TOP 10: Pasaules zoodārzi

TOP 10: Pasaules zoodārzi

Vairumam no mums ceļošana neaprobežojas ar tikšanu prom no ierastās vides, bet ietver arī jaunu iespaidu meklējumus.

Ikviens vēlas iepazīt kultūru, pie kuras ir atbraukts ciemos, aprunāties ar vietējiem, izmantojot kaut dažus pazīstamos svešvalodas vārdus un vienmēr meklēt pazīstamus objektus (McDonalds u.c.) arī svešumā.

Lai arī daudzi tūristi to nezina, daudzreiz reģiona pievilcības spēku var iepazīt vietās, no kurām pārsteigums tiek vismazāk gaidīts. Mūsdienu tūrisma apstākļos ir vērts neļauties masu tūrisma straumēm un meklēt unikālas atrakcijas, kas vienas pašas spēj piepildīt ceļojumu ar vēl nebijušām emocijām.

Zoodārzs ir unikāla vieta, jo tā nelielajā teritorijā var gūt iespaidu par milzīga reģiona faunu un arī floru. Katrs zoodārzs ir unikāls savā ģeogrāfiskajā kontekstā un, ja to iepazīsiet ceļojuma laikā, jūs tajā uzzināsiet daudz vairāk par valsti un tās būtību, nekā citur.

Sastādot šo sarakstu, mūsu pirmā prioritāte bija reģionālās sugas, tomēr, pētījumam vēršoties plašumā, tik striktus ierobežojumus atmetām.

Līdz ar to šeit minētie parki izceļas gan ar savu neparasto arhitektūru un vēsturi, gan arī ar unikālajām retu un interesantu sugu kolekcijām.


10 – Belizas zoodārzs, Belizas pilsēta, Beliza

Belize.jpg - 84.96 KBŠādus skatus var redzēt Belizes zoodārzā - jaguārs veldzē slāpes...

Belizas zoodārzs dibināts 1983. gadā kā liegums 17 daļēji pieradinātiem dzīvniekiem, kurus bija pametuši saimnieki.

Kopš tā laika tā teritorija un apmēri ir manāmi pieauguši, aizņemot 32 ha lielu teritoriju un izstādot 125 dažādas dzīvnieku sugas, no kurām pilnīgi visas ir sastopamas arī nebrīvē uz šī salas

Zoodārzs, kas atrodas 50 km uz rietumiem no Belizas pilsētas, pirmsākumos bija zaļās iguānas barošanās teritorijas liegums.

Lai arī pēdējos divdesmit gados šis zooloģiskais dārzs ir krietni attīstījies un kļuvis modernāks, tas nav zaudējis savu nozīmi valsts reto dzīvnieku saglabāšanas misijā.

Salas bagātīgā savvaļas dzīve joprojām nav padevusies vietējo iedzīvotāju mēģinājumiem to pakļaut, tomēr cilvēki joprojām vēlas iegūt īpašumā eksotiskus dzīvniekus, kurus vēlāk pamet.

Šādi dzīvnieki kuplā skaitā ir sastopami arī šajā zoodārzā – tajā viņi iziet speciālu rehabilitācijas kursu un pēc tam tiek atlaisti brīvībā.

9 – Pekinas zoo, Pekina, Ķīna

Pekina.jpg - 24.52 KBPopulārākā Pekinas zoodārza atrakcija - milzu pandas

Lai arī šī zoodārza vēsturiskās saknes stiepjas pat senajā Myng dinastijas laikā, apmeklētājiem tas durvis vēra tikai 1908. gadā, kad to sauca par „Tūkstoš zvēru dārzu”.

Neraugoties uz jautro nosaukumu, pirmajā gadsimta pusē tas piesaistīja visai maz interesentu - iespējams tāpēc, ka tajā varēja redzēt tikai 12 pērtiķus, divus papagaiļus un aklu emu...

Pēc renovācijas parks tika atvērts 1950. gadā un drīz vien strauji pieauga gan tajā mājojošo dzīvnieku, gan apmeklētāju skaits.

Šodien tā teritorijā aplūkojami 7000 dzīvnieki, kas pārstāv ap 600 sugu, ieskaitot retos zelta pērtiķus un cekulainās dzērves.

Pateicoties milzīgā akvārija atklāšanai, 1997. gadā Pekinas pilsētas zoodārzs ieguva jaunu elpu, tomēr tā populārākā atrakcija nemainīgi ir un paliek Pandu māja.

8 – Johannesburgas zoodārzs, Johannesburga, Dienvidāfrika

Johanesburga.jpg - 22.64 KBJohannesburgas zoodārza iemītnieks

Lai arī 2003. gadā šis dārzs jau nosvinējis savu 100 gadu jubileju, vecums tam ir nācis tikai par labu.

Johannesburgas zoodārzs bija pirmais pasaulē, kurā tika uzstādītas web kameras, ļaujot cilvēkiem vērot lauvas un pērtiķus no jebkuras vietas pasaulē.

