20 iespaidīgi klinšu veidojumi visā pasaulē

20 iespaidīgi klinšu veidojumi visā pasaulē

Nav jābūt ģeologam, lai patiesi novērtētu oriģinālus klinšu veidojumus, kas veido daļu no dabas radīto šedevru klāsta. Bieži vien savādie klinšu veidojumi tiek uzskatīti par mistiskas auras apvītiem dabas fenomeniem, kurus joprojām pēta un analizē zinātnieki.

Mēs esam sagatavojuši sarakstu ar 20 iespaidīgākajām klintīm, apkopojot informāciju no visiem pasaules nostūriem. Kad nākamreiz plānosiet savu brīvdienu ceļojumu, veltiet kādu laika sprīdi arī šiem dabas brīnumiem, jo tie atstās neaizmirstamu ierakstu jūsu ceļotāja atmiņu klāstā.


Arches Nacionālais parks, Jūtas štats, ASV

archesnationalparkutah.jpg - 67.35 KB

Arches Nacionālais parks aizņem ļoti plašu teritoriju Jūtas štata dienvidu – centrālajā daļā un tajā apskatāmas vairāk nekā 2000 dabiskas klinšu arkas. Tās izveidojusi erozija, kuru sekmējis ūdens un vējš tūkstošiem gadu ilgā periodā. Rezultātā ir radušās pasakainas klinšu arkas, ieskaitot Slaido arku, kas redzama fotogrāfijā. Tieši šis 15 metrus augstais klinšu veidojums ir visa Jūtas štata simbols.

Atacama tuksnesis, Čīle

atacama.jpg - 98.56 KB

Viena no pasaules sausākajām vietām, Atacama tuksnesis, ir līdzenums Dienvidamerikas Klusā okeāna piekrastē. Tas ir nosēts ar neskaitāmiem savādiem veidojumiem sāls sēkļos, ieplakās, smilšu līdzenumos un sacietējušas lavas laukos.

Bisti tuksnešainais apgabals, Ņūmeksika, ASV

bistibadlands.jpg - 67.33 KB

Bisti apgabals ir nomaļš, cilvēku neapdzīvots rajons Ņūmeksikā. 16 000 ha lielo tuksneša daļu pārvalda Zemes pārvaldības birojs. Šajā plašumā visā krāšņumā var redzēt interesantu formu māla paugurus, kārtainus akmeņus, ogles, nogulas, dubļus un citus iluzoriskus zemes un akmens veidojumus.

Bryce kanjons, Jūtas štats, ASV

brycekanjons.jpg - 89.46 KB

Jūtas dienvidrietumos atrodams šis milzīgais, dabas veidotais amfditeātris, kuru gadu tūkstošu gaitā radījusi ūdens un vēja sekmēta erozija. Kanjons rotāts ar dažādām dabiskām akmens skulptūrām, kā arī sarkaniem, oranžiem un baltiem klinšu tornīšiem, kas slejas debesīs. Daži no tiem ir pat 60 metrus augsti un atrodas 2700 metru augstumā.

Etretat, Seine – Maritime, Normandija, Francija

etreateNormandija.jpg - 68.84 KB

Gleznotājs Klods Monē palīdzēja šai ģeoloģiskajā ziņā apbrīnojamai piejūras pašvaldībai iegūt vispārēju atpazīstamību. Viņš apmetās pludmales kūrortā Etretat kaļķakmens klinšu pakājē. Šīs klintis ir pazīstamas ar savām dabiskajām arkām un skaisto apveidu virs Atlantijas okeāna viļņiem.

Giant’s dambis, Ziemeļīrija

GigantiskieCausewayZiemelirija.jpg - 75.94 KB

Desmitiem tūkstoši savstarpēji savienotu bazalta kolonu no okeāna puses ir pietiekami iespaidīgs skats, lai to būtu novērtējuši arī UNESCO, iekļaujot šo vietu pasaules dabas mantojuma sarakstā. Dambja sešstūra stabi, radušies no sacietējušas lavas, atgādina milzīgas kāpnes bangojošajā jūrā.

