvokli vai māju. Ļoti prasīgas ir ēģiptiešu sievietes. Kāds vietējā restorāniņa īpašnieks Ahmeds gan mums teica, ka viņas esot alkatīgas. Kalima summas tika sauktas visdažādākās, pat 100 tūkstoš dolāru. Oficiāli Ēģiptē atļauts precēt četras sievas, bet tādu laulību esot ļoti maz, tās pašas dārdzības dēļ. Kalims ir tikai sākums, pēc tam ģimene ir jāuztur, par sievu un bērniem jāgādā, šis atbildības slieksnis tur vīriešiem ir augsts.

Dzīvošana kopā nelaulātiem vispār nav iespējama, bet, lai nedaudz atvieglinātu procedūru, ir divu veidu laulības: oficiālās, ar visiem papīriem un no tiem izrietošām tiesībām un atbildību, kā arī neoficiālās. To pamatā ir līgums uz vienas lapas, ko noslēdz divu liecinieku klātbūtnē bez jelkādiem ierakstiem pasē. Pēc šāda līguma bērnam tēvs oficiāli neskaitās.

Kāpēc ir šīs neoficiālās laulības? Šādi kopā sāk dzīvot jaunieši, kuru ģimenes nepiekrīt laulībām (musulmaņu pasaulē, kā zināms, tā ir obligāta prasība). Tā ēģiptieši mēdz precēties ar partneriem no Rietumiem. Lai visu veiktu oficiāli, jāizmaļas cauri Ēģiptes birokrātijas aparātam. Daudzi ēģiptieši ir šādi laulājušies, piemēram, ar krievietēm. Un... precoties ar eiropietēm, nav jāmaksā kalims.

Ēd un ir greizsirdīgas

Godīgi sakot, Ēģiptē no viņu vīriešiem vairākkārt nācās dzirdēt visai sliktus izteikumus par savējām sievietēm. Un man tas nepatika. Sievietes esot kā zivis – svaigas un garšīgas pirms kāzām un sapuvušas pēc laulībām. Tā kā visur sabiedriskās vietās redzēju tikai vietējos vīriešus, man bija jautājums – kur ir ēģiptiešu sievietes, ar ko viņas nodarbojas? Muhameds atbildēja: "Mājās, gatavo ēst un daudz ēd un ēd, noēd visu mūsu vīriešu naudu."

Vairāki ēģiptieši man sūdzējās, ka sievas vai ik pēc piecām minūtēm zvanot un prasot, ar ko viņi nodarbojoties. Milzīga greizsirdība ir ēģiptiešu spilgta īpašība.

Saule un smaids pielīp

Katru dienu tur ir saule, kas mums, pēc tās izslāpušiem, vien jau šķiet vesela bagātība. Katru dienu tur ir daudz smaidu. No lidmašīnas Hurgādā izkāpj pārsvarā nedaudz saīguši tūristi, bet ēģiptieši uz viņiem skatās un smaida.

Ceļabiedrei no mūsu tūristu grupas lidojuma laikā uz Ēģipti radās veselības problēmas, izkāpa no lidmašīnas bāla, vajadzēja meklēt mediķa palīdzību. Pēc dienas Hurgādā jau smaidīga varēja mērot tālo ceļu uz Kairu. Nepaiet ne diena, kad tūristi šeit sāk smaidīt. Smaids pielīp.

P. S. Kādā no turpmākiem avīzes numuriem – arī nopietnāk, par Aleksandrijas bibliotēku.

***

ieteikumi ēģiptes apmeklējumam

Dolāri sīkās banknotēs

Jābūt sīknaudai, jo "bakšiš" (dzeramnauda) tur vajadzīga ik uz soļa un ar dolāru parasti pietiek.

"Dezinfekcijai" nodermalks līdzpaņemtā konjaka vai šņabja (kas labāk iet iekšā).

Nelietot krāna ūdeni!

Neriskējiet Ēģiptē dzert ūdeni no krāna, netīriet tajā arī zobus. Ūdeni pudelēs var nopirkt ik uz soļa, tajā iesaku mazgāt arī augļus un dārzeņus.

Netīrs, bet nesmird

Ārā no kūrortiem ir ļoti netīra vide, taču tā ir ēģiptiskāka. Bet Ēģiptē nesmird (Rīgas autoostas tualetes ir smakojošākas).

Nezog un neubago

Ēģiptieši nezog un neubago, šajā ziņā var justies droši. Protams, gadīties var visādi.

Kam piemērots:

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
wer
Visas eiropietes viņi sauc nicīgi par Natašām..
23.01.2009. plkst. 14:45

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 13. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Norvēģijā atrodas Eiropas lielākais ledājs

Pasākumi

Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī sāk ziedēt vietējās selekcijas rožu kolekcija


Ar parka rožu kolekciju Nacionālajā botāniskajā dārzā nodarbojas kopš 1960. gada. Selekcijas uzdevums bija izaudzēt mūsu klimatam piemērotas, ziemcietīgas, atkārtoti ziedošas,...