Tie, kam brīvdienas patīk pavadīt ārpus mājas, novērtēs šī parka plašumus.

Starp dažādajām atrakcijām un pārsteigumiem jāatzīmē pusnakts ekskursijas, kas ļauj tūristiem redzēt nakts dzīvniekus to dabiskajā vidē.

7 – Londonas Zoodārzs, Londona, Anglija

London.jpg - 38.49 KBAntilopes Londonas zoodārzā

Londonas zoodārzs atrodas slavenā Reģenta parka ziemeļu daļā un darbojas jau kopš 1828. gada, kad tajā vietā tika atvērta dzīvnieku zinātniskais pētniecības centrs.

Plašākai publikai tā teritorija tika atvērta 1847. gadā un kopš tā laika ir viens no pasaules atzītākajiem zoodārziem. Tieši šeit tika atvērta pirmā rāpuļu māja (1849. gads), publiskais akvārijs (1853. gads) un mājdzīvnieku ekspozīcija (1938. gads).

Šodien 112 no 600 šajā parkā sastopamajām sugām ir apdraudēto sarakstā

Starp citu, interesanta laika pavadīšana šeit garantēta ne tikai dzīvnieku draugiem, bet arī arhitektūras mīļotājiem, jo vairākas zoodārza ēkas ir būvētas Viktorijas laika periodā.

6 – Bermudu Akvārijs, Muzejs un Zoodārzs, Flatts ciemats, Bermudu salas

Bermuda.jpg - 24.71 KBBermudu Akvārijs

Bermudu Akvārijs, Muzejs un Zoodārzs tika izveidoti 1926. gadā kā strauji popularitāti iemantojošo salu aizsardzības saliņa.

Mūsdienās šeit varam aplūkot visu unikālo, ko vien reģiona daba mūžam pēc eksotikas izslāpušajam tūristam spēj piedāvāt.

Starp trim parka galvenajiem objektiem noteikti jāizceļ Akvārijs – kad to ieraudzīsiet, jūs sapratīsiet kāpēc.

Akvārijā jūs varat aplūkot 100 dažādu sugu tropu zivis, no kurām daudzas ielaistas 145 000 galonus ietilpīgā stikla traukā, kas veidots gluži kā viens no lielākajiem salu piekrastes rifiem. Starp citu, apmeklētājiem par atsevišķu samaksu pat ir iespējams tajā nirt!

Lai arī pārējā Bermudu parka teritorija nav tik iespaidīga kā akvārijs, tomēr arī tajā ir daudz kā interesanta, piemēram, „Australasia” ekspozīcija, kas ļauj ieraudzīt ķengurus, valabijus un lemurus – arī šī atrakcija ir ļoti, ļoti populāra.

Tāpēc, ja jums gadās būt šajā reģionā, veltiet vienu dienu un dodieties ilgā pastaigā pa šo dārzu, kurā brīvi pastaigājas krāšņie pāvi...

5 – Singapūras zooloģiskie dārzi, Singapūras pilsēta, Singapūra

Singapura1.jpg - 27.15 KBBengālijas tīģera barošana Singapūras zoodārzā

Kad šo zoodārzu atvēra 1973. gadā, tas bija pirmais atvērtā zoodārza modeļa parks pasaulē, jo tajā nav acīm redzamu barjeru starp dzīvniekiem un apmeklētājiem (patiesībā ir, tikai nemanāmas).

Bīstamākajām sugām ir izveidoti speciāli stikla būri, nevis krātiņi, toties pārējos no skatītājiem atdala dabiskas barjeras – grāvji un citi ierobežojumi, kas pavisam samazina distanci starp zvēriem un cilvēkiem.

Šodien šeit varam aplūkot 2000 dzīvniekus, kas apvienojumā ar fantastisko dārza dizainu un arhitektūru veido vienu no valsts interesantākajiem atrakciju objektiem.

Jāpiebilst, ka pasaulē ir maz līdzīgu zoodārzu, kur dzīvnieku varat apskatīt tik tuvu un bez dažādām barjerām, kas eksistē dzīvnieku un tūristu starpā.

4 – Jeruzalemes Bībeles zoodārzs, Jeruzaleme, Izraēla

Jeruzaleme.jpg - 19.2 KBPastaigas ar ziloņiem uz improvizēta Noasa šķirsta fona, Jeruzalemes zoodārzs

Reģionā, kur politiskā situācija un drošības izjūta ir tālu no vēlamās, Jeruzalemes zooloģiskais dārzs ir viena no retajām vietām, kas savu popularitāti nav zaudējusi joprojām un katru gadu piesaista ap pusmiljonu cilvēku.

Parkā pastaigājas gan ebreju, gan arābu ģimenes un etniskajām nesaskaņām šeit nav vietas. Turklāt Vidējiem Austrumiem neparasts skats paveras, lūkojoties uz parka norādēm – tās ir gan arābu, gan ebreju un angļu valodās.

