Pasaulē slavenākās kapsētas

Pasaulē slavenākās kapsētas

Katrā puslīdz lielā pilsētā atrodas sava kapsēta. Mēs gan bieži izvairāmies no šīm mirušo piemiņas vietām savu ceļojumu laikā, izvēloties visu ko citu, nevis gadsimtiem vecās, lieliem kokiem ieskautās un parasti lielām akmens skulptūrām rotātās kapsētās.

Bet vai jūs zinājāt, ka 19. gadsimtā vēl pirms publisko parku uzplaukuma tieši kapsētas kalpoja par atpūtas vietu ģimenēm, kur tās baudīja mieru un nošķirtību no ikdienas steigas?

Kapsēta ir īsts kultūras mantojuma centrs, turklāt parasti tai raksturīgs miers, klusums un savāda, nomierinoša aura. Un, ja ar to vēl nepietiek, tajā bieži vien varēsiet sastapties arī ar slavenību vārdiem, kas gan rakstīti uz kapakmeņiem...


Arlington Nacionālā kapsēta, Arlington, Virdžīnijas štats, ASV

Arlington.jpg - 65.07 KB

„Uz šo vietu katrs nāk citu iemeslu dēļ”, saka Marilyn Yolam, grāmatas Amerikāņu atdusas vietas: 400 gadi apbedījumu vietu un kapsētu vēsturē..." autors. Šī kapsēta nelīdzinās nevienai citai ASV. Pat ārzemniekiem šī vieta liek sajusties kā Amerikas patriotiem! Daudzi šeit ierodas, lai apmeklētu nogalinātā prezidenta John. F. Kennedy kapu. Taču visneaizmirstamākais ir skats uz laukumu ar 36 000 mazu, baltu kapakmeņu, uz katra no kuriem izlasāms kāds krituša ASV kareivja vārds...

Trinity kapi, Ņujorka, Ņujorkas štats, ASV

trinity.jpg - 61.8 KB

Šodien Ņujorkas ainavu raksturo spoži reklāmas plakāti un ekrāni, taču senāk Manhetena bija ievērojama kapu vieta. Nekustāmā īpašuma cenām augot, kapsētu īpašnieki iztirgoja savas zemes. Tomēr pāris kapsētas ir palikušas un viena no skaistākajām to vidū ir Trinity kapsēta, kas izveidota 1697. gadā. Kapsēta atrodas vietā, kur satiekas Wall Street un Broadway. Kapa vietas tajā ir izkaisītas ap tāda paša nosaukuma baznīcu. Gadu laikā daudzi kapakmeņi ir salūzuši un sadrupuši, radot pavisam mistisku noskaņu. Kā saka vietējie, kapsētā var lieliski sajust 18. gadsimta elpu...

Pere Lachaise kapsēta, Parīze, Francija

perelachaise.jpg - 62.88 KB

Oscar Wilde, Edith Piaf, Honoré de Balzac, Marcel Proust, Alice B. Tocklas, Richard Wright un, protams, Jim Morrison ir tikai daži no slavenākajiem dusētājiem šajā slavenajā Parīzes kapsētā. Taču lielākais šejienes pievilkšanās spēks slēpjas zaļajā un elegantajā apkārtnē, radot unikālu dabas un mākslas sintēzi. Interesanti, ka Pere Lachaise kapsēta ir arhetips visiem pilsētas kapiem, kas izveidoti ASV 19. gadsimtā.

Auburn kalns, Kembridža, Massačūsetsas štats, ASV

mtauburn.jpg - 42.99 KB

Pirmā „dārza tipa” kapsēta Amerikā ir arī viena no visskaistākajām. Starp leģendārajiem amerikāņiem, kas šeit raduši atdusas vietu, jāmin Buckminster Fuller, Henry Wadsworth Longfellow un B.F. Skinner. Apmeklējuma vērti ir kaut vai paši kapakmeņi. Tie šeit ir dažādu izmēru un formu, turklāt to klasiskie apveidi labi harmonizē ar lekno apkārtni.

