Olimpisko spēļu efekts

Olimpisko spēļu efekts

Tie, kam vienmēr patīk kritizēt, bieži saka, ka Olimpiādē galvenais ir nevis sports, bet gan politika. Taču mēs zinām labāk: Olimpiskās spēles patiesībā ir pasākums, kas to mājvietai piešķir jaunu elpu un reizēm arī jaunu seju. Tieši par godu šim notikumiem arhitekti sasparojas radīt projektus, kuriem parastos apstākļos būtu lemts palikt tikai interesantu skiču krājumos. Palielinās viesnīcu skaits pilsētās. Valdība beidzot realizē lidostu, dzelzceļu un ielu remontus un uzlabojumus, kas visu laiku tikuši atlikti. Turklāt Olimpisko spēļu mērķis ir ne tikai tūristu skaita pieplūdums paša pasākuma laikā, bet gan intereses noturēšana vismaz pāris turpmākos gadus.

Šo procesu reizēm dēvē par „Olimpisko spēļu efektu” un, iespējams, neviena pilsēta to nav tik ļoti izjutusi kā Pekina, kuras seja nebija tik ļoti mainījusies vēl kopš Lielā Ķīnas mūra uzbūvēšanas. Ko paliekošu šis efekts tad ir atstājis Pekinai? Un kādi ir tā radītie ieguvumi un zaudējumi citām lielpilsētām? 


Pekina, Ķīna, 2008. gada vasara - Dizaina olimpiāde

pekina.jpg - 53.58 KB

Ceļš uz mērķi: Pekinai Olimpiskās spēles bija tikpat nozīmīgas kā visai ķīniešu nācijai, kas lēnām, bet neapturami aizvien vairāk pretendē uz pasaules lielvaras statusu. Rezultātā tika noorganizētas vienas no visu laiku lieliskākajām spēlēm. Pūles maksāja bargu naudu, tomēr mēģinājums raupju lielpilsētu padarīt par ķīniešu stila Manhetenu, kas izmaksāja 40 miljardus dolāru, tika veiksmīgi realizēts. Liela daļa nopelnu pienākas arhitektu veikumam, jo Nacionālais stadions (saukts par Putna ligzdu; tā autori – Šveices birojs Herzog&de Meuron) jau ir kļuvis par vienu no jaunās Ķīnas simboliem.

Mantojums tūrismam: Tīrāks gaiss (par to gan domas dalās), jauni ceļi, jauns metro, kā arī vairākas izcilas viesnīcas, ieskaitot Opposite House – 99 numuriņu hotelis ar satriecošu stikla interjeru.

Rezultāts: Ja Olimpisko pilsētu rīkotājas saņemtu medaļas pēc sasniegumiem, Pekinai noteikti pienāktos kāda godalga. Kāda - tas atkarīgs no tā, cik liela smoga sega pilsētu klāj noteiktā dienā vai arī no tā, cik Tibetas aktīvistu tajā dienā protestē pret Ķīnas režīmu... Un ir iespējams, ka viss Ķīnas galvaspilsētas spožums krietni noplaks, starptautiskajai uzmanībai pievēršoties citai vietai.

Barselona, Spānija, 1992. gada vasara - Veiksmīgā olimpiāde

barselona.jpg - 57.49 KB

Ceļš uz mērķi: Barselonas spēles bija tik veiksmīgas, ka nav jābrīnās, ka visu nākamo spēļu rīkotāji smēlās tieši spāņu pieredzē. Pilsēta ne tikai veica veiksmīgu tūristu piesaistīšanas kampaņu, bet arī attīstīja savu infrastruktūru, lai viņus visus uzņemtu pie sevis. Mēs nevaram apgalvot 100%, bet uzskatām, ka Bilbao nošpikoja vairākus trikus no Barselonas, piesaistot globālu interesi par sevi piecus gadus pēc spēļu norises. Lai noorganizētu veiksmīgas spēles, ir jāiegulda lielas pūles, taču spāņiem talkā nāca Amerika, nākamās spēles Atlantā novadot tik neveiksmīgi, ka visi ar nostaļģiju atcerējās Barselonu.

Mantojums tūrismam: Lai arī dīvainais komunikāciju tornis, ko projektēja Santiago Calatrava, ir kļuvis par vienu no pilsētas simboliem, 1992. gada spēļu patiesais mantojums ir pamatīga pilsētas renovācija, kas izmaksāja 8 miljardus USD. Sevišķi daudz tika strādāts pie ostas un piekrastes zonas uzlabošanu. Tādi mazliet noplukuši ciemi kā Poblenou tika pārveidoti par skaistiem pilsētas rajoniem. Olimpiāde vēl vairāk pievērsa pasaules uzmanību Barselonas arhitektūrai un virtuvei.