Vislabākais laiks Jeruzalemes apmeklējumam ir ebreju Lieldienu brīvdienas, kad, saskaņā ar ebreju tradīcijām, tiek ievērots stingrs gavēnis. Speciāla diēta tiek piemērota pat zoodārza dzīvniekiem!

3 – Berlīnes zoodārzs, Berlīne, Vācija

Berlin.jpg - 21.54 KBZiloņu duša Berlīnes zoodārzā

Berlīnes zoodārzs ar tajā mītošajiem 14 000 dzīvniekiem ir viens no lielākajiem pasaulē.

Tas aizņem 30 ha un katru gadu piesaista 3 miljonus viesu, turklāt tas atrodas ļoti izdevīgā vietā – blakus Vācijas noslogotākai dzelzceļa stacijai. Ja vēl tas jūs nepārsteidz, parka teritorijā atrodas iespaidīgais Berlīnes Akvārijs – pasaulē lielākais!

Protams, kvantitāte ir viena lieta, tomēr pati vieta arī ir sasodīti burvīga!

Zooloģiskais dārzs tika izveidots 1841. gadā uz zemes, ko šim nolūkam ziedoja karalis Frīdrihs Vilhelms IV. Parka brīnišķīgā arka, rotāta ar ziloņu skulptūrām, ir pazīstama visas pasaules arhitektūras mērogā.

2 – Bronksas zoodārzs, Ņujorka, ASV

Bronx.jpg - 24.8 KBSniega leopards, Bronksas zoodārzs

Ja uzskatāt, ka ASV piedāvā tikai hamburgerus un melnādaino mūziku, maldāties.

Izrādās, šajā lielvalstī ir apskatāmi pat ļoti interesanti zoodārzi.

Viens no tiem atrodas Ņujorkas rajonā Bronksā un tajā varat aplūkot 6000 dažādu dzīvnieku (lielākais pilsētas zoodārzs ASV).

Publikai tas durvis vēra jau 1899. gadā, bet 1903. gadā kļuvu par pirmo zooloģisko dārzu Rietumu puslodē, kur bija apskatāmi sniega leopardi (turklāt tie sekmīgi tiek audzēti tur joprojām).

Bronksā tikai izveidota arī pirmā zoodārzu izglītojošā programma pasaulē, kā arī pirmā plēsoņu medību atainojuma ekspozīcija. Parka teritorijā atrodas arī Savvaļas Dabas aizsardzības biedrības galvenā ēka, kas pazīstama visā pasaulē ar savu pašaizliedzīgo cīņu par savvaļas dabas aizsardzību un cilvēku izglītošanas programmām.

1 – Tiergarten Schonbrunn (Vīnes zoodārzs), Vīne, Austrija

vine.jpg - 32.9 KBArī Vīnes zoodārzā viena no galvenajām atrakcijām ir milzu pandas

Tiergarten tika uzbūvēts jau 17. gadsimtā un tieši tāpēc tas ir visvecākais zoodārzs pasaulē.

Parks ietilpst Schonbrunn pils kompleksa teritorijā – to reiz kā savu karalisko vasaras rezidenci izmantoja pati Habsburgu dinastija.

Uzskata, ka šis zooloģiskais dārzs kopā ar visu pili skaistuma ziņā droši pielīdzināms Versaļai – un par to varam pārliecināties, pārlapojot vēstures grāmatas, jo šo dārzu ir apmeklējis gan Napoleons Bonaparts, gan pats diženais Mocarts, kurš, pēc imperatora Jozefa II pavēles šeit pat sacenties meistarības ziņā ar Antonio Salieri.

Tomēr aizmirstiet par vēsturi, jo zoodārzs lepojas ar citām lietām, piemēram, brīnišķīgo zilonēnu Abu.

Komentāri (17)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Sanduks
Vnk superiigs zoodārzs!! Biju ar ģimeni ir vērts aizbraukt!!
21.06.2014. plkst. 21:58
rudolfis
Berlīnē es biju tur patiešām labi es tur pat ampmaldijos līdz aizvēršanai tad tikai atrados:D
24.02.2013. plkst. 11:49
Žanete
Berlīne jau skaista bet tikai nevaru atras nosaukumu berlīnes tehnikas muzejam!!! Tagad braukšu ar vecākiem uz berlīni un nevaru atrasat kā sauca muzeju kur biju kopā ar dejošanu!!! :P
04.07.2010. plkst. 12:09
patricija
Ļoti forš zoo-dārzs Berlīnē.Pavasarī skolēnu brīvlaika braukšu uz turieni.Noteikti apskatīšu to.
20.01.2008. plkst. 15:52
Visi šie zoodārzi skaisti. Neviens nav labāks!
27.09.2007. plkst. 13:38

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 21. septembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Indijā ir govju tiesību saraksts

Pasākumi

Bezmaksas mūzikas kampaņa saņem “Zelta āmuru”

Piektdien, 26.septembrī Platforma Music un Wrigley’s Orbit bezmaksas mūzikas lejupielādes kampaņa saņēmusi 9.starptautiskā reklāmas festivāla “Golden Hammer” balvu kategorijā “Best...