Grand Starcaise Escalante, Jūtas štats, ASV

GrandLielaskapnesUtah.jpg - 87.7 KB

Šī lielā parka 7,5 ha pārgājienu fani un klinšu kāpēji var izbaudīt daudzos kanjonus, paugurus, upju ielejas, daudzstāvu klintis un dabiskas smilšakmens arkas. Dziļi parka teritorijā atrodams interesants lauks ar vara oksīda (dēvēts par Mooqui marmoru) veidojumiem, kas pēc izmēra ir lielumos no zirņa līdz basketbola bumbai.

Horseshoe jeb "zirga pakava" pagrieziens, Arizonas štats, ASV

HorsehoeArizona.jpg - 90.45 KB

Lejup pa straumi no Glen Canyon dambja un Powell ezera daba ir izveidojusi vienu no iespaidīgākajiem upju līkumiem ar neskaitāmām kaļķakmens klintīm un arkām. 20 minūšu gājienā tūristi no ASV 89. ceļa var nonākt šajā vietā Kolorādo upes pagriezienā, kas pēc formas atgādina lielu pakavu sarkanu klinšu ieskāvumā.

Mono ezers, Kalifornija, ASV

MonoezersKalifornija.jpg - 94.58 KB

Kalcija karbonāta nogulsnes, sauktas par tufas, izvietojušās gan Mono ezerā, gan tā apkārtnē. Šī ūdenstilpne ir pilna ar sārmainu ūdeni un tiek uzskatīta par vienu no vecākajiem ezeriem Ziemeļamerikā. Zemes garozas plāksnes zem netālās Sierra Nevada kalnu grēdas nodrošina to, ka Mono ezers līdz pat šai dienai joprojām ir ģeoloģiski un ģeotermiski aktīvs.

Hopewell klintis, New Brunswick

HopewellNewBrunswick.jpg - 65.16 KB

Paisuma un bēguma radīta erozija Fundy līcī ir „izgriezusi” šis greizās klinšu spuras, kuras reizēm dēvē arī par „klinšu puķu podiem”. Nogulšņu drupu iezis un smilšakmens nespēj pilnībā stāties pretī okeāna uzstājībai, tā ūdenim šo veidojumu pamatnes ieskaujot divas reizes dienā.

Perce klints, Kanāda

PerceRockKanaada.jpg - 65.79 KB

Kvebekas ikoniskā Perce klints, kuru Canadian Broadcasting Corporation iekļāvusi sarakstā „Septiņi Kanādas brīnumi”, ir sala Saint Lawrence līcī, kuras lielākais pievilcības faktors ir gigantiskā klints arka. Tūristi šo brīnumu apbraukā ar kanoe laivām. Bēguma laikā klinti ir iespējams apmeklēt arī klātienē.

Zion parks, Jūtas štats, ASV

ZionParks.jpg - 90.17 KB

Liela augstuma klinšu sienas, smilšakmens torņi un šauri kanjoni padara Zion parku par vienu no pirmatnīgākajiem valsts dabas rezervātiem. Koši sarkanais Navajo smilšakmens un North Fork akmeņlauztuvju rajons Virgin upes apkārtnē ir parka slavenākās ainavas sastāvdaļas un piesaista pārgājienu cienītājus, alpīnistus un kanoe braucējus.

Slot kanjons, Arizona

SlotKanjonsArizona.jpg - 61.74 KB

Ūdens veidoti un neskaitāmo plūdu nopulēti, šāda tipa šaurie kanjoni ir izveidoti vertikāli tieši akmenī, radot dziļas spraugas. Tās ir plecu platumā, taču vismaz 30 metrus dziļas. Kanjonos iespīdošā saules gaisma rotaļās pa smilšakmens sienām, visā krāšņumā izceļot iežu sarkanos un dzeltenbrūnos toņus.

Wave klints, Austrālija

WaveRockAustralija.jpg - 76.84 KB

Skaistais iežu atsegums Austrālijas rietumos savas viļņotās formas dēļ atgādina jūras vilni, kas tūlīt metīsies krastā pret klinti. Patiesībā tas ir 15 metrus augsts granīta veidojums, kuru pirms parādīšanās virszemē ir skārusi erozija. Jāpiebilst, ka šī ir viena no vairākām tā dēvētajām viļņu klintīm pie Hyden pilsētas.