Rezultāts: Barselonai droši var piešķirt zelta medaļu. Lai arī kritiķi norādīja uz lielu nekustāmā īpašuma cenu pieaugumu tikko izremontētajos rajonos, gaišā puse bija lieliskie rezultāti tūrisma piesaistīšanā. Ne velti šobrīd šī Spānijas pilsēta ir 4. tūristu apmeklētākā visā Eiropā (aiz Londonas, Parīzes un Romas).

Atlanta, ASV, 1996. gada vasara - Brīvā tirgus olimpiāde

atlanta.jpg - 54.99 KB

Ceļš uz mērķi: Atlantas spēles nav vērtējamas kā viens no Olimpisko spēļu spožuma mirkļiem. Līdzīgi kā pirms gadiem Losandželosā, arī šeit organizatori centās "izšļūkt pa lēto", tik daudz cenšoties paļauties uz sponsoru naudu, ka daudz netrūka līdz tam, ka sportiski mestu CocaCola pudeles, nevis šķēpus... Un loģistikas un transporta organizācija bija vienkārši briesmīga.

Mantojums tūrismam: 1.7 miljardus lielās izmaksas, no kurām lielākā daļa nāca no privātiem resursiem, uz kopējā fona bija mazas un ļāva organizētājiem pat nopelnīt. Atlantas beisbola komanda Braves šodien spēlē Olimpiskajā stadionā. Ja sanāk apmeklēt Olimpiskās Simtgades parku, lūdziet, lai kāds jums parāda vietu, kur 1996. gadā sprāga bumba.

Rezultāti: Atlantai spēļu pilsētu vidū pienāktos diskvalifickācija. Mēs taču visi zinām, ko pie sevis domāja Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents, kurš parasti katras spēles noslēdz ar teikumu :"Šīs bija visu laiku labākās spēles!”, tomēr Atlantā to nespēja pateikt...

Turīna, Itālija, 2006. gada ziema - Realitātes šova pārspētā olimpiāde

turina.jpg - 71.33 KB

Ceļš uz mērķi: Neviens negaida, ka ziemas spēles varētu piesaistīt tikpat lielu uzmanību, kā vasaras. Bet vai jūs gribētu būt Olimpisko spēļu mājvieta, kuru reitingu ziņā pārspēj pat realitātes šovs Pop Idol? Un arī lielākā daļa spēļu apmeklētāju, kas klejoja pa pustukšajām sēdvietu rindām, neizskatījās pārāk ieinteresēti. Un tomēr Turīnas olimpiāde bija veiksmīga: 3.6 miljardus USD lielie ieguldījumi patiesībā bija daļa no lielāka, daudz ambiciozāka mērķa padarīt šo mazliet piemirsto Turīnas līķauta šūpuli par spēcīgu konkurentu tūrisma nozarē tādām pilsētām kā Milāna un Florence. Lai arī lielākā daļa aktivitāšu noritēja sacensību vietās kalnos, apbalvošanas un citas ceremonijas tika rīkotas skaistajos pilsētas laukumos jeb piazza. Tieši šī iemesla dēļ mediji tās nodēvēja par "Piazza olimpiādi".

Mantojums tūrismam: Visnozīmīgākais projekts droši vien tika aizsākts kopā ar Olimpiskajām spēlēm. Tas tiek dēvēts par "Spina” un ietver ļoti plašu renovācijas programmu, kura laikā tika realizēta vesela plejāde arhitektūras projektu, kurus vadīja slaveni dizaineri.

Rezutāti: Sudraba medaļa. Nevajag atcerēties par pavisam reālo bankrotu, kas draudēja rīkotājiem spēļu priekšvakarā – tas taču ir īstā itāļu stilā! Ja translāciju laiku būtu plānoti gudrāk, reitingi būtu labāki.

Londona, Lielbritānija, 2012. gada vasara - Neparedzamā olimpiāde

londona.jpg - 44.04 KB

Ceļš uz mērķi: Jūs un arī mēs ceram, ka 2012. gada Olimpiāde būs kas satriecošs, jo Londona būs pirmā pilsēta vēsturē, kas tās rīkojusi 3 reizes. Pašā Lielbritānijā spēles pirmām kārtām tiek reklamētas caur iespaidīgu pilsētas renovāciju, jo sevišķi attīstot ekonomikas ziņā nolaisto Lower Lea Valley rajonu, kas atrodas 5 km ārpus pilsētas centra. Kopējās izmaksas tiek lēstas 18.3 miljardu dolāru apmērā, un tas ir gandrīz uz pusi mazāk, nekā Pekinā. Ej nu sazini, vai briti tiešām prot gudri tērēt naudu, vai arī vēlas taupīt uz visu? Iespējams, daļēju atbildi dod negatīvās atsauksmes par jauno norises viedu dizainiem: „Traģiski milzīgs”, laikraksts Times novērtēja Olimpiskā stadiona projektu, kas atgādinās kaut ko līdzīgu burbulim.