San Michele, Venēcija, Itālija

sanmichele.jpg - 59.34 KB

San Michele tautā tiek saukta par „Mirušo salu” un šo savu reputāciju tā lieliski attaisno. Sarkaniem mūriem ieskautā sala atrodas tikai pāris minūšu brauciena ar laivu attālumā un uz tās esošā kapsēta ir lielākā visā apkārtnē. Turklāt to uzskata par vienu no prestižākajām vietām pasaulē, kur tikt apglabātam (tādi „kaimiņi” kā Ezra Pound, Igor Stravinsky un Joseph Brodsky taču dara godu, vai ne?). „Mistiska un iedvesmojoša”, tā šo kapsētu nodēvējis John Berendt – grāmatas City of Falling Angels autors.

Hollywood Forever kapsēta, Holivuda, Kalifornija, ASV

holivuda.jpg - 38.01 KB

Šī palmu ieskautā apbedījumu vieta ir kas vairāk par parastu kapsētu. Hollywood Forever ir unikāla ne tikai ar tajā saglabāto slavenību lielo īpatsvaru, bet arī ar tajā notiekošajām aktivitātēm. Kapos tiek izrādītas filmas, uzvestas izrādes un rīkotas speciālas ekskursijas. Starp daudzajām apglabātajām slavenībām šeit ir divi panku grupas The Ramones dalībnieki, Bugsy Siegel un Douglas Fairbanks.

Vecā ebreju kapsēta, Prāga, Čehijas Republika

ebrejiPraga.jpg - 61 KB

Uz pasaules nav daudz neaizmirstamāku un emocionālāku vietu par Prāgas Veco ebreju kapsētu. Kapi atrodas vietā, kur agrāk atradās vecais pilsētas ebreju geto. Dzīvokļu namiem ieskautā kapsēta ietver ap 12 000 kapa kopiņu. Slīpie, viens pie otra saspiestie kapakmeņi ir šīs 15. gadsimtā izveidotās kapsētas lielākā atrakcija.

Slavenais īru rakstnieks John Banville, kas Čehijas galvaspilsētai par godu ir sarakstījis grāmatu Prāgas bildes: Pilsētas portrets, Veco ebreju kapsētu nodēvējis par "vienu no skumjākajām un pārdabiskākajām pilsētu vietām pasaulē".

La Recoleta, Buenosairesa, Argentīna

lareocleta.jpg - 43.02 KB

Iespējams, slavenākā kapsēta Dienvidamerikas kontinentā ir La Recoleta, kas katru gadu piesaista milzum daudz tūristu. Tie pārsvarā šeit ierodas vienas kapavietas dēļ – šeit apglabāta Eva Peron.

Tomēr Tony Perrottet, grāmatas Napoleona privātā dzīve: 2500 gadi nezināmas vēstures, autors šīs kapsētas apmeklējumu raksturo kā pastaigu starp gigantiskiem marmora eņģeļiem un bērnu statujām. Katrā ziņā atmosfēra šajos kapos ir unikāla...

Boothill kapsēta, Tombstone, Arizonas štats, ASV

boothillAriz.jpg - 60.46 KB

Vai kādreiz esat domājis, kur īsti kovboji dodas pēc nāves? Reiz sen senos laikos mežonīgajos Rietumos visas kapsētas izskatījās tieši kā Boothill - ar parastām, koka krustiem rotātām kopiņām. Un uz katras no tām uzlikts vienkāršs klints gabals ar īsu, konkrētu informāciju par apakšā dusošo. Piemēram: „Šeit dus Lester Moore, dzimis 1944.” Ne vairāk, ne mazāk...

St. Louise 1. kapsēta, Ņūorleāna, Luiziānas štats, ASV

stluisa.jpg - 35.93 KB

Dibināta 1789. gadā pie pašas franču kvartāla robežas, šī kapsēta ir slavena kopš 1969. gada, kad tā tika izmantota par slavenās Dennis Hopper filmas Easy Rider filmas uzņemšanas vietu. Kapa kopas speciāli atrodas augstāk par zemi dēļ pilsētu bieži piemeklējošiem plūdiem, tāpēc no attāluma tās atgādina miniatūras mājiņas. Šeit atdusas slavenais Voodoo priesteriene Marie Laveau un kādreizējais pasaules čempions šahā Paul Morphy.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 10. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Francijā ir vislielākais siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju

Pasākumi

Red Bull Music Academy izsludina pirmo mākslinieku Positivus festivalā

Šogad Positivus festivālā pasaules mēroga klubu mūzikas zvaigznes meklējiet Red Bull Music Academy Lounge – brīvdabas klubā ar satriecošiem deju grīdas hītiem!...