Glen kanjons, Jūtas štats, ASV

GlenKanjonsUtah.jpg - 80.73 KB

Glen kanjonu veido klintis, kuras gadu tūkstošiem „izgrauzusi” Kolorādo upe. Šodien tas iekļauts Powell ezera rezervāta teritorijā. Smilšakmens klintāji paceļas pār rāmi plūstošo upes ūdeni. Kanjona teritorijā pieejamas makšķerēšanas, laivu braucienu, niršanas un peldēšanas aktivitātes, kuras uzrauga Nacionālo Parku dienests.

Nambung Nacionālais parks, Austrālija

namburgAustralija.jpg - 89.93 KB

Nambung slavenie klinšu tornīši ir erozijas skarta kaļķakmens veidojumi, ko daba radījusi aizvēsturiskas jūras vietā no tās uzkrātajiem nogulumiežiem. Reiz dziļas smilšu kārtas klāti, šodien šie tornīši stāv saules gaismas apspīdēti, jo tuksneša vējš gadsimtu gaitā smiltis ir aizpūtis projām.

Garrapata pludmale, Kalifornija, ASV

GarrapataKalifornija.jpg - 57.56 KB

Piekrastes zemesrags iestiepjas jūrā Garrapata pludmalē, kas vienlaikus ir arī valsts nozīmes parks pie ASV 1. lielceļa, netālu no Carmel pilsētas. Klintīs, ko bieži ieskauj migla, triecas okeāna viļņi. Savukārt virs tām plešas sarkankoka birzis, kas veras ūdens plašumos.

Monumentu ieleja, Arizonas štats, ASV

monumentArizona.jpg - 80.12 KB

Pasakainas akmens grēdas ir tipiska Monumentu ielejas ainavas sastāvdaļa. Ieleja atrodas Navajo cilšu parkā, kuru vietējie uzraugi aizsargā gluži kā īstu dabas rezervātu. Straujās parka upes arī ir palīdzējušas veidot interesantos akmens veidojumus, aizskalojot smiltis un nogulsnes. Rezultātā Monumentu ieleja liek sajusties kā uz Marsa nonākušam.

Devil’s Marbles rezervāts, Austrālija

DevilAustralia.jpg - 63.39 KB

Milzīgi olas formas laukakmeņi, dēvēti par Karlu Karlu, gozējas tuksneša saulē Devil’s Marbles dabas rezervātā Austrālijas Ziemeļu teritorijā. Dažādie veidojumi šajā vietā ir radušies no sacietējušas lavas, kuru gadsimtu laikā skārusi erozija.

Velna tornis, Vaiomingas štats, ASV

DevilsTowerWyoming.jpg - 60.74 KB

Velna torni popkultūra iepazina ar Steven Spielberg 1977. gada filmu „Close Encounters of the Third Kind” (Trešās pakāpes tuvais kontakts), Šis tornis ir 300 metrus augsts, monolīts bazalta gabals. Tā augšējā daļa ir cilindriskas formas un uz tās izvietojušās daudzas mazas bazalta kolonnas un plaisas.

Komentāri (3)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
elojs
Man gan patik shis saraksts, jo te vismaz kkas nezinaamaaks, neredzeetaas. Juus piemineeto Uluru liek visos turisma bukletos, kur vien var ielikt:)
03.04.2009. plkst. 16:18
Nākas piekrist Volcano - kur tad visu apbrīnotā Uluru sarkanā klints? vai tad tad tā nebūtu pelnījusi tikt 20-niekā?? Bet tā jau skaistas arī tās amīšu klints :P
03.04.2009. plkst. 16:09
Volcano
Pēc visa spriežot, amerikāņu veidots tops. DOminē tikai ASV un kanāda, pāris reiz pieminot Eiropu un Austrāliju.
02.04.2009. plkst. 00:26

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 11. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Aidaho (Idaho), viens no ASV štatiem, nenozīmē neko nevienā valodā

Pasākumi

Latgales Kultūrvēstures muzejā īpaša akcija skolām

No 1. aprīļa līdz 14. maijam Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102, Rēzeknē) tiek izsludināta muzejpedagoģiskā programma „Dzīpariņa stāsts” un īpaša akcija...