Mantojums tūrismam: Tūristiem noteikti patiks Olimpiskais parks, kas būs lielākais pilsētas parks, kāds izveidots Eiropā pēdējos 150 gados. 200 ha lielā zona pārsvarā sastāvēs no nelielām pļavām un koku rajoniem, kurus šķērsos velosipēdistu celiņi un gājēju takas.

Rezultāti: Mūsu prognozes: sudrabs. Pretrunīgi vērtētās, taču droši vien pamatotās pūlēs pēc iespējas samazināt izmaksas nāks par labu vietējiem, jo diezin vai amerikāņu tūristi šajā pilsētā atstās daudz naudas...

Nagano, Japāna, 1998. gada ziema - Vilcienu spēles

nagano.jpg - 60.63 KB

Ceļš uz mērķi: Pilsēta ar 378 000 cilvēku - Nagano - bija pirmā, kuru Olimpiskā komiteja izvēlējas ar stratēģisku mērķi, jo Nagano bija pietiekami liela, lai izvairītos no daudzajiem infrastruktūras izaicinājumiem, kurus iepriekš bija piedzīvojušas mazās pilsētas, piemēram, Lillehammere. Daļai auditorijas Nagano vienmēr paliks atmiņā kā pirmās spēles, kurās oficiāli tika iekļauts snovbords (zelta medaļas ieguvēju, protams, vēlāk pieķēra marihuānas lietošanā). Gatavošanās procesā pilsēta tika arī pie interesantām arhitektūras būvēm, kur vidū jāizceļ M-Wave – ātrslidošanas arēna, kuras jumts atgādina jūras viļņus vai kalnu kores.

Mantojums tūrismam: Ar kopējām izmaksām 12.5 miljardu dolāru apmērā Nagano bija neparasti dārgas ziemas olimpiskajām spēlēm. To galvenokārt sekmēja jaunais ātrvilciens (attēlā), kas uz pusi saīsināja ceļā pavadāmo laiku uz šejieni no Tokijas (ap 90min). Tika pat uzskatīts, ka jaunais vilciens nodarīja skādi Nagano viesnīcu biznesam, jo ātrā vilciena dēļ daudzi izvēlējās apmesties Japānas galvaspilsētā. Jāpiebilst, ka tieši Olimpiskās spēles tika izmantots kā lielisks fons japāņu jaunajiem sasniegumiem vilcienu būvē.

Rezultāti: Bronzas medaļa. Olimpiskās spēles palīdzēja pilsētas buksējošajai ekonomikai piedzīvot uzplaukumu, taču pēc pāris gadiem tas beidzās...

Sidneja, Austrālija, 2000. gada vasara - Jautrā olimpiāde

sidneja.jpg - 69.4 KB

Ceļš uz mērķi: Lai arī stafetes pārņemšana no Atlantas ikvienai pilsētai liktu izskatīties labi, Sidneja patiešām noorganizēja ļoti populāras spēles. Jau gatavošanās process parādīja, ka Sidneja ir lieliska, atraktīva vieta, kas spēj aizraut ar savu vidi, virtuves tradīcijām un nepiespiesto atmosfēru. Daudzi gan uzskatīja, ka pilsēta, kas radījusi tādu celtni kā Sidnejas Operas namu varēja radīt oriģinālākas būves, Olimpiskais stadions ir izdevies pietiekami interesants un ir viens no modernajiem pilsētas ainavas simboliem. 6 miljardus vērtie ieguldījumi pilsētai dāvāja atjaunotu lidostu, jaunu dzelzceļa tīklu un prāmju sistēmu.

Mantojums tūrismam: Vairākus gadus pēc Olimpiādes izrādījās, ka Olimpiskais efekts drīzāk kļūs par Olimpisko neveiksmi, jo Olimpiskais parks pārāk lēnu kļuva par sporta, izklaides un biznesa centru. Tiesa, nesenais Accor Hotel Group paziņojums par pieczvaigžņu kompleksa būvi parka ir labas ziņas!

Rezultāti: Zelta medaļa! Austrālieši spēj savaldīt krokodilus, prot spītēt karstumam un ir izaudzinājuši ne vienu vien pasaules mēroga slavenību. Vai kāds šaubījās par viņu spēju noorganizēt lieliskas Olimpiskās spēles?

Soltleiksitija, Jūtas štats, ASV, 2002. gada ziema - Amorālā olimpiāde

saltleiksitija.jpg - 51.17 KB

Ceļš uz mērķi: Solteiksitija noteikti pilsēta, kas izmisīgi cerēja gūt ekonomisku labumu no lielā notikuma. Par to var pārliecināties, raugoties uz vairākiem pilsētas neveiksmīgiem mēģinājumiem iegūt rīkošanas tiesības jau kopš 1972. gada, turklāt vēlāk atklājās, ka vietējie organizatori bija piekukuļojuši vairākus Starptautiskās Olimpiskās komitejas biedrus (6 no viņiem zaudēja amatu), lai iegūtu šīs tiesības 2002. gadā. 310 miljoni dolāru no kopējā 1.9 miljardus lielā budžeta tika iztērēti drošības pasākumiem, jo kopš 11. septembra bija pagājuši tikai 5 mēneši... Tomēr nekāda nauda nespēja nomākt negatīvo atmosfēru, ko radīja kukuļošanas skandāls. Starp citu, šīs olimpiādes sakarā arī kāds interesants stāsts – pēc kāda laikā Soltleiksitijas rezultātu tabula tika atrasta kādā Al Qaeda alā Afganistānā.

Mantojums tūrismam: Kopā ar daudzām lieliskām ziemas sporta norises vietām pilsēta tika pie Olimpiska ovāla, kur pat iesācēji var patrenēties ātrslidošanā. Runā, ka ovālā esot ātrākais ledus pasaulē. Šeit tika uzcelts arī Grand America Hotel, kas šodien ir viens no labākajiem pilsētā. Tāpat Soltleiksitija tika pie lielā iepirkšanās/kultūras centra The Gateway. Starp citu, pateicoties Olimpiādei, Jūtas štatā tika nedaudz mīkstināti alkohola tirdzniecības noteikumi, kurus vietējie smejoties raksturo kā tikai nedaudz vieglākus nekā Irānā. Citi gan saka, ka satiksmes negadījumu skaits, kurā gājuši bojā cilvēki dēļ alkohola lietošanas, šeit ir zemākais ASV, tāpēc šāda politika sevi attaisno.

Rezultāti: Bronza. Spēles noslēdzās ar 56 miljonu lielu peļņu, taču 6 valstu pilsoņi – Starptautiskās Olimpiskās komitejas biedri – tika izraidīti no spēlēm. Pārāk augsta cena tomēr...

Atēnas, Grieķija, 2004. gada vasara - Atgriešanās olimpiāde

atneas.jpg - 56.48 KB

Ceļš uz mērķi: Tā kā Olimpisko spēļu veiksmes stāsts aizsākās tieši Atēnās (gan pašas pirmās, gan arī atjaunotās 1896. gadā), gandrīz visi uzskatīja, ka arī pēc gadsimta Atēnas ir pelnījušas vēl vienu iespēju. Tomēr grieķi ir slaveni ar savu paradumu neko nepabeigt laikā (piemēram, Korintas kanālu viņi sāka 6. gadsimtā pirms Kristus un pabeidza tikai 1893. gadā), tāpēc tikai 2004. gads kļuva par Atēnu nākamo zvaigžņu stundu. Skeptiķu bija daudz, jo šīs bija pirmās vasaras Olimpiskās spēles pēc 11. septembra, tāpēc nav jābrīnās, ka 1.5 miljardi no 14 miljardus USD lielā budžeta aizgāja drošības nodrošināšanai. Pasaulei par pārsteigumu, Atēnām izdevās!

Mantojums tūrismam: Oriģinālais Atēnu stadions, ko radīja Santiago Calatrava, piesaistīja lielu uzmanību, tomēr īstais brīnums bija pilsētas paplašinātā metro sistēma, kuras lielākā daļa pieturu tika pārvērsti gluži vai par pazemes mākslas muzejiem. Spēles sekmēja daudzu interesantu viesnīcu izveidi, kā arī attīstīja nolaistākos rajonus, piemēram, Psirri un Gazi.

Rezultāti: Sudraba medaļa. Visas tās runas par nesagatavotību spēlēm? Tās „uzpūta” strādnieku arodbiedrības, lai izkaulētu lielāku samaksu par virsstundām!

Lillehammere, Norvēģija, 1994. gada ziema - Mazā olimpiāde

lillehammera.jpg - 62.35 KB

Ceļš uz mērķi: Neviens vairs neatceras, taču spēļu hokeja arēna atradās alā! Tomēr arī bez tās Lillehammere nokļuva visas pasaules uzmanības centrā. Atrašanās vieta bija brīnišķīga. Viesmīlība bija visaugstākajā līmenī. Tomēr pasaule pārāk vēlu attapās, ka 23 000 iedzīvotāju pilsēta ir pārāk maza tik liela sarīkojuma norisei.

Mantojums tūrismam: Pašā sākumā pēc spēlēm tūristu skaits pieauga, taču pozitīvo tendenci noturēt bija grūti. Pāris gadu laikā 40% pilsētas viesnīcu tika slēgtas.

Rezultāti: Sudrabs. Lai arī spēles noritēja uz goda, jābūt naivam, lai domātu, ka Olimpiskā komiteja vēl kādreiz piešķirs rīkošanas tiesības tik mazai pilsētai. Tas gan nav traucējis kādam ciema Andorā un pilsētai Spānijā ar 11 000 iedzīvotāju izrādīt cienīgu konkurenci Vankūverai - pilsētai ar 500 000 iedzīvotāju, kur spēles noritēs nākamgad.

Losandželosa, ASV, 1984. gada vasara - Lētā olimpiāde

losangelos.jpg - 50.68 KB

Ceļš uz mērķi: Neviena cita olimpiāde nav atstājusi tik nemanāmas pēdas pilsētas sejā kā šī. Tomēr tā bija pirmā kopš 1932. gada, kas noslēdzās ar peļņu. Turklāt, ja ņem vērā finansiālo katastrofu Monreālā 8 gadus atpakaļ, tas nepavisam nebija slikti. Dēļ sarežģītās situācijas pasaulē neviena cita pilsēta tā īsti necīnījās pēc 1984. gada rīkošanas tiesībām (izņemot, cik savādi, Teherānu!). Tā vietā, lai tērētu naudu, lielākā daļa aktivitāšu norisinājās jau uzceltās būvēs (kas tāds ir iespējams tikai milzu pilsētā). Un Losandželosa parādīja, ka veiksmīga finanšu piesaiste var notikt, izmantojot sponsoru līdzekļus.

Mantojums tūrismam: Tā kā Losandželosa varēja lepoties ar labu pilsētas un sporta infrastruktūru jau pirms spēlēm, vienīgais tiešais mantojums no tām palika 7 – Eleven Olimpiskais velodroms un McDonald’s Olimpiskais peldēšanas stadions.

Rezultāti: Bronzas medaļa. Spēles iezīmēja demokrātijas uzvaru un seriāls The Simpsons, kas izsmēja McDonald’s dalību spēļu sponsorēšanā, tika pie sasodīti jautras sērijas.

Monreāla, Kanāda, 1976. gada vasara - Vislabākās novēlotās spēles

monreala.jpg - 45.58 KB

Ceļš uz mērķi: Īsi pirms 1976. gada Monreālas mērs teica: „Monreālas izdevumi proporcionāli līdzināsies viena bērna ģimenes galvas izmaksām, ne vairāk.” Kā vēlāk izrādījās, viņš kļūdījās, turklāt ievērojami. Pateicoties lielākajai daļai stadionu, kas dizaina ziņā bija vieni no ambiciozākajiem spēļu vēsturē, spēļu parādi sastādīja apmēram miljardu, kas tika atmaksāts tikai 30 gadu laikā! Tieši šī iemesla dēļ Olimpisko stadionu iesauca par „Lielo parādu”...

Mantojums tūrismam: Stadions, kas netika pabeigts līdz pat Olimpiādes sākumam (bet patiesībā – līdz pat 1987. gadam) stāv joprojām, lai arī tiek izmantots tikai daļēji. Taču lielākais Monreālas atstātais mantojums bija bailes, kas daudzus gadus pārņēma pilsētas no iespējas rīkot dārgās Olimpiskās spēles vasarā.

Rezultāti: Nefinišēja. Šīs kļuva par īstu neveiksmju gadu kanādiešiem, jo viņi Monreālā kļuva par pirmo nāciju sporta vēsturē, kas, būdami vasaras spēļu rīkotāji, neizcīnīja nevienu zelta medaļu.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 10. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Taizemē ir aizliegts iziet no mājas bez apakšveļas

Pasākumi

Grupa “Nothing special” velta dziesmu kandidātiem!

Slavenā Latvijas pingvīnu grupa “Nothing special” šonedēļ klausītāju vērtējumam nodod savu trešo singlu “Tā tu dzīvo” ar Eduarda Veidenbauma vārdiem. Dziesma ir veltījums visiem...